Samochód z wypożyczalni bez wychodzenia z domu
Na wynajmowanie samochodów decyduje się coraz więcej osób. Dlatego ta branża bardzo prężnie się rozwija. Dowodem na to jest fakt, że otwiera się coraz więcej wypożyczalni w całym kraju. Aby przyciągnąć klienta cały czas modyfikują swoją ofertę, umożliwiając na przykład wypożyczenie samochodu przez internet. Jak wygląda proces wynajęcia samochodu przez internet? Jakie warunki trzeba spełnić i jakie są opcje takiego wynajmu?
Rezerwacja samochodu przez internet
Jak działa wypożyczalnia samochodów online? Niemalże na takich samych zasadach jak tradycyjna wypożyczalnia, z tym, że umożliwia rezerwację samochodu poprzez stronę internetową. To znacznie oszczędza czas podróżnym, a także umożliwia szybkie wybranie najlepszego dla nich samochodu. Ta opcja daje pewność, że po dojechaniu na miejsce będzie dostępny wcześniej wypatrzony i zarezerwowany samochód.
Do wypożyczenia samochodu konieczne jest posiadanie prawa jazdy i innego dokumentu ze zdjęciem potwierdzającego tożsamość klienta. Często poruszaną kwestią związaną z formalnościami przy najmie samochodu jest „wypożyczenie samochodu a staż kierowcy”. Z reguły firmy wypożyczające samochody ustawiają limit wiekowy i stażowy dla kierowców. Im droższe auto, tym większy staż powinien mieć kierowca, jeżeli chce go wypożyczyć.
Niektóre firmy pobierają też kaucje od osób, które nie mają obywatelstwa polskiego. Tutaj też obowiązuje zasada, że im droższe auto, tym większą kaucję trzeba zapłacić za jego wynajęcie.
Długość wynajmu auta – opcje
Większość wypożyczalni samochodów oferuje kilka opcji wynajmu. Do najpopularniejszych należy najem krótko i długoterminowy. Najem krótkoterminowy obejmuje okres od kilku dni do miesiąca. Szczególną odmianą najmu krótkoterminowego jest wypożyczanie samochodu na godziny, a nawet minuty. Z kolei najem długoterminowy obejmuje okres od dwóch do pięciu lat. Można zdecydować się też na najem średnioterminowy, który zazwyczaj trwa dłużej niż miesiąc, ale krócej niż dwa lata.
Kolejną opcją, jaką oferują wypożyczalnie samochodów, jest możliwość skorzystania z samochodu zastępczego po wypadku, który jest opłacany ze składki OC sprawcy.
Dodatkowo wypożyczalnie w swojej ofercie mają możliwość wypożyczania samochodów dostawczych oraz busów do przewozu większej liczby osób.
Ubezpieczenie wynajętego samochodu
Firmy wypożyczające samochody wykupują dla nich podstawowe ubezpieczenia. Część z nich dokupuje także dodatkowe opcje takie jak np. NNW czy ASSISTANCE. Jednak żadna z nich nie pokryje kosztów związanych z naprawą samochodu, jeżeli z samochodem stało się coś z winy wypożyczającego. Dlatego też wiele wypożyczalni oferuje swoim klientom możliwość wykupienia dodatkowej ochrony samochodu. Czy faktycznie konieczne jest ubezpieczenie samochodu? Najtaniej oczywiście jest wybrać opcję podstawową bez ubezpieczenia. Jednak niektóre firmy z góry narzucają na klienta obowiązek wykupienia dodatkowego ubezpieczenia. Inne tylko zalecają możliwość nabycia za dodatkową opłatą ubezpieczenia typu zniesienie udziału w szkodzie. Jeżeli nie chcemy wykupywać ubezpieczenia, czasami możemy zdecydować się na tak zwany wkład własny, jednak musimy liczyć się z tym, że może to być dość wysoka kwota. Będzie ona niejako zabezpieczeniem na wypadek, gdyby faktycznie się coś stało z samochodem. Jeżeli samochód będzie oddany w takim stanie, jak go wypożyczono, kwota ta zostaje zwrócona.
Płatność za wynajem samochodu
W większości tradycyjnych wypożyczalni płatności za wynajęcie samochodu dokonuje się kartą kredytową. Jest też możliwy wynajem samochodu bez kartu kredytowej. Wówczas taka wypożyczalnia może pobrać kaucję od klienta. W przypadku wypożyczalni działających również online, opłaty można dokonać poprzez tradycyjny przelew bankowy lub zewnętrzny system szybkich przelewów. Akceptowane są również w takiej sytuacji karty debetowe.
Polityka paliwowa wypożyczalni samochodów
Przy wynajmowaniu samochodu warto zwrócić uwagę na to, jaką politykę paliwową prowadzi wypożyczalnia. Klient do wyboru ma trzy opcje. Pierwsza z nich to odebranie samochodu z pełnym bakiem i oddanie go również z pełnym bakiem. Drugą opcją jest przedpłata za paliwo. W tym wypadku najbardziej opłacalne dla klienta jest oddanie samochodu z jak najbardziej pustym bakiem. Ewentualnie można dowiedzieć się o opcję paliwo w cenie wynajmu samochodu.
Odbiór samochodu – pamiętaj o protokole
Bardzo ważne jest to, aby przed odbiorem samochodu sprawdzić jego stan techniczny i na protokole odbioru dokładnie opisać to, jak wygląda samochód zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Przy oddawaniu samochodu po okresie użytkowania należy przygotować protokół zdania samochodu. Jest to bardzo ważne, gdyż pomaga uniknąć ewentualnych nieporozumień, które mogą się zdarzyć w związku z eksploatacją samochodu przez klienta. Do takiego protokołu warto też załączyć zdjęcia samochodu sprzed wypożyczenia i w momencie jego zdawania. Wstępny protokół odbiorczy przygotowywany jest często przez wypożyczalnię, ale warto dokładnie go sprawdzić i porównać ze stanem samochodu i w razie dostrzeżenia czegoś, warto umieścić taką informację w tym dokumencie.