Urlop w Trójmieście – miejsca, które musisz odwiedzić
Atrakcje w Trójmieście – miejsca, które warto odwiedzić
Nie ma wątpliwości co do tego, że każdy Polak powinien zrobić sobie chociażby krótką wycieczkę do Trójmiasta. Gdańsk, Gdynia oraz Sopot są bowiem jednymi z najatrakcyjniejszych miejscowości w Polsce pod względem turystycznym, dlatego warto je odwiedzić.
Zapraszamy na nasz przewodnik po największych atrakcjach Trójmiasta, w którym tłumaczymy też jak najwygodniej zorganizować taką wycieczkę.
Trójmiasto - atrakcje
Trójmiasto to idealnych kierunek dla wszystkich chcących spędzać czas aktywnie, bo nie zabraknie tutaj okazji do spacerów czy wodnych wycieczek, ale nudzić nie będą się również ci, którzy preferują tradycyjne zwiedzanie. Sprawdźmy, czym region ten przyciąga turystów z całego świata.
Na początek – Gdańsk
Gdańsk jest uznawany za stolicę polskiego Pomorza. To miasto ważne z punktu widzenia gospodarczego oraz turystycznego, w którym rozrywka i kultura są na wysokim poziomie. Prześledźmy najciekawsze miejsca na mapie Gdańska.
Centrum miasta
W centrum miasta znajduje się tzw. Stare Miasto, którego nie należy mylić z Głównym. To serce miasta, którego najważniejszym punktem jest Trakt Królewski prowadzący ulicą Długą od Bramy Wyżynnej aż na Długi Targ. Trasa ta była niegdyś miejscem parad i uroczystych wjazdów królów polskich, dlatego nosi właśnie taką nazwę. Z kolei w centrum dawnego placu miejskiego mieści się rozpoznawalna atrakcja Trójmiasta - potężny pomnik upamiętniający króla Jana III Sobieskiego. Warto rozpocząć swoje zwiedzanie właśnie od tej części Gdańska, bo tutaj najłatwiej poczuć wyjątkowy klimat miasta.
Gdańska Starówka
Starówka to inaczej Główne Miasto. W tej części miasta można spotkać turystów z całego świata, bo nie brakuje tu zabytków wartych zobaczenia, które szczegółowo zostaną omówione w dalszej części artykułu.
Tym, z czego słynie Starówka, jest także Ulica Mariacka uważana za jedną z najbardziej urokliwych uliczek w Europie. Znajdują się tu piękne kamienice, w tym kamienica nr 1, która przetrwała czasy wojenne i stanowi dziś najstarszy budynek mieszkalny w Gdańsku. Ulica Mariacka słynie też z licznych sklepów z bursztynami i z klimatycznych kawiarenek.
Gdański Ogród Zoologiczny
Wybierając się do Gdańska, warto zwiedzić między innymi miejscowe zoo, zwłaszcza że jest to największy ogród zoologiczny w Polsce - o powierzchni aż 125 hektarów. Mieszka tam ponad 160 gatunków zwierząt z różnych zakątków świata, w tym wiele zagrożonych wyginięciem. Jeżeli chcesz zobaczyć pokazowe karmienia zwierząt, przed wizytą sprawdź harmonogram zamieszczony na stronie internetowej zoo.
Park Oliwski
Wizyta w zoo może być okazją na zorganizowanie dodatkowej atrakcji, bo zaledwie 5 minut drogi samochodem dzieli ogród zoologiczny od Parku Oliwskiego, który również warto zwiedzić. To doskonały sposób na spędzenie czasu na świeżym powietrzu, z dala od miejskiego zgiełku. XVIII-wieczny Park Oliwski został założony przez opata Jacka Rybińskiego.
W Parku Oliwskim można podziwiać różnorodne strefy, w tym klasyczne aleje, romantyczne zakątki ogrodu angielskiego, a także ogród japoński zachwycający swoim orientalnym charakterem. Na uwagę zasługuje też malowniczy staw z mostkami oraz unikalny długi kanał, który pięknie odbija zieleń otaczających drzew. Znajduje się tu także Palmiarnia z egzotycznymi roślinami, a w okresie zimowym park rozświetlają świąteczne iluminacje.
