Aktualności

2019-02-21

 

Za co odpowiada wypożyczający samochód i co obejmuje ubezpieczenie podstawowe i całkowite?

2019-02-21
Za co odpowiada wypożyczający samochód i co obejmuje ubezpieczenie podstawowe i całkowite?

Najem samochodów jest popularny podczas wyjazdu wakacyjnego czy biznesowego. Decyzja o wynajmie samochodu powinna być poparta wiedzą dotyczącą warunków wypożyczenia. Warto wiedzieć, za co odpowiada wypożyczający, jakie czynności spoczywają na firmie wynajmującej oraz co dokładnie obejmuje ubezpieczenie podstawowe i całkowite.

Zanim podejmiesz decyzję o wynajmie samochodu, zapoznaj się z warunkami najmu szczegółowo określonymi w umowie. Warto wiedzieć, jakie obowiązki spoczywają na każdej ze stron. Wielostronicowe umowy, pełne paragrafów pisanych drobnych drukiem powodują, że niewielu klientów jest w stanie przeczytać je ze zrozumieniem. Świadomość rodzaju posiadanego ubezpieczenia zwiększa spokój wewnętrzny podróżujących.

Jakie ubezpieczenie dla wynajętego samochodu? Warianty

Przede wszystkim, należy zwrócić uwagę, aby samochód z wypożyczalni posiadał pełen pakiet niezbędnego ubezpieczenia AC/OC/NNW/ASSISTANCE. Tak, jak jest to w przypadku wypożyczalni CarFree. Poniżej pokrótce przybliżamy, czego dotyczą poszczególne warianty ubezpieczenia.

Ubezpieczenie AC, czyli auto casco to ubezpieczenie pojazdu od zdarzeń losowych, tj. zniszczenia w wyniku wypadku, powódź, pożar, gradobicie, kradzież. Ubezpieczenie to chroni samochód, np. w sytuacji, gdy to Ty spowodujesz wypadek, a auto zostanie skradzione lub zniszczone np. przez powalone drzewo.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC to obowiązkowe ubezpieczenie dla każdego posiadacza pojazdu mechanicznego w celu ubezpieczenia go od odpowiedzialności cywilnej za szkody powstałe w związku z ruchem pojazdu. Ubezpieczenie OC chroni majątek ubezpieczonych oraz zapewnia pokrycie szkód poniesionych przez poszkodowanych. Jest to jedyny rodzaj ubezpieczenia, który jest wymagany dla każdego pojazdu, którym chcemy poruszać się po polskich drogach.

NNW to ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków. Jest to rodzaj ubezpieczenia osobowego, w którym ochroną objęte są życie lub zdrowie człowieka. Czyli jest to ubezpieczenie kierowcy, np. na wypadek śmierci w wyniku wypadku komunikacyjnego.

Assistance to ubezpieczenie mające na celu zapewnienie ubezpieczającemu określonej pomocy (np. technicznej, medycznej, informacyjnej) w nieoczekiwanych zdarzeniach losowych, np. w razie wypadku, awarii i kradzieży pojazdu. To tzw. ubezpieczenie będące “polisą świętego spokoju”.

Ubezpieczenie wkładu własnego, daje Ci możliwość ograniczenia kosztów związanych z naprawą samochodu w przypadku np. zarysowania pojazdu.

Przed wynajmem przeczytaj dokładnie OWU

Ogólne warunki ubezpieczenia to przepisy prawne stosowane do wszystkich ubezpieczeń danego działu lub rodzaju. Ubezpieczenie OWU ustalają przedmiot i zakres ubezpieczenia, zakres i czas trwania odpowiedzialności ubezpieczyciela, prawa i obowiązki stron umowy ubezpieczenia, sposób ustalania wysokości szkody oraz zasady wypłaty odszkodowań lub świadczeń.

Znajomość warunków umowy jest konieczna zwłaszcza w sytuacji zdarzenia objętego ochroną. Tam również zawarte są informacje, o tym kiedy należy się odszkodowanie, a kiedy nie należy się go spodziewać. Za złamanie któregokolwiek z warunków OWU wynajmujący ma prawo żądać od najemcy odszkodowania.

Poradnik dla wypożyczających samochód

Ubezpieczenie samochodu na wakacje czy podczas delegacji jest bardzo popularną formą. W takich przypadkach warto podjąć planowanie wcześniej. Wynajem na miejscu bezpośrednio po przylocie, wiąże się z dużo większymi kosztami. Niejednokrotnie brak floty zniechęca niejednego klienta, więc rezerwuje drogi samochód, który jest jeszcze dostępny.

Przed wyjazdem z wypożyczalni upewnij się, czy posiadasz wszystkie potrzebne numery kontaktowe i wymagane dokumenty.

Pamiętaj, aby zapoznać się ze szczegółami ubezpieczenia samochodu. Jeśli planujesz wyjazd poza granice kraju, w którym wynajmujesz samochód, należy o tym fakcie poinformować lokalnego dostawcę. Bez zgody wynajmującego pojazd nie może opuszczać terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Bezwzględnie zakazane jest przemieszczanie pojazdu poza krajami Unii Europejskiej.

Dodatkowe ubezpieczenie co obejmuje - rozszerzone

Dodatkowe ubezpieczenie samochodu nie jest dużym wydatkiem, a niejednokrotnie warto z niego skorzystać. To ubezpieczenie od zdarzeń, tj jak uszkodzenia karoserii, opony, felgi oraz szyby. Koszt wynosi 40 zł za dobę.

Uszkodzenia karoserii, opon, felg i szyb co zawiera

Jest to opcja ubezpieczeniowa, która pomoże Ci uzyskać pomoc w przypadku przebicia opon, uszkodzeń karoserii, felg czy stłuczenia szyb. Gdy to się zdarzy, przyjedzie do Ciebie pomoc drogowa, która przykładowo: wymieni koło w aucie na Twoje koło zapasowe lub użyje zestawu naprawczego. Jeśli zostaną przebite dwa koła, to auto zostanie odholowane do zakładu wulkanizacyjnego, w którym opony zostaną naprawione. Koszt ubezpieczenia to 60 zł za dobę. W takich sytuacjach jeśli dojdzie do przykrego zdarzenia losowego z winy drugiego kierowcy przysługuje nam auto zastępcze z OC sprawcy.

Ubezpieczenie wypożyczonego samochodu w firmie zewnętrznej

Oferta firmy CarFree specjalizujące się w tego typu ubezpieczeniach. Warto, więc skontaktować się z naszą obsługą klienta, która z chęcią udzieli wszelkich odpowiedzi na Państwa pytania.

 
Skontaktuj się z CarFree

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Akceptuję

(+48) 794 500 550
rozpocznij chat