Aktualności

2023-11-28

 

Parkowanie prostopadle tyłem czy przodem? Jak parkować prostopadle?

2023-11-28

W większości zatłoczonych miast ciężko pozwolić sobie na luksus wyboru miejsca postojowego. Zamiast tego trzeba korzystać z każdej dostępnej przestrzeni. Co w przypadku, gdy ta wymaga parkowania prostopadłego tyłem lub przodem? Jeśli masz problemy z tym manewrem i chcesz dowiedzieć się jak wykonać go w poprawny sposób, sprawdź nasz artykuł!

Parkowanie prostopadłe - podstawy

Parkowanie prostopadłe to manewr polegający na zajmowaniu miejsca postojowego w taki sposób, by ustawić samochód prostopadle do krawężnika. Jest to jedna z podstawowych umiejętności kierowców, a opanowanie tego manewru pozwala na skuteczne korzystanie z wielu miejsc parkingowych dostępnych w przestrzeni miejskiej.

Tego typu parkowanie spotyka się nie tylko na miejskich ulicach, ale także na większości parkingów przynależących do sklepów wielkopowierzchniowych i różnego rodzaju firm. Jest powszechnie stosowane przez wzgląd na bardzo efektywne wykorzystanie dostępnej przestrzeni.

Parkowanie prostopadłe tyłem może być trudne, ale niesie ze sobą także korzyści dla kierowców. Dzięki wykonaniu takiego manewru można potem szybko i bez większych problemów opuścić miejsce parkingowe, mając przy tym praktycznie nieograniczoną widoczność na innych uczestników ruchu.

Parkowanie prostopadłe tyłem - w jaki sposób?

Manewr parkowania tyłem należy zacząć od znalezienia odpowiedniego miejsca parkingowego. Jeśli wokół stoją inne samochody, można użyć ich jako punktów odniesienia, które pomogą wjechać w daną przestrzeń.

Kiedy zlokalizujesz odpowiednie miejsce, rozpocznij parkowanie prostopadłe tyłem i włącz kierunkowskaz, sygnalizując swoje zamiary. Upewnij się, że inni kierowcy są w pełni świadomi ruchu, który zamierzasz wykonać. Wykonując manewr, musisz najpierw wyminąć samochód, za którym chcesz zaparkować.

Podczas cofania oszacuj odległość i kiedy znajdziesz się w odpowiednim miejscu, mocno skręć koła i wrzuć bieg wsteczny. Pomagaj sobie, patrząc przez tylną szybę i lusterko wsteczne. Gdy zaczniesz prostować koła, sprawdź boczne lusterka i kontroluj, czy nie zbliżasz się za bardzo do któregokolwiek z pojazdów stojących obok.

Jeśli masz wątpliwości, możesz w dowolnej chwili wykonać korekty manewru poprzez wrzucenie jedynki i podjechanie do przodu, a następnie ponowienie cofania z poprawkami. Kiedy masz pewność, że Twoje auto znajdzie się w linii miejsca parkingowego, wyprostuj koła do końca i dojedź prostopadłe tyłem do krawędzi krawężnika, by zakończyć parkowanie. Gdy skończysz, powinieneś znajdować się w pozycji równoległej względem innych samochodów. Pamiętaj o pozostawieniu odpowiedniej ilości miejsca, by móc swobodnie wysiąść z auta.

Parkowanie prostopadłe przodem - instrukcja

Dla wielu kierowców parkowanie prostopadłe przodem jest znacznie łatwiejsze. Gdy znajdziesz już odpowiednie miejsce postojowe, musisz po prostu wjechać w nie pod odpowiednim kątem.

Jeśli wymaga ono zjechania na przeciwną stronę ulicy, to przed dokonaniem manewru parkowania musisz upewnić się, że otoczenie samochodu jest bezpieczne, a Ty przekraczając pas jezdni, nie wymuszasz na nikim pierwszeństwa ani nie stwarzasz innego rodzaju zagrożeń. Kiedy Twoje auto zacznie ustawiać się w linii miejsca parkingowego, wyprostuj koła i dojedź przednim zderzakiem do krawężnika.

W przypadku parkowania, gdy chcesz zająć miejsce znajdujące się po tej samej stronie ulicy, po której znajdujesz się podczas jazdy, manewr może wymagać dodatkowego miejsca. W tym celu dojedź do lewej krawędzi swojego pasa, upewniając się przy tym, że nie stwarzasz niebezpieczeństwa na drodze i dopiero wtedy, mając więcej przestrzeni, mocno skręć koła w prawo i wjedź na wolne miejsce pod łatwiejszym kątem.

Naucz się zaparkować tyłem z CarFree

Szukasz dodatkowych materiałów, które pomogą Ci w zdobyciu wiedzy potrzebnej wprawnym kierowcom? Nasz fachowy blog z pewnością Ci w tym pomoże. Sprawdź co jeszcze wypożyczalnia samochodów w Białymstoku CarFree i inne nasze oddziały mają Ci do zaoferowania.

A może nie masz jeszcze swojego auta, ale posiadasz prawo jazdy i chciałbyś przećwiczyć parkowanie tyłem i przodem prostopadle do krawężnika? Zdecyduj się na wypożyczenie auta na atrakcyjnych warunkach w CarFree. Mamy do dyspozycji flotę nowoczesnych pojazdów, pośród których wiele posiada systemy wspomagające manewrowanie, takie jak na przykład czujniki parkowania. Z ich pomocą nauka przyjdzie Ci łatwiej!

Ile ładuje się samochód elektryczny – jak długo ładuje się elektryka?
2024-02-23

Ile ładuje się samochód elektryczny – jak długo ładuje się elektryka?

Ładowanie samochodu elektrycznego staje się coraz bardziej powszechnym tematem. Postęp technologiczny i rosnące zainteresowanie ekologią sprawiły, że na ulicach widzimy coraz więcej samochodów elektrycznych. Z coraz większą popularnością takich samochodów łączy się również coraz więcej wątpliwości, a te najczęściej dotyczą kwestii ładowania.


Mandat za kolizje – jaki można dostać mandat za spowodowanie kolizji?
2024-02-16

Mandat za kolizje – jaki można dostać mandat za spowodowanie kolizji?

Najbardziej niepozornie wyglądająca stłuczka może być źródłem wielu problemów, dlatego warto wiedzieć już wcześniej, jak się zachować, kiedy już dojdzie do nieprzyjemnego zdarzenia i jakie niesie to za sobą konsekwencje. Mandat za kolizję przewiduje wiele sytuacji i dla każdej z nich przypisana jest odpowiednia cena oraz liczba punktów karnych. 


 
Logo
  • Instagram
  • Facebook
CarFree Sp. z o.o.

NIP: 521 369 56 26

REGON: 361388616

Infolinia 24/7
Obsługa rezerwacji
Dział marketingu
Biuro obsługi klienta
Dział księgowości
Wynajem średnioterminowy (od 30 dni)

CarFree 2024 © Wszystkie prawa zastrzeżone

European Union

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Akceptuję

(+48) 794 500 550
rozpocznij chat