Bezpieczne wypożyczenie samochodu - na co zwrócić uwagę?
Jak wypożyczyć samochód, aby być w pełni zadowolonym z podjętej decyzji? Na jakie kwestie należy zwrócić największą uwagę? Zapoznaj się z naszym krótkim poradnikiem, jeśli właśnie po raz pierwszy chcesz skorzystać z wypożyczonego samochodu!
Dokumenty i formalności
Kierowcy, którzy dotąd jeszcze nie korzystali z usług wypożyczalni samochodów, zazwyczaj zastanawiają się, jakie dokumenty muszą przygotować. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że sam proces wypożyczenia samochodu z dobrej wypożyczalni jest bardzo łatwy i maksymalnie uproszczony.
Umowę najmu może podpisać osoba pełnoletnia, posiadająca prawo jazdy przynajmniej od roku. Trzeba jednak wiedzieć, że niektóre wypożyczalnie mogą wymagać, aby kierowca miał na przykład ukończone 21 lat.
Samo wypożyczenie pojazdu wygląda tak, że albo zamawiamy wybrane auto przez stronę internetową wypożyczalni, albo dzwonimy na infolinię i robimy to telefonicznie. Ustalamy miejsce, w które ma być podstawiony samochód. Możemy też odebrać pojazd z biura wypożyczalni. Ustalamy również godzinę odbioru pojazdu. Jeśli wybraliśmy opcję podstawienia samochodu, to pracownik wypożyczalni przyjedzie samochodem we wskazane miejsce i od razu będzie miał ze sobą umowę najmu i protokół przekazania samochodu. Natomiast klient będzie musiała przede wszystkim okazać dowód osobisty i ważne prawo jazdy.
Umowa wynajmu samochodu – warunki
Samochód może być wynajęty na różnych warunkach. Najczęściej kierowcy korzystają z najmu krótkoterminowego, czyli opłacają najem za każdy dzień użytkowania samochodu. Są to koszty rzędu od 80 złotych za dobę. W przypadku najmu na dłuższy okres, dzienny koszt użytkowania pojazdu znacząco spada.
W niektórych wypożyczalniach dostępne jest też wypożyczenie samochodu bez udziału własnego, czyli bez kaucji. Nie zawsze z tej możliwości można skorzystać w przypadku wzięcia samochodu z najwyższej półki cenowej. Wtedy zazwyczaj konieczne jest wpłacenie jakiegoś zabezpieczenia.
Ubezpieczenie – podstawowe oraz opcje rozszerzone
W umowie najmu samochodu powinna znaleźć się także informacja o ubezpieczeniu. Dobra wypożyczalnia powinna dać pełen pakiet ubezpieczeń w cenie, albo przynajmniej możliwe najszerszą ochronę. To bardzo ważne, ponieważ wypadek czy kolizja mogą zdarzyć się także wypożyczonym autem. W niektórych firmach jest też możliwość uiszczenia niewielkiej dopłaty do pełnej, rozszerzonej polisy. Ubezpieczenie wynajętego samochodu jest bardzo ważnym elementem, na który trzeba zwrócić uwagę.
Dobrze jest też wiedzieć, że jeśli zamierzamy wyjechać wypożyczonym samochodem poza granicę naszego kraju, to powinniśmy to zgłosić do wypożyczalni, aby ustalić kwestię polisy. Najpopularniejsze jest ubezpieczenie CDW, czyli ubezpieczenie od uszkodzenia samochodu. Planując wyjazd za granicę dobrze jest też wziąć ubezpieczenie wkładu własnego, ponieważ wtedy w przypadku wystąpienia szkody poza granicami Polski, nie będziemy musieli pokrywać części wydatków z własnej kieszeni.
Oględziny auta przed odbiorem
Ważnym etapem podczas wypożyczania samochodu jest dokonanie oględzin auta podczas odbioru. Pracownik wypożyczalni powinien spisać wszelkie uszczerbki pojazdu, jak np. zarysowany lakier czy inne estetyczne uszkodzenia. Może się jednak zdarzyć tak, że dopiero w trakcie kierowania pojazdem zauważymy jakieś nieprawidłowości, jak np. nieprawidłowo pracująca klimatyzacja. W takiej sytuacji należy po prostu jak najszybciej skontaktować się z wypożyczalnią samochodu. Zazwyczaj od razu dostaniemy nowy samochód – w pełni sprawny.
Zwrot samochodu – zachowaj protokół!
Omawiając wszystkie najważniejsze kwestie związane z wypożyczeniem samochodu, nie można nie wspomnieć o ostatnim, ale równie istotnym momentem, jakim jest zwrot pojazdu.
Podczas zwracania samochodu do wypożyczalni, warto okazać pracownikowi protokół odbioru pojazdu, dzięki czemu bezproblemowo porównamy aktualny stan faktyczny ze stanem z dnia odebrania samochodu. Dobrze jest też zachować sobie ten protokół nawet po zakończeniu umowy najmu. Dodatkowo przed zwrotem pojazdu trzeba dostosować się do polityki paliwowej obowiązującej w danej firmie. Zazwyczaj wypożyczalnie ustalają, że samochód zostanie zwrócony z podobną ilością paliwa w baku jaką miał podczas wypożyczenia. Istnieją też inne opcje, jak np. najem samochodu z przedpłaconym pełnym bakiem. W takim przypadku należy zwrócić auto z możliwie jak najbardziej pustym zbiornikiem na paliwo.
Przy wypożyczaniu samochodu dobrze jest się też zorientować, z jakich promocji możemy skorzystać. Najczęściej kierowcy sprawdzają te informacje na stronie internetowej wypożyczalni, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by dopytać o to pracownika telefonicznego biura obsługi klienta. Bardzo ciekawą i cieszącą się dużą popularnością promocją jest bezpłatne podstawienie samochodu na lotnisko.
Korzystanie z wypożyczonego samochodu to dobra opcja, jeśli zależy nam na ekonomicznym i komfortowym użytkowaniem pojazdu. Warto z tej opcji skorzystać, gdy potrzebujemy auta do celów prywatnych lub zawodowych.