Aktualności

2024-06-06

 

Chorwacja samochodem – o czym pamiętać jadąc samochodem do Chorwacji?

2024-06-06
Chorwacja samochodem – o czym pamiętać jadąc samochodem do Chorwacji?

Chorwacja w ostatnich latach jest jednym z najpopularniejszych wakacyjnych kierunków. To właśnie tam Polacy bardzo często decydują się spędzić urlop. Jest to wręcz idealna destynacja, aby wybrać się tam samochodem. Dzięki takiej wyprawie można zyskać zdecydowanie więcej wspomnień. Jak najlepiej zwiedzić Chorwację samochodem? O czym należy pamiętać jadąc samochodem do Chorwacji? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Podróż do Chorwacji własnym samochodem – czy potrzebne jest ubezpieczenie turystyczne?

Chorwacja jest krajem niezwykle bogatym kulturowo i przyrodniczo. Jeśli planujesz podróż do Chorwacji własnym samochodem, z pewnością warto wiedzieć, kiedy najlepiej wyjechać, jakie są atrakcje warte zobaczenia oraz jakie przedmioty i dokumenty należy ze sobą mieć. Wybierając się do Chorwacji samochodem, trzeba mieć świadomość, że jest to 1000 km do przebycia. Warto dobrze przygotować się na taką podróż. Należy też zaznaczyć, że autostrady w krajach, przez które będziemy przejeżdżać, są komfortowe i bezpieczne. Do Chorwacji prowadzą dwie drogi: tzw. trasa wschodnia, która prowadzi przez Słowację i Węgry, oraz trasa zachodnia biegnąca przez Czechy, Austrię, Słowenię lub Słowację. 

Podróż samochodem do Chorwacji jest bardzo wygodną opcją, a co więcej, może zapewnić wiele dodatkowych możliwości turystycznych. W momencie, w którym decydujemy się dojechać gdzieś autem, jesteśmy bardzo elastyczni. Możemy swobodnie decydować, w którym momencie zatrzymujemy się na postój i czy zwiedzamy coś po drodze. Nie jesteśmy ograniczeni ani przez żadne rozkłady jazdy, ani przez odprawy na lotnisku. Podróż samochodem do Chorwacji umożliwi nam również podziwianie pięknych krajobrazów. Co więcej, koszt takiego przejazdu może okazać się niższy od np. przelotu samolotem. Wszystko zależy od liczby pasażerów. Podczas podróży samochodem do Chorwacji nie musimy się także martwić o bagaż. Dzięki temu, że nie mamy wielu ograniczeń, możemy zabrać ze sobą znacznie więcej rzeczy, co może być szczególnie ważne w przypadku rodzinnego wyjazdu z małymi dziećmi. Może być to również bardzo dobre rozwiązanie, kiedy chcemy przywieźć dużo pamiątek. Dodatkowo samochód osobowy zapewnia prywatność i komfort, co na pewno docenią rodziny z dziećmi czy zwierzakami. Dobrze również zdawać sobie sprawę, że Chorwacja ma wiele urokliwych miejsc, do których nie można dostać się komunikacją publiczną. Mając swój samochód dotrzemy do wielu pięknych plaż, wiosek czy parków narodowych. Lubisz podróżować? Sprawdź jak wyglądają Włochy samochodem.

Co zabrać ze sobą w podróż samochodem do Chorwacji?

Od stycznia 2023 roku Republika Chorwacka została włączona do Strefy Schengen, przez co przejeżdżając przez węgierskie lub Słoweńskie przejście graniczne, nie spotkamy się z kontrolą dokumentów. Mogą być one jednak wymagane w krajach tranzytowych, np. w Serbii. Paszport lub dowód osobisty muszą mieć także dzieci. Jeśli natomiast nie jesteśmy opiekunem prawnym małoletniego, warto mieć przy sobie zgodę do sprawowania opieki, najlepiej sporządzoną w języku chorwackim bądź angielskim. Wybierasz się w podróż z pupilem? Jemu też przyda się paszport.

Kiedy znajdziemy się na terenie Chorwacji, nie musimy dokonywać żadnego meldunku ani posiadać wizy. Z punktu widzenia kierowcy jednak konieczne będą polskie prawo jazdy, dowód rejestracyjny pojazdu oraz aktualny przegląd techniczny i ważne ubezpieczenie OC. Zaleca się również, aby wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) oraz wykupić dodatkową polisa turystyczna. Może się to przydać w wypadku choroby lub nieszczęśliwego wypadku. 