Galeria Starych Zabawek
To wyjątkowe miejsce, które przenosi zwiedzających w świat dzieciństwa. Zgromadzono tu unikalną kolekcję polskich zabawek z lat 1920-1989. Wśród eksponatów są lalki, misie, samochodziki, samoloty, pojazdy rolnicze, pistolety, wyposażenie domów dla lalek, ale także gry planszowe i zręcznościowe, a nawet instrumenty muzyczne dla najmłodszych. Warto udać się tutaj z dziećmi, aby miały okazję zobaczyć, jak wyglądała zabawa w czasach sprzed ery cyfrowej.
Muzeum Bursztynu
Muzeum Bursztynu to fascynująca atrakcja Trójmiasta, która odkrywa tajemnice "złota Bałtyku" - bursztynu. Zwiedzając to miejsce odbędziesz niezwykłą podróż przez miliony lat historii tego drogocennego kruszcu. Ekspozycja obejmuje różnorodne tematy, począwszy od mechanizmów powstawania, właściwości i odmian bursztynu, przez proces obróbki, aż po jego zastosowanie w sztuce i medycynie. Będziesz miał okazję zobaczyć kunsztowne wyroby z bursztynu i wyjątkowe inkluzje - fragmenty roślin i owadów zamknięte w bursztynie.
Europejskie Centrum Solidarności
Europejskie Centrum Solidarności (ECS) w Gdańsku to nowoczesne muzeum, które upamiętnia narodziny ruchu "Solidarność" i jego kluczową rolę w obaleniu komunizmu w Europie. Obiekt zlokalizowany jest na terenach dawnej Stoczni Gdańskiej. Znajdują się tutaj archiwalne zdjęcia, dokumenty, filmy i autentyczne artefakty, takie jak narzędzia pracy stoczniowców, ich ubrania czy dyplomy zakładowe. Na uwagę zasługuje też sama architektura budynku, bo przypomina ona kadłub statku.
Na dachu ECS znajduje się taras widokowy, który umożliwia podziwianie terenu dawnej Stoczni Gdańskiej i Starego oraz Głównego Miasta z wysokości 25 metrów nad ziemią. Wejście na tę wieżę widokową jest bezpłatne i dostępne przez cały rok, choć trzeba liczyć się z tym, że może być nieczynne w przypadku złych warunków atmosferycznych.
Stocznia Gdańska
Stocznia to bez wahania symbol Gdańska. Jest jednym z najważniejszych zakładów przemysłowych w Polsce, który przez wiele dekad produkował statki, a później stał się miejscem narodzin ruchu "Solidarność". Dziś w Stoczni Gdańskiej znajdują się miejsca pamięci, takie jak Pomnik Poległych Stoczniowców 1970 i słynna Brama nr 2, która była świadkiem historycznych wydarzeń. Na terenie Stoczni Gdańskiej od 2019 roku funkcjonuje też punkt widokowy. Mowa o dźwigu stoczniowym "Żuraw M3", z którego można podziwiać przestrzeń portowo-stoczniową.
Brama Zielona
To jedna z najstarszych bram wodnych w Gdańsku. Początkowo budynek miał służyć jako rezydencja królewska, jednak nigdy nie został zamieszkany przez żadnego monarchę. Na przestrzeni czasu brama pełniła różne funkcje, ale dziś jest to oddział Muzeum Gdańska. W jej wnętrzach organizowane są wystawy poświęcone sztuce, historii i kulturze.
Muzeum II Wojny Światowej
Muzeum II Wojny Światowej to jedno z najważniejszych tego typu obiektów w Gdańsku i w całym województwie pomorskim. Upamiętnia ono wydarzenia związane z tym tragicznym konfliktem i stanowi hołd dla jego ofiar. Zwiedzający mogą zobaczyć tu tysiące eksponatów, w tym oryginale fotografie, filmy i dokumenty. Główna wystawa zajmuje niemal 5 tysięcy metrów kwadratowych i znajduje się 14 metrów pod ziemią.
