Aktualności

2023-12-13

 

Darmowe parkingi Gdańsk - gdzie zaparkować auto w Gdańsku za darmo?

2023-12-13

Planujesz wypad nad morze samochodem? Zanim dojedziesz do Gdańska sprawdź, gdzie możesz zostawić swój samochód bez ponoszenia dodatkowych kosztów. W naszym artykule znajdziesz informacje, które z pewnością pomogą Ci zaplanować podróż w najdrobniejszych szczegółach. Zapraszamy do lektury!

Darmowe parkingi Gdańsk - co trzeba wiedzieć przed przyjazdem?

Gdańsk to największe miasto leżące nad polską częścią Bałtyku, które bez przerwy i niezależnie od pory roku przyciąga do siebie tłumy turystów. Przekłada się to także na spory ruch samochodowy, który może czasem dać się we znaki zarówno lokalnym, jak i napływowym kierowcom. Jazda po tej części Trójmiasta to jednak małe wyzwanie w porównaniu do znalezienia w nim bezpłatnego parkingu.

Darmowe miejsca postojowe to jak w każdym większym mieście towar luksusowy. Najtrudniej znaleźć tego rodzaju parkingi blisko centrum Gdańska, aczkolwiek nie jest to niemożliwe. Dużo łatwiejsze zadanie czeka tych, którzy planują urządzić sobie postój w dzielnicach znajdujących się bliżej obrzeży.

Na szczęście dla wszystkich kierowców chcących odwiedzić Gdańsk, jako wypożyczalnia samochodów CarFree przygotowaliśmy bardzo szczegółowy artykuł, który może okazać się pomocny w poszukiwaniu bezpłatnych miejsc postojowych. Przyjrzeliśmy się najpopularniejszym parkingom miejskim oraz prywatnym i sprawdziliśmy, które z nich praktykują pobór opłat, a z których można korzystać bez płacenia.

Darmowe parkingi Gdańsk to miejsca, które mogą być trudno dostępne, dlatego opisaliśmy nie tylko je, ale także alternatywy znajdujące się w strefie płatnego parkowania. W przypadku gdy nie będziesz mieć szczęścia ze znalezieniem bezpłatnego miejsca na postój pojazdów, znajomość zasad panujących na obszarze strefy może okazać się bardzo przydatna.

Bezpłatne parkingi w Gdańsku - gdzie szukać?

Podobnie jak w przypadku innych dużych ośrodków, darmowe parkingi w centrum miasta należą w Gdańsku do rzadkości. Większość terenów znajduje się w obszarze strefy płatnego parkowania oraz w śródmiejskiej strefie płatnego parkowania.

Kierowcy szukający bezpłatnego miejsca postojowego nie są jednak skazani z góry na porażkę. Odpowiednim rozwiązaniem może być na przykład znalezienie parkingu prywatnego. Galerie handlowe mieszczące się w Gdańsku często oferują darmowe miejsca w godzinach otwarcia sklepów.

Niektóre z tego typu miejsc zapewniają jednak bezpłatny postój tylko w przypadku spełnienia odpowiednich warunków, na przykład wykonania zakupów w galerii. Dlatego zawsze warto zapoznać się z regulaminem operatora parkingu przed zostawieniem na nim samochodu. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że po powrocie nie będzie czekać na Ciebie żadna niemiła niespodzianka w postaci nieplanowanych opłat.

Inne rozwiązanie na darmowy parking to strefy Park and Ride/Parkuj i Jedź. Zawsze oferują one co najmniej kilkadziesiąt miejsc postojowych. Można tam zostawić samochód w celu przesiadki do komunikacji miejskiej. Znajdują się zazwyczaj w sąsiedztwie węzłów komunikacyjnych, z których łatwo dojechać do centrum miasta, na przykład przy stacjach kolejowych i pętlach autobusowo-tramwajowych.

Gdańsk - darmowe parkingi przy centrach handlowych i nie tylko

Jeśli zależy Ci przede wszystkim na braku opłat, a nie bliskości do centrum Gdańska, możesz rozważyć skorzystanie z bezpłatnych parkingów oferowanych przez różnego rodzaju galerie handlowe.

W poradnikach dotyczących darmowego parkowania w Gdańsku często wymienia się między innymi Alfa Centrum. Znajduje się tam pojemny i wielopoziomowy podziemny parking, na którym można zostawić auto bez potrzeby uiszczania jakichkolwiek opłat. Obowiązuje tam jednak ograniczenie czasowe, które wynosi dwie godziny. Po tym czasie, za każdą kolejną godzinę postoju, kierowca będzie musiał zapłacić dodatkowe 5 zł.

