Aktualności

2023-12-13

 

Mandat za brak płynu do spryskiwaczy - obowiązek wożenia płynu do spryskiwaczy w bagażniku

2023-12-13

Od czasu do czasu w dyskursie między kierowcami poruszana jest kwestia tego, czy za brak płynu do spryskiwaczy można dostać mandat i czy prawo wymaga wożenia ze sobą zapasu. Jeśli też nie jesteś pewien, jak wyglądają przepisy w tej kwestii, to sprawdź nasz artykuł. Przygotowaliśmy wszystkie niezbędne informacje, które pomogą Ci uniknąć nieprzyjemności podczas kontroli drogowej!

Mandat za brak płynu do spryskiwaczy - podstawowe informacje

Płyn do spryskiwaczy to jeden z najważniejszych płynów znajdujących się w samochodzie i wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo jazdy. Używanie go i usuwanie zabrudzeń sprawia, że tylna i przednia szyba nie tylko wyglądają estetyczniej, ale oferują dobrą widoczność, która umożliwia prawidłową jazdę. Jako wypożyczalnia aut CarFree przykładamy szczególną uwagę do tego, by nasi klienci mieli tego pełną świadomość!

I choć wiele osób bagatelizuje tę kwestię, na pewno nie robi tego policja. Z tego powodu mandat za brak płynu do spryskiwaczy w zbiorniku jest jak najbardziej realną możliwością. Funkcjonariusz ma prawo poprosić kierowcę podczas kontroli o uruchomienie spryskiwaczy i jeśli okaże się, że te nie działają, może wystawić mandat.

Ile dokładnie wynosi mandat za brak płynu i brudne szyby? Prawo nie precyzuje tego dokładnie i to policjant decyduje o wysokości kary. Najmniejsza grzywna to zaledwie 20 złotych, ale zdarzają się przypadki, w których funkcjonariusz ma prawo wystawić mandat nawet na 500 złotych!

Zapas płynu - czy musisz go wozić ze sobą?

Otrzymanie mandatu za brudne szyby, które utrudniają widoczność kierowcy, jest jak najbardziej możliwe, ale w sieci bardzo często poruszana jest także inna kwestia. Chodzi o wymóg, według którego trzeba wozić ze sobą także zapas płynu w bagażniku. Według niektórych informacji za jego brak grozi aż 500 złotych kary. Jak jest naprawdę?

W Ustawie o Ruchu Drogowym nie nic na temat tego, że kierowca musi wozić ze sobą dodatkowe butelki płynu do spryskiwaczy. Nie ma zatem żadnych podstaw do tego, by policjant podczas kontroli był uprawniony do wystawienia mandatu za brak zapasu płynu.

Czy to oznacza, że nie warto pakować do bagażnika płynu na czarną godzinę? Niekoniecznie! Według prawa: „pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu.” Z tego powodu zawsze warto mieć zapas płynu, by móc w razie potrzeby uzupełnić zbiornik i zagwarantować sobie, że podczas kontroli przez policję, funkcjonariusze nie będą mieli podstaw do ukarania Cię za brudne szyby utrudniające widoczność i  brak płynu do spryskiwaczy w zbiorniku.

Jak zapewnić dostateczne pole widzenia kierowcy?

Jeśli chcesz uniknąć sytuacji, w której możesz dostać mandat za brak płynu do spryskiwaczy, zawsze dbaj o to, by szyby Twojego samochodu były czyste. Dzięki temu policjant nie będzie miał podstaw do tego, by stwierdzić, że pole widzenia kierowcy jest niedostateczne.

Wyrób w sobie nawyk czyszczenia szyb samochodowych. Zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy występuje wiele zjawisk atmosferycznych ograniczających widoczność. Pamiętaj przy tym, by zadbać też o brudne reflektory, gdyż te też mogą przyciągnąć uwagę funkcjonariuszy. Regularnie sprawdzaj także poziom płynu i w razie potrzeby uzupełniaj go do miejsca mieszczącego się w przedziale miarki.

Pamiętaj także o tym, by w mroźnych miesiącach wlać do zbiornika płyn zimowy, który nie zamarznie na skutek ujemnych temperatur. W innym wypadku Twoje spryskiwacze mogą przestać działać, za co można dostać mandat. Ważniejsze jest jednak to, że doprowadzenie do takiej sytuacji może spowodować zagrożenie dla innych uczestników ruchu.

Mandat za brak płynu - podsumowanie

Jak widać, chociaż mandat za brak zapasowego płynu do spryskiwaczy w bagażniku to mit, to zawsze należy dbać o to, by mieć go w dostatecznej ilości w zbiorniku. To jedyny sposób na to, by uchronić się przed karą oraz zapewnić bezpieczeństwo dla siebie i innych uczestników ruchu.

Po przeczytaniu naszego artykułu, gorąco zachęcamy do zapoznania się także z pozostałymi poradnikami umieszczonymi na blogu CarFree. To szybki i łatwy sposób na sprawdzenie, co mówią przepisy o różnych sytuacjach występujących na drodze.

Zapraszamy również do korzystania z naszych usług. Wypożyczalnia samochodów Gdynia i pozostałe oddziały CarFree dysponują bardzo rozbudowaną flotą nowoczesnych pojazdów, które są dostępne w atrakcyjnych cenach. Na pewno znajdziesz wśród nich odpowiednie auto dla siebie!

Ile ładuje się samochód elektryczny – jak długo ładuje się elektryka?
2024-02-23

Ile ładuje się samochód elektryczny – jak długo ładuje się elektryka?

Ładowanie samochodu elektrycznego staje się coraz bardziej powszechnym tematem. Postęp technologiczny i rosnące zainteresowanie ekologią sprawiły, że na ulicach widzimy coraz więcej samochodów elektrycznych. Z coraz większą popularnością takich samochodów łączy się również coraz więcej wątpliwości, a te najczęściej dotyczą kwestii ładowania.


Mandat za kolizje – jaki można dostać mandat za spowodowanie kolizji?
2024-02-16

Mandat za kolizje – jaki można dostać mandat za spowodowanie kolizji?

Najbardziej niepozornie wyglądająca stłuczka może być źródłem wielu problemów, dlatego warto wiedzieć już wcześniej, jak się zachować, kiedy już dojdzie do nieprzyjemnego zdarzenia i jakie niesie to za sobą konsekwencje. Mandat za kolizję przewiduje wiele sytuacji i dla każdej z nich przypisana jest odpowiednia cena oraz liczba punktów karnych. 


 
Logo
  • Instagram
  • Facebook
CarFree Sp. z o.o.

NIP: 521 369 56 26

REGON: 361388616

Infolinia 24/7
Obsługa rezerwacji
Dział marketingu
Biuro obsługi klienta
Dział księgowości
Wynajem średnioterminowy (od 30 dni)

CarFree 2024 © Wszystkie prawa zastrzeżone

European Union

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Akceptuję

(+48) 794 500 550
rozpocznij chat