Jak wybrać auto z wypożyczalni, wszystko o klasach samochodów
Wypożyczalnie samochodów oferują swoim klientom szeroki wybór pojazdów. Od ekonomicznych aut miejskich poprzez samochody luksusowe, aż do busów i samochodów dostawczych. Jak zatem wybrać samochód na własny użytek i jakie są zasady wypożyczania samochodów w naszym kraju i poza jego granicami?
Zasady wypożyczania aut w Polsce oraz za granicą
Podstawowe zasady wynajmowania samochodów są w większości przypadków takie same. Przede wszystkim musimy posiadać prawo jazdy, aby w ogóle myśleć o wynajęciu pojazdu. Jednak trzeba tutaj pamiętać, że wiele firm wypożyczających auta wymaga odpowiedniego stażu od kierowcy. Z reguły jest on określony w regulaminie udostępnianym dla klientów. Często wiek i staż wypożyczającego uzależniony są od klasy samochodów, którymi jest on zainteresowany – im droższe i bardziej luksusowe auto, tym dolny limit wieku i stażu jako kierowca będzie wyższy. Koszt wynajmu pojazdów również będzie zależał od ich klasy i poszczególnych opcji związanych z obsługą klienta oraz dodatkowymi opcjami, na jakie się on zdecyduje w ramach umowy z wypożyczalnią. Oprócz prawa jazdy należy mieć przy sobie drugi dokument potwierdzający nasza tożsamość. Najczęściej będzie to dowód osobisty (może też być paszport). Wiele wypożyczalni wymaga również od swoich klientów posiadania karty kredytowej, na której blokowane są środki związane z kosztami najmu i opłatami paliwowymi. Możliwy jest również wynajem samochodu bez karty kredytowej. Jakie wówczas wymagania stawia wypożyczalnia samochodu? Karta debetowa będzie wystarczająca, ale trzeba liczyć się z tym, że może być doliczona wysoka kaucja do kosztów wynajęcia samochodu. A jak wygląda kwestia warunków najmu i ceny? Z reguły ustala je regulamin, jaki opracowała wypożyczalnia samochodów. Cennik, jak to zostało wyżej wspomniane, uzależniony jest od tego, z jakiego segmentu jest samochód oraz dodatkowego wyposażenia. Warto przy tym pamiętać, że jeżeli chcemy pojechać wynajętym samochodem poza granice kraju, należy wcześniej to zgłosić w wypożyczalni.
Jeżeli chodzi o zasady wynajmowania samochodów w zagranicznych wypożyczalniach, wyglądają one bardzo podobnie. Szczególnie jeśli chodzi o sieciowe wypożyczalnie aut.
Segmenty i najpopularniejsze modele samochodów z wypożyczalni
W każdej wypożyczalni występuje podział floty. Najczęściej są to segmenty i klasy samochodów. Pozwala to na łatwiejszy dobór samochodu do swoich potrzeb i oczekiwań. Taka klasyfikacja ułatwia znacznie podziały cenowe dostępnych w ofercie wypożyczalni aut. Segmenty samochodów zazwyczaj wskazują na ich wielkość. Klasyfikacja samochodów pod tym względem w naszej wypożyczalni prezentuje się następująco:
Klasa A-D – klasa A to samochody określone jako miejsce. Są to pojazdy niewielkich rozmiarów i ekonomiczne pod względem kosztów eksploatacyjnych. Idealne do jeżdżenia po mieście. Jednak nie sprawdzają się w dłuższych trasach czy na terenach pozamiejskich. Do najpopularniejszych modeli tego segmentu zalicza się między innymi Skodę Citigo czy Ford Ka. Kolejny segment, czyli B to małe samochody, które są jednak większe od samochodów miejskich – mają więcej miejsca dla pasażerów oraz większe bagażniki. Pozwalają na komfortową podróż poza miastem, chętnie wybierane jako samochody rodzinne. W tej grupie chętnie wybierane są takie samochody jak: Skoda Fabia czy Fort Fiesta. Auto segment C to pojazd kompaktowy określany również jako klasa niższa-średnia. Jest to samochód, który dobrze sprawdza się w mieście i poza nim. Są to już samochody dość komfortowe, zazwyczaj mają pięć miejsc oraz duży bagażnik. Sprawdzają się głównie jako samochody rodzinne. W tym segmencie znajdziemy takie auta jak Opel Astra Sedan czy Citroen C-Elysee. Segment D to samochody określane również jako klasa średnia i samochody rodzinne. Idealne do podróżowania na dużych dystansach. W tej grupie do najpopularniejszych należą między innymi: Hyunday I 40 i Kia Optima;
Klasa SUV – w tym segmencie znajdują się duże samochody o luksusowym charakterze i nawiązujące kształtami i parametrami do samochodów terenowych. Popularne pojazdy to m.in. Kia Sportage czy Hyundai Tuscon;
Klasa VAN/BUS Segment MNR – w tej kategorii znajdują się przede wszystkim samochody i busy dostawcze (segmenty M i N) oraz busy do przewozu 9 osób (segment R). Wśród tych samochodów warto wymienić takie modele jak: Peugeot Partner, Peugeot Boxer oraz Opel Vivargo.
Klasy w segmentach cenowych samochodów (opcja z automatyczną skrzynią biegów/ Segmenty Premium/Kombi/Kompakt)
Oprócz tego w każdym segmencie istnieje rozróżnienie na klasy pojazdów. Chodzi tutaj głównie o ich wyposażenie oraz komfort, jaki dają w czasie jazdy np. są wyposażone w automatyczną skrzynię biegów, mają wyposażenie Premium, a także różnią się między sobą rodzajem nadwozia. Z reguły lepsze samochody są wydzielone do osobnego segmentu oznaczonego znakiem „+”, czyli np. będzie to segment D+.
Wyposażenie samochodów z wypożyczalni – na co zwracać uwagę?
Przy wypożyczaniu samochodów warto zwrócić uwagę na to, co jest na jego wyposażeniu i wlicza się w cenę najmu, a także na to, co można wypożyczyć dodatkowo. Przykładem może być tutaj między innymi nawigacja czy fotelik dla dziecka.