Koło widokowe AmberSky Gdańsk
Jeżeli chcesz popatrzeć na Gdańsk z lotu ptaka, koniecznie wybierz się na koło widokowe. W jego przeszklonych, klimatyzowanych gondolach możesz podziwiać widoki z wysokości 50 metrów. Piękna panorama obejmuje tu praktycznie wszystkie najważniejsze punkty miasta, takie jak stocznia, Wzgórza Morenowe, Trakt Królewski, gdański stadion Energa, a nawet Półwysep Helski. Widać stąd również Zatokę Gdańską. Przejażdżka trwa około 15 minut. W Gdańsku polecamy również taras Olivia Star oferujący widok z wysokości 130 metrów oraz Ratusz Głównego Miasta, choć na jego wieży znajduje się punkt widokowy, do którego trzeba dojść schodami.
Dwór Artusa
Dwór Artusa jest umiejscowiony w okolicy, w której znajduje się ratusz Głównego Miasta. Dawniej stanowił miejsce spotkań gdańskich kupców i członków bractw, w którym dyskutowano o interesach, zawierano umowy i organizowano uroczystości, a dziś jest to oddział Muzeum Gdańska, otwarty dla zwiedzających. Imponująca fasada zdobiona rzeźbami przedstawiającymi historyczne i mityczne postacie sprawia, że jest to jeden z najpiękniejszych tego typu obiektów w Europie Północnej.
Kolejny przystanek – Gdynia
Po wizycie w Gdańsku warto wybrać się do Gdańska. Jest to miasto często znajdujące się nieco w cieniu swojego większego brata, jednakże zupełnie niepotrzebnie. Nie ma się bowiem czego wstydzić i panuje w nim wyjątkowy klimat, który udziela się niemal każdemu, kto go odwiedza.
Centrum Gdyni
Zwiedzanie warto rozpocząć od centrum. Oczywiście pierwszą atrakcją, z którą kojarzy się Gdynia, jest zlokalizowany tam Skwer Kościuszki, przy którym na stałe zakotwiczony jest żeglowiec Dar Pomorza oraz ORP Błyskawica. Centrum to również zawsze gwarna i pełna atrakcji ulica Świętojańska, gdzie każdy dobrze zje i spędzi przyjemnie czas.
Akwarium Gdyńskie
To miejsce jest niewątpliwie jedną z największych atrakcji Trójmiasta. Można odkryć tu fascynujący świat podwodnej flory i fauny. Ekspozycja obejmuje ponad 200 gatunków zwierząt związanych ze środowiskiem wodnym, w tym ryby, płazy, gady, morskie drapieżniki i egzotyczne stworzenia zamieszkujące rafy koralowe czy tropikalne rzeki. Poznasz tutaj również rodzimą faunę Bałtyku.
Muzeum Marynarki Wojennej
Jest to muzeum polecane wszystkim miłośnikom militariów i techniki wojennej, zainteresowanych tematyką marynistyczną. Dostępne tu wystawy przybliżają bowiem historię morskich bitew i codzienne życie polskich marynarzy. Wśród eksponatów znajduje się umundurowanie, odznaczenia, broń, modele okrętów oraz dokumenty związane z dziejami Marynarki Wojennej. Duże zainteresowanie budzi też plenerowa ekspozycja, na której można zobaczyć autentyczne działa okrętowe czy torpedy.
Centrum Nauki Experyment
Jeżeli lubisz, gdy nauka staje się fascynującą przygodą, to miejsce na pewno Ci się spodoba, bo wszystko zostało tutaj zaprojektowane tak, aby angażować i zachęcać do kreatywnego myślenia oraz eksperymentowania. Interaktywne wystawy zostały podzielone na kilka stref tematycznych, związanych między innymi z ciałem człowieka, zdrowiem, wodą i fizyką. Mają szansę zainteresować zarówno dzieci, jak i dorosłych, dlatego jest to idealne miejsce na rodzinne wyjście.
