Ubezpieczenie samochodu – jak sprawdzić do kiedy mam ubezpieczenie auta?
Chcesz sprawdzić, czy Twoja polisa ubezpieczeniowa nie straciła ważności? A może planujesz zakup używanego auta i nie potrzebujesz zweryfikować, czy i do kiedy ważne jest ubezpieczenie OC zbywcy samochodu. Możesz to zrobić w bardzo prosty sposób za pomocą stronach internetowych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, CEPiK lub mObywatel. Jak sprawdzić, do kiedy mamy obowiązkowe ubezpieczenie samochodu? Poniżej przedstawimy kilka wskazówek, jak szybko to zrobić.
Co jest potrzebne do sprawdzenia ważności ubezpieczenia OC?
Aby sprawdzić ważność ubezpieczenia OC (ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej) w bazie UFG, trzeba podać numer VIN lub numer dowodu rejestracyjnego. Czym jest numer VIN? Pod nim kryje się wiele informacji o samochodzie. Dzięki niemu możesz sprawdzić pochodzenie, historię oraz stan techniczny pojazdu. Najszybciej numer VIN znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym pojazdu w rubryce oznaczonej literą „E”. Oprócz tego, aktualność okreobowiązkowego ubezpieczenia samochodu możesz potwierdzić w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). W przypadku, w którym chcesz sprawdzić dane swojego samochodu, pomocną może okazać się aplikacja Moje pojazdy. Może to być bardzo przydatne podczas zakupu używanego auta.
Kiedy warto sprawdzić, czy nasz samochód ma ważne ubezpieczenie OC? Najpierw dobrze jest mieć świadomość, że każdy pojazd mechaniczny zarejestrowany w Polsce obowiązkowo musi posiadać ubezpieczenie OC. Aktualność polisy OC warto sprawdzić w każdej sytuacji, w której mamy jakiekolwiek wątpliwości. Co więcej, ważność OC należy zweryfikować w przypadku zakupu używanego auta. Poprzedni właściciel pojazdu ma obowiązek przekazać kupcowi polisę OC wraz z dowodem rejestracyjnym. Nie trzeba czekać na papierowe potwierdzenie ważności ubezpieczenia samochodu. Można samodzielnie sprawdzić, czy wybrany przez nas samochód posiada obowiązkowe ubezpieczenie OC. Warto również wiedzieć, że nie musimy rezygnować z zakupu, jeśli brakuje aktualnej polisy. Wtedy po prostu należy wykupić ubezpieczenie w dniu podpisania umowy. Za wcześniejszy brak OC odpowiada poprzedni właściciel.
Ważnością polisy OC należy się zainteresować również wówczas, gdy jesteśmy uczestnikami kolizji lub wypadku drogowego. Wtedy warto sprawdzić, czy sprawca kolizji lub wypadku drogowego posiada ważne ubezpieczenie samochodu. Zwłaszcza wtedy, gdy wspólnie zdecydujemy o spisaniu oświadczenia o kolizji drogowej. Zwykle dzieje się tak w przypadku niegroźnej stłuczki. Ważność ubezpieczenia kierowcy również można zweryfikować online. Sprawdź, co robić w przypadku awarii samochodu.
Jak posiadacze pojazdów mechanicznych mogą sprawdzić ważność ubezpieczenia OC na stronie UFG?
Sprawdzenie ważności ubezpieczenia OC na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) jest jednym z najprostszych sposobów. Jedyne, co trzeba zrobić, to wejść w zakładkę „Baza OC i AC”. Następnie trzeba kliknąć w „Sprawdzenie ubezpieczenia OC, a potem w „Identyfikację umowy OC na dzień”. Kolejny krok natomiast polega na wpisaniu numeru rejestracyjnego bądź numeru VIN, podaniu daty sprawdzenia ważności oraz kraju. Po kliknięciu przycisku „Dalej” i „Sprawdź” otrzymasz informacje o marce i modelu ubezpieczonego pojazdu, numerze polisy OC oraz nazwie i adresie towarzystwa.
Co w przypadku, kiedy zobaczymy informacje o braku danych o ubezpieczeniu OC w bazie UFG? Przyczyny takiej sytuacji mogą być różne. Oczywiście, może to świadczyć o tym, że samochód nie jest ubezpieczony, lecz równie dobrze może to wskazywać na opóźnienie w przekazaniu danych do UFG, nieprzekazanie danych przez towarzystwo ubezpieczeniowe, odrzucenie przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny informacji przekazanych przez zakład ubezpieczeń bądź błędy w przekazywanych danych.
Zgodnie z aktualnie obowiązującym prawem ubezpieczyciele są zobowiązani do przekazywania informacji o zawartych umowach ubezpieczenia. W przypadku jakichkolwiek zmian, zakład ubezpieczeń powinien poinformować UFG o aktualizacji.
Jak sprawdzić ważność umowy ubezpieczenia przed zakupem używanego auta?
