Wycieczka samochodowa po Polsce – top 5 pomysłów
Świat stoi przed nami otworem i zaprasza, abyśmy go poznali. Tylko od nas zależy, czy skorzystamy z tej propozycji. Od czego warto zacząć swoją podróż przez najciekawsze zakątki globu? Najlepiej od tych, które znajdują się najbliżej, czyli w Polsce.
Polacy lubią podróżować i czynią to często – nie tylko podczas letnich wakacji, ale również w czasie ferii zimowych i świątecznych oraz tzw. długich weekendów. Podróże stają się coraz łatwiejsze dzięki tanim biletom lotniczym, kolejowym i autokarowym oraz rozwijającej się infrastrukturze hotelowej i campingowej, dostosowanej do każdych możliwości finansowych. Podróżujemy za granicę, ale przede wszystkim po kraju. Nic dziwnego, bo Polska ma wiele do zaoferowania. O jej turystycznej atrakcyjności świadczy fakt, że przyjeżdżają do nas miliony gości z całego świata.
Polska południowa – od Krakowa po Wrocław
Wśród turystów odwiedzających południową Polskę największym zainteresowaniem cieszy się Kraków – jako dawna stolica i miasto wielu zabytków, a także Wrocław – największe miasto Dolnego Śląska. Ale południe Polski kraju ma do zaoferowania turystom o wiele więcej niż tylko Kraków i Wrocław. Zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od Krakowa leży Ojców. Jest to siedziba Ojcowskiego Parku Narodowego słynącego z kilkuset grot i jaskiń. Do najbardziej znanych i dopuszczonych do zwiedzania należą Grota Łokietka oraz Jaskinia Wierzchowska Górna. W pobliżu znajduje się również Zamek Pieskowa Skała, zbudowany w pierwszej połowie XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego, jako część łańcucha obronnych warowni nazwanych „orlimi gniazdami”. Innym miejscem wartym odwiedzenia w południowej części kraju jest Opole, z zabytkowym rynkiem oraz Muzeum Wsi Opolskiej. Znajdują się tam przeniesione i wyremontowane lub odbudowane obiekty architektury wiejskiej, ilustrujące warunki życia ludności w okresie od XVIII do początków XX wieku. Można tu obejrzeć domy, stodoły, spichlerze, a także młyny i wiatraki, kuźnię, kościół, karczmę, a nawet szkołę.
Trasa Lublin – Poznań: Co warto zobaczyć?
Do zachodniej Polski gości przyciąga głównie Poznań. Ale będąc w Wielkopolsce, warto zajrzeć również np. do miejscowości Buki, która swoją nazwę według legendy zawdzięcza bukowym lasom, w których miał umrzeć w czasie swojego ostatniego polowania Mieszko I. Buk słynie z unikanego w skali światowej, XVII-wiecznego drewnianego kościoła z barokowym wyposażeniem oraz piękną polichromią. Samo miasto zachowało do dziś układ urbanistyczny z czasów średniowiecznych. Godzien uwagi jest neorenesansowy ratusz z końca XIX wieku oraz neoromańska synagoga, w której ma wkrótce powstać Muzeum Regionalne Ziemi Bukowskiej z elementami kultury żydowskiej zachodniej Wielkopolski. Polsce wschodniej z kolei turyści chętnie odwiedzają Lublin z jego pięknym, zabytkowym Starym Miastem, które zostało wpisane na listę pomników historii. W okolicy Lublina warto odwiedzić Kozłówkę z jednym z najwspanialszych w Polsce zespołów pałacowo-parkowych. Pałac został zbudowany w pierwszej połowie XVIII wieku przez ród Bielińskich, a następnie aż do 1944 roku był reprezentacyjną siedzibą rodu Zamoyskich. W pałacowych wnętrzach można dziś podziwiać oryginalne wyposażenie pochodzące z przełomu XIX i XX wieku – zabytkowe meble oraz cenną kolekcję obrazów, rzeźb i porcelany. W niegdysiejszej pałacowej powozowni działa obecnie jedyna w Polsce Galeria Sztuki Socrealizmu. Znajdują się tu fragmenty pomników Lenina, Bieruta i Marchlewskiego, które niegdyś stały w Poroninie, Lublinie i Włocławku.
Samochodem przez Polskę północną – najpiękniejsze miejsca
Wielu turystów z kraju i zagranicy odwiedza północną Polskę, przede wszystkim wybrzeże Bałtyku z jego licznymi miejscowościami wypoczynkowymi. Będąc nad polskim morzem, warto nieco się od niego oddalić i wybrać na wycieczkę Szlakiem Zamków Gotyckich. Jest to trasa turystyczna prowadząca poprzez 12 gotyckich zamków Warmii, Mazur i Kaszub. Znajdują się wśród nich zamki biskupie, kapitulne i krzyżackie. Najsłynniejszym obiektem na szlaku jest oczywiście krzyżacki zamek w Malborku. Ale równie interesujący jest zamek w Nidzicy, zbudowany w II połowie XIV wieku. Rezydował w nim krzyżacki prokurator. Mieszczą się w nim obecnie: Muzeum Ziemi Nidzickiej, Nidzicki Ośrodek Kultury oraz Bractwo Rycerskie Komturii Nidzickiej. Zamek otoczony jest gęstym, XIX-wiecznym parkiem. Warto odwiedzić również Zamek Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim, który należy do najcenniejszych zabytków architektury gotyckiej w naszym kraju. Jest to największy po Malborku zamek obronny w Europie. Nad budowlą góruje czternastokondygnacyjna wieża. Ogromne wrażenie na zwiedzających robią również dwukondygnacyjne krużganki dziedzińca, przypominające te, które możemy oglądać na zamku wawelskim, z przepięknymi, dobrze zachowanymi polichromiami (źródło: https://www.polskieszlaki.pl/szlak-zamkow-gotyckich.htm).
Sieć drogowa w Polsce jest modernizowana z roku na rok. Wydłuża się także sieć autostrad. Dzięki temu samochodem można szybko dotrzeć do ciekawych miejsc – a tych w naszym kraju nie brakuje.