CarSharing - wynajem na godziny czy wynajem krótkoterminowy? Sprawdź co bardziej Ci się opłaca
Podstawowa oferta wypożyczalni samochodów dotyczy wynajmu krótkoterminowego, średnioterminowego oraz długoterminowego. Jednak okazuje się, że istnieje również zapotrzebowanie na krótsze okresy najmu samochodu – nawet na kilkadziesiąt minut lub kilka godzin. Co wtedy zrobić? Usługą, która umożliwia takie wynajęcie samochodu jest carsharing. Co to dokładnie jest i czy taki sposób wynajmowania samochodu się opłaca?
Czym jest carsharing?
Carsharing to stosunkowa nowość w Polsce. W krajach zachodnich ta opcja prężnie się rozwija i zdobywa co rusz nowych zwolenników. Również w naszym kraju widać wzrost zainteresowania taką usługą. Ale czym właściwie jest carsharing? Można powiedzieć, że jest to usługa najmu samochodu na minuty, gdyż opcja ta pozwala na wynajęcie samochodu nawet na kilka minut. Jest to system wspólnego użytkowania samochodów osobowych, które udostępniane są przez określone jednostki osobom prywatnym. Jednostką udostępniającą taką flotę pojazdów może być np. grupa osób fizycznych, stowarzyszenie, spółdzielnia, a także profesjonalna wypożyczalnia samochodów.
Carsharing – wady i zalety takiego rozwiązania
Carsharing umożliwia wypożyczenie samochodu na bardzo krótki czas – na minuty lub godziny. Dlatego jest to rozwiązanie dobre dla osób, które sporadycznie korzystają z samochodów i nie chcą ponosić kosztów związanych z eksploatowaniem pojazdów – przede wszystkim chodzi tutaj o ubezpieczenie, ale także koszty różnego rodzaju napraw czy serwisowania samochodu. Wskazuje się, że w ten sposób można zmniejszyć obciążenie środowiskowe w przestrzeni miejskiej – mniej osób posiada własne samochody i rzadziej z nich korzysta, a to ma wpływ na jakość powietrza. Carsharing częściowo ma rozwiązywać również zatłoczenie miejskich parkingów, szczególnie położonych w centrach miast. Dzięki temu, że korzysta się z samochodu w sposób okazjonalny i nie jest on naszą własnością, można zaoszczędzić sporo pieniędzy. Co ciekawe, właśnie z uwagi na to, takim rozwiązaniem zainteresowanych jest duża ilość początkujących przedsiębiorców, których nie stać na zakup samochodu do firmy czy jego dłuższe wypożyczenie.
Trzeba jednak pamiętać, że jak na razie taka oferta dostępna jest jedynie w największych miastach. Wiąże się z nią także wiele obostrzeń i dodatkowych opłat. Przykładem może być tutaj chociażby naliczenie kosztów za zgubienie dokumentów pojazdu czy uszkodzenie bądź zgubienia kluczyków. Należy też mieć na uwadze to, że jeżeli dojdzie do kolizji, kierowca wypożyczający samochód będzie zobowiązany do pokrycia kosztów naprawy samochodu. Niektóre firmy naliczają również dodatkowe opłaty za przekroczenie zużycia paliwa, zabrudzenia w samochodzie itp.
Jak wypożycza się samochód w systemie carsharing?
W celu wypożyczenia samochodu w systemie carsharing należy ściągnąć sobie aplikację na telefon stworzoną na potrzeby wybranego operatora. W aplikacji należy założyć konto. Najczęściej potrzebny jest do tego skan prawa jazdy oraz podanie numeru karty kredytowej. Aplikacja pomaga namierzyć samochód w okolicy. Powinna ona pokazywać też podstawowe informacje na temat pojazdu. Podobnie jak w przypadku tradycyjnego wynajmu przed wynajęciem pojazdu należy dokładnie obejrzeć samochód i zgłosić ewentualne uwagi do jego stanu. Samochód ma automatyczny zamek. W środku znajdują się kluczyki i dokumenty pojazdu. Kiedy skończymy jazdę należy się wylogować z aplikacji, samochód zostaje zamknięty, a opłata jest pobierana z karty.
W takiej ofercie zazwyczaj dostępne są samochody osobowe. Niektóre firmy w ten sposób wypożyczają także rowery oraz skutery.
A może wynajem krótkoterminowy?
Niekiedy jednak wynajem krótkoterminowy (np. taki jaki w ofercie ma firma Carfree) będzie rozwiązaniem bardziej opłacalnym. Jest to opcja pozwalająca na wypożyczenie samochodu na okres do jednego miesiąca. Dlatego jest to propozycja dobra dla osób, które korzystają z samochodu okazjonalnie, ale potrzebują go na dłużej niż kilkadziesiąt minut czy godzin. Najczęściej na taki najem decydują się osoby podróżujące służbowo do innych miast, kontynuujące swoją podróż, której pierwszy etap odbył się samochodem czy potrzebujące sprawdzonego samochodu na kilkudniowy wypad poza miast z rodziną. Niekiedy w ramach najmu krótkoterminowego wynajmowane są także samochody dostawcze czy busy potrzebne do przewożenia większej ilości osób np. siedmiu czy dziewięciu pasażerów. Co istotne, w ofercie wypożyczalni samochodowych przygotowywana jest flota, w jakiej można znaleźć różnorodne samochody – od ekonomicznych, miejskich pojazdów idealnych na podróże służbowe, poprzez samochody rodzinne, aż do samochodów dostawczych u busów osobowych. Zanim wybierzemy konkretny samochód, warto zajrzeć na stronę wypożyczalni by zapoznać się z całą flotą, a także z warunkami zawartymi w regulaminie wynajmu samochodów. Jest to o tyle ważne, że każda z wypożyczalni ma swój własny regulamin, który może się różnić od innych. Zapoznanie się z nim pozwoli nam uniknąć ewentualnych nieporozumień.