Aktualności

2023-12-21

 

Bezpieczne Sylwestrowe Podróże: Wskazówki dotyczące Planowania Trasy i Przygotowania Samochodu

2023-12-21

Planujesz sylwestra w górach? A może wybierasz się nad nasze Polskie morze? W dzisiejszych czasach sylwestrowa zabawa to nie tylko siedzenie przy stole i tańce. Ten wyjątkowy dzień możesz spędzić zarówno na stoku, jak i na spacerze po zaśnieżonej plaży. Alternatyw jest naprawdę wiele. Jak bezpiecznie podróżować w tym czasie? Bezpieczne sylwestrowe podróże to przede wszystkim odpowiednie planowanie trasy i przygotowanie samochodu. Jak to zrobić? Postaramy się pomóc!

Jak zaplanować trasę, aby bezpiecznie podróżować? Wskazówki dotyczące planowania trasy

Pierwszym ważnym aspektem bezpiecznych sylwestrowych podróży jest poznanie całej trasy. Ze wszystkimi zawiłościami, niedogodnościami i przeszkodami. Dzięki temu dowiemy się, która część trasy może być zakorkowana, gdzie zdarzył się wypadek i w którym momencie możemy natknąć się na remonty. W ten sposób, planując trasę, zaoszczędzimy zarówno czas, jak i pieniądze na paliwo, a te dwie wartości są bardzo ważne podczas wyjazdu. Planowanie trasy pozwoli również na większy spokój. Możemy z wyprzedzeniem ustalić, ile czasu zajmie nam dojazd oraz zaplanować postoje, które w podróży są niezwykle istotną kwestią. Wskazówki dotyczące planowania trasy mogą przydać się również w momencie, w którym mamy do czynienia z wynajmem samochodu. Wtedy możemy mieć pewność, że wypożyczone auto nie będzie narażone na nieodpowiednie dla niego warunki. Wypożyczalnia samochodów CarFree oferuje auta gotowe na różne drogi. Z nami możesz wypożyczyć elektryczną Teslę Model y, Opla Corsę, Toyotę Yaris w automacie, Kię Ceed czy Citroena C3 bądź Nissana Juke i Volvo XC40 oraz Audi Q8. Prowadzimy także wynajem busów.

Przy planowaniu dłuższej trasy dobrze jest pamiętać również o przepisach dotyczących przewożenia dzieci. Tego typu regulacja może być różna w innych państwach. W Polsce dzieci do 3 lat koniecznie muszą jeździć w fotelikach. Dzieci o wzroście niższym niż 150 cm również muszą mieć odpowiednie siedzisko podczas jazdy aż do uzyskania pełnoletności bądź do momentu, gdy przestaną mieścić się w foteliku, np. do uzyskania wagi większej niż 36 kg. Ważne jest też, aby dziecko nawet w foteliku było przypięte pasami bezpieczeństwa. Natomiast wysokość pasa powinna być ustawiona w ten sposób, aby pas znajdował się na barku, a nie na szyi. Jedynym odstępstwem od normy mogą być przeciwskazania zdrowotne. Wtedy należy postarać się o zaświadczenie, które może przydać się np. w przypadku kontroli drogowej. Warto też pamiętać o tym, aby dziecko przewozić raczej na tylnej kanapie. Jest to najbezpieczniejsze miejsce. Posadzenie dziecka na przednim siedzeniu powinno być ostatecznością. W takim przypadku nie wolno zapomnieć o wyłączeniu poduszki powietrznej po stronie pasażera.

Bezpieczne podróże – odpoczynek, przepisy, przygotowanie

Zanim już wyruszymy w trasę, należy także porządnie się wyspać. Co więcej, dotyczy to zarówno kierowcy, jak i pilota. Te dwie osoby muszą być bardzo uważne, a ich reakcje szybkie. Skupienie w trakcie jazdy jest niezwykle ważne. Aby zachować je jak najdłużej na jak najwyższym poziomie, warto co jakiś czas organizować postój. Takie zatrzymanie się to dobra okazja do zwiedzenia okolicy, w której aktualnie się przebywa, nie mówiąc już o spróbowaniu jedzenia z lokalnej restauracji. W planowaniu postojów może pomóc wcześniejsze sprawdzenie trasy. Wtedy wyruszymy z wiedzą, gdzie warto się zatrzymać.

Przed wyjazdem za granicę warto zapoznać się z przepisami drogowymi panującymi w danym kraju. Niekiedy diametralnie się one różnią. Uczestnicząc w ruchu drogowym, pamiętajmy także o stosowaniu korytarza życia i jazdy na suwak. Takie, wydawałoby się drobne rzeczy, świadczą o naszej empatii i wrażliwości na innych.

