Dobór opon do felg - jakie opony do felg wybrać?
Dobór opon do felg - poznaj zasady
Dobór opony do felgi nie zawsze jest prostym zadaniem. Istnieje kilka zasad, o których trzeba pamiętać, bo jeżeli popełnimy błąd, może nas to sporo kosztować.
Gdy opony zostaną źle dobrane do felg, bieżnik ogumienia nie będzie mógł prawidłowo pełnić swojej funkcji, co źle wpłynie na wiele aspektów jazdy, w tym jej bezpieczeństwo. Przeczytaj poniższy artykuł i zyskaj potrzebną wiedzę, dzięki której dobór opon do felg stanie się łatwiejszy!
Dobór opony do felgi - dlaczego jest ważny?
Właściwy dobór opony do felgi to kwestia bardzo ważna z kilku powodów. Przede wszystkim, istotnie wpływa na komfort jazdy. Przykładowo opona o wyższym profilu lepiej tłumi nierówności powierzchni, dlatego zapewni lepszą wygodę na dłuższych trasach, zwłaszcza po wyboistych albo dziurawych drogach. Na poziom komfortu jazdy wpływ ma również odpowiedni indeks prędkości opony, bo wpływa na jej sztywność i opory toczenia, a przez to podczas podróży może być słyszalny większy hałas. Większe opory toczenia oznaczają także wyższe zużycie paliwa.
Poza tym, właściwa szerokość opony gwarantuje bezpieczeństwo. W innym przypadku podczas jazdy może dojść nawet do zsunięcia się ogumienia z felg, co może zagrozić życiu kierowcy i pasażerów. Rozmiary opon wpływają także na działanie systemów bezpieczeństwa takich jak ABS czy ESP, a także na właściwości jezdne samochodu. Należy pamiętać, że zbyt szeroka opona może zaburzyć prawidłowe odprowadzanie wody spod kół, dlatego takim pojazdom częściej zdarza się wpadać w poślizg. Z kolei zastosowanie zbyt wąskiej opony względem felgi sprawi, że powierzchnia styku z asfaltem straci półokrągły kształt, przez co zewnętrza część opony będzie ścierała się szybciej, niż pozostały bieżnik ogumienia, a to w konsekwencji doprowadzi do konieczności ponoszenia wydatków na częstą wymianę ogumienia.
Jak rozczytywać rozmiar opon?
Zanim przejdziemy do zasad doboru opony do felgi, wyjaśnijmy jeszcze oznaczenia dotyczące rozmiaru obu tych elementów.
Rozmiar opony
Gdy weźmiemy dowolną oponę, na jej bocznej stronie zauważymy wytłoczony numer podany w formacie np. 225/45 R17. Liczba przed ukośnikiem oznacza szerokość opony, czyli odległość pomiędzy jej ściankami, i jest wyrażona w milimetrach, natomiast liczba po ukośniku to profil wyrażony w wartości procentowej. Następnie "R" to oznaczenie opony radialnej, a liczba po tej literce oznacza średnicę felgi (obręczy), która jest wyrażona w calach.
Rozmiar felgi
Na felgach również możemy znaleźć oznaczenia, dzięki którym określimy, czy dana obręcz będzie pasować do danej opony. Rozmiar felgi może mieć format, np.: 6.5Jx16H2 ET26. 6.5 to szerokość obręczy wyrażona w calach, J to profil kołnierza, 16 to średnica felgi w calach, H2 to profil przekroju felgi, a ET26 to oznaczenie informujące o osadzeniu felgi.
Jak dobrać felgę i oponę - zasady
Dobór opon do felg uzależniony jest od modelu pojazdu. Nie można wyposażyć samochodu w opony, które nie uwzględniają specyfikacji samochodu, dlatego pierwszorzędnie warto dowiedzieć się, jaki rozmiar sugeruje producent. Jeżeli tego nie wiemy, można wesprzeć się internetowymi konfiguratorami, w których wystarczy wpisać swój model pojazdu i typ silnika, aby zobaczyć, jakie ogumienie jest w nim montowane fabrycznie. Aby mieć pewność, że zakupiona felga i opona będą do siebie pasować, można też zwyczajnie zobaczyć ogumienie, które w które aktualnie wyposażony jest nasz pojazd.
Nigdzie nie jest jednak powiedziane, że musisz zamontować identyczne ogumienie, jak te, które oryginalnie posiada Twój model pojazdu. Zastanawiając się, jaka obręcz będzie odpowiednia do danej opony, wystarczy kierować się tabelą zamienników, która jest dostępna w sieci. Tabela pomoże dowiedzieć się, jaka jest zalecana szerokość felgi, biorąc pod uwagę daną szerokość opony. Dzięki temu zamienniki opon można montować bez wymiany felg.
