Aktualności

2024-03-01

 

Mapa ładowarek elektrycznych – sprawdź gdzie naładować samochód elektryczny

2024-03-01
Mapa ładowarek elektrycznych – sprawdź gdzie naładować samochód elektryczny

Na ulicach miast możemy zobaczyć coraz większą liczbę samochodów elektrycznych. Jest to związane z coraz większą świadomością ekologiczną Polaków. Tego typu napęd stale zyskuje na popularności, gdyż bardzo dobrze sprawdza się podczas codziennej jazdy po mieście. Dłuższa trasa jednak wiąże się z potrzebą ładowania. Kwestia ta budzi wiele sporów, gdyż stacji ładowania jest znacznie mniej niż stacji paliw. Jak wygląda mapa ładowarek elektrycznych? Gdzie naładować samochód elektryczny?

Ładowanie samochodu elektrycznego – od czego zacząć?

Zanim zaczniemy poszukiwania ładowarek, warto dowiedzieć się, czym one w ogóle są. Stacje ładowania samochodów elektrycznych to jeden z najważniejszych elementów infrastruktury powiązanej z elektromobilnością. Dzięki nim nowoczesne pojazdy elektryczne mogą zostać naładowane, co ma pozwolić im na kontynuowanie podróży. Jak działa taka stacja ładowania samochodów elektrycznych? Prąd dostarczany jest z pomocą specjalnej ładowarki. W trakcie tego procesu energia elektryczna przesyłana jest do akumulatora samochodu, a ten magazynuje w celu wykorzystania w dalszej trasie. 

Jeśli chodzi o kwestię ładowania samochodów, istotną kwestią są dwa rodzaje prąduprąd przemienny (AC) i prąd stały (DC). Ten pierwszy służy przede wszystkim do ładowania przy wykorzystaniu domowych gniazdek elektrycznych. Ten sposób ładowania rekomendowany jest przede wszystkim wtedy, gdy nie musimy się spieszyć bądź gdy potrzebujemy tylko podładować baterie. Drugi natomiast stosowany jest do szybkiego ładowania samochodów elektrycznych. W zależności od tego, jakim prądem się posługujemy, rynek polski udostępnia różne typy ładowarek do samochodów elektrycznych. Te z oznakowaniem AC służą do ładowania pojazdów z prądem zmiennym, ładowarki na stacji DC natomiast umożliwiają szybkie ładowanie samochodu z użyciem prądu stałego

pexels-mike-bird-110844.jpg

Gdzie można znaleźć stacje ładowania samochodów elektrycznych?

Jak znaleźć stacje ładowania samochodów elektrycznych w okolicy? Najlepiej skorzystać z interaktywnej mapy stacji ładowania samochodów elektrycznych. Takie mapy są dostępne online i dzięki nim bardzo łatwo możemy zlokalizować stacje ładowania w określonej przez nas lokalizacji. Nie musimy się martwić o to, że korzystanie z tego typu map jest trudne – jedyne, co trzeba zrobić, to wprowadzić trasę podróży bądź lokalizację. Mapa pokaże wyświetli nam wszystkie dostępne miejsca w danym obszarze. W Polsce jest coraz więcej publicznych punktów ładowania samochodów elektrycznych. Zazwyczaj mieszczą się one przy parkingach publicznych, centrach handlowych, hotelach bądź restauracjach, co ma pomagać podróżowaniu elektrykiem na dłuższe trasy

Tego typu mapy najczęściej udostępniane są przez operatorów ogólnopolskich sieci ładowarek, np. GreenWay czy Tauron. Oprócz tego można je znaleźć na różnego rodzaju portalach branżowych, forach dla kierowców czy po prostu wyszukiwarkach internetowych. Zazwyczaj zawierają one dokładne lokalizacje razem z podziałem na ładowarki prądu stałego i prądu zmiennego. Jeśli rozważasz zakup samochodu elektrycznego, może wcześniej warto wziąć pod uwagę wypożyczalnię samochodów elektrycznych.

Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego?

W Europie ceny ładowania samochodów elektrycznych mogą się nieznacznie różnić. Zastanawiasz się, ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego? Koszt takiego ładowania zależy przede wszystkim od miejsca oraz poziomu rozładowania baterii. W przypadku miejsca, możemy zdecydować się na stacje ładowania bądź na ładowanie w domu. Jeśli chodzi o ładowanie samochodu elektrycznego w domu, możemy to robić za pomocą zwykłego domowego gniazdka elektrycznego, jednak proces ładowania może zająć nawet kilkanaście godzin. Możemy również pokusić się o kupno specjalnej szybkiej ładowarki, co umożliwi znaczne skrócenie czasu ładowania. Wtedy natomiast musimy liczyć się z wydatkiem nawet 2,5 tysięcy złotych.