Muzeum Emigracji
Muzeum Emigracji to wyjątkowe miejsce, które opowiada o losach Polaków, którzy w różnym czasie i z różnych przyczyn opuszczali ojczyznę w poszukiwaniu lepszego życia. Nie bez powodu zlokalizowane jest w historycznym budynku Dworca Morskiego, bowiem to stamtąd wyruszały kiedyś statki z emigrantami na pokładzie. Ekspozycja ukazuje różne aspekty emigracji - od przyczyn wyjazdów, po warunki podróży, aż po życie na obczyźnie, skłaniając do refleksji i do spojrzenia na migrację jako zjawisko społeczne o globalnym znaczeniu.
Koło Widokowe
Na zakończenie wycieczki do Gdyni warto wybrać się na punkt widokowy na Kamiennej Górze, aby przez moment popatrzeć na piękną panoramę miasta i uroki Zatoki Gdańskiej. Dostanie się w to miejsce nie sprawi trudności nawet osobom starszym, bo na górę można wjechać darmową kolejką. Warto wiedzieć, że nie jest to jedyna atrakcja tego typu w tym regionie, bo przepiękna panorama Gdyni rozciąga się też z wieży Gdynia Kolibki albo z punktu widokowego położonego blisko gdyńskiego Klifu Orłowskiego.
Na koniec – Sopot
Ostatnim przystankiem w wycieczce, jaką poleca nasza wypożyczalnia samochodów, jest Sopot – dla wielu stolica polskiej rozrywki i jedno z najbardziej reprezentatywnych miejsc na polskiej mapie. Molo w Sopocie zna każdy, podobnie jak słynny Monciak, czyli Ulicę Bohaterów Monte Cassino. Nie każdy jednak wie, jak przyjemnie jest w samym centrum – zgoła odmiennie niż w Gdańsku czy Gdyni, ponieważ miejscowość jest mniejsza i jakby bardziej kameralna. Jest tutaj także wiele zabytkowych kamienic.
Molo w Sopocie
Sopockie molo to symbol miasta. Jest najdłuższym drewnianym molo nad Morzem Bałtyckim i w Europie, bo liczy 511,5 metrów. To idealne miejsce, jeśli chcesz spędzić chwilę na świeżym powietrzu i podziwiać piękne widoki na morze, plaże i panoramę miasta. Oprócz spacerów można tutaj skorzystać z rejsów statkiem po Zatoce Gdańskiej lub wynająć wodny rower.
Sopockie molo tętni życiem zwłaszcza latem, bo organizowane są tutaj koncerty, festiwale i inne wydarzenia kulturalne, ale zimą też warto tutaj przyjść na spokojny spacer w morskiej bryzie i na lodowisko otwierane w części lądowej. Do odwiedzenia sopockiego molo zachęcają także względy zdrowotne, bowiem stężenie jodu na samym końcu części drewnianej jest dwukrotnie wyższe, niż na lądzie, a jest to pierwiastek potrzebny naszemu organizmowi.
Przystań Rybacka
Przystań w Sopocie to dość niewielkie, ale urokliwe miejsce, które pozwala poczuć prawdziwy klimat nadmorskiego życia. Można tutaj obejrzeć ekspozycję łodzi i sprzętu rybackiego, które zwłaszcza o wschodzie i zachodzie słońca tworzą malowniczą scenerię. Warto także skosztować tu świeżych ryb serwowanych w lokalnych knajpkach. Przystań przypomina o tradycyjnej roli rybołówstwa w historii Sopotu i pozwala spojrzeć na miasto z nieco innej, bardziej lokalnej perspektywy.
