Aktualności

2024-06-10

 

Czechy – wyposażenie samochodu, które musisz posiadać

2024-06-10
Czechy – wyposażenie samochodu, które musisz posiadać

Sezon urlopowy tuż za rogiem. Jeśli nie chcesz jechać gdzieś daleko, a mimo wszystko chcesz wyjechać za granicę – Czechy mogą okazać się idealnym wyborem. Jest to piękny kraj, który może zachwycić nas magiczną Pragą i tajemniczym Skalnym Miastem. Znajdziesz tam zarówno urokliwe miasteczka, jak i wspaniałe góry. Fakt, że Czechy leżą dosyć blisko sprawia, że najczęściej kierowcy decydują się pojechać tam samochodem. Jak przygotować się do takiej podróży? Jakie jest wyposażenie samochodu, które musimy posiadać? Z tego artykułu dowiesz się, jak bezpiecznie podróżować do Czech samochodem.

Czechy samochodem – wyposażenie samochodu w Czechach

Wyjazd samochodem do Czech jest jedną z najwygodniejszych możliwości. Nawet, jeśli wybieramy się tam tylko przejazdem, warto zapoznać się z obowiązkowym wyposażeniem samochodu oraz przepisami drogowymi. Czechy mają nieco inne przepisy niż Polska i każdy kierowca, który się tam wybiera, ma obowiązek zapoznać się z nimi i ich przestrzegać. Jednym z najważniejszych przepisów drogowych panujących w Czechach jest jazda w stanie całkowitej trzeźwości. W tym kraju obowiązuje bezwzględny zakaz prowadzenia po spożyciu alkoholu. W momencie, w którym nie zachowamy tego przepisu, możemy liczyć się z mandatem w wysokości od 10 000 aż do 20 000 koron czeskich, co w przeliczeniu na złotówki może wynieść nawet 2000 zł. 

Oprócz tego w Czechach należy przestrzegać obligatoryjnego przepisu dotyczącego korzystania z zestawu głośnomówiącego podczas jazdy. Nie można również używać sprzętu wykrywającego fotoradary. Co więcej, tutaj kierowcy muszą pamiętać o włączonych światłach mijania przez cały rok. Grzywna, która grozi nam grzywna w wysokości nawet 200 zł. Jakie są czeskie przepisy dotyczące prędkości? Dopuszczalna prędkość na terenie zabudowanym wynosi 50 km/h. Na terenie niezabudowanym natomiast możemy się poruszać z prędkością 90 km/h. Jeśli natomiast chodzi o drogi ekspresowe i autostrady prędkość na nich wynosi odpowiednio 110 km/h i 130 km/h. Warto wspomnieć, że kierowca, który nie będzie przestrzegał tych przepisów, musi liczyć się z mandatem powyżej 200 zł. Jeśli już otrzymamy mandat w Czechach, należy niezwłocznie go opłacić. Nie ma możliwości uregulowania grzywny inaczej, niż tylko gotówką. To jeden z powodów, dla których warto mieć ze sobą gotówkę w Czechach.

 
Podróż samochodem – obowiązkowe wyposażenie samochodu w Czechach

Co należy mieć ze sobą, podróżując do Czech? Jeśli chcemy uniknąć konsekwencji, musimy zadbać o to, aby w samochodzie znalazły się: koło zapasowe, trójkąt ostrzegawczy, gaśnica, kamizelka odblaskowa i apteczka. Oprócz tego w samochodzie dobrze również mieć komplet żarówek oraz bezpieczników.  Dodatkowo, ważne jest również prawidłowe wyposażenie samej apteczki pierwszej pomocy. Powinny się w niej znaleźć: opaska zaciskowa, nożyczki, bandaż jałowy, gumowe rękawiczki oraz plaster. Policja oczywiście ma prawo sprawdzić stan wyposażenia samochodu. W momencie, w którym kierowca nie dopełni tych zobowiązań, w przypadku kontroli może dostać mandat w wysokości 350 zł. Co więcej, musimy również zadbać o opony zimowe. Są one obowiązkowe od 1 listopada do 31 marca. Jest to szczególnie ważne, gdy warunki atmosferyczne stają się bardziej wymagające.