Ważność polisy ubezpieczeniowej OC można sprawdzić również w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Jeśli chcemy co zrobić, należy wejść na stronę www.historiapojazdu.gov.pl, a następne wpisać takie dane jak numer rejestracyjny, numer VIN czy datę pierwszej rejestracji pojazdu. Oprócz tego możemy tam znaleźć również takie dane dotyczące kupowanego używanego auta, m.in. ważność badań technicznych pojazdu, stan licznika, rok produkcji, pojemność silnika, data wydania dowodu rejestracyjnego, masa całkowita pojazdu, rodzaj paliwa oraz zgłoszenia kradzieży samochodu.
Oprócz tego, łatwym sposobem na weryfikację ważności ubezpieczenia jest druk polisy. Jeśli sprawca wypadku lub kolizji drogowej ma go przy sobie, może posłużyć za potwierdzenie. Warto jednak pamiętać, że obecnie kierowcy nie mają obowiązku wożenia ze sobą tego dokumentu. Nie trzeba mieć ze sobą nawet dowodu rejestracyjnego. Nie dostaniemy za to mandatu, ani punktów karnych.
Ważność ubezpieczenia OC samochodu można także sprawdzić za pomocą aplikacji mObywatel 2.0 Moje pojazdy
Aplikacja Moje pojazdy to łatwy dostęp do danych o pojazdach, które zostały zarejestrowane w naszym kraju. Należy jednak pamiętać, że w tym miejscu wszelkie informacje mogą sprawdzać wyłącznie właściciele lub współwłaściciele samochodów. Jeśli posiadasz auto zarejestrowane w Centralnej Ewidencji Pojazdów, warto zastanowić się nad zainstalowaniem aplikacji Moje pojazdy, ponieważ może ona się przydać w wielu sytuacjach. W przypadku spowodowania kolizji drogowej możesz sprawdzić dane ubezpieczenia OC samochodu oraz informacje potrzebne do spisania sprawcy kolizji. W tej aplikacji sprawdzisz także historię pojazdu, po naciśnięciu zakładki „Historia pojazdu” masz szansę poznać informacje o poprzednich okresowych badaniach technicznych samochodu, zmianach właścicieli czy stanie licznika. Co więcej, aplikacja może odpowiednio wcześniej przypomnieć Ci o upływie terminu ważności ubezpieczenia bądź konieczności zrobienia badań technicznych.
Ile zapłacimy za brak ważnego ubezpieczenia OC?
Już za jeden dzień spóźnienia z zapłatą za ubezpieczenie możesz dostać karę. Wysokość grzywny zależy od liczby dni opóźnienia z zapłatą. To, jaką cenę zapłacimy za brak polisy zależy również od tego, jak wysokie jest minimalne wynagrodzenie. Brak ważności ubezpieczenia OC samochodu może zostać wykryty nie tylko podczas kontroli drogowej, lecz także przy wypadku drogowym bądź kolizji. Dobrze wiedzieć, że baza UFG posiada algorytmy, dzięki którym system automatycznie może stwierdzić o nawet jednym dniu przerwy w zapłacie za obowiązkowe ubezpieczenie auta.
Każdy kierowca powinien również być świadomy, że za brak ważnego ubezpieczenia mogą nas czekać nie tylko konsekwencje finansowe. Zdecydowanie poważniejsze konsekwencje mogą nas czekać, jeśli spowodujemy wypadek lub kolizję bez ważnej polisy ubezpieczeniowej. W takim wypadku sprawca musi zwrócić UFG wszelkie koszty związane z naprawą. Jeśli sprawca nie ma ważnego ubezpieczenia, fundusz ma za zadanie wypłacić poszkodowanemu odszkodowanie. Co więcej, Fundusz ma ustawowy obowiązek dochodzenia zwrotu kosztów poniesionych za sprawą nieubezpieczonego kierowcy.
Kierowcy, którzy przedłużają swoje OC, powinni też zastanowić się nad wykupieniem dodatkowych ubezpieczeń, takich jak ubezpieczenie NNW (ubezpieczenie następst nieszczęśliwych wypadków) bądź Assistance. W ten sposób będziemy w stanie zabezpieczyć się praktycznie na każdą okoliczność. Pierwsze z wymienionych, ubezpieczenie NNW pozwoli na pokrycie kosztów naprawy, wynikających ze zdarzeń drogowych. Zakres ubezpieczenia bardzo szeroki. Jeśli natomiast zdecydujemy się na Assistance, możemy korzystać z bezpłatnego holowania na terenie całej Polski. Niektóre polisy dają taką możliwość również za granicą. W przypadku awarii dzięki temu możemy zaoszczędzić własną kwotę. Może to być szczególnie ważne, jeśli do zdarzenia dojdzie daleko od naszego miejsca zamieszkania. Aby zaoszczędzić jeszcze więcej, warto różne ubezpieczenia kupować razem. Wtedy cena ubezpieczenia może okazać się bardzo atrakcyjna.
Automatyczne przedłużenie ubezpieczenia – w jakich przypadkach nie zadziała?