Przygotowanie na różne warunki pogodowe to kolejny z elementów bezpiecznej podróży. Dotyczy to nie tylko kwestii technicznych samochodu, lecz także stanu fizycznego i psychicznego kierowcy. Sami musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jesteśmy gotowi wyruszyć w trasę. Jeśli mówimy o bezpiecznych sylwestrowych podróżach, warto wziąć pod uwagę kwestię alkoholu, który w tym czasie w roku pojawia się częściej. Każdy kierowca powinien pamiętać, żeby nie wsiadać do samochodu po spożyciu alkoholu. Jest to czyn surowo karany. Jeśli nie mamy pewności, dobrze jest zachować się odpowiedzialnie i przebadać się alkomatem. Lepiej wejść za kierownicę z czystym sumieniem, niż potem żałować.

Jak przygotować samochód na sylwestrowe podróże?

Jeśli mamy nadzieję na bezpieczną sylwestrową podróż, przedtem należy zadbać o sprawdzenie stanu technicznego auta. W przypadku samochodu w wypożyczalni aut nie musimy się o to martwić. Kiedy wypożyczasz samochód z wypożyczalni samochodów CarFree, masz pewność, że dostarczony samochód będzie w bardzo dobrym stanie technicznym.

Przygotowanie samochodu do dłuższej trasy zimą należy zacząć od sprawdzenia, czy auto ma odpowiednie opony – zimowe bądź całoroczne. Mimo że w Polsce nie ma obowiązku zmiany opon i funkcjonuje to jedynie jako zalecenie, to dla własnego bezpieczeństwa dobrze jest wymienić ogumienie w samochodzie. W przypadku auta z wypożyczalni samochodów dobrze zainteresować się, jakiego typu opony posiada wybrany przez nas pojazd.

Bezpieczne sylwestrowe podróże – sprawdź płyny eksploatacyjne i akumulator!

Aspektem, który trzeba wziąć pod uwagę w przygotowaniach samochodu do bezpiecznych sylwestrowych podróży, są płyny eksploatacyjne. Stanowią one kluczowy element do sprawnego funkcjonowania auta. Są to m.in. płyn hamulcowy, płyn chłodniczy, płyn do spryskiwaczy oraz olej silnikowy. Obecność tych płynów bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo w trakcie podróży oraz ogólną wydajność samochodu. W przypadku wypożyczalni CarFree masz pewność, że wypożyczone przez Ciebie auto jest w bardzo dobrym stanie, zarówno technicznym, jak i wizualnym.

Im niższe temperatury, tym większe szanse, że akumulator może nie zadziałać. Dobrze jest zatem odpowiednio wcześnie go sprawdzić, szczególnie przed dłuższą podróżą. Przy dużych mrozach, jeśli mamy taką możliwość, warto zaparkować samochód na parkingu. Często wykupienie miejsca parkingowego jest bardzo opłacalne. Takie miejsce możemy mieć tylko przez kilka dni największych mrozów, a nie narazi to auta na różne awarie. Pamiętaj też o naładowaniu akumulatora. Bez tego ani rusz!

Przygotuj samochód na bezpieczną sylwestrową podróż

Jeśli chcemy mieć na koncie kolejną bezpieczną sylwestrową podróż, należy zadbać również o odpowiedni przewóz bagażu. Wiezione przez nas rzeczy nie powinny zagrażać ani nam, ani innym uczestnikom ruchu drogowego. W Polsce panują szczegółowe przepisy dotyczące przewożenia bagażu. Jak należy go przewozić? Najważniejsze, aby nasze rzeczy nie naruszały stateczności pojazdu oraz dopuszczalnego nacisku osi pojazdu na drogę. Bagaż nie może ograniczać widoczności ani utrudniać kierowania pojazdem. Ponadto musimy zadbać o to, aby nie zasłaniał tablicy rejestracyjnej.

Z tego względu ważne jest również, żeby nie otwierać całkowicie klapy bagażnika. Wtedy widoczność tablicy rejestracyjnej jest znacznie utrudniona. Jeśli natomiast przewozimy coś na dachu samochodu, musimy się odpowiednio zatroszczyć o jego zabezpieczenie. Taśma klejąca nie wchodzi w grę ­­– łatwo może zostać zerwana i spowodować przemieszczanie się przewożonych przez nas przedmiotów.

Aby bezpiecznie przewieźć jakiś bagaż na dachu, należy go zabezpieczyć za pomocą specjalnie do tego przeznaczonej taśmy. Charakteryzują się one niezwykłą elastycznością, trwałością i odpornością na przetarcia. Z tak przytwierdzonym bagażem nie musimy obawiać się, że zacznie się przesuwać po dachu naszego samochodu ani z niego nie spadnie. Na rynku dostępne są również taśmy z hakami, które bardzo dobrze sprawdzą się do przymocowania np. rowerów bądź kajaków, co może być istotne, jeśli na sylwestrową podróż wybieramy się w cieplejsze rejony.