Bezpłatne parkingi oferuje także Matarnia Park Handlowy. To miejsce znajdujące się w dość dużej odległości od centrum, ale dobrze skomunikowane za sprawą Pomorskiej Kolei Metropolitalnej i licznych linii autobusowych. Z tego powodu pozostawienie tu auta i zwiedzanie Głównego Miasta jest jak najbardziej wykonalne.

Ciekawą alternatywą na zostawienie samochodu poza centrum może okazać się też eko parking zlokalizowany w Sopocie przy Placu Dwóch Miast. Dla kierowców przygotowano tam aż 700 darmowych miejsc postojowych. To bardzo dobre rozwiązanie zwłaszcza dla tych, którzy preferują wypoczynek na gdańskich i sopockich plażach zamiast zwiedzania miasta.

Niektóre darmowe parkingi dostępne w mieście wiążą się z usługami sezonowymi, dlatego przed przyjazdem do Gdańska warto sprawdzić lokalne serwisy regionalne. Zawarte tam informacje są zazwyczaj aktualne i mogą pomóc Ci w zweryfikowaniu czy interesujące Cię miejsce faktycznie nie wymaga opłat. 

Darmowe parkingi Gdańsk? Sprawdź strefy P+R

Strefy Park & Ride/Parkuj i Jedź to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich kierowców, którzy chcą przyjechać do Gdańska i znaleźć miejsce dla samochodu na cały dzień. Lokalizacja parkingów tego typu zakłada bliskość do różnego rodzaju węzłów komunikacyjnych. Dzięki temu można zostawić na nich auto całkowicie za darmo i przesiąść się w pociąg, tramwaj czy autobus.

W mieście funkcjonuje aż 8 parkingów Parkuj i Jedź, za które odpowiada Gdański Zarząd Dróg i Zieleni. Pierwszy z nich mieści się na ul. Władysława Andersa. W bezpośredniej bliskości obiektu znajduje peron stacji PKM Gdańsk Jasień, co umożliwia szybką przesiadkę i podróż do centrum.

Kolejny parking czynny tego typu, można znaleźć przy stacji PKM Gdańsk Kiełpinek na ul. Szczęśliwej. Zarząd Dróg udostępnia na swojej stronie szczegółowe rozkłady odjazdów z danych punktów, więc możesz łatwo zaplanować co do minuty zostawienie auta i dalszy przejazd komunikacją publiczną.

W bezpośredniej bliskości obiektu Park & Ride znajduje się także peron stacji PKM Gdańsk Matarnia. Oferuje on ponad 100 miejsc dla samochodów. Podobne parkingi są zlokalizowane także przy przystankach Pomorskiej Kolei Metropolitalnej Rębiechowo. Polecamy sprawdzenie wszystkich lokalizacji na stronie internetowej, którą kieruje Gdański Zarząd Dróg.

Park & Ride dostępny jest także przy stacji PKP Gdańsk Osowa, przy pętli autobusowo-tramwajowej Siedlce, Świętokrzyska i Ujeścisko. Każde z miejsc zapewnia darmowe parkowanie dla wszystkich kierowców, a także specjalnie miejsca wyznaczone dla osób niepełnosprawnych.

Parkowanie w śródmiejskiej strefie płatnego parkowania

W przypadku gdy przesiadka w komunikację publiczną niezbyt Ci odpowiada i chcesz zaparkować blisko centrum, rozwiązaniem może być strefa płatnego parkowania oraz śródmiejska strefa płatnego parkowania. Niestety, jak sama nazwy wskazują, oferują one jedynie płatne miejsca parkingowe.

Dwie strefy płatnego parkowania w Gdańsku znajdują się pod nadzorem Zarządu Dróg i Zieleni. Śródmiejska strefa, która obejmuje takie sektory jak Stare Miasto, Główne Miasto i Długie Ogrody, wymaga większych opłat za pozostawienie pojazdu. Za pierwszą godzinę parkowania trzeba zapłacić 5,5 zł, w czasie upływania drugiej godziny stawka wynosi już 6,6 zł, podczas trzeciej 7,2 zł, a czwartej i każdej kolejnej 5,5 zł.

W przypadku pozostałych stref płatnego parkowania, to wysokość opłaty uzależniona jest również od czasu postoju, ale stawki godzinowe są niższe. W czasie upływania pierwszej godziny parkowania wynoszą 3,9 zł, a potem 4,6 zł za drugą, 5,5 zł za trzecią i 3,9 zł za każdą kolejną.

