Jazda samochodem z wypożyczalni zimą - 5 zasad bezpiecznego poruszania się na śniegu i we mgle

Sezon jesienno-zimowy to okres, który wymusza na kierowcach zachowanie szczególnej ostrożności na drodze. Oblodzona nawierzchnia, śnieżne zaspy zalegające na jezdni, marznący deszcz, mgły – to wszystko utrudnia poruszanie się autem, a w takich warunkach nietrudno o kolizję lub wypadek. Chcesz wypożyczyć samochód i zastanawiasz się, o czym należy pamiętać, jeżdżąc nim w zimie? Sprawdź nasze wskazówki!
O czym pamiętać, jeżdżąc wynajętym samochodem zimą?
Wypożyczalnie aut przeżywają obecnie prawdziwy rozkwit – z ich usług korzystają zarówno osoby prywatne, jak i klienci biznesowi. Popularny staje się nie tylko wynajem długoterminowy, Polacy preferują również krótkie, weekendowe wyjazdy w celach turystycznych. Zbliża się zima, a wraz z nią sezon wypadów w góry, na śnieżne stoki i do ośrodków narciarskich. Wynajęcie sprawnego, niezawodnego i komfortowo wyposażonego auta, w którym zmieści się cała rodzina, to bardzo dobry pomysł. Wypożyczalnie oferują nowe modele pojazdów, które regularnie przechodzą przeglądy techniczne i są w stanie zagwarantować bezpieczne dotarcie do celu, nawet w warunkach utrudnionej widoczności, gęstej mgły czy zasp śnieżnych. Dużo jednak zależy od samych kierowców. Jak jeździć zimą? Poniżej podajemy 5 zasad bezpiecznego poruszania się wypożyczonym samochodem.
Pamiętaj o widoczności.
Jazda samochodem z zaspami na dachu jest niebezpieczna – przy hamowaniu śnieg może spaść na przednią szybę lub przed inny pojazd. Przed rozpoczęciem jazdy należy dokładnie odśnieżyć auto, zwracając szczególną uwagę na szyby, dach i światła.
Zdejmij nogę z gazu.
Bezpieczna jazda zimą polega przede wszystkim na dostosowaniu prędkości do warunków panujących na drodze. Śliska nawierzchnia wydłuża czas hamowania pojazdu. Według ekspertów droga hamowania na lodzie jest nawet 10-krotnie dłuższa niż na suchej nawierzchni, należy zatem bezwzględnie zdjąć nogę z gazu. Pomimo że nowoczesne samochody dostępne w wypożyczalniach są naszpikowane systemami wspomagającymi jazdę, przy nadmiernej prędkości kierowca po prostu nie ma szans na ominięcie przeszkody czy pieszego na drodze.
Zachowaj bezpieczną odległość.
Kierowcy poruszający się autem zimą powinni pamiętać o tzw. zasadzie dwóch sekund, dzięki której można zachować bezpieczną odległość od poprzedzającego pojazdu. Jadąc autem przed innym samochodem, należy obrać jakiś punkt na drodze, np. znak lub latarnię. Kiedy auto znajdujące się przed nami minie to miejsce, należy zacząć odliczanie. Jeśli własny pojazd minie wybrany punkt w czasie mniejszym niż 2 sekundy, oznacza to, że jedzie się za blisko. Taka technika jazdy zimą skutecznie pozwoli uniknąć stłuczki lub bardziej niebezpiecznego zdarzenia.
Hamuj umiejętnie.
Zimą zaleca się hamowanie silnikiem, czyli redukując biegi. Z kolei używanie pedału hamulca nie może być zbyt gwałtowne, ponieważ może doprowadzić do utraty przyczepności. Bezwzględnie należy też hamować przed zakrętami.
Kontroluj poślizg.
Zimą nietrudno wpaść w poślizg, warto zatem nauczyć się, w jaki sposób wyprowadzić pojazd z niebezpiecznej sytuacji. Kiedy przyczepność stracą przednie koła, należy zdjąć nogę z pedału gazu, a następnie zredukować skręt kierownicy i wykonać go jeszcze raz. W przypadku utraty przyczepności tylnej osi pojazdu nie zaleca się naciskania hamulca. W takiej sytuacji należy wykonać kontrę kierownicą.
Jak bezpiecznie jeździć samochodem z wypożyczalni podczas mgły?
Jazda podczas mgły może być bardzo niebezpieczna, zwłaszcza w warunkach zimowych. Kiedy widoczność jest ograniczona, można włączyć przednie światła przeciwmgielne, pamiętając przy tym, żeby ich nie nadużywać, grozi to bowiem oślepieniem innych kierowców. Policja surowo karze za takie zachowanie. Tylne światła przeciwmgielne można włączyć tylko wówczas, gdy widoczność spadnie poniżej 50 metrów. Mgła w czasie jazdy wymusza również zredukowanie prędkości. Warto ponadto wyłączyć radio i nasłuchiwać innych pojazdów. Jeśli trzeba ominąć przeszkodę, można użyć klaksonu. Nie wolno natomiast włączać natomiast długich świateł ani zatrzymywać się też na drodze – grozi to bowiem ryzykiem karambolu.
Jak jeździć po śniegu – porady
Jazda po śniegu zdecydowanie różni się od prowadzenia pojazdu w warunkach suchej nawierzchni. Szczególne trudności mogą mieć niedoświadczeni kierowcy. Warto pamiętać o delikatnym naciskaniu pedału gazu, zwłaszcza podczas ruszania. Wysokie obroty spowodują, że koła zaczną się boksować, a samochód zapadnie się jeszcze bardziej. Przy problemach z ruszaniem można również podłożyć coś płaskiego pod koła (np. deskę) lub czymś je podsypać.
A jak pokonać zaspę? Najlepiej zredukować bieg – jechać na pierwszym lub drugim i utrzymywać stałą prędkość. Duże zaspy trzeba oczywiście omijać, łatwo się w nich bowiem zakopać. W takiej sytuacji pomocne może okazać się „rozbujanie” pojazdu, czyli ruszanie do przodu i do tyłu.
Jazda wypożyczonym autem w warunkach zimowych może stanowić duże wyzwanie dla wielu kierowców. Wystarczy jednak zastosować się do kilku wskazówek i zachować zdrowy rozsądek, co na pewno pozwoli bezpiecznie dojechać do celu.