Bezpieczne sylwestrowe podróże – ile może wystawać ładunek z tyłu?

Mówiąc o bezpiecznych sylwestrowych podróżach, warto wcześniej dowiedzieć się, ile może wystawać ładunek z tyłu. Jeśli chodzi o maksymalną szerokość bagażu, nie powinna ona zwiększać całkowitej szerokości pojazdu do więcej niż 2,55 m. W przypadku, w którym przedmiot wystaje z tyłu, nie może on wystawać bardziej niż 2m od tylnej płaszczyzny obrysu samochodu. Oczywiście ładunek nie powinien za bardzo wystawać również z przodu pojazdu – maksimum to 50 cm. Co więcej, należy go oznaczyć dwoma czerwonymi pasami lub czerwoną chorągiewką. Jeśli natomiast przewozimy na dachu coś wysokiego, np. rower, należy pamiętać, że wysokość auta nie może przekraczać 4m.

Nieprawidłowe zabezpieczenie bagażu może wiązać się ze śmiertelnym zagrożeniem, dlatego też niezastosowanie się do przepisów jest karane. W tym momencie za przewożenie bagażu, który zasłania światła bądź urządzenia sygnalizacyjne, możemy zapłacić nawet do 200 zł mandatu, natomiast za zasłonięcie tablicy rejestracyjnej – 100 zł. Co więcej, musimy również uważać na to, żeby bagaż nie zasłaniał widoczności kierowcy. Jeśli dojdzie do takiego wykroczenia, policja może nałożyć mandat w wysokości nawet 5000 zł.

Bezpieczne sylwestrowe podróże z wypożyczalnią CarFree

Z wypożyczalnią samochodów Carfree możesz mieć pewność, że szybko sprawnie i wygodnie dokonasz wypożyczenia. Nie trzeba wychodzić z domu! Wystarczy tylko wypełnić widniejący na naszej stronie formularz, a wybrane auto będzie na Ciebie czekało o wyznaczonym czasie w wyznaczonym miejscu. Dobry stan techniczny i wszelkie niezbędne ubezpieczenia gwarantowane! Oferujemy wynajem krótkoterminowy, wynajem średnioterminowy i wynajem długoterminowy. Zachęcamy do skorzystania zarówno firmy, jak i klientów indywidualnych.

Ubezpieczenie samochodu – jak sprawdzić do kiedy mam ubezpieczenie auta?
2024-05-17

Ubezpieczenie samochodu – jak sprawdzić do kiedy mam ubezpieczenie auta?

Chcesz sprawdzić, czy Twoja polisa ubezpieczeniowa nie straciła ważności? A może planujesz zakup używanego auta i nie potrzebujesz zweryfikować, czy i do kiedy ważne jest ubezpieczenie OC zbywcy samochodu. Możesz to zrobić w bardzo prosty sposób za pomocą stronach internetowych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, CEPiK lub mObywatel.


 
Logo
  • Instagram
  • Facebook
CarFree Sp. z o.o.

NIP: 521 369 56 26

REGON: 361388616

Infolinia 24/7
Obsługa rezerwacji
Dział marketingu
Biuro obsługi klienta
Dział księgowości
Wynajem średnioterminowy (od 30 dni)
Klauzula informacyjna

Szanujemy Twoją prywatność i dbamy o ochronę Twoich danych osobowych. W celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania serwisu stosujemy pliki cookie. Możemy również wykorzystywać pliki cookie własne oraz pliki cookie naszych partnerów w celach analitycznych i marketingowych, w szczególności w celu dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji. Korzystanie z plików cookie analitycznych, marketingowych i funkcjonalnych wymaga Twojej zgody. Klikając 'Akceptuj wszystko powyższe', wyrażasz zgodę na ich używanie. Jeśli chcesz dostosować swoje zgody dla nas i naszych partnerów, kliknij 'Zmień swoje preferencje'. Pamiętaj, że masz prawo w dowolnym momencie wycofać udzieloną zgodę, zmieniając ustawienia plików cookie w swojej przeglądarce internetowej lub w ustawieniach serwisu

Przetwarzanie Twoich danych osobowych związane z korzystaniem z plików cookie w celach wyżej wymienionych jest prowadzone przez CarFree sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (02-677), ul. Cybernetyki 5, będącego administratorem danych. W niektórych przypadkach administratorami danych mogą być również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje na temat korzystania przez nas i naszych partnerów z plików cookie oraz przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym dotyczące Twoich uprawnień, zawarte są w naszej Polityce prywatności.

Czytaj treść polityki prywatności

Poniżej możesz ustawić swoje preferncje dotyczące polityki plików cookies.


Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz ustawić swoje preferncje dotyczące polityki plików cookies.


 
(+48) 794 500 550
rozpocznij chat