Poznaj sposoby na oszczędną jazdę z wypożyczalnią Carfree
Samochód to w dzisiejszych czasach podstawowy środek transportu. Są oczywiście momenty, gdy korzystamy z transportu publicznego, bo musimy albo jest w danej sytuacji taniej, ale to tylko wyjątki potwierdzające regułę. W zdecydowanej większości przypadków (zakupy, dojazd do pracy, na weekend, do rodziny, na wakacje) auto to podstawa. Niestety, czasem tę wygodę podróżowania samochodem przypłacamy większą dziurą w domowym budżecie, bo przecież auto, żeby pojechało, trzeba zatankować, a ceny paliwa potrafią zmieniać się z dnia na dzień. Na szczęście można tu znacząco zaoszczędzić, a kluczem do tego jest ekonomiczna jazda. W poniższym artykule poznamy najlepsze sposoby na oszczędną jazdę. Swoimi przemyśleniami podzielą się z nami pracownicy wypożyczalni Carfree, którzy o samochodach wiedzą wszystko!
Jeśli nie chcemy na koniec miesiąca znów łapać się za głowę, gdy podliczymy, ile “poszło” na paliwo, warto stosować się do zasad jazdy ekonomicznej. Nie tylko podróżując własnym pojazdem, ale także wypożyczonym - co podkreślają specjaliści z Carfree. Dlaczego to takie ważne? Oczywiście, im bardziej ekonomiczna jazda samochodem, tym mniejsze zużycie paliwa, a więc rzadsze wizyty na stacji benzynowej, gdzie - umówmy się - zawsze w ruch idą grube banknoty. 50 zł to absolutne minimum, a każdy, kto jeździ często, wie, że zalanie za tę kwotę nie starcza na długo…
Sprawdź przy wynajmie, czy dostajesz zatankowany samochód!
I właśnie - to podstawa podczas wynajmu, bo nie wszystkie wypożyczalnie zapewniają nam samochód z pełnym bakiem. Wiadomo, własny pojazd to pełna kontrola - nad tym, ile jest paliwa oraz jaki jest jego techniczny stan. Wypożyczony zaś to jak powolne odkrywanie nowego lądu - musimy dokładnie ocenić, co nam się oferuje, a pierwszym, co trzeba sprawdzić, jest właśnie ocena zawartości baku. Dlaczego to takie ważne?
Z tego względu, że wiele firm żąda, aby przy oddaniu pojazdu, był on zatankowany do pełna. To uczciwe, jeśli w takim samym stanie pożyczamy samochód, co jednak, jak po przejechaniu kilku kilometrów okaże się, że lampka zużycia paliwa nieznośnie do nas mruga i zaraz trzeba zjechać na stację paliw? A później na nic się zdają tłumaczenia podczas zwrotu pojazdu, że otrzymaliśmy go z rezerwą, na której ujechaliśmy ledwie kilka kilometrów. Żeby więc przez nieuwagę nie sprawić sobie takich komplikacji, koniecznie zwracajmy na to uwagę!
Co to jest ecodriving?
A kiedy już będziemy pewni, że wyjechaliśmy z wypożyczalni z napełnionym bakiem, możemy zacząć stosować się do zasad ecodrivingu. Co to takiego? Tłumacząc na polski, to po prostu eko-jazda, a pojęcie to wywodzi się z krajów Europy Zachodniej i Skandynawii. Tam zresztą zasady, jak jeździć ekonomicznie, są znane od lat. W największym skrócie ecodriving to płynna jazda, ale i świadome podejście do tematyki poruszania się po drogach. To tak zwana jazda defensywna, która pozwala znacząco zmniejszyć zużycie paliwa - od 5 do nawet 25%!
Złote zasady ekonomicznej jazdy
Ecodriving to wiele zaleceń, które razem tworzą podstawowe i najważniejsze zasady ekonomicznej jazdy. Poznajmy je!
l Jedną z nich jest jazda na jak najwyższym biegu przy jak najniższych obrotach. Niezwykle ważna jest tu ekonomiczna zmiana biegów, przykładowo w pojazdach z silnikami benzynowymi powinniśmy zmieniać przełożenie na wyższe najpóźniej przy 2500 obr./min. Jeśli zaś mamy do czynienia z pojazdami z jednostkami wysokoprężnymi - ten próg wynosi 2000 obr./min. Taką technikę określa się też jako jazdę na biegu jałowym, czyli najniższą możliwość prędkość silnika, która jednak generuje wystarczającą moc, by auto jechało bez zarzutu - nie gasło, poruszało równomiernie.
l Przyśpieszanie powinno być zdecydowane, podczas niego więc pewnie wciskajmy gaz do ¾. Dzięki temu większe zapotrzebowanie na paliwo będzie występowało jak najkrócej. Podczas wytracania prędkości, warto zaś redukować biegi, bo tym sposobem nie tylko zmniejszymy zużycie hamulców, ale też zwolnimy bezpieczniej niż gdybyśmy mieli zrobić gwałtownie.
l Na ekonomiczną jazdę wpływa też regularna kontrola ciśnienia w oponach. Dlaczego? Ponieważ niższe od zalecanego (już o 0,2 bara) ma wpływ na większe zużycie paliwa. Niskie ciśnienie to jednocześnie wyższe opory toczenia. To zarówno większe spalanie, jak i szybszy spadek żywotności ogumienia. Na wzrost zapotrzebowania na paliwo wpływają również zużyte elementy zawieszenia, nieprawidłowo ustawiona geometria itd.
l Ważne też, by przed wyruszenie w drogę, dobrze opracować optymalną trasę, bo to zagwarantuje możliwość płynnego przemieszczania się.
Opcja wynajmu samochodu z automatem
Jak wspomnieliśmy powyżej, jedną z żelaznych zasad ecodrivingu, czyli ekonomicznej jazdy, jest odpowiednie zarządzanie biegami. Trzeba przyznać, że nie jest to zadanie łatwe, bo często nie zwracamy na to nawet uwagi. Jesteśmy bowiem skupieni na tym, co się dzieje na drodze i nie mamy czasu, by dodatkowo analizować, czy zmieniamy biegi zgodnie z poznanymi wskazówkami. Z drugiej strony, ciężko zmienić nawyki, bo skoro nauczyliśmy się jeździć dawno temu (a więc i zmieniać biegi w określony sposób), to bardzo trudno będzie się przestawić na nowe tory.
Jeśli mamy takie obawy, być może lepszą opcją będzie dla nas samochód z automatyczną skrzynią biegów? To szczególnie istotne podczas wynajmu samochodu, więc nim to zrobimy, sprawdźmy, czy jest taka możliwość. Nie tylko zużyjemy wtedy mniej paliwa, ale i będziemy podróżować bezpieczniej i bardziej komfortowo. W ofercie Carfree są dostępne takie pojazdy wyposażone w automatyczną skrzynię biegów jak Nissan Juke, Opel Astra Sedan, Volvo XC60, BMW520D, Hyundai I40, KIA Optima czy Nissan Qashqai.
W powyższym artykule zdefiniowaliśmy wiele zagadnień, ale wszystkie właściwie odnoszą się do jednego zagadnienia - oszczędnej jazdy. Jak widać, jest to możliwe zarówno, gdy podróżujemy własnym, jak i wypożyczonym samochodem. Warto stosować się do wspomnianych zasad, bo to nie tylko zapewnienie mniejszych kosztów utrzymania samochodu, ale i większa troska o środowisko naturalne.