Aktualności

2024-05-09

 

Dofinansowanie do elektryka – jakie dofinansowanie na samochód elektryczny?

2024-05-09
Dofinansowanie do elektryka – jakie dofinansowanie na samochód elektryczny?

Samochody elektryczne są coraz bardziej popularne. Możemy zobaczyć ich coraz więcej na polskich drogach. Pozwalają zaoszczędzić pieniądze oraz pozytywnie wpłynąć na środowisko. Jak uzyskać dofinansowanie na samochód elektryczny? Jak wysokie jest dofinansowanie do elektryka? Co na to Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska? Poznaj program „Mój elektryk” i zyskaj dodatkowe pieniądze na zakup wymarzonego auta!

Kto może zgłaszać się po dofinansowanie samochodów elektrycznych?

„Mój elektryk” jest to rządowy program skierowany do wszystkich właścicieli samochodów elektrycznych. Korzystać z niego mogą zarówno osoby fizyczne, jak i firmy oraz instytucje. Ten program ma na celu realizację dopłat do samochodów o charakterze zeroemisyjnym. Jakie są założenia tego programu i kto może liczyć na dofinansowanie?

Coraz więcej mówi się o tym, że ze względu na ochronę środowiska auta konwencjonalne mają zostać zastąpione tymi elektrycznymi. Nie jest to jednak jedyny powód, dlaczego coraz więcej kierowców decyduje się na samochody w napędem elektrycznym. Wielu z nich decyduje się na takie auta również ze względu na niskie koszty eksploatacji. Poruszanie się elektrykiem może być nawet o połowę tańsze. Warto także dodać, że najczęściej są to samochody wygodne i nowoczesne. Wzrost popularności aut elektrycznych potwierdza raport Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych. Na tapet został wzięty rok 2023. W jego pierwszym kwartale zarejestrowano 36 826 samochodów elektrycznych. Było to wyraźnie więcej, niż w roku poprzednim. Wiąże się to nie tylko z wyżej wymienionymi korzyściami, lecz także z programem „Mój elektryk”.

Jakich jeszcze korzyści mogą spodziewać się kierowcy samochodów elektrycznych? Opróćz taniej eksploatacji oraz pozytywnego wpływu na środowisko możemy spodziewać się również bezawaryjności takiego auta oraz cichej pracy silnika. Chcesz wypróbować elektryka? Sprawdź wynajem aut elektrycznych.

Dopłaty do samochodów elektrycznych? To możliwe!

Zastanawiałeś się kiedyś jak uzyskać dofinansowanie do samochodu elektrycznego? Z pomocą przychodzi program „Mój elektryk”. Teraz możliwość skorzystania z niego mają również osoby, które takie auto kupiły w leasingu. Warto nadmienić, że taka dopłata dotyczy wyłącznie nowych samochodów, które są całkowicie elektryczne. Wnioski o dofinansowanie można składać do 30 września 2025 roku lub do wyczerpania środków.

Kto może złożyć taki wniosek? Program jest skierowany do wszystkich osób, które planują zakup samochodu elektrycznego. Dotyczy to zarówno osób fizycznych, jak i osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą oraz firm, jednostek sektora finansów publicznych, instytutów badawczych, stowarzyszeń, fundacji, spółdzielni, rolników indywidualnych, kościołów i innych organizacji religijnych.

Jakie samochody można kupić z dopłatą z programu? Dotacją objęte są samochody fabrycznie nowe. Przed zakupem powinny być one zarejestrowane i nie powinny mieć przebiegu większego niż 50 km. Oczywiście program dotyczy pojazdów zeroemisyjnych. Mają one wykorzystywać do napędy wyłącznie energię elektryczną, która jest akumulowana poprzez podłączenie do zewnętrznego źródła zasilania.

Jak wygląda złożenie wniosku o dotację z programu „Mój elektryk”?

„Mój elektryk” to program rządowy, który ma na celu udzielenie wsparcie osobom chcącym kupić samochód elektryczny w formie dopłaty do zakupu. Od 12 lipca 2021 roku wnioski o dopłatę mogą składać osoby fizyczne, a od 2022 roku firmy, instytucje oraz samorządy. Wnioski w ramach dofinansowania z programu „Mój elektryk” są wnioskami online i należy je składać wyłącznie drogą elektroniczną. Pozwala to zaoszczędzić dużo czasu. W dodatku jest to bardzo prosty sposób. Wystarczy wypełnić kilka rubryk. Nad wszystkim czuwa Generator Wniosków o Dofinansowanie.

Osoby fizyczne, które złożyły wniosek, dostają refundację części kosztów poniesionych przy zakupie samochodu elektrycznego. Dofinansowanie zatem należy się osobom, które już takiego zakupu dokonały. Formularz zgłoszeniowy wymaga podania takich danych jak podstawowe dane osobowe oraz te związane z pojazdem. Należy również przedstawić fakturę zakupu. Te proste kroki można wykonać bez podnoszenia się z kanapy. Trzeba jednak dodać, że osoby, które zdecydują się dofinansowanie, będą musiały podpisać zobowiązanie, że nie sprzedadzą danego elektryka przed dwa lata od otrzymania rządowego wsparcia.