Jeśli natomiast chodzi o stacje szybkiego ładowania, przy ładowaniu prądem przemiennym zapłacimy ok. 1,49zł/kWh. W przypadku ładowania samochodów elektrycznych prądem stałym za ładowanie jednorazowe ładowarką o mocy 100 kW zapłacimy 2,49zł/kWh. Czas ładowania zależy od rodzaju ładowarki, mocy ładowania oraz aktualnego stanu naładowania baterii samochodu. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów ładowarek. Co więcej, każdy model może dysponować różną mocą. Ważne jest, aby podczas ładowania zadbać o odpowiedni stan akumulatora, unikać nadmiernego zużycia energii oraz stosować się do zaleceń producenta. Cena za ładowanie auta może różnić się w zależności od rodzaju stacji oraz jej lokalizacji. W niektórym miejscach możemy znaleźć darmowe punkty ładowania. Dzieje się tak za zasadzie promocji elektromobilności. Dodatkowy wpływ na to, ile zapłacimy za naładowanie samochodu ma wpływ fakt, czy korzystamy z prądu zmiennego czy stałego.

Oszczędność czasu przy ładowaniu samochodu elektrycznego

Jak oszczędzić czas podczas ładowania samochodu elektrycznego? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. To, ile czasu ładuje się samochód zależy od wielu czynników – rodzaju ładowarki, pojemności akumulatora, bieżącego poziomu naładowania, parametrów samochodu a nawet pogody. Jeśli chcemy znaleźć ogólnodostępne stacje ładowania, możemy skorzystać ze specjalnie do tego przeznaczonej wyszukiwarki. Jak już wspominaliśmy, dostępność punktów ładowania samochodów elektrycznych jest coraz większa. 

Poruszając się po mieście samochodem elektrycznym oszczędzasz nie tylko czas, lecz także pieniądze. Ładowanie auta elektrycznego jest często tańsze niż tankowanie np. na stacjach benzynowych. Co więcej, nasz wybór może pozytywnie wpłynąć na środowisko. Nie będziemy mieć też problemu ze znalezieniem ładowarki, gdyż pojawia się ich coraz więcej. W Polsce najwięcej z nich znajduje się w większych miastach. 

Do zatankowania samochodu elektrycznego nie jest potrzebna żadna tajemna wiedza. Wystarczy zaparkować samochód przy działającej ładowarce i podłączyć go odpowiednim kablem, którego wtyczka wygląda jak do gniazdka elektrycznego. Następnie musimy zalogować się do punktu ładowania samochodów elektrycznych za pomocą aplikacji, karty bądź wpisania numeru PIN. Kolejnym krokiem jest uruchomienie ładowania i zaczekanie, aż bateria samochodu się naładuje. Po zakończeniu procesu odłączamy kabel i, jeśli stacja jest płatna, opłacamy sesję. Warto wiedzieć, że przed każdym ładowaniem auta elektrycznego należy zadbać o odpowiedni stan baterii oraz unikać nadmiernego rozładowania. Podczas procesu natomiast powinno stosować się do zaleceń producenta. To wszystko pozwoli naładować auto w krótkim czasie. Jeśli szukasz dobrego auta elektrycznego, sprawdź wynajem Tesli.

Jak zminimalizować zużycie energii w samochodzie elektrycznym?

Nie jest pewnie zaskoczeniem fakt, że zużycie energii w samochodzie elektrycznym odczytuje się inaczej niż w tym na benzynę. W dużej mierze o zużyciu energii decydują wydajność silnika i masa własna auta. Nie bez znaczenia są również opony, a w szczególności ich rozmiar i aerodynamika. Istotne są także temperatura otoczenia, fakt wykorzystywania pompy ciepła, styl jazdy oraz topografia terenu. Na pytanie jakie zużycie energii jest duże na razie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Istnieje zbyt wiele różnic między układami napędowymi, rozmiarami, masą i specyfikacjami pojazdów elektrycznych.

pexels-rathaphon-nanthapreecha-3846205.webp

Samochód elektryczny? Tylko z CarFree!

