Co robić po kolizji? 5 kroków do uzyskania auta zastępczego z OC sprawcy

Wynajmując samochód rzadko myślimy o tym, co zrobimy, gdy podczas kierowania wypożyczonym pojazdem dojdzie np. do kolizji. Jak powinniśmy się w takiej sytuacji zachować, by nie tylko dopełnić wszystkich obowiązków, ale również jak najszybciej otrzymać nowy samochód, by móc dalej kontynuować podróż. Jak otrzymać samochód zastępczy z AC sprawcy lub innego ubezpieczenia?
Przykre zdarzenie na drodze - wypadek/kolizja wynajętym samochodem co robić?
Kolizje lub wypadki samochodowe mają to do siebie, że zazwyczaj przydarzają nam się w najgorszych momentach, czyli wtedy gdy spieszymy się, aby załatwić ważną sprawę lub kierujemy nieswoim autem. Dlatego trzeba brać pod uwagę także to, że może się to zdarzyć w trakcie korzystania z samochodu z wypożyczalni.
Kolizja samochodem z wypożyczalni może być dla nas wyjątkowo stresującym wydarzeniem, szczególnie jeśli przydarza nam się to pierwszy raz. Jednak w gruncie rzeczy jest to o wiele mniej problematyczna i nosząca za sobą przykre skutki sytuacja niż kolizja własnym samochodem. Chociażby z tego powodu, że od wypożyczalni błyskawicznie otrzymamy auto zastępcze.
Sporządzenie oświadczenia po wypadku
Pierwszym korkiem, jaki należy wykonać po kolizji, jest skontaktowanie się z telefonicznym biurem obsługi klientów wypożyczalni. Pracownik poinformuje nas dokładnie co powinniśmy zrobić i jak szybko podstawi nam samochód zastępczy na czas naprawy pierwotnego pojazdu. Następnie należy sporządzić oświadczenie o wypadku.
Zebranie dokumentacji po wypadku
Zalecanym drugim krokiem podczas kolizji jest zebranie dokumentów. Może to być na przykład zrobienie zdjęć samochodów po kolizji, szczególnie ich ustawienia oraz szkód, odłączenie kamerki, jeśli była w pojeździe, aby zapis kolizji się nie nadpisał, zebranie telefonów kontaktowych do świadków wypadku itp.
Poinformowanie ubezpieczyciela i najemcę
Trzecim, ale można powiedzieć, że najważniejszym krokiem jest poinformowanie ubezpieczyciela i najemcy o kolizji. Zazwyczaj wystarczy tylko przedzwonić na infolinię wypożyczalni, by kwestią kontaktu z ubezpieczycielem zajęli się pracownicy firmy.
Jak uzyskać auto zastępcze z OC sprawcy
Samochód wymagający naprawy po kolizji z winy sprawcy zdarzenia drogowego, może zostać zastąpiony nowym, zastępczym pojazdem, czego koszt będzie leżał po stronie sprawcy. Samochód zastępczy z OC sprawcy można dostać po zgłoszeniu takiego zapotrzebowania do ubezpieczyciela. Zazwyczaj w przypadku korzystania z wypożyczalni, robi to jej pracownik, aby swojego klienta maksymalnie odciążyć w takiej sytuacji.
Ubezpieczenie a samochód zastępczy z OC sprawcy
Ubezpieczyciel nie może odmówić opłacenia kosztów związanych z wypożyczeniem zastępczego samochodu i na przykład zasugerować, że poszkodowany teraz powinien poruszać się komunikacją miejską. A na jak długo można otrzymać samochód zastępczy z OC sprawcy? Powinien to być okres równy okresowi naprawy pierwotnego pojazdu, a w przypadku poruszania się autem z wypożyczalni, okres, na który została zawarta umowa najmu.
Umowa najmu samochodu - co powinna zawierać?
Podpisując umowę najmu pojazdu, warto zwrócić przede wszystkim uwagę na to, jakie ubezpieczenie otrzymamy. Zazwyczaj dobre wypożyczalnie dają pełne ubezpieczenie, które również zawiera polisę np. na wypadek kradzieży czy usługę Assistance. Dodatkowo w umowie powinny znaleźć się dane wypożyczalni i osoby wypożyczającej, informacje, kto będzie kierowcą, okres wynajmu, stawka za wypożyczenie oraz warunki dotyczące paliwa.
Na jaki okres czasu można skorzystać z auta zastępczego?
Wynajmując samochód zazwyczaj od razu deklarujemy się, jak długi najem nas interesuje. Jeśli w trakcie tego okresu dojdzie do kolizji i będziemy potrzebować dodatkowego auta, to otrzymamy je na czas do końca umowy. Warto jednak wiedzieć, że w każdym momencie mamy prawo przedłużenia okresu wynajmu. Trzeba jednak zgłosić ten fakt do pracowników wypożyczalni, by oni mogli zadecydować czy w tym konkretnym przypadku nadal możemy poruszać się zastępczym pojazdem, czy może otrzymamy nowe na nowy okres najmu.
Kolizje i stłuczki mogą wystąpić nawet, jeśli samochodami kierują bardzo doświadczeni kierowcy. Nie zawsze przyczyną takich zdarzeń jest brawura kierowców. Bardzo często głównym winowajcą są złe warunki atmosferyczne, które znacząco utrudniają bezpieczne prowadzenie samochodu. Na szczęście większość wypożyczalni zabezpiecza swoich klientów na takie sytuacje, dając im samochody z pełnym ubezpieczeniem.
Szukając odpowiedniej wypożyczalni samochodów, z której usług będziemy w pełni zadowoleni, dobrze jest też zwracać uwagę na to, jakie ubezpieczenia oferuje. Pełne ubezpieczenie pojazdu w cenie najmu powinno być dla nas podstawowym wymaganiem, ponieważ daje nam gwarancję poczucia bezpieczeństwa oraz ogranicza do minimum ewentualne problemy, które mogą wydarzyć się na drodze. Istotne powinno być również to, czy z daną wypożyczalnią mamy bardzo dobry kontakt, na przykład poprzez możliwość korzystania z infolinii działającej 24 godziny na dobę.