Tankowanie wypożyczonego samochodu – poznaj zasady bezpiecznego tankowania
Tankowanie wypożyczonego samochodu to jedna z czynności, która należy do naszych obowiązków. Kiedy zdecydujemy się na wynajem auta, nie musimy martwić się serwisowaniem samochodu, przeglądami technicznymi. Jednak należy pamiętać, że zawartość baku leży w naszym interesie zarówno w trakcie podróży, jak i po oddaniu pojazdu. Na czym polega bezpieczne tankowanie samochodu?
Jak bezpiecznie tankować samochód?
Jak bezpiecznie tankować samochód? Tego powinniśmy nauczyć się już podczas nauki jazdy. Każdy samodzielny kierowca powinien znać podstawowe zasady, aby uniknąć zagrożenia dla siebie oraz innych osób znajdujących się na terenie stacji paliwowej. Jednak w rzeczywistości wielu z nas o tym zapomina. Dlatego warto przypomnieć sobie, jak powinno wyglądać bezpieczne tankowanie pojazdu. Ważne jest nie tylko to, co wlejemy do zbiornika, ale również jak to zrobimy. Przed przyjazdem na stację benzynową powinniśmy zwrócić uwagę na to, po której stronie znajduje się korek wlewu. Jest to bardzo istotne, ponieważ od tego będzie zależeć, czy do dystrybutora należy podjechać z lewej lub prawej strony, przodem, a może tyłem. Jeśli podjedziemy w odpowiedni sposób, bez problemu nalejemy paliwo z odpowiedniego zbiornika. Pamiętajmy, że znajdujące się przy nich węże mają ograniczony zasięg. Należy więc stanąć możliwie jak najbliżej, aby nie napinać węża i nie przekładać przez samochód. Jeśli zapomnimy, z której strony znajduje się wlew, wówczas może dojść do blokady innych kierowców. Nie ulega wątpliwości, że każdemu z nas zależy na uniknięciu takich sytuacji. Zanim przejdziemy do kolejnej kwestii, podczas podjeżdżania pod dystrybutor powinniśmy zwrócić uwagę na wysoki krawężnik. Jeśli tego nie zrobimy, możemy narazić samochód na uszkodzenia zarówno karoserii, jak i opon. Kiedy staniemy w odpowiedniej odległości od zbiornika, możemy przejść do kolejnych czynności. Przed wyjściem z samochodu należy go odpowiednio zabezpieczyć. Wymaga to podjęcia następujących kroków: wyłączenie silnika, zaciągnięcie hamulca ręcznego, zabranie dokumentów i pieniędzy oraz zamknięcie szyb i samochodu. Dzięki temu samochód będzie stał stabilnie w odpowiednim miejscu, a dodatkowo unikniemy nieprzyjemnych sytuacji: kolizji czy kradzieży.
Następnie musimy wybrać właściwe paliwo i rozpocząć tankowanie auta. Należy zwrócić szczególną uwagę na umieszczenie pistoletu we wlewie. Jeżeli nie zostanie on włożony wystarczająco głęboko, paliwo będzie wyciekać. Kiedy tak się dzieje, należy poprawić pistolet. Po naciśnięciu spustu należy obserwować wlew oraz dystrybutor. Na ekranie urządzenia wyświetla się informacja o cenie oraz ilości wlanego paliwa. W tym momencie warto poruszyć kwestię związaną z tym, ile paliwa powinniśmy wlewać do zbiornika. Jeżeli zostanie on całkowicie napełniony, wówczas pistolet zostanie automatycznie napełniony. Kiedy postanowimy tankować dalej, wówczas może pojawić się problem z wyciekiem paliwa podczas jazdy oraz nieprzyjemnym zapachem. Należy również zwrócić uwagę na to, że zbyt niska ilość benzyny w zbiorniku może zmniejszyć jej żywotność. Dotyczy to przede wszystkim jazdy na rezerwie. Dodatkowo duża ilość powietrza sprzyja pojawianiu się pary wodnej, co powoduje korozję metalowych elementów zbiornika. Jeżeli zakończyliśmy tankowanie samochodu, należy w pierwszej kolejności odłożyć pistolet na odpowiednie miejsce. Dzięki temu unikniemy dodatkowego wycieku paliwa. Następnie zakręcamy korek i zamykamy wlew. Jeśli samochód jest na pewno zamknięty, możemy iść zapłacić. Istotną kwestią jest również włączenie się do ruchu. Zanim to zrobimy, należy sprawdzić, czy wszystko zostało odłożone na właściwe miejsce. Następnie patrząc w lusterka i obserwując, co dzieje się wokół, włączamy się do ruchu. Jeżeli zapamiętamy wszystkie te kroki, wówczas bezpieczne tankowanie pojazdu będzie możliwe. Pamiętajmy, że w przypadku problemów możemy poprosić o pomoc również pracowników stacji.