Ile kosztują winiety do Chorwacji? Jeśli wybieramy się do Chorwacji samochodem, musimy również wziąć pod uwagę koszty zakupu winiet, które będą potrzebne np. w Czechach czy Słowenii. W większości krajów obowiązują wyłącznie elektroniczne winiety. Dobrze pomyśleć o nich odpowiednio wcześnie. Możemy to zrobić bardzo łatwo przez stronę internetową. Jeśli chcemy wiedzieć, ile będzie kosztować nas podróż do Chorwacji, musimy wziąć pod uwagę ceny za przejazd przez autostrady. Podobnie jak w Polsce, w Chorwacji również obowiązuje system bramek na autostradach. Należy pobrać bilet przy wjeździe, a opłatę uiścić przy wyjeździe. Posiadanie winiety nie jest konieczne, a wysokość opłaty zależy od przejechanych kilometrów. Kiedy wybierzemy się do Chorwacji jedną z najpopularniejszych tras, za przejazd autostradą zapłacimy niecałe 30 euro.

O czym jeszcze należy pamiętać, kiedy wybierzemy się samochodem do Chorwacji?

Jest kilka kwestii, o których należy pamiętać, kiedy wybierzemy się samochodem do Chorwacji, szczególnie w przypadku kierowców. Po pierwsze, drogi w Chorwacji są bardzo kręte, jednak wszystkie niedogodności rekompensują niesamowite widoki. Jeśli chcemy bezpiecznie dotrzeć na miejsce, musimy wziąć pod uwagę wszelkie ograniczenia prędkości. W Chorwacji limit prędkości na autostradach wynosi 130 km/h, na drogach szybkiego ruchu 110 km/h, 90 km/h na terenach niezabudowanych i 50 km/h na terenach zabudowanych

Jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu w Chorwacji? Wybierając się w te tereny należy mieć ze sobą apteczkę, kamizelkę odblaskową dla kierowcy i pasażerów, gaśnicę oraz trójkąt ostrzegawczy. Podobnie jak w Polsce, tak samo w Chorwacji, limit alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila, jednak należy pamiętać, że każda ilość tego trunku we krwi jest dla nas niebezpieczna. W Chorwacji nie ma też obowiązku całorocznej jazdy na światłach mijania.

Czy warto kupować ubezpieczenie turystyczne, wybierając się samochodem do Chorwacji? Należy pamiętać o tym, że żadna podróż nie powinna odbywać się bez zakupu ubezpieczenia turystycznego. Kiedy podróżujemy samochodem, wykupienie takiej polisy jest bardzo wskazane. Mimo że Chorwacja zapewnia członkom UE dostęp do bezpłatnej opieki medycznej, jest to pakiet podstawowy. Wykupienie polisy turystycznej daje nam też ochronę w postaci OC i NNW. Dzięki temu możemy liczyć na bezpłatną pomoc powypadkową, rehabilitację oraz odszkodowanie. Jeśli natomiast na trasie zaskoczy nas przebita opona, awaria auta czy jakaś kolizja, z pomocą przychodzi Assistance. Niekiedy, przy naprawdę dobrym ubezpieczeniu możemy liczyć na taką pomoc jak samochód zastępczy, nocleg na czas naprawy samochodu, holowanie czy nawet opiekę nad dziećmi w razie potrzeby.

pexels-lucianphotography-3566139.webp

Chorwacja – co warto zobaczyć w tym kraju?

Bogata historia i przepiękne krajobrazy – tak w skrócie można by było opisać Chorwację. Co więcej, do większości popularnych miejsc możemy dotrzeć samochodem. Jednym z najbardziej znanych i urokliwych miejsc jest Dubrownik. Ze względu na swój dobrze zachowany średniowieczny charakter przyciąga wielu turystów. Tak zwana „Perła Adriatyku” jest otoczona murami obronnymi. Wewnątrz miasta możemy oglądać starożytne kościoły, pałace i fontanny. A może wolisz parki? Sprawdź chorwacki Park Narodowy. Plitwickie Jeziora sprawią, że doświadczysz kaskadowych wodospadów oraz krystalicznie czystych jezior. W zbiornikach wodnych, ze względu na ich czystość, można oglądać ryby i inne organizmy wodne. Niezwykłe widoki znajdziemy tutaj o każdej porze roku. Imponujące wodospady znajdziesz także w Parku Narodowym Krka. Oprócz tego w tym parku można zobaczyć wcześniej używane przez mieszkańców młyny wodne.