Strefy płatnego parkowania w Gdańsku poza śródmieściem to sektory Młode Miasto, Wrzeszcz Politechnika, Wrzeszcz Górny, Jelitkowo, Aniołki, Oliwa i Przymorze. Jeśli interesuje Cię dokładny podział stref parkingowych z wyróżnieniem poszczególnych ulic, sprawdź stronę gdańskiego Zarządu Dróg!

Strefa płatnego parkowania - kiedy można skorzystać za darmo?

Warto wiedzieć, że kierowcy przyjeżdżający do Gdańska, w określonych okolicznościach mogą skorzystać z darmowych miejsc postojowych także tam, gdzie znajdują się sektory strefy płatnego parkowania.

Wszystko przez wzgląd na to, że nie obowiązują one przez 24 godziny na dobę. W przypadku śródmiejskiej strefy płatnego parkowania, bilety parkingowe należy wykupić wyłącznie między 9 rano a 20 wieczorem. Osoby chcące zostawić swój samochód wcześniej lub później nie muszą przejmować się żadnymi opłatami.

W bardziej oddalonej od centrum strefie płatnego parkowania przedział godzinowy jest jeszcze korzystniejszy. Zaczyna się bowiem dopiero o 9 rano, a kończy już o 17 po południu. Pozwala więc na nieco bardziej swobodne korzystanie z uroków miasta.

Co istotne, opłaty śródmiejskiej strefy płatnego parkowania obowiązują od poniedziałku do niedzieli wyjątkiem niektórych świąt. W dalszych strefach całkowicie darmowe są także weekendy, więc to doskonała wiadomość dla wszystkich kierowców, którzy odwiedzają miasto w sobotę lub niedzielę.

Płatne parkingi w centrum Gdańska i okolicach

Alternatywą dla standardowej strefy płatnego parkowania i śródmiejskiej są także inne parkingi miejskie i prywatne. Większość z nich wymaga uiszczenia opłaty za wjazd, aczkolwiek ich warunki i położenie mogą okazać się dla niektórych kierowców kuszące.

W pierwszej kolejności warto wspomnieć parking kubaturowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, który znajduje się przy ulicy Okopowej. W wielu miejscach w internecie można znaleźć informacje, że jest on bezpłatny i na razie faktycznie tak jest, jednakże Zarząd Dróg i Zieleni zapowiedział, że będzie tak tylko do czasu uruchomienia nowej strefy, czego można spodziewać się lada chwila.

Kolejna nasza propozycja, czyli Podwale Grodzkie Parking, znajduje się przy ul. Rajskiej. Jest czynny 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu i oferuje 200 miejsc postojowych. Opłata parkingowa jest zależna od regulaminu operatora parkingu, więc warto się z nią zapoznać przed przyjazdem.

Warto sprawdzić także parking społecznie odpowiedzialny przy ul. lawendowej. Jest on czynny przez 7 dni w tygodniu w godzinach 9-20. Co ciekawe, pobierane tam opłaty są na szczytny cel, gdyż operator parkingu wspiera osoby wykluczone społecznie.

Sprawdź także znajdujący się przy ul. Rogaczewskiego Parking Królewski. Zapewnia 169 standardowych miejsc postojowych i 5 przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Jest czynny 24h/7.

Polecamy także ulokowany przy ul. Rzeźnickiej parking, który może pomieścić aż 400 samochodów. Wysokość opłaty parkingowej uzależniona jest tam od czasu parkowania.

Wypożyczalnia samochodów Gdańsk - sprawdź alternatywy

Jak widać, znalezienie bezpłatnego miejsca parkingowego w Gdańsku jest możliwe, choć może nie należeć do najłatwiejszych zadań. W wielu przypadkach poszukiwanie odpowiedniego parkingu może zająć Ci dużo czasu i nie ma gwarancji, że zakończy się sukcesem. Z tego powodu warto w niektórych przypadkach zostawić samochód za sobą i zwiedzić miasta pieszo i przy pomocy komunikacji miejskiej.

Jak jednak dojechać nad morze lub wrócić do siebie do domu, tak by w komfortowy i bezpieczny sposób zabrać się z bagażami, rodziną i wszystkim innym? Odpowiednie rozwiązanie dostarcza wypożyczalnia samochodów Gdańsk CarFree. Zamiast jechać własnym autem, postaw na wynajem!

CarFree dysponuje bardzo rozbudowaną flotą nowoczesnych pojazdów. Bez problemu znajdziesz wśród nich samochód, który spełni wszystkie Twoje wymagania. Nasza oferta jest bardzo korzystna, więc z pewnością zaproponowane warunki będą dla Ciebie opłacalne.