Szerokość opony
Szerokość felgi i opony to dwa parametry, które trzeba ze sobą ściśle spasować. Teoretycznie do felgi danego rozmiaru można dobrać oponę o różnej szerokości mieszczącej się w określonym przedziale. Przykładowo, do obręczy o wysokości 6 cali i średnicy 15 cali oprócz opony w rozmiarze 185/60 R15 możemy zastosować również 195/55 R15 bądź 205/55 R15. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto wszystko dokładnie przeanalizować i znać zalecane szerokości opon. Czasami pomocna może okazać się konsultacja ze specjalistą bądź skorzystanie z internetowych kalkulatorów.
Jeżeli szerokość felgi pozostaje bez zmian i chcemy dokupić jedynie opony, najlepiej wybrać je na wzór fabrycznych. Jeżeli jednak planujesz zamontowanie zamienników w innym rozmiarze, dobierz opony, korzystając z wcześniej wspomnianej tabeli informacyjnej. Znajdziesz w niej zalecenia dla każdego rozmiaru, np. dla opony o szerokości 145 mm, zalecana szerokość felgi to 4,5 cala, ale 4,0 lub 5,0 cala również będzie odpowiednia.
Właściwy dobór opony do felgi ma duże znaczenie. Pamiętajmy, że zbyt duża szerokość opony to większe opory toczenia, które przekładają się na większe zużycie paliwa. Przy dużej szerokości opony odczuwalny może być także gorszy komfort jazdy. Z kolei gdy jej szerokość będzie zbyt mała, zmaleje także przyczepność, bo zmniejszy się powierzchnia styku z podłożem, a wraz z nią poziom bezpieczeństwa podczas jazdy po mokrej czy oblodzonej nawierzchni. Oczywiście pomijamy już sytuację, w której pomylisz się przy dobieraniu rozmiaru opon i wybierzesz takie, które w ogóle nie będą pasować do Twojego auta, co będzie skutkowało niepotrzebnymi kosztami.
Profil opony
Profil opony to stosunek jej wysokości do szerokości. Przykładowo profil 45 oznacza, że wysokość opony stanowi 45% jej szerokości. Wielu kierowców jest zdania, że niższy profil podnosi estetykę pojazdu, bo czyni go bardziej sportowym i faktycznie w sportowych samochodach pojawiają się najczęściej właśnie tego typu koła. Pamiętajmy jednak, że nie wygląd jest najważniejszy - lepiej dobrać oponę pod kątem profilu w zależności od tego, jakie trasy najczęściej pokonujemy. Na dłuższych trasach lepiej sprawdzą się wysokoprofilowe, zwłaszcza jeśli często zdarza Ci się jeździć po drogach o nierównej nawierzchni.
Pamiętaj też, że profil należy dobierać względem szerokości opony tak, aby zachować oryginalny obwód koła. Przykładowo, jeżeli zdecydowałeś o zamianie obręczy na większą, trzeba też zwiększyć profil opony.
Felga - średnica
Pamiętajmy, że obręcz musi być sparowana z oponą pod względem średnicy. Przykładowo, kiedy mamy felgę o średnicy 16 cali, pasuje do niej wyłącznie opona o takiej samej średnicy. Założenie opony o innej średnicy, niż nominalna, może poskutkować nieprawidłowymi wskazaniami prędkościomierza. Taka nieprawidłowość może wpłynąć również na przekłamania licznika przebiegu oraz na informacji o zużyciu paliwa.
Felga - szerokość
Niestety, dobierając felgę nie możemy kierować się tylko i wyłącznie względami estetycznymi. Trzeba podejść do tej sprawy technicznie, bo zarówno zastosowanie zbyt szerokiej, jak i zbyt wąskiej obręczy nie jest dobre. Duża szerokość felgi może ograniczać właściwości trakcyjne ogumienia zwłaszcza na zakrętach i zwiększać ryzyko uszkodzenia opony, natomiast za mała może powodować problemy ze stabilnością opony i nadmierne ścierać bieżnik po bokach. Ogólna zasada mówi o tym, że felga nie może wystawać poza obrys pojazdu wyznaczony np. błotnikiem.
Warto też wiedzieć, że niewłaściwe dobranie obręczy, które będzie uwidaczniało się ich wystawaniem ponad nadkola, może narazić właściciela auta na niemałe problemy, bo w przypadku kontroli policyjnej lub wizyty na stacji kontroli pojazdów straci on dowód rejestracyjny i dalsze poruszanie się autem zostanie mu zabronione.
Kupując nowe felgi również warto zajrzeć do wcześniej wspomnianej tabeli opon i felg, gdzie znajdziemy informację na temat dopuszczalnej i zalecanej szerokości felgi dla poszczególnych szerokości opony. Przykładowo, przy szerokości opon 125 mm dopuszczalna szerokość felgi to 3,0-4,0 cali, ale najbardziej zalecane obręcze to te o 3,5 calach, a przy szerokości opon wynoszącej 205 mm, dopuszczalna szerokość felgi mieści się w przedziale 5,5-7,5 cale, przy czym zalecana to 6,5. Pamiętajmy jednak, że szerokości felgi nie należy mylić z jej średnicą, bo są to zupełnie inne parametry.
