Mandat podczas wynajmu samochodu - SPRAWDŹ warunki kto odpowiada?
Podróż wynajętym samochodem jest wygodną alternatywą dla posiadania własnego samochodu, popularną opcją podczas wyjazdów wakacyjnych i delegacji. Wiąże się jednak z wieloma kwestiami, które warto wziąć pod uwagę. Mandaty otrzymywane przez kierowców poruszających się wynajętymi autami wcale nie należą do rzadkości. Czy wiesz, co zrobić w sytuacji, gdy dostaniesz mandat podróżując wynajętym samochodem? Dowiedz się, jak wygląda uregulowanie ewentualnych mandatów otrzymanych w trakcie jazdy wynajmowanych autem.
Dla kierowcy wynajęty samochód wcale nie oznacza całkowitej wolności od jazdy przy błyskających fleszach fotoradarów. Osoba wynajmująca auto musi się liczyć z ponoszeniem wszelkich opłat związanych z wykorzystaniem samochodu oraz kar wynikających z naruszenia przepisów prawa, takich jak opłaty parkingowe, autostradowe, oraz mandaty. Kalkulując wyjazdowy budżet zawsze warto, więc uwzględnić w nim ewentualne mandaty.
Jazda wynajętym autem – za co najczęściej dostajemy mandaty?
W Polsce mandaty najczęściej są wystawiane za przekroczenie prędkości. Warto pamiętać, że już 10 km/h ponad dozwoloną przepisami drogowymi prędkość, może skutkować wydatkiem sporej kwoty pieniędzy. Mandaty za wykroczenia powodujące kolizje czy jazdę bez pasów bezpieczeństwa również spoczywają na wynajmującym i nie należą do najniższych. Bardzo często policja wystawia mandaty za przejazd przez skrzyżowanie na czerwonym świetle oraz dla kierowców, którzy lekceważą znak STOP. Spory odsetek mandatów wystawiany jest za parkowanie.
Odpowiedzialność za wypożyczony samochód oraz jego użytkowanie przez kierowcę podczas trwania umowy, spoczywa na Najemcy. Najemca jest zobowiązany do pokrycia wszelkich start spowodowanych lub wynikłych z zaniedbania kierowcy.
Jak wygląda dochodzenie roszczeń przez wypożyczalnie za mandaty z fotoradaru?
Inspekcja Transportu Drogowego ma 180 dni od dnia ujawnienia wykroczenia (tj. zrobienia zdjęcia) na wystawienie mandatu. Często, więc zdarza się sytuacja, w której mandat zostaje wystawiony z opóźnieniem. Głównie dotyczy to mandatów wystawianych na podstawie zapisów z kamer i fotoradarów. W takiej sytuacji mandat trafia do wypożyczalni samochodów.
Mimo, iż został wystawiony z opóźnieniem, na dokumencie widnieje data i godzina, która pozwala na zidentyfikowanie kierowcy podróżującego w danym terminie wypożyczonym samochodem. W takiej sytuacji odpowiedzialność finansowa spoczywa w gestii kierowcy, a nie wypożyczalni. To kierowca w pełni odpowiedzialny jest za czyn niezgodny z prawem i według umowy z wypożyczalnią musi go uregulować.
Wynajem aut – odpowiedzialność zapłaty za mandat?
Za wszelkie wykroczenia drogowe powstałe w czasie trwania umowy wypożyczalni z wypożyczającym, odpowiada najemca. Jeżeli z jakichkolwiek przyczyn wynajmujący zostanie obciążony opłatami lub poniesie jakiekolwiek inne koszty związane z wykroczeniami drogowymi powstałymi w trakcie trwania umowy, najemca będzie zobowiązany do ich zwrotu oraz do uregulowania opłaty.
W jaki sposób wypożyczalnia egzekwuje zapłatę mandatu?
Jedynym ze sposobów egzekwowania zapłaty mandatu przez wypożyczalnie jest uzyskanie od klienta danych jego karty kredytowej umożliwiające pobranie należności za mandaty. Jest to jednak rozwiązanie rzadko praktykowane, ponieważ zdarzały się sytuację, że po powrocie kierowca likwidował swoją kartę kredytową właśnie z uwagi na chęć uniknięcia opłat za mandaty.
Polskie wypożyczalnie samochodów o wiele częściej decydują się na to, aby w umowie wynajmu auta klient zobowiązał się do pokrycia kosztów otrzymanych mandatów, które dotyczą okresu, w którym korzystał on z pojazdu. Nie zawsze uzyskanie pieniędzy jest łatwe, ponieważ niektórzy nie poczuwają się do odpowiedzialności. W takich przypadkach sprawy mają finał w sądzie.
Mandat za granicą
Polacy są łatwą ofiarą drogówek innych państw. Najczęściej gubi nas niewiedza i nawyki. Co więcej często Polacy ignorują zagraniczne mandaty, ponieważ uważają, że mandat powinien być przetłumaczony. Otóż nie musi. Wystarczy fakt, że został przygotowany w języku urzędowym kraju popełnienia wykroczenia.
W przypadku braku odzewu mandat z zagranicy trafia do naszego sądu, który automatycznie go uznaje i kieruje do egzekucji. Egzekucja mandatu wbrew pozorom nie jest trudna. Jeśli nie zostanie dobrowolnie zapłacony, to egzekucja wchodzi na wyższy, sądowy poziom. Wyrok nakazowy wydaje polski sąd, na zasadzie pomocy zagranicznemu wymiarowi sprawiedliwości. Potem egzekucja przebiega w takim samym trybie, jak egzekucja polskich mandatów.
Jak uniknąć mandatu?
Jeśli chcesz wynająć samochód to wypożycz go i podróżuj zgodnie z prawem. Przestrzegając przepisów unikniesz mandatów i nie będziesz musiał obawiać się dodatkowych, nieprzewidzianych wcześniej opłat.
Masz pytania?
Nasi profesjonalni doradcy działu obsługi klienta CarFree z chęcią udzielą Państwu wszelkich odpowiedzi na pytania dotyczące warunków wypożyczenia samochodu, a także ewentualnych niejasności pojawiających się w temacie odpowiedzialności za otrzymanie mandatu podczas jazdy wynajętym samochodem.