Aktualności

2019-02-22

 

10 najczęściej zadawanych pytań przy wynajmie samochodu – FAQ

2019-02-22
10 najczęściej zadawanych pytań przy wynajmie samochodu – FAQ

Wynajem samochodów cieszy się coraz większą popularnością. Wzrost zainteresowania tego typu ofertą powoduje również zwiększoną liczbę zapytań dotyczących poszczególnych kwestii związanych z wynajmowaniem samochodów. Praktycznie każda wypożyczalnia samochodów ma swoje zasady wypożyczania pojazdów.

Chociaż część z nich jest bardzo zbliżonych do siebie. O co najczęściej pytają osoby zainteresowane wynajęciem samochodu? O to pytamy specjalistów z wypożyczalni Carfree.

O co najczęściej pytają klienci wypożyczalni samochodów – kwestie formalne?

Wiele pytań związanych jest z formalnościami dotyczącymi tego, co trzeba zrobić, aby móc wypożyczyć samochód – jakie warunki należy spełnić. Odpowiedź na to pytanie może wydawać się prosta, jednak trzeba pamiętać o tym, co zostało wspomniane wyżej. W przypadku naszej wypożyczalni samochód mogą wypożyczyć osoby, które mają skończone 21 lat oraz posiadają prawo jazdy co najmniej od roku. Przy podpisywaniu umowy należy również posiadać przy sobie drugi dokument potwierdzający tożsamość – może to być dowód osobisty lub paszport.

Często pada też pytanie o to, czy osoby nieposiadające polskiego obywatelstwa mogą korzystać z usług wypożyczalni? Jest to możliwe, jednak w tym przypadku może okazać się, że za wynajęty samochód będzie pobrana kaucja. Im wyższa wartość samochodu, tym wyższa kaucja będzie pobrana.

Jeżeli chodzi o kwestie formalne związane z wypożyczeniem samochodu to coraz więcej osób pyta również o to, czy można wypożyczyć samochód posiadając prawo jazdy wydane w innym kraju niż Polska? Tutaj w grę wchodzą przepisy polskie i unijne oraz Konwencji Wiedeńskiej. Jeżeli danego państwa nie ma wymienionego w tych dyrektywach, kierowca musi wylegitymować się przy pomocy międzynarodowego prawa jazdy.

Odbiór samochodu – jakie pytania najczęściej padają z ust klientów?

Tutaj najczęściej pada pytanie, czy samochód trzeba odebrać z siedziby firmy, czy też może on być podstawiony w wybrane miejsce. W tej kwestii też dużo zależy od tego, jaka jest polityka firmy. Z reguły jest tak, że samochód odbiera się z siedziby firmy. Można jednak umówić się także na odbiór samochodu spod lotniska czy dworca. Wówczas formalności załatwia się z pracownikiem w wybranym miejscu. Trzeba przy tym pamiętać, że jeżeli będziemy chcieli, aby samochód był podstawiony w inne miejsce, może to być usługa dodatkowo płatna.

Często pada też pytanie – jak wygląda odbiór samochodu? Zawsze przed odbiorem z klientem kontaktuje się pracownik wypożyczalni i ustalają wspólnie miejsce przekazania pojazdu. Pracownik ma ze sobą gotową umowę oraz przygotowany protokół przekazania pojazdu, w którym zanotowane są wszelkie uwagi dotyczące stanu wynajmowanego samochodu. Wszystkie dokument podpisuje się w czasie przekazania samochodu.

O co jeszcze pytają klienci?

W pytaniach często poruszana jest kwestia paliwowa. Najczęściej pada pytanie o to, jak firma rozwiązuje kwestię tankowania pojazdu. W przypadku CarFree wypożyczający musi zwrócić samochód z taką samą ilością paliwa, z jaką go wypożyczył.

Coraz częściej klienci pytają również o to, czy mogą wyjechać samochodem poza granice kraju? Samochodem wypożyczonym z naszej wypożyczalni można wyjechać poza granice kraju. Jednak trzeba pamiętać o tym, że taka możliwość istnieje tylko, jeżeli chodzi o kraje Unii Europejskiej. Chęć wyjazdu poza granicę kraju należy zgłosić odpowiednio wcześniej – nie później niż 24 godziny przed planowanym odbiorem samochodu.

Ważne dla wielu osób jest także wyjaśnienie kwestii związanych z wypadkami, które czasami się zdarzają, gdy wynajmujemy samochód. Najczęściej pada pytanie, co należy zrobić w takim przypadku? Szkodę należy jak najszybciej zgłosić do firmy oraz wezwać odpowiednie służby. Należy też zabezpieczyć samochód.

Omawiając kwestie wypadków, warto wspomnieć o innym często padającym pytaniu - czy muszę wykupować dodatkowe ubezpieczenie samochodu? Ubezpieczenie nie jest obowiązkowe, ale pozwala klientom uniknąć konieczności płacenia kosztów związanych z naprawą samochodu w razie wypadku czy innego uszkodzenia.

Pytaniem, które pojawia się również w związku z wypadkami, jest „co zrobić, gdy samochód nie nadaje się do dalszej jazdy”? W takiej sytuacji firma wynajmująca samochód podsyła samochód zastępczy, który pozwoli na kontynuowanie podróży.

Klienci bardzo często chcą wiedzieć również, czy można wypożyczyć dodatkowy sprzęt. Zazwyczaj pytania dotyczą fotelików samochodowych, które mają zwiększać bezpieczeństwo dzieci w czasie jazdy samochodem. W ofercie wypożyczalni jest możliwość wynajęcia dodatkowych akcesoriów, w tym właśnie fotelików samochodowych dla dzieci w różnym wieku. Można też wypożyczyć nawigację samochodową, która znacznie ułatwi podróż, gdy nie znamy dokładnej trasy.

A co zrobić, gdy mamy jeszcze jakieś pytania? Można zajrzeć do działu FAQ, czyli pytania i odpowiedzi, który powinien znajdować się na każdej stronie wypożyczalni samochodowej. Można też skontaktować się z pracownikiem firmy, który akurat pełni dyżur online.

 
Skontaktuj się z CarFree

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Akceptuję

(+48) 794 500 550
rozpocznij chat