Zasady tankowania wypożyczonego samochodu
Jeżeli podjęliśmy decyzję o wypożyczeniu samochodu, powinniśmy zwrócić uwagę na kwestię tankowania. W zależności od decyzji wypożyczalni możemy spotkać się z trzema różnymi rozwiązaniami. Każdy z nich zakłada, że klient samodzielnie zajmie się napełnieniem zbiornika. Jednak różnica polega na tym, w jakim stanie należy zwrócić samochód. Pierwszą możliwością jest odbiór z pełnym bakiem i zwrot z pustym. W takiej sytuacji wartość paliwa znajdującego się w zbiorniku dolicza się do ceny wynajmu. Następnie po zakończeniu podróży należy zwrócić samochód z pustym bakiem. Jest to dobre rozwiązanie na długoterminowy wynajem lub dłuższe trasy. W tym przypadku należy pamiętać o dwóch kwestiach. Pierwsza z nich to cena za litr paliwa znajdującego się w baku podczas odbioru będzie wyższa niż aktualne stawki rynkowe. Oznacza to, że teoretycznie będziemy stratni. Natomiast drugą kwestią jest problem związany z ilością paliwa, którą pozostawimy w zbiorniku w dniu zwrotu pojazdu. Zasady tankowania wypożyczonego samochodu w takim systemie mówią jednoznacznie, że pieniądze za niewykorzystane paliwo nie zostaną zwrócone. Choć zawsze mogą pojawić się wyjątki.
Drugi system polega na odbiorze samochodu z pełnym bakiem i jego zwrocie z takim samym poziomem paliwa. To jedno z najpopularniejszych rozwiązań, które wprowadziła do swojej oferty również firma Carfree. Jedynym zagrożeniem w tym przypadku jest oddanie niezatankowanego samochodu. W takiej sytuacji zostaniemy zobowiązani do poniesienia kosztów związanych z napełnieniem baku do końca. Natomiast koszt paliwa będzie wyższy niż ten obowiązujący na stacjach paliw. Dlatego że wypożyczalnia dolicza dodatkową opłatę za tę usługę. W celu uniknięcia takiej sytuacji należy zaplanować swoją podróż tak, aby wystarczyło nam czasu na tankowanie auta. Warto pamiętać, że w przypadku oddania pojazdu z opóźnieniem mogą zostać naliczone dodatkowe opłaty za kolejną rozpoczętą dobę korzystania z samochodu.
Bezpieczne tankowanie samochodu a wybór odpowiedniego paliwa
Aby tankowanie samochodu było bezpieczną, należy pamiętać, jakie paliwo będzie odpowiednie dla niego odpowiednie. Jeżeli jeździmy jednym autem przez kilka lub kilkanaście lat, wówczas tankujemy z automatu, nie zastanawiając się nad tym, co powinniśmy wlać do zbiornika. Jednak kiedy zmieniamy samochód na wypożyczony, może pojawić się problem. Dlatego przed odebraniem auta warto upewnić się, jakie paliwo jest przeznaczone dla silnika w danym modelu. Informacje na ten temat uzyskamy bez problemu od pracownika wypożyczalni. Dodatkowo dostęp do takich danych mamy również podczas wyboru interesującego nas samochodu. Po wyznaczeniu daty i lokalizacji zobaczymy na stronie Carfree listę pojazdów. Pod nazwą każdego z nich znajduje się kilka najważniejszych informacji. Powinniśmy zwrócić uwagę zarówno na spalanie, jak i rodzaj paliwa znajdujący się obok symbolu kropelki. Większość samochodów z segmentów A, B, C, C+ oraz SUV posiadają silnik benzynowy. Natomiast w pojazdach wyższej klasy pojawia się częściej typ silnika diesel. W przypadku busów i vanów dostawczych będzie to wyłącznie diesel.
Jednak po przyjeździe na stację może okazać się, że wiedza o typie silnika w samochodzie może być niewystarczająca. 12 października 2018 roku zostały wprowadzone nowe oznaczenia, które mają ułatwić wybór odpowiedniego paliwa. Benzyna kryje się za symbolem z kółkiem. W środku powinny znajdować się alfanumeryczne oznaczenia: E5, E10 lub E85, czyli etanol oraz jego zawartość procentowa. Z kolei dla silników typu diesel został przeznaczony kwadrat z odpowiednim oznaczeniem: B7, B10 lub XTL. Pod tymi symbolami kryje się olej napędowy. B oznacza biodiesel, a liczba jego zawartość procentową. Z kolei XLT to parafinowy olej napędowy z innego surowca niż ropa naftowa. Warto wspomnieć również o trzecim oznaczeniu, czyli rombie ze skrótami H2, CNG, LPG lub LNG. Jest to wodór, sprężony lub skroplony gaz ziemny oraz gaz płynny. Dlaczego wybranie odpowiedniego paliwa jest tak ważne? Najgorszym scenariuszem będzie poważne uszkodzenie silnika, które wiąże się z koniecznością zakupu nowego. Jeżeli dojdzie do pomyłki, nie powinniśmy uruchamiać silnika. Kiedy już to zrobimy, należy natychmiast go zgasić i poczekać na holowanie. Dzięki temu możemy zaoszczędzić trochę pieniędzy na naprawę i przywrócenie silnika do stanu używalności.