Aktualności

2019-02-21

 

Wynajem aut i... stłuczka - co robić w przypadku kolizji/wypadku samochodem z wypożyczalni?

2019-02-21
Wynajem aut i... stłuczka - co robić w przypadku kolizji/wypadku samochodem z wypożyczalni?

Wypadki i stłuczki przytrafiają się najbardziej doświadczonym kierowcom. Bez wątpienia te zdarzenia drogowe nie należą do najprzyjemniejszych, ale warto wiedzieć, jak sobie w takiej sytuacji poradzić i jak należy postąpić. Zwłaszcza, gdy podróżowaliśmy samochodem z wypożyczalni. Czy należy spisać oświadczenie, wezwać policję, a może pracownika wypożyczalni

W większości wypożyczalni samochodowych klienci są zabezpieczeni w sytuacji stłuczki czy wypadku. Przy dokonaniu wyboru wypożyczalni, należy przede wszystkim zwrócić uwagę, aby samochód posiadał pełen pakiet niezbędnego ubezpieczenia AC/OC/NNW/ASSISTANCE. Tak, jak jest to w przypadku wypożyczalni CarFree. Wtedy możemy mieć pewność, że jesteśmy zabezpieczeni na wypadek nieprzyjemnych zdarzeń.

OC to obowiązkowe ubezpieczenie dla każdego posiadacza pojazdu mechanicznego w celu ubezpieczenia go od odpowiedzialności cywilnej za szkody powstałe w związku z ruchem pojazdu. Ubezpieczenie OC chroni majątek ubezpieczonych oraz zapewnia pokrycie szkód poniesionych przez poszkodowanych. AC, czyli auto casco to ubezpieczenie pojazdu od zdarzeń losowych, tj. zniszczenia w wyniku wypadku, powódź, pożar, gradobicie, kradzież. Ubezpieczenie to chroni samochód, np. w sytuacji, gdy to Ty spowodujesz wypadek, a auto zostanie skradzione lub zniszczone np. przez powalone drzewo. NNW to ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, a Assistance to ubezpieczenie mające na celu zapewnienie ubezpieczającemu określonej pomocy (np. technicznej, medycznej, informacyjnej) w nieoczekiwanych zdarzeniach losowych, np. w razie wypadkuawarii i kradzieży pojazdu.

Pamiętaj też, aby przed wynajmem przeczytać dokładnie warunki umowy. Kierowca jest zobowiązany do zapoznania się z warunkami ubezpieczenia pojazdu, pod rygorem pełnej odpowiedzialności za wyrządzoną szkodę. Ubezpieczenie OWU ustalają przedmiot i zakres ubezpieczenia, zakres i czas trwania odpowiedzialności ubezpieczyciela, prawa i obowiązki stron umowy ubezpieczenia, sposób ustalania wysokości szkody oraz zasady wypłaty odszkodowań lub świadczeń.

Wypożyczony samochód a kolizja. Jakie są konsekwencje stłuczki?

To pytanie warto zadać podczas wypożyczenia samochodu. Posiadanie wiedzy na temat konsekwencji stłuczki wypożyczonym samochodem to pytanie, które zadaje sobie wiele osób, które korzystają bądź mają zamiar skorzystać wkrótce z oferty firm wypożyczających samochody. Warto mieć świadomość, co robić w takiej sytuacji, zwłaszcza z uwagi na swój spokój wewnętrzny. Kolizje drogowe to niestety sytuacje, które musimy brać pod uwagę decydując się na wypożyczenie samochodu.

Koszty zdarzenia drogowego - z ubezpieczenia OC sprawcy

Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych z 22 maja 2003 roku, każdy samochód podróżujący po polskich drogach ma obowiązek posiadać ubezpieczenie OC. Ubezpieczenie to dotyczy w zasadzie pojazdu, nie właściciela auta bądź kierowcy. W sytuacji kolizji, należy zgłosić się do ubezpieczalni sprawcy danego zdarzenia drogowego.

Jak to wygląda w przypadku samochodów z wypożyczalni? Wypożyczalnia CarFree zapewnia cały pakiet ubezpieczeń. Każdy samochód posiada ubezpieczenie OCWynajem wypożyczonego samochodu z OC sprawcy chroni klientów przed konsekwencjami finansowymi.

Wypadek wypożyczonym autem. Postępowanie w przypadku kolizji

Kierowca musi liczyć się z ryzykiem, jakie niesie za sobą jazda samochodem. Można być najbardziej ostrożnym i przezornym kierowcą, ale bardzo często takie nieprzyjemne sytuacje, jak choćby kolizja drogowa, to sytuacje, które nie w pełni są zależne od nas. Inni uczestnicy ruchu drogowego mogą z nieuwagi doprowadzić do wypadku, w którym bierze udział wypożyczony samochód. Jak w takiej sytuacji postąpić? Czy należy spisać oświadczenie?

W przypadku, gdy pojazd zostanie uszkodzony, zwłaszcza w wyniku kolizji lub wypadku drogowego należy zabezpieczyć pojazd i uniemożliwić dalsze jego uszkadzanie. W przypadku kolizji samochodem z ubezpieczalni należy niezwłocznie zawiadomić policję, która ustali przebieg oraz sprawców zdarzenia. Jest to bardzo ważna czynność, zwłaszcza, gdy występują jakiekolwiek wątpliwości, co do tego kto zawinił.

Stłuczka lub wypadek - poinformuj wypożyczalnię 

Kolejnym krokiem, który należy podjąć w przypadku stłuczki wypożyczonym samochodem jest zgłoszenie kolizji po fakcie do wypożyczalni. W przypadku niewezwania na miejsce zdarzenia policji lub niepoinformowania w czasie 12 godzin od zdarzenia o tym fakcie wynajmującego, poniesiesz pełną odpowiedzialność za zdarzenie. Możesz także zostać obciążony kosztami naprawy samochodu.

Każda wypożyczalnia posiada konkretne procedury postępowania w przypadku kolizji drogowej, więc bezzwłocznie powiadom wynajmującego i postępuj zgodnie z jego zaleceniami. Jeżeli awaria ma wpływ na bezpieczeństwo lub może doprowadzić do uszkodzenia pojazdu, należy wstrzymać się od jego użytkowania.

Przede wszystkim podczas zajścia drogowego należy zachować spokój i opanowanie. Nawet, jeżeli sytuacja pokrzyżowała nasz napięty harmonogram i plany.

 
Skontaktuj się z CarFree

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Akceptuję

(+48) 794 500 550