Chcesz wypróbować samochód elektryczny? Sprawdź, czy do siebie pasujecie z pomocą wypożyczalni samochodów CarFree. Znajdziesz u nas wyjątkowy segment dedykowany właśnie nowoczesnym pojazdom elektrycznym. Oferujemy w nim m.in. Teslę Model 3, który będzie doskonałym wyborem na wypady na miasto. Specyfikacja pojazdu pokazuje zasięg silnika do ponad 600 km. Wynajęcie aut w CarFree to brak zmartwień o kaucję i limit kilometrów. Wystarczy usiąść za kierownicą i cieszyć się podróżą. Tak samo jak rozwija się rynek samochodów elektrycznych, tak samo i my wychodzimy naprzeciw naszym klientom. Wszelkie formalności możesz załatwić bez wychodzenia z domu. Samochód może na Ciebie czekać w określonym przez Ciebie miejscu i o określonym czasie. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą wynajmu krótkoterminowego, średnioterminowego i długoterminowego.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

1.    Jak znaleźć stację ładowania samochodów elektrycznych?

Jeśli chcemy namierzyć najbliższe stacje ładowania, możemy to zrobić za pomocą nawigacji w mapie ładowarek bądź poprzez wpisanie nazwy stacji ładowania bądź jej adresu.

2.    Gdzie można ładować samochody elektryczne za darmo?

W tym momencie darmowe punkty ładowania samochodów elektrycznych znajdują się w większości dużych miast  w Polsce (tych liczących powyżej 100 tys. mieszkańców. Ich lokalizacje to często parkingi galerii handlowych bądź hoteli oraz oczywiście stacje paliw.

3.    Ile kosztuje naładowanie samochodu elektrycznego na stacji?

Jeśli zdecydujesz się na ładowanie samochodu elektrycznego na stacji, będzie Cię to kosztować ok. 2 zł za 1 kW.  Kwota zależy od rodzaju ładowarki oraz modelu samochodu.

Ile kosztuje autostrada Katowice-Kraków? Koszt przejazdu A4
2024-07-09

Ile kosztuje autostrada Katowice-Kraków? Koszt przejazdu A4

Autostrada A4 jest jedną z najważniejszych tras w Polsce. Łączy zachód kraju z jego wschodnią częścią. Zastanawiasz się, ile obecnie kosztuje przejazd autostradą A4? Przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź, jaki jest koszt przejazdu A4. 


Jak dojechać na lotnisko Wrocław? Dojazd Wrocław-Strachowice
2024-07-05

Jak dojechać na lotnisko Wrocław? Dojazd Wrocław-Strachowice

Lotnisko Wrocław-Starachowice im. Mikołaja Kopernika to jeden z głównych portów lotniczych w Polsce. Zastanawiasz się, jak dojechać na lotnisko Wrocław? W poniższym artykule przedstawimy sposoby na to, jak ułatwić sobie dojazd Wrocław-Starachowice i szybko dostać się na lotnisko.


Ile kosztuje wjazd na lotnisko Pyrzowice – jak zapłacić za wjazd?
2024-07-04

Ile kosztuje wjazd na lotnisko Pyrzowice – jak zapłacić za wjazd?

Wybierasz się w podróż z lotniska w Katowicach? A może tylko odbierasz stamtąd bliską osobę? Niezależnie od celu, przyda się miejsce parkingowe. Jak je znaleźć? Ile kosztuje wjazd na lotnisko Pyrzowice? Jak zapłacić za wjazd? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.


 
Logo
  • Instagram
  • Facebook
CarFree Sp. z o.o.

NIP: 521 369 56 26

REGON: 361388616

Infolinia 24/7
Obsługa rezerwacji
Dział marketingu
Biuro obsługi klienta
Dział księgowości
Wynajem średnioterminowy (od 30 dni)
Klauzula informacyjna

Szanujemy Twoją prywatność i dbamy o ochronę Twoich danych osobowych. W celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania serwisu stosujemy pliki cookie. Możemy również wykorzystywać pliki cookie własne oraz pliki cookie naszych partnerów w celach analitycznych i marketingowych, w szczególności w celu dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji. Korzystanie z plików cookie analitycznych, marketingowych i funkcjonalnych wymaga Twojej zgody. Klikając 'Akceptuj wszystko powyższe', wyrażasz zgodę na ich używanie. Jeśli chcesz dostosować swoje zgody dla nas i naszych partnerów, kliknij 'Zmień swoje preferencje'. Pamiętaj, że masz prawo w dowolnym momencie wycofać udzieloną zgodę, zmieniając ustawienia plików cookie w swojej przeglądarce internetowej lub w ustawieniach serwisu

Przetwarzanie Twoich danych osobowych związane z korzystaniem z plików cookie w celach wyżej wymienionych jest prowadzone przez CarFree sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (02-677), ul. Cybernetyki 5, będącego administratorem danych. W niektórych przypadkach administratorami danych mogą być również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje na temat korzystania przez nas i naszych partnerów z plików cookie oraz przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym dotyczące Twoich uprawnień, zawarte są w naszej Polityce prywatności.

Czytaj treść polityki prywatności

Poniżej możesz ustawić swoje preferncje dotyczące polityki plików cookies.


Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz ustawić swoje preferncje dotyczące polityki plików cookies.


 
(+48) 794 500 550
rozpocznij chat