Skansen Archeologiczny Grodzisko
Zaledwie kilka minut spacerem od centrum Sopotu zlokalizowany jest skansen, czyli osada obronna istniejąca tu ponad tysiąc lat temu. Zrekonstruowane zabudowania grodu, takie jak drewniane chaty, wały obronne, wieża sternicza czy brama tworzą ciekawy krajobraz i stoją dokładnie tam, gdzie odkryto pozostałości po autentycznych elementach zabudowy istniejących przed wiekami. Co jakiś czas organizowane są tu warsztaty rzemieślnicze, które pozwalają na spróbowanie swoich sił w dawnych technikach, takich jak tkactwo, garncarstwo czy łucznictwo. Organizowane są tu również pokazy walk, prezentacje uzbrojenia czy koncerty muzyki dawnej.
Latarnia Morska
Latarnia morska to zabytkowy obiekt znajdujący się tuż obok molo. Został wzniesiony początkiem XX wieku i pełnił wówczas funkcję komina kotłowni, następnie stał się ważnym znakiem nawigacyjnym, a obecnie przyciąga turystów, którzy chcą wspiąć się na szczyt i podziwiać Zatokę Gdańską oraz panoramę Trójmiasta.
Muzeum Figur Woskowych
Sławną atrakcją Trójmiasta jest także Muzeum Figur Woskowych. To okazja na wyjątkowe spotkanie z ikonami świata filmu, muzyki, sportu czy polityki - oczywiście w woskowym wydaniu. Możliwość zobaczenia realistycznych podobizn znanych postaci przyciąga turystów w każdym wieku, zwłaszcza że ekspozycja została zaprojektowana w taki sposób, aby można było zrobić sobie zdjęcie z ulubionym artystom, sportowcem czy politykiem. Figury tworzone są z niebywałą precyzją i starannością, dlatego wyglądają jak żywe.
Muzeum Sopotu
To placówka, która prezentuje historię i kulturę Sopotu. Dzięki niej można poznać, jak ten nadmorski kurort rozwijał się na przestrzeni dekad. Wystawy obejmują fotografie, obrazy, rzeźby i eksponaty związane z życiem codziennym dawnych mieszkańców, a wszystko to umieszczone jest we wnętrzach mieszczańskiej willi z początków XX wieku, która zachwyca swoim wystrojem i secesyjnymi detalami.
Opera Leśna
Opera Leśna to atrakcja Trójmiasta, którą chyba każdy zna ze szklanego ekranu. To właśnie tu odbywają się transmitowane w telewizji największe imprezy kulturalne, takie jak Międzynarodowy Festiwal Piosenki w Sopocie, a także koncerty, festiwale czy spektakle teatralne. Zadaszony amfiteatr jest w stanie pomieścić tysiące widzów, a jego lokalizacja w malowniczym lesie sopockim sprawia, że każde widowisko ma jeszcze bardziej niepowtarzalny charakter.
Planujesz pobyt w Trójmieście? Wynajmij samochód i podróżuj bez ograniczeń!
Zarówno Gdańsk, jak i Gdynia to stosunkowo duże miasta, dlatego poruszanie się po nich komunikacją miejską może być uciążliwe. Lepszym rozwiązaniem jest wynajem samochodu. Dzięki temu można bezproblemowo docierać w każde miejsce, bez martwienia się o dostępność autobusów czy godziny odjazdów.
Wypożyczalnia samochodów CarFree, oprócz wynajmu długoterminowego, oferuje dogodną dla wielu podróżnych możliwość wynajęcia auta na krótki czas - dzień, weekend czy tydzień. To świetna okazja to zwiedzenia atrakcji Trójmiasta bez stresu i bez ograniczeń. Co ważne, masz też pełną swobodę co do liczby kilometrów, które zrobisz w okresie wypożyczenia.
Nasza wypożyczalnia samochodów w Gdańsku i wypożyczalnia samochodów w Gdyni to placówki, z których po wcześniejszej rezerwacji internetowej lub telefonicznej można odebrać auto, ale nie ma problemu, abyśmy dostarczyli je w inne miejsce na terenie całej Polski. Sprawdź naszą ofertę i zaplanuj niezapomnianą wycieczkę do Trójmiasta!
Data aktualizacji artykułu: 08.01.2025