Indeks nośności opony
Rozmiar opony to nie jedyny parametr, który trzeba mieć na względzie. Jeżeli przewidujesz potrzebę częstego przewożenia autem cięższych ładunków, musisz zwrócić uwagę również na indeks nośności. Informuje on o maksymalnym obciążeniu, które jest w stanie znieść dana opona. Przykładowo, jeśli wartość indeksu wynosi 91, to maksymalna waga ładunku, jakim miałyby zostać obciążony samochód, wynosi 615 kg. Ogólnie rzecz biorąc, im wyższy jest wspomniany indeks, tym opona jest trwalsza i bardziej wytrzymała.
Indeks prędkości opony
Każda opona ma także nieco inną konstrukcję i może być zbudowana z różnej jakości materiałów, a to przekłada się na możliwość użytkowania jej przy różnych prędkościach jazdy. Warto więc zwrócić uwagę również na ten parametr, jeżeli chcemy podróżować bezpiecznie. Wystarczy sprawdzić indeks prędkości wybieranych opon. Indeks H oznacza, że są odpowiednie do prędkości wynoszącej maksymalnie 210 km/h, z kolei indeks V zwiększa tę wartość do 240 km/h. Jednak jeżeli nie zdarza Ci się jeździć tak szybko, nie warto kupować opon z indeksem V "na wszelki wypadek", bo są to modele o większej sztywności i większych oporach toczenia, co będzie powodowało zwiększone drgania i hałas podczas jazdy, a także zwiększało zużycie paliwa.
Rozstaw śrub
Dobór opon i felg to nie tylko kwestia tego, jaka jest zalecana szerokość felgi czy danym rozmiarze opony. Kupując obręcze aluminiowe trzeba także zwrócić uwagę na rozlokowanie otworów montażowych. Odległości pomiędzy otworami na feldze powinny być takie, aby nie wystąpiły problemy z jej montażem. Zwykle felgi aluminiowe mają oznaczenia np. 5x112, co oznacza, że felga ma pięć otworów rozmieszczony na okręgu o średnicy 112 mm. Aby zmierzyć rozstaw, trzeba skorzystać z narzędzi pomiarowych lub sprawdzić, jakie obręcze zaleca producent pojazdu, a następnie sprawdzić oznaczenie na wybieranej feldze, podane zwykle na jej wewnętrznej stronie.
Ogumienie zimowe – jak dobrać felgę i oponę?
Dobór opon do felg to temat, który wraca szczególnie w okresie zimowym, bo przygotowania samochodu do zimy najczęściej zaczynają się właśnie od wymiany opon. Specjaliści zalecają wówczas zakładanie szerszych opon o niższym profilu, bo niesie to za sobą wiele zalet. Jeśli powierzchnia bieżnika jest większa, możesz spodziewać się lepszej przyczepności na suchej nawierzchni, sportowego wyglądu, pewniejszego hamowania, poprawy kierowalności oraz większej przewidywalności na zakrętach. Choć w ostatnim czasie zimy w Polsce nie są tak dotkliwe jak kiedyś, zmieniając ogumienie na zimę i tak warto zastanowić się nad oponami, aby zapewnić sobie maksymalne bezpieczeństwo jazdy.
Potrzebujesz na szybko samochodu, ale niezmienione ogumienie nie pozwala Ci wybrać się w bezpieczną podróż? A może planujesz ferie zimowe w górach i obawiasz się, że opony w Twoim samochodzie nie sprostają w tak trudnych warunkach? Sprawdź ofertę CarFree.pl i w kilka chwil zyskaj samochód sprawny i gotowy do drogi! Oferujemy bogaty wybór aut, w których rozmiar felgi i opon zawsze jest dobrany prawidłowo, w trosce o zapewnienie najwyższego poziomu bezpieczeństwa i komfortu jazdy.
W CarFree.pl masz możliwości wynajmu auta na kilka godzin, dni czy tygodni albo na dowolny dłuższy okres na wyjątkowo korzystnych warunkach - bez kaucji ani zaliczki i bez limitu kilometrów, a w razie zmiany planów w każdej chwili możesz bezpłatnie odwołać rezerwację. Oferujemy także atrakcyjne ceny wynajmu i możliwość podstawienia auta w dowolne miejsce na terenie Polski.
Przejrzyj auta dostępne w naszej ofercie i wybierz model, którym chcesz udać się w podróż. Gwarantujemy bogaty wybór samochodów z segmentu B, C, CROSSOVER, SUV oraz auta premium, dostawcze i busy.
1. Kto może skorzystać z oferty wynajmu samochodu?
Z naszej oferty może skorzystać każdy kierowca w wieku 21 lat lub więcej, posiadający prawo jazdy od co najmniej roku.
2. Co jeśli w czasie wypożyczenia dojdzie do uszkodzenia samochodu?
Ewentualne szkody z tytułu kolizji czy wypadku zostaną pokryte w ramach ubezpieczenia OC/AC/Assistance, którym objęte jest każde nasze auto.
Data aktualizacji artykułu: 13.01.2025