O czym pamiętać, oddając samochód do wypożyczalni – Protokół przekazania samochodu?
Wypożyczanie samochodów jest w naszym kraju coraz bardziej popularne. Z możliwości tej korzystają zarówno firmy, jak i osoby prywatne. O czym należy wiedzieć, wypożyczając samochód? Jak wyglądają procedury jego zwrotu?
Jakie dokumenty musimy posiadać przy sobie, aby wypożyczyć samochód?
Chcąc wypożyczyć samochód, musimy posiadać przy sobie dowód osobisty. Jest on potwierdzeniem naszych danych osobowych i wieku – aby móc korzystać z usług wypożyczalni, kierowca musi być pełnoletni. Wiek kierowcy w wielu firmach odgrywa dużą rolę. Może być ustalona jego dolna i górna granica na odpowiednio 21 oraz 70 lat. Zamiast dowodem, możemy legitymować się także paszportem. Kolejnym dokumentem, który musimy przedłożyć, jest prawo jazdy. Wydane za granicą musi spełniać wymogi Unii Europejskiej. Potwierdza ono nasze doświadczenie w roli kierowcy. Większość wypożyczalni wymaga minimum rocznego doświadczenia w prowadzeniu pojazdów. Chcąc wynająć samochód ciężarowy, musimy posiadać na niego uprawnienia. Niektóre firmy oczekują także karty kredytowej w celu zabezpieczenia płatności za wynajem i kaucję.
Co warto wiedzieć przed wynajęciem samochodu?
Zanim podpiszemy umowę, musimy sprawdzić, jaki przewiduje ona limit kilometrów, jakie można przejechać – po jego przekroczeniu będziemy musieli dopłacić do ceny wynajmu, dlatego warto upewnić się, że nie jest on zbyt niski na nasze potrzeby. W Carfree nie ma limitu km w przypadku wynajmu na okres do 30 dni, jednak wiele wypożyczalni ma takie ograniczenia. Samochód po zatankowaniu do pełna wyruszył ze stacji benzynowej, odbieramy go więc z pełnym bakiem. Oddać go należy również z uzupełnionym stanem paliwa. Kolejną, ważną kwestią, której nie wolno pominąć, jest przekraczanie granicy. Jeżeli zamierzamy przemieszczać się poza granice kraju, taki zamiar musimy zgłosić, rezerwując auto. W przeciwnym razie, za nieuprawniony wyjazd za granicę zapłacimy karę, czekają nas ponadto problemy formalne – po wyjeździe nasze ubezpieczenie straci ważność. W przypadku kolizji będzie wiązało się to z koniecznością pokrycia całości kosztów naprawy. Wcześniejsze zgłoszenie uchroni nas przed tymi problemami. Bardzo ważne jest, by sprawdzić, jakie ubezpieczenie jest zawarte w cenie wynajmu. Jeżeli jest to tylko pakiet podstawowy, należy dokupić dodatkową polisę, która zwolni nas z partycypowania w kosztach naprawienia szkody w przypadku wypadku i uszkodzenia auta.
Postanowienia umowne – na co zwrócić uwagę?
W postanowieniach umownych zawierana jest między innymi godzina wypożyczenia oraz zwrotu samochodu. Należy tego przestrzegać i odstawić auto w uzgodnione miejsce przed upływem wskazanego czasu. W przypadku wynajmu na doby, po upływie 29 minut od ustalonego czasu większość wypożyczalni nalicza opłaty za kolejną dobę. Warto też sprawdzić, za co wypożyczalnia nalicza kary umowne oraz jakie są rozszerzenia odpowiedzialności za ewentualną szkodę. Zanim odbierzemy samochód, sprawdźmy jego stan i upewnijmy się, że zgadza się z tym, który został opisany w umowie. Najbezpieczniej jest wykupić ubezpieczenie, które uchroni nas przed pokrywaniem szkody i sporami z wypożyczalnią.
Warunki anulacji rezerwacji – co warto wiedzieć?
Wypożyczalnie mają różne warunki rezygnacji z usługi. Większość z nich umożliwia bezpłatne anulowanie rezerwacji o ile nastąpi to nie później niż 48 godzin od planowanego odbioru auta. Można to zrobić on-line. Jeżeli chcemy anulować rezerwację w krótszym czasie, wówczas może zostać naliczona kara. Chociaż nie może być ona wyższa niż koszt wynajmu, często równa się cenie, jaką należałoby zapłacić za 3 dni wynajęcia. Rezerwacja może także zostać anulowana w przypadku braku środków na karcie kredytowej lub nieodebrania samochodu – jeżeli jednak rezerwujący nie stawi się po pojazd, zapłacona wcześniej kwota przepada.
Jakie ubezpieczenie wybrać przy wypożyczaniu samochodu i ile ono kosztuje?
Większość wypożyczalni oferuje w cenie ubezpieczenie OC i CDW. Jednak polisa powinna zawierać większy pakiet ubezpieczeń, jeżeli nie chcemy ponosić części kosztów w przypadku wypadku. Warto wybrać rozszerzone ubezpieczenie pojazdu od uszkodzeń SCDW oraz polisę od następstw nieszczęśliwych wypadków PAI, która zapewni wypłatę odszkodowania kierowcy i pasażerom w razie kolizji. Ubezpieczenie TW przyda się w przypadku kradzieży samochodu i zwolni nas od konieczności uiszczenia części kosztów. Wykup dodatkowej polisy nieznacznie zwiększy koszty wynajmu, jednak uchroni nas przed dodatkowymi kosztami, jeżeli zdarzy nam się wypadek.
Stan samochodu w momencie oddawania
Zasady oddawania auta są podobne we wszystkich wypożyczalniach. Po odstawieniu pojazdu w umówione miejsce i oddaniu kluczyków, wypełniany jest protokół zwrotu samochodu. Zawarte w nim są wszystkie wymagania dotyczące auta. Pracownik wypożyczalni sprawdza stan pojazdu. Warto pamiętać o takich kwestiach jak zakup paliwa – samochód w momencie zwrotu musi być zatankowany do pełna – czy zrobienie porządku: za konieczność posprzątania w pojeździe zazwyczaj doliczane są dodatkowe opłaty. W przypadku uszkodzenia pojazdu – jeśli nie było takowe wpisane w protokół odbioru, również poniesiemy dodatkowe koszty lub pokryte one zostaną z ubezpieczenia.
Wypożyczając auto, musimy o nie dbać tak jak o własne. Wypadki zdarzają się codziennie, dlatego warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie – wówczas nawet po udziale w kolizji, zwrot auta do wypożyczalni nie będzie się wiązał ze stresem i dodatkowymi kosztami.