Wypożyczone auto rozwiąże też problem ze znalezieniem miejsca parkingowego. Bo zamiast rozglądać się za możliwością postoju, po dojechaniu możesz zakończyć wypożyczenie i oddać pojazd do naszego oddziału. Dzięki temu spędzisz swój czas na zwiedzaniu, odpoczynku lub załatwianiu interesów, a nie krążeniu po miejskich ulicach w celu zlokalizowania niezajętych jeszcze bezpłatnych parkingów.

A kiedy zrobisz już w Gdańsku to, co masz do zrobienia, możesz wynająć auto znowu. Nasze placówki znajdują się w wielu dogodnych lokalizacjach w mieście. Sprawdź, co oferuje wypożyczalnia samochodów Gdańsk lotnisko i przekonaj się, że to najlepszy sposób na podróżowanie.

Zachęcamy także do zapoznania się z pozostałymi przygotowanymi przez nas materiałami poradnikowymi. Sprawdziliśmy ze wszystkimi szczegółami, czy możesz bezpłatnie zostawić samochód również w innych turystycznych miastach Polski. Poznaj darmowe parkingi Zakopane, Warszawa, Wrocław i nie tylko. Z naszą pomocą planowanie wyjazdu będzie zdecydowanie łatwiejsze!

Ile kosztuje autostrada Katowice-Kraków? Koszt przejazdu A4
2024-07-09

Ile kosztuje autostrada Katowice-Kraków? Koszt przejazdu A4

Autostrada A4 jest jedną z najważniejszych tras w Polsce. Łączy zachód kraju z jego wschodnią częścią. Zastanawiasz się, ile obecnie kosztuje przejazd autostradą A4? Przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź, jaki jest koszt przejazdu A4. 


Jak dojechać na lotnisko Wrocław? Dojazd Wrocław-Strachowice
2024-07-05

Jak dojechać na lotnisko Wrocław? Dojazd Wrocław-Strachowice

Lotnisko Wrocław-Starachowice im. Mikołaja Kopernika to jeden z głównych portów lotniczych w Polsce. Zastanawiasz się, jak dojechać na lotnisko Wrocław? W poniższym artykule przedstawimy sposoby na to, jak ułatwić sobie dojazd Wrocław-Starachowice i szybko dostać się na lotnisko.


Ile kosztuje wjazd na lotnisko Pyrzowice – jak zapłacić za wjazd?
2024-07-04

Ile kosztuje wjazd na lotnisko Pyrzowice – jak zapłacić za wjazd?

Wybierasz się w podróż z lotniska w Katowicach? A może tylko odbierasz stamtąd bliską osobę? Niezależnie od celu, przyda się miejsce parkingowe. Jak je znaleźć? Ile kosztuje wjazd na lotnisko Pyrzowice? Jak zapłacić za wjazd? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.


 
Logo
  • Instagram
  • Facebook
CarFree Sp. z o.o.

NIP: 521 369 56 26

REGON: 361388616

Infolinia 24/7
Obsługa rezerwacji
Dział marketingu
Biuro obsługi klienta
Dział księgowości
Wynajem średnioterminowy (od 30 dni)
Klauzula informacyjna

Szanujemy Twoją prywatność i dbamy o ochronę Twoich danych osobowych. W celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania serwisu stosujemy pliki cookie. Możemy również wykorzystywać pliki cookie własne oraz pliki cookie naszych partnerów w celach analitycznych i marketingowych, w szczególności w celu dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji. Korzystanie z plików cookie analitycznych, marketingowych i funkcjonalnych wymaga Twojej zgody. Klikając 'Akceptuj wszystko powyższe', wyrażasz zgodę na ich używanie. Jeśli chcesz dostosować swoje zgody dla nas i naszych partnerów, kliknij 'Zmień swoje preferencje'. Pamiętaj, że masz prawo w dowolnym momencie wycofać udzieloną zgodę, zmieniając ustawienia plików cookie w swojej przeglądarce internetowej lub w ustawieniach serwisu

Przetwarzanie Twoich danych osobowych związane z korzystaniem z plików cookie w celach wyżej wymienionych jest prowadzone przez CarFree sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (02-677), ul. Cybernetyki 5, będącego administratorem danych. W niektórych przypadkach administratorami danych mogą być również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje na temat korzystania przez nas i naszych partnerów z plików cookie oraz przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym dotyczące Twoich uprawnień, zawarte są w naszej Polityce prywatności.

Czytaj treść polityki prywatności

Poniżej możesz ustawić swoje preferncje dotyczące polityki plików cookies.


Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz ustawić swoje preferncje dotyczące polityki plików cookies.


 
(+48) 794 500 550
rozpocznij chat