Jak przygotować samochód z wypożyczalni do jazdy zimą? O czym pamiętać, zanim ruszymy w podróż?
Auto w czasie zimy powinno być odpowiednio przygotowane. W tym trudnym okresie ważny jest nie tylko stan techniczny pojazdu. Warto zadbać o odpowiednie wyposażenie samochodu oraz wiedzieć, jak na co dzień eksploatować auto zimą, żeby jazda była bezproblemowa.
Przez wzgląd na warunki atmosferyczne zima to wyzwanie zarówno dla kierowców, jak i samochodów. Chociaż w ostatnich latach temperatury w tym okresie są wyższe, auto powinno być gotowe na mrozy i jazdę po zaśnieżonych drogach.
Przygotowanie do zimy samochodu z wypożyczalni jest łatwiejsze w porównaniu do sytuacji, w której auto mamy na własność lub w leasingu. Firmy wynajmujące pojazd, takie jak CarFree, oferują szereg usług związanych z eksploatacją.
Wymiana opon na zimowe i przegląd samochodu
Jak przygotować samochód do zimy? Warto zawczasu udać się do serwisu i sprawdzić jego stan techniczny. Podstawą jest weryfikacja stanu akumulatora. Niski poziom naładowania może sprawić, że będziemy mieli poważny problem z uruchomieniem auta, szczególnie po nocnych przymrozkach.
Dobrze jest też zweryfikować poziom i stan oleju silnikowego, ewentualnie zaplanować jego wymianę na jesień. Dlaczego? Silnik zimą będzie uruchamiany często w niskich temperaturach, a to nie sprzyja jego żywotności. Olej chroni jednostkę napędową, dlatego powinien być stosunkowo nowy, żeby jak najlepiej spełniać swoje zadanie. W autach z silnikiem Diesla powinien być wymieniony filtr paliwa. Z oleju napędowego przy niskich temperaturach wytrąca się parafina. Może ona zatkać filtr, co uniemożliwi uruchomienie samochodu.
Przede wszystkim jednak trzeba wymienić opony na zimowe. Jazda na ogumieniu letnim może być niebezpieczna. Nie chodzi tylko o kwestię bieżnika, który w przypadku opon zimowych ma konstrukcję pozwalającą lepiej „wgryzać się” w śnieg i odprowadzać wodę. Opony letnie mają sprawdzać się wtedy, kiedy jest ciepło. Gdy temperatura spada, guma opony letniej twardnieje, ogumienie przestaje być elastyczne, co skutkuje łatwą utratą przyczepności. Jeśli średnia dobowa temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza, to znak, że pora na wymianę opon na zimowe, wykonane z mieszanki zapewniającej dobre trzymanie się drogi przy niskiej temperaturze.
Jeśli korzystamy z wynajętego samochodu, opisane wyżej przygotowania nie będą trudne. Dlaczego? Auto w wynajmie krótkoterminowym będzie przygotowane na dany okres roku i zimą będzie mieć odpowiednie ogumienie. Wynajem średnio- i krótkoterminowy to z kolei usługi, które odciążają użytkownika, jeśli chodzi o eksploatację. Wypożyczalnia dba o przeglądy samochodów ze swojej floty. Może też przygotować opony na wymianę do konkretnego wynajętego samochodu.
Jak dbać o samochód w okresie zimowym?
Auto w czasie zimy wymaga stałej opieki. Dbanie o jego stan sprawi, że korzystanie z pojazdu będzie przyjemniejsze oraz bezpieczniejsze.
Gdy samochód jest po przeglądzie i ma wymienione opony, nasmarujmy w nim uszczelki przy drzwiach i klapie bagażnika preparatem na zimę. Dzięki niemu nie będzie problemu z otwieraniem auta, drzwi nie będą przymarzać z powodu stwardniałej gumy. Warto pamiętać, że szarpanie za drzwi nie jest dobrym pomysłem, w ten sposób możemy uszkodzić uszczelki. Jeśli zapomnimy o nasmarowaniu uszczelek, lepiej jest dociskać drzwi wzdłuż krawędzi, dopóki guma trochę nie zmięknie.
Wbrew obiegowej opinii samochód zimą powinno się myć. Z karoserii i podwozia usuniemy w ten sposób sól drogową oraz inne zanieczyszczenia, które mogą uszkadzać lakier. Jak myć samochód zimą? Najlepiej będzie unikać myjni automatycznych. Mogą one mieć problem z usunięciem wszystkich zabrudzeń, szczególnie w okolicach nadkoli. Jeśli szczotki są zniszczone, mogą uszkodzić lakier, zamiast go oczyścić. Rozwiązaniem jest myjnia bezdotykowa lub ręczna. Dobrze, jeśli samochód będzie myty w zamkniętym obiekcie, np. na myjni na parkingu podziemnym. Jeśli nie będzie to możliwe, auto najlepiej umyć wtedy, gdy temperatury będą dodatnie, żeby już w trakcie mycia woda nie zamarzała w zamkach i na uszczelkach.
Bez względu na temperaturę auto po myciu trzeba wytrzeć. Po każdej wizycie na myjni zimą jeszcze raz smarujemy uszczelki preparatem przeciw zamarzaniu. Istotne jest jednak także czyste wnętrze. Umycie szyb od środka, odkurzenie tapicerki i wytrzepanie dywaników pomoże zapobiec powstawaniu wilgoci, przez którą na szybach łatwiej osiada para.
Zanim ruszymy autem zimą, warto odśnieżyć nadwozie i sprawdzić wyposażenie
Jeśli auto pokrywa śnieg, nie można nim wyjechać na drogę. Nie chodzi tylko o brak widoczności. Jeśli śnieg zostanie na dachu oraz innych elementach nadwozia, będzie w trakcie jazdy zwiewany na auta jadące z tyłu, co może być niebezpieczne, ponieważ kierowca za nami może nagle stracić widoczność.
Jak prawidłowo odśnieżać pojazd? Najlepiej miotełką o miękkim włosiu, które nie porysuje nadwozia. Zaczynamy od dachu i przechodzimy do niższych partii, żeby dwa razy nie odśnieżać maski czy klapy bagażnika. Śnieg zmiatamy też z boków pojazdu.
Zamarznięte szyby teoretycznie najprościej oczyścić skrobaczką. Warto jednak wspomóc się środkiem do rozmrażania, który rozpuści lód. W trakcie odśnieżania i skrobania nie wolno uruchamiać silnika. Za postój z motorem włączonym dłużej niż minutę w terenie zabudowanym grozi mandat w wysokości 100 zł.
Jeśli wybieramy się w trasę, zabierzmy ze sobą zapasowy płyn do spryskiwacza (zimą zużywamy go więcej), a także kable rozruchowe i saperkę. Dobrze jest mieć ze sobą termos z ciepłym napojem i koc, na wypadek postoju w korku. Z tego też powodu najlepiej wyjeżdżać w trasę z pełnym bakiem, ponieważ możemy utknąć w zatorze na dłuższy czas.
Przygotowanie samochodu do zimy może oszczędzić sporo kłopotów z eksploatacją samochodu na wiele miesięcy. Kilka drobnych, powtarzalnych czynności sprawi z kolei, że codzienne podróże nie będą się wiązać z dodatkowym stresem, np. z powodu przymarzniętych drzwi czy zaparowanych szyb.