Kolejnym ciekawym miejscem, które warto odwiedzić, jest Split, czyli drugie co do wielkości miasto w Chorwacji. Jest to jeden z głównych kierunków wybieranych przez turystów. Słynny Pałac Dioklecjana to jedna z głównych atrakcji turystycznych tego miejsca i jeden z najlepiej zachowanych zabytków. Oprócz tego warto odwiedzić promenadę Riva czy zielony park Maraska. Jeśli natomiast wolisz wyspy, jedną z najchętniej odwiedzanych jest Hvar. To idealne miejsce na kąpiele, nurkowanie i uprawianie sportów wodnych. Co więcej, wyspa znana jest z produkcji win, pól lawendy oraz piaszczystych plaż. Nie zabraknie tutaj również kamiennych uliczek, renesansowej katedry czy twierdzy, która dominuje nad miastem. Kolejną propozycją wysp jest Pakleni Otoci, czyli archipelag malowniczych wysepek. Tutaj również znajdziesz idealne miejsce do uprawiania różnych sportów wodnych. Co więcej, odwiedzając poszczególne wysepki, warto spróbować lokalnej kuchni. A może wolisz połączenie historii z nowoczesnymi atrakcjami? Wybierz Zadar! To właśnie tutaj znajdują się Organy Morskie – unikatowy instrument napędzany jest falami morskimi. Całość wpływa na niesamowite przeżycie. Znajdziesz tutaj również Muzeum Sztuki Współczesnej, Muzeum Archeologiczne oraz Forum Rzymskie. Dużo podróżujesz? Może kolejny kierunek to Grecja samochodem?

Samochodem do Chorwacji? Wypożycz samochód!

Dużą oszczędnością w podróży samochodem do Chorwacji jest skorzystanie z usług wypożyczalni samochodów. Teraz wynajem samochodu jest  łatwiejszy niż kiedykolwiek wcześniej. Najczęściej wystarczy tylko wypełnić odpowiedni formularz na stronie wypożyczalni. W CarFree dbamy o to, żeby każdy samochód z naszej floty był dobrze przygotowany pod względem zarówno technicznym, jak i estetycznym. Auto zostanie podstawione w wybrane przez Ciebie miejsce o wybranej porze. Bez kaucji i bez limitu kilometrów. Nasze oddziały rozłożone są po całej Polsce, dużo z nich znajduje się przy lotniskach, co sprzyja podróżowaniu. Wystarczy wsiąść w samochód i cieszyć się podróżą. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą wynajmu krótkoterminowego, średnioterminowego i długoterminowego.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

1.    Na co trzeba uważać w Chorwacji?

Wybierając się do Chorwacji, należy przede wszystkim uważać na cenne przedmioty, takie jak telefon, aparat fotograficzny czy laptop. Szczególnie w miejscach zatłoczonych nie powinno się zostawiać ich bez opieki.

2.    Ile trzeba wydać na paliwo do Chorwacji?

Koszt paliwa na wakacje w Chorwacji oscyluje w okolicach 1800 zł w obie strony.

3.    Co trzeba mieć w Chorwacji w aucie?

Do obowiązkowego wyposażenia samochodu należą trójkąt ostrzegawczy, apteczka, zapasowe żarówki i kamizelki odblaskowe. Warto też pamiętać o tym, że kierowcy poniżej 25. roku życia nie mogą spożywać alkoholu przed jazdą samochodem. Pozostałych obowiązuje limit 0,5 promila.

 
Logo
  • Instagram
  • Facebook
CarFree Sp. z o.o.

NIP: 521 369 56 26

REGON: 361388616

Infolinia 24/7
Obsługa rezerwacji
Dział marketingu
Biuro obsługi klienta
Dział księgowości
Wynajem średnioterminowy (od 30 dni)
Klauzula informacyjna

Szanujemy Twoją prywatność i dbamy o ochronę Twoich danych osobowych. W celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania serwisu stosujemy pliki cookie. Możemy również wykorzystywać pliki cookie własne oraz pliki cookie naszych partnerów w celach analitycznych i marketingowych, w szczególności w celu dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji. Korzystanie z plików cookie analitycznych, marketingowych i funkcjonalnych wymaga Twojej zgody. Klikając 'Akceptuj wszystko powyższe', wyrażasz zgodę na ich używanie. Jeśli chcesz dostosować swoje zgody dla nas i naszych partnerów, kliknij 'Zmień swoje preferencje'. Pamiętaj, że masz prawo w dowolnym momencie wycofać udzieloną zgodę, zmieniając ustawienia plików cookie w swojej przeglądarce internetowej lub w ustawieniach serwisu

Przetwarzanie Twoich danych osobowych związane z korzystaniem z plików cookie w celach wyżej wymienionych jest prowadzone przez CarFree sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (02-677), ul. Cybernetyki 5, będącego administratorem danych. W niektórych przypadkach administratorami danych mogą być również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje na temat korzystania przez nas i naszych partnerów z plików cookie oraz przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym dotyczące Twoich uprawnień, zawarte są w naszej Polityce prywatności.

Czytaj treść polityki prywatności

Poniżej możesz ustawić swoje preferncje dotyczące polityki plików cookies.


Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz ustawić swoje preferncje dotyczące polityki plików cookies.


 
(+48) 794 500 550
rozpocznij chat