Decydując się na podróż do Czech, musimy również zatroszczyć się o odpowiednie dokumenty. Aby wjechać do Czech, już od dawna nie musimy mieć ze sobą paszportu. Wystarczy dowód osobisty. Nie jest to jednak jedyny dokument, który warto ze sobą mieć. Poza nim może nam się przydać również fizyczny dowód rejestracyjny samochodu oraz potwierdzenie posiadanie obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego wykupionego w Polsce. Z takim dokumentem w Czechach również możemy liczyć na ochronę w przypadku zdarzenia drogowego. W związku z tym, jeszcze zanim zdecydujemy się na wyjazd samochodem, warto sprawdzić, czy ubezpieczenie OC wystarczy nam na cały czas trwania podróży. W przeciwnym razie to kierowca z własnego majątku będzie odpowiadał za wszystkie szkody poniesione podczas kolizji bądź wypadku. Dobrze być świadomym, że kwota ta może być wysoka, ponieważ dotyczy nie tylko szkód na mieniu, lecz także na osobach. Zwykle, początkowo, całą kwotę wpłaca Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, a potem domaga się on od sprawcy spłaty zobowiązań. Ten tzw. regres ubezpieczeniowy sprawia, że kierowca płaci zarówno za naprawę wszelkich uszkodzeń w samochodzie, jak ponosi koszty leczenia ewentualnych poszkodowanych. W takiej sytuacji brak ubezpieczenia OC okazuje się nie być oszczędnością. Warto też zwrócić uwagę, że w przypadku, gdy pomiędzy małżonkami zawarta jest wspólnota małżeńska, odpowiada się całym majątkiem za zdarzenie drogowe spowodowane przez współmałżonka. W związku z tym, decydując się na podróż do Czech samochodem, warto dopilnować ważności polisy ubezpieczeniowej. Wybierasz się do Czech? Sprawdź Czechy samochodem – obowiązkowe wyposażenie samochodu.

Wyjazd samochodem do Czech – dodatkowe ubezpieczenie

Na wyjazd zagraniczny powinno się odpowiednio przygotować, dlatego dobrze jest zwrócić uwagę na wszelkie dodatkowe ubezpieczenia, np. Assistance. Dzięki temu mamy zapewnione wsparcie w przypadku zepsucia się auta. Kolejnym atutem jest fakt, że nie trzeba znać obcego języka. Jedyne, co trzeba zrobić, to zgłosić sprawę do ubezpieczyciela i postępować zgodnie ze wskazówkami. W przypadku podróży zagranicznej, np. samochodem do Czech, warto zastanowić się także nad ochroną przed kradzieżą. Wtedy dobrze jest zainwestować w ubezpieczenie autocasco. Dzięki temu pozbywamy się przykrych doświadczeń oraz nie mamy utrudnionego powrotu do kraju. 

Co więcej, jeśli do Czech podróżujemy z dziećmi, przydadzą nam się paszport lub dowód osobisty oraz Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ, która potwierdzi posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego. Dodatkowo, jeśli dziecko mierzy poniżej 150 cm wzrostu i 36 kg, powinno siedzieć na dopasowanym specjalnym siedzisku samochodowym.

O czym jeszcze należy pamiętać, aby zachować bezpieczeństwo podczas podróży do Czech? Szczególnie, jeśli chodzi o bezpieczeństwo dla naszych finansów, warto zadbać o winiety. Na terenie Czech możemy spotkać się zarówno z drogami bezpłatnymi, jak i z takimi, za które trzeba uiścić odpowiednią opłatę. Ile kosztują winiety? Europejskie winiety elektroniczne raczej nie stanowią dużego wydatku. W przypadku 10 dniowej winiety czeskiej zapłacimy 55 zł.  Jeśli planujemy dłuższą podróż przyda się winieta miesięczna, która kosztuje 80 zł. Winiety bez problemu możemy kupić na stacjach benzynowych, dlatego też nie mamy co przejmować się płatnością – możemy zapłacić gotówką, kartą kredytową bądź debetową.

Mamy już winietę. Co dalej z nią zrobić? W pierwszej kolejności należy wpisać na nią numer rejestracyjny pojazdu, a następnie przykleić do przedniej szyby auta. Mandat za brak winiety wynosi 1000 zł. 

Przepisy drogowe a mandaty – poznaj prawo drogowe obowiązujące w Czechach

Wszelkie wykroczenia mogą się skończyć nałożeniem mandatu. Dzieje się tak nawet w przypadku, w którym nie znamy danego przepisu. To dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio przygotować się na podróż za granicę. Najczęstszym przewinieniem jest kara za przekroczenie dopuszczalnej prędkości. Mandat drogowy za to wykroczenie może nas wynieść od 1000 do 5000 koron czeskich. Jeśli natomiast źle zaparkujemy, grzywna wyniesie nas 2500 koron. Jak już wspominaliśmy, czeskie prawo jest szczególnie restrykcyjne dla nietrzeźwych kierowców. Tutaj kara może nas wynieść nawet 50 000 koron. 

pexels-jeshoots-com-147458-442583.webp

Własnym samochodem do Czech – co warto zwiedzić?

