Jak przestać bać się jeździć po obcym mieście? Wskazówki i porady nie tylko dla wynajmujących samochody
Ruch uliczny w dużym mieście napawa stresem motoryzacyjnym zwłaszcza młodych kierowców, jak i przyjezdnych z mniejszych miejscowości. Gdy w dodatku jest to lokalizacja odwiedzana po raz pierwszy, zdenerwowanie narasta i pojawia się strach. Z tego powodu kierowcy często rezygnują z prowadzenia samochodu. Jak przestać się bać i wygodnie poruszać się autem w każdej metropolii?
Skąd bierze się obawa przed jazdą po mieście?
Strach, który odczuwany jest przed i w trakcie jazdy samochodem po mieście, gdy zdanym jest się wyłącznie na siebie, to problem dotykający najczęściej młodych stażem kierowców. Jeżeli jednak pojawiają się takie objawy jak omdlenia, duszności, bóle głowy, pocenie się czy drgawki, może to oznaczać amaksofobię. Osoby nią dotknięte cierpią emocjonalnie i fizycznie. Lęk dotyczy samodzielnego prowadzenia pojazdu, ale także zachowania innych kierowców. Jazda samochodem po mieście o natężonym ruchu drogowym jest dla cierpiących na amaksofobię prawdziwą torturą. Jest też niebezpieczna, jeżeli u kierowcy występują objawy fizyczne – mogą one bowiem spowodować ograniczenie kontroli nad pojazdem. Aż 6% ludzkości wykazuje objawy tej fobii, a przyczyny bywają różne. Wbrew pozorom nie zawsze jest to udział w wypadku drogowym, chociaż faktem jest, że opanowanie emocji po takim zdarzeniu wymaga długiego czasu i nieraz mija kilka miesięcy, zanim kierowca ponownie zdoła zasiąść za kierownicą. Bardzo często przyczyną strachu jest również brak doświadczenia. Kierowcy, którzy od niedawna posiadają prawo jazdy, mogą odczuwać lęk przed natężonym ruchem, spowodowany brakiem pewności siebie za kółkiem oraz wiary w swoje umiejętności. Jazda po zakończeniu kursu, zatem bez instruktora i jego wsparcia, bywa źródłem strachu i niepewności. W takim przypadku potrzebna jest praktyka i zdobycie wprawy. Jeżdżenie samochodem po mieście może być stresujące również dla tzw. niedzielnych kierowców. Nawet, gdy posiadają prawo jazdy od wielu lat, lecz jeżdżą sporadycznie na niewielkie odległości, wyprawa do ruchliwego miasta może budzić lęk, a także przerastać ich umiejętności.
Jak przestać bać się jeździć po mieście?
Do jazdy po mieście trzeba się przyzwyczaić. Jeżeli przyczyną lęku jest brak umiejętności, warto skorzystać z dodatkowych lekcji w szkole jazdy lub samodzielnie rozwijać kompetencje. Dobrym sposobem jest stopniowe wydłużanie i utrudnianie trasy. Na początek zaczynamy od krótkich i łatwych odcinków drogi. Każdy następny wyjazd autem wydłużamy i wybieramy trudniejszą trasę. Może nam w niej towarzyszyć doświadczony kierowca. W przypadku gdy mamy do czynienia z fobią i odczuwamy silne dolegliwości, konieczna jest wizyta u psychologa lub psychoterapeuty. Pomoże on opanować stres i nabrać pewności siebie. Następnym krokiem jest przełamanie strachu i stopniowe przyzwyczajanie się do prowadzenia samochodu. Kierowcy, którzy nie czują się pewnie za kierownicą w mieście, powinni zacząć oswajać się z jazdą poza godzinami szczytu. Na drogach jest wtedy znacznie mniejsze natężenie ruchu. Godnym uwagi rozwiązaniem, aby ukoić skołatane nerwy i zmniejszyć stres, jest muzyka relaksacyjna cicho puszczona w radiu.
Jeśli wybierzemy pociąg lub autobus, by dostać się do nieznanego nam wcześniej miasta, warto wynająć samochód, by na miejscu móc już swobodnie się poruszać. Jazda po obcym mieście nie musi być uciążliwa i niebezpieczna, jeżeli się do niej przygotujemy. Rezerwując samochód w wypożyczalni samochodów, możemy zamówić auto z wyposażone w GPS. Wynajem samochodu wraz z nawigacją to ogromne ułatwienie. Poznanie dokładnej trasy z zaznaczeniem skrzyżowań i innych utrudnień znacznie zmniejszy stres i obawy przed nieznanym miastem. Bez problemu dotrzemy do wybranego celu.
Porady, jak jeździć po mieście
Jazda po miejskich ulicach jest trudna i wymagająca. Skrzyżowania, przejścia dla pieszych, niebezpieczne manewry innych kierowców – wszystko to wymaga skupienia i może być przyczyną stresu. W obcym mieście jest on tym większy, gdy nie znamy drogi i nie wiemy, co czeka nas za zakrętem. Jak nie bać się jeździć samochodem w obcym mieście? Z pewnością należy zachować spokój i zwolnić. Przed wyruszeniem w drogę warto sprawdzić pogodę, gdyż ma ona wpływ na stan dróg. Należy do niej dostosować styl jazdy i zachować szczególną ostrożność podczas manewrów. Na drogach miejskich pojawiają się nie tylko samochody, ale także rowery czy hulajnogi. Nie zawsze znajdują się one w miejscach do tego przeznaczonych. W każdej sytuacji należy być opanowanym i życzliwym wobec innych użytkowników dróg. Konieczne jest przestrzeganie odległości pomiędzy pojazdami na wypadek konieczności niespodziewanego hamowania. Autobusy zatrzymujące się na przystankach, tramwaje oraz przebiegający do nich pasażerowie stanowią duże zagrożenie, na które należy się przygotować. Obserwacja znaków drogowych, skupienie na drodze i przestrzeganie zasad ruchu pozwolą na bezpieczne dotarcie do celu. Poruszanie się po nieznanym wcześniej mieście będzie znacznie mniej stresujące i łatwiejsze, jeżeli w samochodzie znajdzie się nawigacja.
Stres przed jazdą w obcym mieście można pokonać. Sprawny samochód, przestrzeganie zasad ruchu drogowego, nawigacja, która wskazuje drogę i ostrzega przed utrudnieniami – to czynniki pozwalające na skuteczne opanowanie strachu przed nieznanym.