Podróżujesz samemu? Wynajmij samochód i wypoczywaj tak jak chcesz
Podróżowanie samemu może być świadomą i zaplanowaną decyzją lub wynikiem ustalenia terminu wyjazdy nieodpowiadającego preferencjom innych osób. Jeśli mamy wątpliwości, czy jest to na pewno dobry pomysł, warto zapoznać się z najważniejszymi zaletami oraz wadami. Już teraz należy zaznaczyć, że każdy z negatywnych aspektów można zamienić w korzyść lub wyeliminować zagrożenie odpowiednim przygotowaniem. Jak wygląda samotne podróżowanie i czy na pewno jest to adekwatne określenie?
Podróżowanie samemu – dlaczego warto?
Wielu z nas marzy o wyjeździe do pięknego miejsca na ziemi. Dla jednych będą to malownicze wzgórza Toskanii, dla innych słoneczne wybrzeża Bułgarii czy Hiszpanii. Nie zapominajmy również o nadmorskich miejscowościach w Polsce, kojącej ciszy na Mazurach (wybierając wczasy z wynajmem w Olsztynie) czy świeżym górskim powietrzu. Każdy ma prawo do swoich marzeń oraz ich realizacji. Jednak zdarza się, że przeszkodą wcale nie są pieniądze, a jedynie brak towarzystwa. Czy warto z takiego powodu rezygnować z podróży? Urlop jest po to, aby z niego korzystać w odpowiednim dla siebie momencie. Jeżeli zdecydujemy się na wakacje samemu, nie musimy martwić się dostosowaniem terminu do innych. Możemy jechać wtedy, kiedy nam pasuje. Organizacja takiej podróży pozwoli nam uniknąć problemów takich jak: odwoływanie wyjazdów z powodu niedyspozycyjności jednego z towarzyszów czy też zmiany planów na ostatnią chwilę. Jesteśmy tylko my i dostosowujemy wakacje do swojego budżetu, grafiku oraz tego, co w danym momencie chcemy zobaczyć.
Podróżowanie samemu daje nam możliwość zajrzenia w głąb siebie, poznania swoich nowych cech, zachowań w kryzysowych sytuacjach. Nowe doświadczenia pomogą nam przezwyciężyć swoje lęki i zbudować pewność siebie. Samotna podróż to dodatkowy czas na przemyślenia i wprowadzenie w życie zmian, o których dotychczas nie pomyśleliśmy. Wybierając się do nowego miejsca samemu, jesteśmy zdani tylko na siebie oraz ludzi spotkanych po drodze. W ten sposób możemy nawiązać nowe kontakty z ludźmi, na których nie zwrócilibyśmy uwagi, gdyby otaczali nas znajomi. To, co robimy, zależy tylko od nas i naszego samopoczucia. Nie musimy robić nic, na co nie mamy ochoty. Dzięki zmianie otoczenia zyskujemy również możliwość zapomnienia o dotychczasowych problemach i zmartwieniach. Zostajemy sam na sam ze sobą. Jednak określenie “samotne podróżowanie” może wydawać się nietrafione, ponieważ nie wiąże się z samotnością. Nie jesteśmy skazani tylko na swoje towarzystwo, a możemy nawiązać nowe znajomości.
Jakie wady posiada samotne podróżowanie
Jednak samotne podróże wiążą się również z pewnymi wadami i niebezpieczeństwami. Dlatego też powinniśmy zadbać o stały kontakt z kimś z rodziny lub znajomym. Mamy tu na myśli informowanie o tym, gdzie w danym momencie jesteśmy i co planujemy. Dzięki temu w razie problemów możemy liczyć na pomoc. Podróżując samemu, nie mamy szans na podział kosztów, takich jak nocleg, wyżywienie czy przejazd. Dlatego też należy dostosować wszystko do swojego budżetu, aby uniknąć problemów finansowych. Problemem może być również konieczność noszenia ze sobą wszędzie bagażu, ponieważ nie ma osoby, która przypilnowałaby go przez jakiś czas. Zdarza się również, że problemem okazuje się wyjazd kobiety do takich krajów jak Arabia Saudyjska. Jest to po prostu niemożliwe. Wbrew pozorom na początku podróży może doskwierać brak towarzysza do rozmowy. Z reguły potrzebujemy więcej czasu, aby się zaaklimatyzować i nawiązać nowe znajomości. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć pewnych sytuacji. Kiedy poczujemy się źle, dostaniemy gorączkę czy inne dolegliwości, nie mamy, kogo poprosić o pomoc. Dlatego warto już od samego początku nawiązać choć minimalny kontakt z kimś, kto znajduje się w pobliżu. Być może przyda nam się jej pomocna dłoń. Na koniec warto również wspomnieć o tym, że przebywając w towarzystwie znajomych, zazwyczaj jesteśmy odważniejsi. Podróżując samemu, może nam brakować kogoś, kto namówi nas do zrealizowania szalonych pomysłów czy skorzystania z ekstremalnych atrakcji.
Podróżowanie solo wynajętym samochodem
Podczas przygotowań do samotnej wyprawy musimy rozważyć, jaki środek transportu będzie dla nas najlepszy. W niektórych miejscach może być problem z odpowiednią komunikacją miejską, która umożliwiłaby nam realizację każdego punktu znajdującego się na liście “rzeczy do zrobienia”. W takiej sytuacji warto pomyśleć, czy dobrym rozwiązaniem będzie wynajęcie samochodu. Dzięki temu zyskamy dodatkową niezależność. Jednak podejmując taką decyzję, zwróćmy dodatkowo uwagę również na ubezpieczenie. Zadbajmy o to, aby w razie problemów otrzymać należytą pomoc. Wybierając samochód, dostosujmy go do swoich potrzeb, ale także realnych możliwości finansowych. Pamiętajmy, że wszystkie koszty poniesiemy samodzielnie, bez podziału. Jeśli wybierzemy ofertę ekonomiczną, wówczas za dobę użytkowania samochodu z segmentu C – przykładowo Ford Fiesta – zapłacimy 99 zł. Nie zapominajmy także o własnym bezpieczeństwie. Nie przekraczajmy granic swoich możliwości oraz zadbajmy o odpowiednią liczbę przystanków i czas na odpoczynek.
Warto również zaznaczyć, że w przypadku wynajmu krótkoterminowego nie musimy martwić się limitem kilometrów. Jednak zanim podejmiemy decyzję o przekroczeniu granicy, należy ten fakt zgłosić do wypożyczalni samochodu i poczekać na zgodę. Aby wypożyczyć pojazd, należy mieć przy sobie ważne prawo jazdy oraz dokument potwierdzający tożsamość. Rezerwacja oraz podpisanie umowy zajmie dosłownie chwilę, a radość z wyprawy pozostanie z nami na długo. Czy samotna podróż to dobre rozwiązanie? Na to pytanie każdy powinien odpowiedzieć samodzielnie.