Aby ochrona zadziałała, ubezpieczenie musi być ważne, dlatego warto kontrolować ten fakt. Najczęściej polisa przedłuża się automatycznie, a towarzystwo ubezpieczeniowe odpowiednio wcześnie powiadomi, kiedy aktualna umowa ubezpieczenia będzie dobiegać końca. Jeśli jej nie wypowiesz, ochrona ubezpieczeniowa nadal będzie aktywna. Istnieją jednak przypadki, w których ubezpieczenie nie przedłuży się automatycznie. Po pierwsze, może zdarzyć się tak wtedy, gdy korzystamy z polisy przekazanej nam przez poprzedniego właściciela pojazdu. Nie będziemy mieć aktywnego ubezpieczenia, jeśli w odpowiednim czasie nie zapłacimy składki. Może to być sytuacja, w której składka była rozłożona na raty, a my nie uregulowaliśmy płatności. Brak automatycznej płatności za ubezpieczenie ma miejsce również wtedy, gdy auto miało wykupione krótkoterminowe OC samochodu. To dobre rozwiązanie dla właścicieli komisów. Wtedy nie wykupuje się polisy na cały rok. Ważność ubezpieczenia jest niezwykle istotna, gdy ktoś spowoduje szkodę swoim pojazdem. Jeśli auto nie jest ubezpieczone, należy wezwać policję. Wtedy spisanie oświadczenia sprawcy kolizji drogowej nie wystarczy. Sprawdź, co zrobić, żeby dostać samochód zastępczy z OC sprawcy.
Co, jeśli sprawca nie ma polisy? Czy w takim przypadku nie otrzymuje odszkodowania? Prawo do odszkodowania nadal obowiązuje. Sprawę należy zgłosić do dowolnego ubezpieczyciela. Ten natomiast całą dokumentację związaną ze sprawą przekaże do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. W takich przypadkach fundusz wypłaca odszkodowanie.
Nie chcesz martwić się ubezpieczeniem? Wypożycz samochód!
Ubezpieczenie OC powinno być bardzo ważne dla każdego kierowcy. Za jego brak narażamy się na wysoką karę, a gdy jest wykupione możemy liczyć na całkowitą ochronę w przypadku kolizji. Jeśli natomiast zależy nam na ochronie przed kradzieżą samochodu, należy wykupić autocasco. Kiedy jednak zbagatelizuje się sprawę ubezpieczenia OC, można liczyć na niemałe konsekwencje. Jeśli nie chcesz przejmować się składkami ubezpieczeniowymi, rozważ opcję, jaką jest możliwość wypożyczenia samochodów. Każde auto w wypożyczalni samochodów CarFree wydawane jest z pakietem obowiązkowych ubezpieczeń – OC, AC i ASSISTANCE. Dzięki temu możesz prowadzić ze spokojną głową. Co więcej, wynajem samochodów jeszcze nigdy nie był tak prosty. Nie trzeba nawet wychodzić z domu czy wstawać z kanapy. Wystarczy wypełnić formularz dostępny na stronie. Samochód zostanie podstawiony w wybrane przez Ciebie miejsce o wybranym czasie. Bez kaucji i bez limitu kilometrów. Co więcej, CarFree ma swoje oddziały w całej Polsce, a niektóre z nich znajdują się przy samych lotniskach. Jest to zatem doskonała oferta dla wszystkich podróżujących. Auto możesz wypożyczyć w jednym punkcie, a oddać w zupełnie innym. Do wyboru masz pojazdy z różnych segmentów – EV, B, B+, C, C+ CROSSOVER, SUV oraz segmenty premium. Każdy, nawet ten najbardziej wymagający klient znajdzie coś dostosowanego do swoich potrzeb. W przypadku jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu. Działamy 24/7 przez wszystkie dni w roku. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą wynajmu krótkoterminowego, średnioterminowego i długoterminowego.
FAQ – najczęściej zadawane pytania
1. Jak sprawdzić, czy samochód ma ważne ubezpieczenie?
Wejdź na stronę www.ufg.pl i przejdź do sekcji „Sprawdź OC dla pojazdu”, wpisz numer rejestracyjny lub numer VIN pojazdu i kliknij „sprawdź”. Uzupełnij potrzebne dane i ponownie kliknij „sprawdź”. Zobaczysz wszystkie niezbędne informacje dotyczące ubezpieczenia.
2. Jak sprawdzić historię swojego ubezpieczenia OC?
Wejdź na stronę usługi Historia Pojazdu i wpisz numer rejestracyjny, numer VIN oraz datę pierwszej rejestracji samochodu. Następnie kliknij przycisk „Sprawdź pojazd”, a wszelkie potrzebne informacje od razu się wyświetlą.
3. Ile jest ważna polisa OC?
Ubezpieczenie OC pojazdu jest obowiązkowe. Standardowo polisę zawiera się na cały rok, czyli 12 miesięcy. Niektórzy mogą skorzystać z OC krótkoterminowego.