Co musi zawierać umowa wynajmu samochodu?
Wynajem auta niezależnie od tego, czy potrzebujemy go na dobę, czy kilka miesięcy, wymaga podpisania umowy. To kluczowy dokument dla wynajmującego, pozwalający uniknąć wielu kłopotów. Co powinno się w nim znaleźć i na co zwrócić szczególną uwagę?
Ogólne zasady umowy najmu samochodu
Kodeks cywilny określa umowę najmu, jako oddanie najemcy do użytkowania określonego przedmiotu na ustalony czas. Nie precyzuje jednak, jakie elementy powinna ona zawierać. Z pewnością muszą być w niej określony strony, czyli wynajmujący i najemca oraz ich dane osobowe. Równie ważne jest wskazanie przedmiotu umowy, czyli konkretnego samochodu. Umowa na wynajem samochodu powinna zawierać termin wynajęcia i zwrotu pojazdu, a także wysokość czynszu, termin i sposób jego płatności. Koszty wynajmu muszą być jednoznaczne i nie mogą wprowadzać w błąd. Wypożyczający składa oświadczenie, że oddaje najemcy auto do używania na czas określony lub nieokreślony. Wypożyczający zobowiązuje się do zapłaty oraz oddania pojazdu w takim stanie, w jakim go otrzymał. Jeżeli wypożyczalnia pobiera kaucję, jej wysokość i sposób rozliczenia również powinien znaleźć się w umowie. Nie wolno zapominać o dacie podpisach – umowa jest bez nich nieważna.
Co zawiera umowa najmu samochodu?
Oprócz wymienionych, podstawowych danych, umowa najmu pojazdu powinna zawierać warunki wynajmu, a także wykaz przedmiotów i dokumentów, które najemca otrzymuje. Umowa wynajmu busa powinna zawierać zapis o przekazaniu dowodu rejestracyjnego, kluczyków, polisy ubezpieczeniowej. Jeżeli wynajmujący korzysta z opcji dodatkowych wyposażenia, jak: fotelik dziecięcy, czy GPS, to powinny one znaleźć się na liście wraz z kosztami za doposażenie auta. Częścią umowy jest protokół odbiorczy, który wynajmujący podpisuje. Jest tam ustalony stan techniczny pojazdu. W umowie wpisane powinny być polisy, które wliczone są w cenę wynajmu. Jeżeli mieści się w niej pełen pakiet ubezpieczeń, powinno to być wyszczególnione. Konieczne może okazać się wskazanie osoby kierującej autem. Umowa wynajmu samochodu z OC sprawcy musi wyraźnie to określać. Kolejnym, ważnym zapisem jest okres wypowiedzenia umowy. Jeżeli wynajmujący planuje wyjazd autem poza teren Polski, fakt ten musi zostać odnotowany w umowie. Bez zgody wypożyczalni nie wolno przekraczać granicy – grozi to nie tylko karą, ale także utratą ubezpieczenia i problemami formalnymi. Jeżeli wypożyczamy auto na wyjazd zagraniczny, wówczas w umowie powinna znaleźć się informacja o właściwej polisie.
Umowa najmu samochodu – istotne elementy
Szczególną uwagę należy zwrócić na odpowiedzialność wynajmującego. Bardzo ważną kwestią są więc polisy ubezpieczeniowe, które wliczone są w cenę wynajmu. Istotne są kary, jakie zostaną naliczone w przypadku uszkodzenia auta, zabrudzenia go, czy oddania po przekroczeniu ustalonego terminu. Już po okresie 30 minut od terminu zwrotu auta, wypożyczalnia może naliczać kolejną dobę oraz karę za niedotrzymanie umowy. Bardzo ważne jest, by najemca nie wynajmował i nie przekazywał pojazdu innym osobom bez zgody wypożyczalni. Umowa podnajmu samochodu w leasingu wymaga pisemnej zgody leasingodawcy. Powinna ona znaleźć się w umowie. Naruszenie tego może grozić natychmiastowym zerwaniem umowy leasingu. Niezmiernie ważny jest ponadto protokół odbiorczy auta. Jeżeli jakaś wada auta nie zostanie do niego wpisana, wynajmujący musi liczyć się z możliwością płacenia za jej usunięcie po zwrocie samochodu. Istotnym elementem umowy jest także limit przejechanych kilometrów. Niektóre wypożyczalnie go stosują. Warto mieć na piśmie, jakie limity dotyczą wypożyczanego auta. Kolejnym elementem umowy powinien być zapis, czy w przypadku kolizji i uszkodzenia samochodu lub jego kradzieży przysługuje najemcy auto zastępcze.
Gwarancja bezpieczeństwa – prawidłowo skonstruowana umowa wynajmu samochodu
Prawidłowo skonstruowana umowa wynajmu zabezpiecza obie strony transakcji. Powinna być spisana w dwóch egzemplarzach i zawierać wszystkie omówione aspekty. Musi wskazywać, w jakim terminie można zrezygnować z wynajmu bez straty zapłaconej kaucji. Wypożyczając samochód w: Carfree nie płaci się kaucji za wynajem, jednak większość wypożyczalni je pobiera i dlatego umowa musi określać, w jaki sposób kaucja zabezpiecza wypożyczalnię i wskazywać jej wysokość. Dowód płatności kaucji stanowi załącznik do umowy, podobnie jak opłata za wynajem, pobrana z góry.
Rozwiązanie umowy najmu samochodu
Na końcu umowy powinny znaleźć się zapisy dotyczące jej odstąpienia oraz warunki, na jakich może nastąpić wypowiedzenie umowy najmu samochodu. Większość wypożyczalni nie pobiera opłat za rezygnację z rezerwacji, jeżeli fakt ten zostanie zgłoszony na minimum 24 godziny przed terminem wynajęcia. Nie ma także problemu z przedłużeniem okresu wynajmu. Bezpieczniej jednak jest wskazać tu terminy. W umowie powinna znaleźć się także informacja, w jaki sposób i w jakim terminie można wydłużyć czas wynajmu. Okres wypowiedzenia, termin zwrotu auta, wysokość kar – wszystko to ważne kwestie, o których nie wolno zapomnieć. W przypadku niewywiązania się z zapisów umowy lub nieprzestrzegania jej warunków, może ona zostać zerwana, a kaucja zatrzymana.
Umowa wynajmu powinna precyzyjnie określać wszystkie kwestie formalne i finansowe dotyczące wypożyczanego pojazdu. Zanim najemca ją podpisze, powinien się z nią uważnie zapoznać. W konfliktowej sytuacji to właśnie ona pozwala na dochodzenie swoich praw.