Sposoby na zaparowane szyby – Na pewno znajdziesz coś dla siebie!
Zima w pełni, temperatur minusowych nie brakowało i zapewne nie zabraknie. Mimo całego swojego uroku jest to czas, który kierowcom może przysparzać wielu problemów. Jednym z nich są zaparowane szyby. Niekiedy potrzeba dużo czasu, który rano przed pracą jest szczególnie cenny, żeby odparowały. W przeciwnym wypadku widoczność jest bardzo słaba, co może doprowadzić do wielu niebezpiecznych sytuacji na drodze. Nie masz własnego auta? Nic straconego! Wiedza z poniższego artykułu może przydać się, kiedy np. zajdzie potrzeba skorzystania z usług wypożyczalni samochodów.
Dlaczego szyby parują i potrzebujemy sposobów na zaparowane szyby?
Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie, dlaczego w ogóle szyby parują. Otóż możliwości jest kilka. Zwykle kierowcy zmagają się z zaparowanymi szybami w okresie jesienno-zimowym. Dlaczego tak się dzieje? W tym czasie mamy do czynienia ze wzrostem wilgotności powietrza i wysokimi różnicami temperatury między otoczeniem a kabiną samochodu. Jeśli w kabinie da się zauważyć wodę, świadczy to o potrzebie wymiany któregoś z elementów odpowiedzialnych za wentylację. Podzespoły związane z wentylacją, które dosyć często ulegają awariom to filtr kabinowy, nagrzewnica i uszczelki drzwi. Woda do naszego samochodu w takim sezonie może docierać na różne sposoby. Jest to pora, kiedy częściej padają deszcz i śnieg. Wodę możemy wnieść na mokrym parasolu, przesiąkniętej kurtce czy zaśnieżonych butach. Połączenie wilgoci oraz ciepłego i zimnego powietrza powoduje unoszenie się pary i osadzanie się jej na szybach. Warto zatem pamiętać o strzepaniu butów przed wejściem do samochodu.
Pielęgnacja szyb od wewnątrz
Jako właściciele samochodu czasem zapominamy o wewnętrznych powierzchniach szyb. Podczas mycia samochodu najczęściej skupiamy się na czyszczeniu szyb na zewnątrz. Warto jednak wiedzieć, że na brudnych szybach para osiada chętniej. Jakie jest tego rozwiązanie? Należy dokładnie umyć i osuszyć wewnętrzną stronę szyb. Idealne do tego zadania będą różnego rodzaju mikrofibry – zarówno te gładkie, jak i te o strukturze waflowej.
Preparat antyroszeniowy – szybki sposób na zaparowane szyby
Dobrym sposobem na zaparowane szyby może się okazać preparat antyroszeniowy, zwany także anty-parą. Dzięki niemu szyba zostanie pokryta cienką powłoką, która ochroni powierzchnię przed osiadaniem pary. Jak używać anty-pary, żeby dała oczekiwany efekt? Preparat należy równomiernie rozpylić na czystej szybie i poczekać chwilę, aż zacznie działać. Następnie powinno się dobrze wypolerować szybę, do czego może się przydać ściereczka z mikrofibry.
Wymiana dywaników może pokonać zaparowane szyby
Jeśli masz z tym problem, dobrym sposobem na zaparowane szyby może być wymiana dywaników. Owszem, materiałowe dywaniki mogą wyglądać lepiej, ale nie są najlepszym wyborem, kiedy za oknem deszcz i śnieg. Woda z butów czy parasolek wsiąka w dywaniki i powoduje ich przemoczenie. Takie dywaniki parują w trackie jazdy, a para z nich osiada na szybach. Dobrze jest w okresie jesienno-zimowym wymienić dywaniki materiałowe na gumowe.
Wytarcie szyby ziemniakiem lub pianką do golenia
Ziemniak został uznany przez niektórych za alternatywę dla anty-pary. Jakim sposobem można nim zadziałać? Wystarczy przekroić warzywo na pół i wysmarować nim powierzchnię szyby. Potem taką szybę należy wytrzeć i gotowe – para nie powinna osiadać na tak zabezpieczonych szybach. Podobno ziemniaka można zastąpić cebulą, jednak należy wiedzieć, że ten drugi nie wydziela nieprzyjemnego zapachu i lepiej chroni przed parą.
Równie dobrym sposobem na zaparowane szyby jest pianka do golenia. Wystarczy użyć jej podobnie jak ziemniaka – nanieść na szybę, a potem wytrzeć do sucha. Pianka do golenie może zdziałać nieco lepsze efekty niż ziemniak, jednak mimo wszystko – czy wybierzemy ziemniaka, czy cebulę czy piankę do golenia – warto w ten sposób czyścić wewnętrzne szyby co kilka dni.
