Aktualności

2019-03-01

 

Planujesz zakup samochodu – skorzystaj z usług wypożyczalni i solidnie go przetestuj

2019-03-01
Planujesz zakup samochodu – skorzystaj z usług wypożyczalni i solidnie go przetestuj

Kupno samochodu to decyzja, której nie podejmuje się pochopnie. Nie tylko z powodów finansowych, choć te niewątpliwie wybijają się na pierwszy plan. Auto, którym będziemy się poruszać, powinno spełniać wszystkie nasze oczekiwania, nawet te bardzo subiektywne. Dlatego warto korzystać nie tylko z krótkich jazd próbnych, ale także kilkudniowych jazd testowych.

Godzinna jazda próbna samochodem, a test samochodu w dłuższej trasie

Godzinna jazda próbna jest darmowa, za wynajem samochodu na kilka dni trzeba zapłacić. Jednak w perspektywie naprawdę dużego wydatku (a nowy samochód nie kosztuje mało), opłata za wynajem staje się sprawą wręcz groszową. Taki koszt warto ponieść, bo jazda testowa po mieście nie da jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: „Czy to auto faktycznie jest dla mnie?”

Jazda próbna, chociaż dla potencjalnego nabywcy wręcz obowiązkowa, niestety nie jest pozbawiona wad. Przede wszystkim trwa krótko. W ciągu maksymalnie godziny trudno wychwycić wszelkie niedogodności, ustalić spalanie, praktycznie sprawdzić pojemność bagażnika. Nie każdy salon pozwala klientowi usiąść za kierownicą. Czasem jazda próbna to nic innego jak krótka wycieczka po z góry ustalonej trasie. Kilkanaście kilometrów to wystarczająco dużo na wyrobienie sobie pobieżnej opinii i określenie czy dane auto wchodzi w zakres zainteresowań, ale przed sfinalizowaniem transakcji przydaje się jazda testowa na weekend lub jazda testowa na kilka dni w środku tygodnia.

Największą zaletą takiego rozwiązania jest samodzielność. Klient wypożycza samochód i na kilka dni staje się jego właścicielem – może pojechać, dokąd chce i jak szybko chce, oczywiście w granicach obowiązujących przepisów i regulaminu wypożyczalni. Autem wypożyczonym w Carfree można się poruszać po terenie Polski i Unii Europejskiej. Wyjazd poza Unię nie jest możliwy.

Po kilku dniach łatwiej jest ocenić, ile paliwa faktycznie spala samochód w warunkach miejskich i na długiej trasie. Można praktycznie sprawdzić pojemność bagażnika, pakując go po brzegi. To dość istotne, szczególnie jeśli w grę wchodzi bagaż o nietypowych gabarytach. Po kilku godzinach jazdy łatwo ocenić wygodę prowadzenia. Osoby wysokie często narzekają, że samochody są dla nich za małe i np. kolana dotykają deski rozdzielczej, co może nie być komfortowe. W czasie krótkiej jazdy można taki drobiazg przeoczyć, swobodna jazda przez kilka godzin ujawnia wszelkie tego typu niedogodności. Reasumując, jazda testowa na kilka dni jest dobrym rozwiązaniem przed kupnem auta, już po jeździe testowej, w której czasie można zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów.

Zasady jazdy próbnej – na co zwrócić uwagę

 • Termin – najlepiej umówić się wcześniej (osobiście lub telefonicznie) na konkretną datę i godzinę, wyraźnie zaznaczając, że interesujemy się jazdą próbną. Chociaż jazda próbna wydaje się oczywistością przed kupnem nowego samochodu, w wielu salonach nie jest ona proponowana. Jeśli klientowi zależy na jeździe próbnej samochodem od dilera, musi mu to wyraźnie przekazać.
 • Kierowca – to zawsze osoba, która zamierza kupić samochód. W niektórych przypadkach jazda testowa odbywa się w ten sposób, że potencjalny klient sadzany jest na fotelu pasażera, a za kierownicą siada pracownik salonu samochodowego. Taka jazda próbna nie ma sensu. Jeśli interesuje nas kupno samochodu, powinniśmy móc przetestować go osobiście.
 • Radio – powinno być wyłączone. Nawet jeśli lubisz, gdy w czasie jazdy towarzyszą ci dźwięki muzyki lub radiowych pogadanek, powstrzymaj się przed włączaniem radia w czasie jazdy próbnej. Jeśli zrobi to sprzedawca, poproś o wyłączenie. W ten sposób sprawdzisz, jak głośno pracuje silnik samochodu.
 • Wyposażenie dodatkowe – na ogół nie jest potrzebne w takiej ilości i jakości, w jakiej sugeruje sprzedawca w czasie jazdy próbnej. To sposób na wywindowanie ceny. Praktyka pokazuje, że wiele opcji dodatkowych nie jest wykorzystywanych przez kierowców. Trenuj asertywność, jeśli wiesz, że czegoś nie potrzebujesz, powiedz „nie”.
 • Pytania – są jak najbardziej na miejscu. Najlepiej przygotować je zawczasu w domu. Mogą dotyczyć nawet błahych spraw, potencjalny klient nie musi wiedzieć, o czym informują wszystkie kontrolki, jaka jest pojemność bagażnika, co osiągniemy po użyciu poszczególnych przełączników. Każdy marka ma swoje rozwiązania i trudno znać je wszystkie. Doświadczonego sprzedawcę trudno zaskoczyć oryginalnym pytaniem, prawdopodobnie słyszeli już wszystkie możliwe.
 • Samodzielnie czy z dilerem – niektóre salony umożliwiają odbycie jazdy próbnej bez towarzystwa sprzedawcy. Warto o to dopytać przed przystąpieniem do jazdy.
 • Decyzja – nie musi być podjęta od razu. Oczywiście sprzedawca będzie naciskał, bo taka jest jego rola, jednak klient nie musi, a nawet nie powinien decydować się pod wpływem impulsu. Kupno samochodu to spory wydatek i dlatego warto decyzję odłożyć na później. Przed jej podjęciem można przetestować kilka różnych modeli wybranej marki, a nawet kilka marek. Jazda próbna samochodem z salonu do niczego nie zobowiązuje. Jeśli jedna krótka przejażdżka to za mało, warto rozważyć wypożyczenie określonego modelu z wypożyczalni i sprawdzić dokładniej, czy wybrany model jest tym, z którym warto związać się na dłużej. Jazda testowa na kilka dni powinna dać konkretną odpowiedź.
 • Koszt – jazda próbna z zasady jest darmowa. 