Jak wygląda wniosek o difinansowanie w leasingu? Od 2023 roku z programu mogą korzystać również osoby, które zamierzają kupić samochód elektryczny w oparciu o umowę leasingu lub które już to zrobiły. Wtedy należy wypełnić specjalny wniosek, a sprawą zajmie się  Bank Ochrony Środowiska. Dofinansowanie pozwala na obniżenie miesięcznej raty nawet o 600 zł. Najczęściej wszelkie formalności załatwiane są przez pracowników firmy leasingowej, często za dodatkową opłatą.

Do wniosku o dofinansowanie z programu „Mój elektryk”, oprócz podstawowych danych osobowych i danych pojazdu, należy zamieścić skany wydruku z CEPiK potwierdzającego rodzaj napędu, faktury zakupu nowego samochodu, dowodu rejestracyjnego, zawiadomienia zakładu ubezpieczeń, dokumentów ubezpieczeń OC i AC, oświadczenia dla Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) oraz pełnomocnictwa do złożenia wniosku o dotację oraz zawarcia umowy a także prowadzenie czynności z nią związanych.

W przypadku starania się o dofinansowanie z programu „Mój elektryk” należy również pamiętać, że dotyczy ono tylko samochodów z napędem elektrycznym. Ze względu na obowiązujące przepisy, nawet częściowe dofinansowanie aut hybrydowych nie jest możliwe. Program ten został stworzony ze względu na planowane wprowadzenie zakazu sprzedaży pojazdów z silnikiem spalinowym. Dotyczy to również silników hybrydowych. Takie pojazdy również będą objęte zakazem sprzedaży na terenie całej Unii Europejskiej. Marzy Ci się jeden z najpopularniejszych samochodów elektrycznych? Sprawdź wynajem Tesli!

Ile dopłaty można uzyskać do samochodu elektrycznego z programu „Mój elektryk”?

Dopłaty do programu „Mój elektryk” są stałe, ale ich wysokość zależy od sytuacji. Inaczej podchodzi się do wniosków osób fizycznych, a inaczej do podmiotów, które nie są osobami fizycznymi. Możemy dostać dopłatę w wysokości od 18 750 zł do nawet 70 tysięcy. W przypadku osób fizycznych, które dostaną dofinansowanie opcje są dwie – 18 750 i 27 000 – ta druga zależy od tego, czy wnioskodawca ma Kartę Dużej Rodziny. Dla pozostałych wnioskodawców, którzy nie są osobami fizycznymi, dotację wylicza się na podstawie deklarowanego średniego przebiegu. W tym  przypadku wysokość dotacji również waha się od 18 750 zł do 27 000 zł. W przypadku elektrycznych samochodów dostawczych może wynieść od 50 do 70 tysięcy zł. Wtedy również decyduje przebieg. 

Ważne, aby pamiętać, że wniosek o dotację możemy złożyć po zakupie elektryka i ubezpieczeniu go. Samochód elektryczny, tak jak każdy inny pojazd poruszający się po drodze, musi mieć ważne ubezpieczenie OC. Firmy ubezpieczeniowe są na to przygotowane. W ich ofercie można znaleźć stawki dla właścicieli samochodów elektrycznych. Każdy, kto chce ubezpieczyć samochód, musi podać ubezpieczycielowi wszystkie niezbędne dane. To one mają wpływ na kalkulację stawki. W przypadku samochodu elektrycznego potrzebne są: marka i model pojazdu, parametry techniczne samochodu, informacje o właścicielu pojazdu oraz miejsce zamieszkania z wyszczególnieniem, w jakim miejscu parkowany jest ubezpieczany pojazd
Czy warto kupić dodatkowe ubezpieczenie dla naszego elektryka? Samochód elektryczny może, tak jak każdy inny pojazd, uczestniczyć w kolizji lub wypadku. Naprawa może okazać się bardzo kosztowna. W takim wypadku ubezpieczenie AC będzie bardzo korzystnym rozwiązaniem. 

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu elektrycznego?

Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu elektrycznego nie należy do najdroższych. Co prawda wysokość składki zależy od wielu zmiennych, jednak właściciele samochodów elektrycznych często mogą liczyć na korzystniejsze oferty. Zalecamy również skorzystanie z internetowych porównywarek ubezpieczeń. Z pewnością pomogą one w wyborze ubezpieczalni, która będzie dla nas najlepsza.