Pochłaniacze wilgoci
Kolejnym sposobem na zaparowane szyby są ogólnodostępne pochłaniacze wilgoci. Często możemy spotkać je w postaci saszetek lub woreczków z granulatem bądź pojemniczków z tabletkami. Co prawda tego typu akcesoria nie wyeliminują całkowicie wilgoci z wnętrza pojazdu, jednak mogą pomóc w porannych zmaganiach z zaparowanymi szybami. Warto powiesić je na lusterku bądź umieścić pod fotelem kierowcy lub w bocznej kieszeni drzwi.
Jeśli chcemy, żeby taki pochłaniacz jak najlepiej spełniał swoje zadanie, warto przedtem dobrze przygotować do tego samochód. Najpierw w słoneczny dzień porządnie wywietrzyć auto, a dopiero potem zainstalować pochłaniacz wilgoci. Jeśli jest to jednorazowe akcesorium, należy cyklicznie je wymieniać, natomiast pochłaniacze wilgoci wielorazowego użytku warto systematycznie osuszać, gdyż w przeciwnym razie nie będą spełniać swojej funkcji. Dodatkowym atutem pochłaniacza wilgoci jest fakt, że chronią one przed rozwojem drobnoustrojów i grzybów. Sprawdzonym sposobem na powstrzymanie wilgoci jest również położenie na parę dni kilku warstw gazet pod dywanikami materiałowymi lub w bagażniku.
Szmatka z kieszonką, w której znajduje się sól
Szmatka z kieszonką wypełnioną solą to jedno z najpopularniejszych rozwiązań. Wystarczy przecierać nią szyby raz w miesiącu. Efekty można zauważyć bardzo szybko. Problemy z parą wodną z łatwością ulegną zmniejszeniu po użyciu takiej szmatki. Należy jednak pamiętać, żeby po takim zabiegu wyczyścić powierzchnię szyby czystą szmatką, która nie zawiera żadnych środków chemicznych.
Ciekawym sposobem na zaparowane szyby jest także żwirek dla kota. Tego typu preparaty pochłaniają wilgoć, lecz raczej dobrze sprawdzą się przy niewielkiej wilgoci w aucie. Jeśli przez parę na szybach mamy utrudnioną jazdę, warto skorzystać z bardziej zdecydowanych metod.
Wymiana filtra kabinowego jako środek zapobiegawczy na zaparowane szyby
Jeśli parowanie szyb staje się naprawdę uciążliwe, warto zainteresować się wymianą filtra kabinowego. Jeśli jest zanieczyszczony, to właśnie on może być źródłem problemu. W takim wypadku filtr gromadzi wilgoć oraz powietrze z zewnątrz, co znowu owocuje zaparowanymi szybami.
Zimowy płyn do spryskiwaczy
Jakości płynu do spryskiwaczy nie należy ignorować. Na rynku dostępne są płyny letnie i zimowe i nie dzieje się to bez powodu. Różnią się one odpornością na temperatury – przy silnych mrozach ten letni może zamarznąć i spowodować rozsadzenie zbiornika. Warto również zastanowić się nad zakupem odmrażacza do zamków. Dzięki niemu będziemy mieć z głowy problem z dostaniem się do samochodu przy nawet najsilniejszych mrozach.
Akcesoria – grafitowe wycieraczki, ręczna skrobaczka, odmrażacz
O akcesoria warto zadbać, zanim jeszcze temperatura zacznie spadać. Dzięki nim zdecydowanie zwiększysz komfort podróży. Tymi gadżetami, które można okrzyknąć najlepszymi są grafitowe wycieraczki oraz ręczna skrobaczka. Te pierwsze nie przymarzają do szyb, a skrobaczka pozwala pozbyć się śniegu z szyb.
Klimatyzacja – efektywny sposób na zaparowane szyby
Ostatnim rozwiązaniem, choć wcale nie najgorszym, jest po prostu włączenie klimatyzacji. To najszybszy i najefektywniejszy sposób na zaparowane szyby. Klimatyzacja potrafi o wiele szybciej uporać się z wilgocią niż zrobiłby to standardowy nawiew. Zimny strumień powietrza może w kilka chwil osuszyć powietrze i usunąć całą parę z wnętrza samochodu.
Sposoby na zaparowane szyby wypożyczalni samochodów CarFree
Powyższe sposoby na zaparowane szyby mogą się przydać także w przypadku, w którym wypożyczasz auto z wypożyczalni samochodów. Szybko polepszysz widoczność, co zwiększy bezpieczeństwo, a zmniejszy ryzyko kolizji. Jeśli chcesz pozbawić swojej głowy wielu problemów, skorzystaj z wypożyczalni samochodów CarFree. Z nami wszelkie formalności załatwisz bez wychodzenia z domu. Wystarczy, że wypełnisz formularz dostępny na stronie. Wybrany samochód zostanie podstawiony w wybrane przez Ciebie miejsce o wyznaczonym czasie. Działamy 24/7 przez wszystkie dni w roku, a nasze oddziały rozsiane są po całej Polsce. Wiele z nich mieści się przy lotniskach, co jest bardzo dogodnym rozwiązaniem w przypadku podróżowania. Sprawdź naszą ofertę najmu krótkoterminowego, średnioterminowego i długoterminowego.