Jaki jest minimalny wiek kierowcy, aby móc wynająć samochód z wypożyczalni?
Oferta wypożyczalni samochodów jest przygotowywana tak, aby dopasować się do potrzeb klientów indywidualnych i biznesowych. Coraz większe zainteresowanie tego typu ofertę widać szczególnie u osób fizycznych, w tym również bardzo młodych kierowców. Jednak czy posiadanie prawa jazdy jest jednoznaczne z możliwością wynajęcia samochodu? Jak się okazuje nie zawsze. Ile lat musi mieć kierowca, aby móc wypożyczyć samochód? Jakie jeszcze formalności należy spełnić, by bez problemu móc cieszyć się z możliwości wynajęcia dowolnego samochodu?
Ile lat powinien mieć kierowca, jeśli chce wynająć samochód z wypożyczalni?
To, ile lat powinien mieć kierowca w momencie, gdy chce wypożyczyć samochód, określa dokładnie regulamin wypożyczalni. W każdej mogą być stawiane nieco inne wymagania wobec młodych kierowców. W przypadku wypożyczalni Carfree minimalny wiek kierowcy określany jest jako 21 lat. Dodatkowo wymagane jest to, aby dana osoba prawo jazdy posiadała od co najmniej roku. Jak więc widać, zdobycie upragnionego prawa jazdy nie będzie dawało nam od razu możliwości wynajmowania samochodów oferowanych przez wypożyczalnie.
Jakie jeszcze wymogi musi spełnić kierowca, aby wypożyczy samochód?
Do wypożyczalni należy przyjść z prawem jazdy oraz drugim dokumentem, przy pomocy którego potwierdzimy naszą tożsamość. Może to być dowód osobisty lub paszport. Trzeba przy tym pamiętać, że jeżeli kierowca nie ma polskiego obywatelstwa może być od niego pobrana kaucja za wynajem samochodu. Wysokość tej kaucji uzależniona jest zazwyczaj od wartości samochodu – im lepszy samochód (z wyższej klasy), tym kaucja za niego będzie wyższa. Dodatkowo obcokrajowcy, którzy chcą wypożyczyć samochód, muszą wylegitymować się honorowanym w Polsce prawem jazdy. Jeżeli osoba pochodzi z jednego z krajów Unii Europejskiej lub wymienionego w Konwencji Wiedeńskiej, może posługiwać się prawem jazdy swojego kraju. W innym przypadku powinna posiadać międzynarodowe prawo jazdy, które uprawnia ją do wypożyczenia pojazdu.
Jakie samochody można wynajmować?
W każdej wypożyczalni samochodów przygotowana jest flota, które obejmuje najróżniejsze modele samochodów. Właściciele wypożyczalni starają się dobrać samochody tak, aby odpowiadały one zróżnicowanym potrzebom klientów. Dlatego w ofercie można znaleźć zarówno ekonomiczne samochody miejskie, komfortowe auta rodzinne, jak również luksusowe modele, w tym te sportowe. Wiele wypożyczalni we flocie ma także samochody dostawcze i półciężarowe, a także większe busy do przewozu osób. Trzeba przy tym pamiętać, że do wypożyczenia poszczególnych rodzajów samochodów wymagane jest posiadanie prawa jazdy w odpowiedniej kategorii.
Jak wyglądają formalności związane z wynajmem samochodu?
Osoba zainteresowana wynajęciem samochodu może w pierwszej kolejności zapoznać się z dostępnymi samochodami poprzez stronę internetową wypożyczalni. Skorzystanie ze strony internetowej daje klientom również możliwość bezpośredniego kontaktu z pracownikami wypożyczalni poprzez chat online, a także umożliwia zarezerwowanie wybranego przez siebie samochodu. Takie rozwiązanie jest o tyle wygodne, że przyjeżdżając na miejsce, klient ma pewność, że dostanie samochód, który spełni jego oczekiwania. Jeżeli już mamy wybrany samochód, ustalamy to, gdzie go odbierzemy. Możliwy jest odbiór z siedziby firmy lub umówionego wcześniej miejsca. Trzeba jednak pamiętać, że darmowy zazwyczaj jest odbiór z lotniska lub dworca, za każdą inną lokalizację może być pobierana dodatkowa opłata – takie informacje znajdziemy zawsze w regulaminie działania wypożyczalni. Warto też o to dopytać pracownika w czasie rozmowy telefonicznej czy chatu online.
W czasie odbioru samochodu dokonywane są wszelkie formalności związane z najmem. Pracownik ma przygotowaną umowę oraz protokół przekazania samochodu. Oba dokumenty należy dokładnie przeczytać i w razie wątpliwości zapytać o wszystko pracownika firmy. Dodatkowo przy odbiorze samochodu, przed podpisaniem protokołu, zawsze należy sprawdzić stan samochodu i porównać go z tym, co zostało wpisane do dokumentu przez pracownika firmy. Takie protokoły zazwyczaj sporządzane są wcześniej, żeby przyśpieszyć formalności, jednak zapoznanie się z zapisami w nim ujętymi pozwoli uniknąć nieprzyjemnych sytuacji w przyszłości.
Po podpisaniu umowy i protokołu możemy odebrać kluczyki oraz dokumenty pojazdu i cieszyć się jazdą.
Na jak długo można wypożyczyć samochód?
Podstawowa oferta wypożyczalni to najem krótko i długoterminowy. Coraz częściej pojawiają się również propozycje najmu średnioterminowego, a także wynajmu na godziny czy nawet minuty. Ta ostatnia opcja możliwa jest obecnie jedynie w największych miastach. Jednak z czasem ma szansę pojawić się również w wielu innych miejscowościach, jeżeli okaże się, że jest na tyle popularna, że wdrażanie tego systemu stanie się dla mniejszych wypożyczalni opłacalne. To ostatnie rozwiązanie jest szczególnie opłacalne dla osób potrzebujących skorzystać z samochodu jednorazowo przez bardzo krótki czas np. kilkadziesiąt minut czy kilka godzin.