Nie chcesz martwić się o ubezpieczenie? Postaw na wypożyczalnię samochodów! Dzięki niej, nie dość, że możesz wypróbować wymarzony samochód, to jeszcze dostajesz pakiet obowiązkowych ubezpieczeń. Nie musisz również przejmować się stanem samochodu. W CarFree każdy samochód z floty jest dokładnie sprawdzany pod względem zarówno technicznym, jak i estetycznym. Jedyne, co musisz zrobić, to usiąść za kierownicą. Potem wystarczy tylko cieszyć się podróżą. Co zrobić, żeby wynająć samochód? Nie ma nic prostszego. Należy jedynie wypełnić odpowiedni formularz dostępny na stronie. Samochód zostanie podstawiony w wybrane przez Ciebie miejsce o wybranym czasie. Nasze oddziały znajdują się w całej Polsce, a wiele z nich mieści się przy lotniskach, co sprzyja podróżowaniu. Działamy 24/7 przez wszystkie dni w roku. W przypadku jakichkolwiek pytań, zapraszamy do kontaktu. Zachęcamy również do zapoznania się z ofertą wynajmu krótkoterminowego, średnioterminowego i długoterminowego.

carsharing-4382651_1280.webp

FAQ – najczęściej zadawane pytania

1.    Do kiedy można starać się o dofinansowanie do programu „Mój elektryk”?

Zgłoszenia przyjmowane są do 30 września 2025 roku lub do wyczerpania środków finansowych przeznaczonych na ten cel. 

2.    Czy są jakieś wymagania dotyczące zakupu auta z dofinansowaniem z programu „Mój elektryk”?

Program dotyczy wyłącznie samochodów zeroemisyjnych, które do napędu wykorzystują energię elektryczną. Powinna być akumulowana przez podłączenie do zewnętrznego źródła zasilania bądź być wytworzona z wodoru w ogniwach paliwowych.

3.    Ile czasu trzeba czekać na rozpatrzenie wniosku w programie „Mój elektryk”?

Według przepisów czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku to 20 dni roboczych. Czas ten może zostać wydłużony w wyjątkowych sytuacjach.

4.    Czy dopłata z programu „Mój elektryk” obejmuje również samochody hybrydowe?

Nie, program „Mój elektryk” dotyczy tylko samochodów z napędem elektrycznym. Nie obejmuje samochodów z silnikiem hybrydowym.

Ubezpieczenie samochodu – jak sprawdzić do kiedy mam ubezpieczenie auta?
2024-05-17

Ubezpieczenie samochodu – jak sprawdzić do kiedy mam ubezpieczenie auta?

Chcesz sprawdzić, czy Twoja polisa ubezpieczeniowa nie straciła ważności? A może planujesz zakup używanego auta i nie potrzebujesz zweryfikować, czy i do kiedy ważne jest ubezpieczenie OC zbywcy samochodu. Możesz to zrobić w bardzo prosty sposób za pomocą stronach internetowych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, CEPiK lub mObywatel.


Ile wcześniej być na lotnisku Modlin? Kiedy zamknięcie bramek przed odlotem?
2024-05-07

Ile wcześniej być na lotnisku Modlin? Kiedy zamknięcie bramek przed odlotem?

Już niedługo na dobre rozpocznie się sezon urlopowy. Sprzyja on wyjazdom, dlatego ruch na lotniskach czy peronach często jest wzmożony. Dla tych, którzy nie podróżują zbyt często, wizyta na lotnisku może być stresująca. Ile wcześniej być na lotnisku Modlin, żeby bez zbędnego pośpiechu i nerwów dostać się na pokład samolotu?


 
Logo
  • Instagram
  • Facebook
CarFree Sp. z o.o.

NIP: 521 369 56 26

REGON: 361388616

Infolinia 24/7
Obsługa rezerwacji
Dział marketingu
Biuro obsługi klienta
Dział księgowości
Wynajem średnioterminowy (od 30 dni)
Klauzula informacyjna

Szanujemy Twoją prywatność i dbamy o ochronę Twoich danych osobowych. W celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania serwisu stosujemy pliki cookie. Możemy również wykorzystywać pliki cookie własne oraz pliki cookie naszych partnerów w celach analitycznych i marketingowych, w szczególności w celu dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji. Korzystanie z plików cookie analitycznych, marketingowych i funkcjonalnych wymaga Twojej zgody. Klikając 'Akceptuj wszystko powyższe', wyrażasz zgodę na ich używanie. Jeśli chcesz dostosować swoje zgody dla nas i naszych partnerów, kliknij 'Zmień swoje preferencje'. Pamiętaj, że masz prawo w dowolnym momencie wycofać udzieloną zgodę, zmieniając ustawienia plików cookie w swojej przeglądarce internetowej lub w ustawieniach serwisu

Przetwarzanie Twoich danych osobowych związane z korzystaniem z plików cookie w celach wyżej wymienionych jest prowadzone przez CarFree sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (02-677), ul. Cybernetyki 5, będącego administratorem danych. W niektórych przypadkach administratorami danych mogą być również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje na temat korzystania przez nas i naszych partnerów z plików cookie oraz przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym dotyczące Twoich uprawnień, zawarte są w naszej Polityce prywatności.

Czytaj treść polityki prywatności

Poniżej możesz ustawić swoje preferncje dotyczące polityki plików cookies.


Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz ustawić swoje preferncje dotyczące polityki plików cookies.


 
(+48) 794 500 550
rozpocznij chat