Długoterminowy wynajem auta na firmę alternatywą dla leasingu
Przedsiębiorca, który nie chce inwestować własnych środków, a nie dostanie kredytu na zakup samochodu, ma do wyboru najem długoterminowy lub leasing. Jaka jest różnica pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami? Co jest korzystniejsze?
Dla kogo sprawdzi się wynajem długoterminowy?
Osoby, które marzą o określonej marce samochodu, jednak nie mają środków na zakup pojazdu, mogą wynająć go na określony czas. Jest to korzystne rozwiązanie dla tych, którzy z różnych względów nie mogą otrzymać kredytu bankowego na samochód. Jeśli firma potrzebuje wysokiej klasy auta, by podnieść prestiż, ma taką możliwość bez nakładów finansowych. To idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy nie chcą zajmować się formalnościami związanymi z posiadaniem auta. Nie muszą także martwić się naprawami, przeglądami, a nawet awariami. Wypożyczalnie współpracują z wieloma serwisami rozmieszczonymi w całym kraju. Gdy samochód się zepsuje, wypożyczalnia gwarantuje auto zastępcze. Wynajem auta jest korzystny również dla tych wszystkich, którzy lubią co kilka lat zmieniać pojazd na nowszy model, lecz nie chcą kłopotać się zbyciem poprzedniego. Oferta jest bogata. Jest to także sposób na jazdę autem lepszej klasy i w doskonałym stanie technicznym przez kilka lat – później wystarczy wymienić go na kolejny, nowszy model. Przeniesienie obsługi floty pojazdów do firmy zewnętrznej, jaką jest wypożyczalnia jest sposobem na zmniejszenie formalności w przedsiębiorstwie i zminimalizowanie obsługi transportu. Jest to doskonałe rozwiązanie dla tych firm, które szukają oszczędności kadrowych.
Koszty leasingu i wynajmu długoterminowego – porównanie
Które rozwiązanie bardziej się opłaca: leasing, czy najem długoterminowy? Wynajem długoterminowy to forma leasingu długoterminowego, jednak bez koniecznej wpłaty własnej i obowiązku późniejszego wykupu pojazdu. Popularność tego rodzaju usług sprawiła, że możemy porównać koszty leasingu i najmu długoterminowego – kalkulator dostępny jest w internecie. Koszty wynajmu długoterminowego auta zależą od jego klasy oraz dodatkowego wyposażenia. Są to stałe, miesięczne opłaty abonamentowe, znacznie niższe, niż w przypadku leasingu. Wpłata własna zazwyczaj nie jest wymagana. Nie ponosi się kosztów napraw, czy przeglądów. W cenę wynajmu wliczone są ubezpieczenia. Z kolei leasing długoterminowy wymaga wpłaty wstępnej, zdolności kredytowej i spełnienia wielu formalności. Co miesiąc płaci się ratę, a po okresie umowy, konieczne są środki na wykupienie pojazdu. Wynajem długoterminowy jest znacznie tańszy, jednak nie wolno zapominać o limitach przejechanych kilometrów, zapisanych w umowie. Jeżeli zostaną przekroczone, konieczna jest dopłata. Leasing opłacalny jest dla tych firm, które znacznie przekraczają limity km ustalonych dla wynajmu długoterminowego.
Różnice w cenie wynajmu średnio a długoterminowego
Z wynajmu długoterminowego korzystają głównie firmy, chociaż ostatnio coraz częściej również osoby prywatne są zainteresowane tym rozwiązaniem. Decydują się jednak na wynajem średnioterminowy, gdyż jest on korzystny dla nich cenowo. Najem średnioterminowy to doskonałe rozwiązanie, gdy potrzebne jest auto na okres od 1 miesiąca do 2 lat. Nie wiąże osoby wynajmującej na długo. Im jednak dłuższy czas wynajmu, tym opłata miesięczna jest niższa. Jest to również korzystne rozwiązanie dla firm, które oczekują na dostawę nowych aut lub zatrudniają pracownika na okres próbny i chcą zapewnić mu samochód na kilka miesięcy. Również dla osób prywatnych jest to zdecydowanie bardziej opłacalna opcja niż dojazdy taksówką do pracy, w czasie, gdy zepsuje się własne auto. Daje ponadto niezależność od środków komunikacji miejskiej. Płaci się tylko abonament i koszty paliwa. Po zakończeniu umowy odstawia się auto do wypożyczalni. Korzystne oferty wynajmu średnio i długoterminowego znaleźć można na naszej stronie.
Zalety wynajmu długoterminowego na firmę
Korzyści z wynajmu pojazdu są liczne. Przedsiębiorca może uzupełnić flotę firmy bez konieczności wydatkowania środków finansowych. Nie musi wpłacać opłaty początkowej, jak przy leasingu, a zaoszczędzone w ten sposób finanse może przeznaczyć na rozwój firmy. Koszty wynajmu długoterminowego nie są wysokie, a firma zyskuje szanse na podniesienie prestiżu dzięki możliwości użytkowania luksusowych aut, chociaż samochody ekonomiczne również można znaleźć w ofercie wynajmu. Korzystając z tego rozwiązania nie ma konieczności zatrudniania mechanika w firmie, znika też ryzyko przestoju auta z powodu awarii. Jeżeli będzie ono niesprawne, firma otrzyma pojazd zastępczy. Możliwość dokupienia dodatkowych pakietów pozwala na pełne wyposażenie auta. Po wykupieniu miesięcznego abonamentu nie trzeba przejmować się formalnościami związanymi z posiadaniem samochodu. Wynajem długoterminowy jest komfortowym rozwiązaniem również dlatego, że po zakończeniu umowy można wykupić pojazd, ale nie trzeba – firma może zastąpić go kolejnym, nowym modelem. Nie trzeba też martwić się koniecznością zbycia auta po upływie umowy – odstawia się je do wypożyczalni i nie traci czasu na poszukiwania nabywcy. Koszty wynajmu są niższe niż przy klasycznym leasingu, co również odgrywa dużą rolę.
Firma planująca leasing lub wynajem długoterminowy aut musi rozważyć, czy jest gotowa na wpłatę początkową i chce po zakończeniu wykupić pojazd. Pod uwagę należy też wziąć ilość km, które samochód będzie pokonywał. Wynajem jest tańszy i wygodniejszy, jednak nie w każdym przypadku.