Czechy to bardzo bogate państwo zarówno pod względem historycznym, jak i kulturowym. Swoje miejsce znajdą tutaj również miłośnicy przyrody czy sportów zimowych. Stolica kraju, Praga, przyciąga turystów nie tylko swoim pięknem, lecz także m.in. słynnym mostem Karola. To wręcz obowiązkowy punkt wycieczki do Czech. Oprócz tego Praga szczyci się klimatycznym Rynkiem Staromiejskim. Na długo w pamięci może zostać również wizyta w Muzeum Narodowym. Dla fanów średniowiecznej zabudowy z pewnością inspirująca będzie wizyta w Krumlowie. Jeśli natomiast chodzi o atrakcje przyrodnicze, warty uwagi jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO zespół pałacowo-parkowy Lednice-Valtice. W tym tzw. Ogrodzie Europy znajdziesz stawy, drzewa i kwiaty. Wszystko w obfitujących ilościach. Jesteś górskim zapaleńcem? Być może do gustu przypadną Ci czeskie Karkonosze – bogactwo wodospadów i ruin średniowiecznych zamków.

Czechy samochodem? Tylko z CarFree!

Zastanawiasz się nad podróżą do Czech własnym samochodem? Spróbuj usług wypożyczalni samochodów. CarFree zapewnia podstawienie auta w wybrane przez Ciebie miejsce o wybranej porze. Nie musisz nawet wychodzić z domu, ani przejmować się kaucją czy limitem kilometrów. Szeroka oferta naszej floty sprawia, że każdy, nawet ten najbardziej wymagający klient znajdzie tutaj coś dla siebie. Wyjedź na wakacje z naszą wypożyczalnią i nie martw się ubezpieczeniem. Razem z samochodem dostajesz pakiet podstawowych ubezpieczeń – AC, OC i Assistance

FAQ – najczęściej zadawane pytania

1.    W co musi być wyposażony samochód w Czechach?

Wymagane wyposażenie samochodu w Czechach to apteczka, koło zapasowe, kamizelka odblaskowa, trójkąt ostrzegawczy oraz gaśnica. Wymagania są obszerniejsze od tych w Polsce.

2.    Ile trzeba mieć kamizelek w aucie w Czechach?

Kamizelek musi być tyle, ile osób w aucie. Co więcej, powinniśmy mieć do niej swobodny dostęp w samochodzie. Nie powinna leżeć w bagażniku. 

3.    Czy w Czechach trzeba mieć winietę? 

Tak, na autostradach w Czechach obowiązują winiety. Przed wyjazdem warto zapoznać się z mapą i dowiedzieć się, gdzie jest wymagana opłata.

Chorwacja samochodem – o czym pamiętać jadąc samochodem do Chorwacji?
2024-06-06

Chorwacja samochodem – o czym pamiętać jadąc samochodem do Chorwacji?

Chorwacja w ostatnich latach jest jednym z najpopularniejszych wakacyjnych kierunków. To właśnie tam Polacy bardzo często decydują się spędzić urlop. Jak najlepiej zwiedzić Chorwację samochodem? O czym należy pamiętać jadąc samochodem do Chorwacji? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.


 
Logo
  • Instagram
  • Facebook
CarFree Sp. z o.o.

NIP: 521 369 56 26

REGON: 361388616

Infolinia 24/7
Obsługa rezerwacji
Dział marketingu
Biuro obsługi klienta
Dział księgowości
Wynajem średnioterminowy (od 30 dni)
Klauzula informacyjna

Szanujemy Twoją prywatność i dbamy o ochronę Twoich danych osobowych. W celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania serwisu stosujemy pliki cookie. Możemy również wykorzystywać pliki cookie własne oraz pliki cookie naszych partnerów w celach analitycznych i marketingowych, w szczególności w celu dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji. Korzystanie z plików cookie analitycznych, marketingowych i funkcjonalnych wymaga Twojej zgody. Klikając 'Akceptuj wszystko powyższe', wyrażasz zgodę na ich używanie. Jeśli chcesz dostosować swoje zgody dla nas i naszych partnerów, kliknij 'Zmień swoje preferencje'. Pamiętaj, że masz prawo w dowolnym momencie wycofać udzieloną zgodę, zmieniając ustawienia plików cookie w swojej przeglądarce internetowej lub w ustawieniach serwisu

Przetwarzanie Twoich danych osobowych związane z korzystaniem z plików cookie w celach wyżej wymienionych jest prowadzone przez CarFree sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (02-677), ul. Cybernetyki 5, będącego administratorem danych. W niektórych przypadkach administratorami danych mogą być również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje na temat korzystania przez nas i naszych partnerów z plików cookie oraz przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym dotyczące Twoich uprawnień, zawarte są w naszej Polityce prywatności.

Czytaj treść polityki prywatności

Poniżej możesz ustawić swoje preferncje dotyczące polityki plików cookies.


Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz ustawić swoje preferncje dotyczące polityki plików cookies.


 
(+48) 794 500 550
rozpocznij chat