Na co zwrócić szczególną uwagę podczas testowania samochodu

Na ogół w czasie jazdy próbnej potencjalny klient po prostu sprawdza, czy dane auto mu pasuje. Mówi się, że samochód i człowiek powinni być dopasowani do siebie niczym małżeństwo, tylko wtedy jazda będzie naprawdę komfortowa. W praktyce jazda próbna to okazja do sprawdzenia kilku istotnych szczegółów.

 • Marka i model – to przede wszystkim określa klient przy kupnie samochodu. Powinien też dokładnie określić, jaki silnik go interesuje i o taki samochód poprosić do jazdy próbnej. Ale uwaga! Sprzedawcy często podstawiają samochód z mocniejszym silnikiem, by wywrzeć na kliencie odpowiednie wrażenie. Dlatego przed przystąpieniem do jazdy warto sprawdzić, jakim samochodem tak naprawdę pojedziemy.
 • Wygoda – to nie fanaberia, to konieczność. Samochód na długie trasy musi być wygodny. Zanim jazda faktycznie się rozpocznie, klient powinien móc chwilę posiedzieć w samochodzie, sprawdzić, czy fotel jest wygodny, czy sięganie do poszczególnych przełączników odbywa się płynnie, czy jest wystarczająco dużo miejsca na nogi.
 • Warunki – w jakich odbywa się jazda próbna, powinny być zróżnicowane. Nie wystarczy przejechać bocznymi uliczkami dookoła salonu, by wyrobić sobie wiarygodną opinię o samochodzie. To, co na pewno potencjalny kupiec powinien sprawdzić, to przyspieszenie przy zmianie biegów, droga hamowania, widoczność w przód, tył i na boki (nie tylko na parkingu, ale przede wszystkim w czasie jazdy), komfort jazdy na autostradzie i w zatłoczonym centrum miasta, łatwość parkowania, szczególnie w ciasnych miejscach, łatwość wchodzenia w zakręty. W ciągu godziny trudno o tak szczegółowe testy (a nie zawsze jazda próbna trwa aż godzinę) dlatego wypożyczenie auta z wypożyczalni do swobodnego testowania to bardzo dobra opcja. Jazda testowa na weekend to możliwość połączenia przyjemnego z pożytecznym i udania się na weekend w ciekawe miejsce.
 • Rodzina – czyli najważniejsi pasażerowie. Oni także powinni być zaproszeni na jazdę próbną, by móc wyrobić sobie zdanie na temat komfortu jazdy. Wbrew pozorom opinia osoby, która siedzi na miejscu pasażera, jest bardzo ważna. Jeśli w rodzinie są małe dzieci, trzeba pamiętać o zabraniu ze sobą fotelika samochodowego na jazdę próbną.
Ile ładuje się samochód elektryczny – jak długo ładuje się elektryka?
2024-02-23

Ile ładuje się samochód elektryczny – jak długo ładuje się elektryka?

Ładowanie samochodu elektrycznego staje się coraz bardziej powszechnym tematem. Postęp technologiczny i rosnące zainteresowanie ekologią sprawiły, że na ulicach widzimy coraz więcej samochodów elektrycznych. Z coraz większą popularnością takich samochodów łączy się również coraz więcej wątpliwości, a te najczęściej dotyczą kwestii ładowania.


Mandat za kolizje – jaki można dostać mandat za spowodowanie kolizji?
2024-02-16

Mandat za kolizje – jaki można dostać mandat za spowodowanie kolizji?

Najbardziej niepozornie wyglądająca stłuczka może być źródłem wielu problemów, dlatego warto wiedzieć już wcześniej, jak się zachować, kiedy już dojdzie do nieprzyjemnego zdarzenia i jakie niesie to za sobą konsekwencje. Mandat za kolizję przewiduje wiele sytuacji i dla każdej z nich przypisana jest odpowiednia cena oraz liczba punktów karnych. 


 
Logo
 • Instagram
 • Facebook
CarFree Sp. z o.o.

NIP: 521 369 56 26

REGON: 361388616

Infolinia 24/7
Obsługa rezerwacji
Dział marketingu
Biuro obsługi klienta
Dział księgowości
Wynajem średnioterminowy (od 30 dni)

CarFree 2024 © Wszystkie prawa zastrzeżone

European Union

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Akceptuję

(+48) 794 500 550
rozpocznij chat