Co warto zobaczyć w Kielcach? Atrakcje Kielce i okolice
Kielce to miasto położone w malowniczym województwie świętokrzyskim. Jest pełne atrakcji turystycznych, które łączą historię, kulturę i piękno przyrody. W tej części Polski znajdziesz nie tylko urokliwe zabytki, lecz także liczne atrakcje związane z geologią, sztuką oraz tradycją. Dzięki swojemu centralnemu położeniu, Kielce są doskonałym miejscem na weekendowy wypad, rodzinne wakacje czy podróż służbową połączoną z odkrywaniem lokalnych perełek. Co warto tam zobaczyć? Poznaj główne atrakcje Kielc i okolic.
Kielce i okolice - atrakcje turystyczne
Ominięcie Kielc na turystycznej mapie Polski jest niemożliwe, bo znajduje się tutaj całe bogactwo zabytków i innego rodzaju atrakcji. Kielecki rynek, Muzeum Narodowe, kościoły i piękno kieleckich rezerwatów przyrody co roku przyciąga tutaj wielu turystów z całej Polski i z zagranicy. Jeżeli interesują Cię najciekawsze atrakcje Kielc i okolic, przeczytaj dalej nasz artykuł, aby je poznać.
Kielecki rynek
Rynek w Kielcach to centrum miasta, które niegdyś było miejscem lokalnych targów, a obecnie jest to nowoczesna przestrzeń publiczna z ławeczkami i restauracjami, w których można skosztować tutejszych specjałów. Warto zatrzymać się tutaj na chwilę i popodziwiać okoliczne kamienice, których zabudowa pochodzi głównie z XIX i XX wieku, choć obok ratusza, na przecięciu z ul. Małą znajduje się kamienica z 1767 roku, której budowniczym był kucharz biskupa krakowskiego Kajetana Sołtyka.
Energetyczne Centrum Nauki Kieleckiego Parku Technologicznego
Energetyczne Centrum Nauki KPT oferuje mnóstwo atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Odwiedzając tamtejsze laboratorium, możesz poczuć się przez chwilę jak prawdziwy naukowiec, gdy w fartuchu, rękawicach i okularach ochronnych będziesz przeprowadzać eksperymenty z dziedziny chemii, fizyki i biologii. Dalej na zwiedzających czeka kino 3D, które przenosi w fascynujący świat naukowych wizji i odkryć.
Ostatnim etapem tej naukowej podróży jest Energetyczny Ogród Doświadczeń. Znajdziesz w nim między innymi równoważnię, siłownię, trampolinę, tyrolkę, zjeżdżalnie wykorzystujące różnice poziomów terenu i karuzelę napędzaną w dość nietypowy sposób. Ciekawych wrażeń dostarczy także strefa optyczna. Zwiedzanie ogrodu jest bezpłatne, ale trzeba pamiętać, że jest on dostępny dla odwiedzających jedynie w miesiącach od marca do października.
Geonatura Kielce - Centrum Geoedukacji
Jeżeli nadal czujesz niedosyt naukowych atrakcji, Kielce mają do zaoferowania coś jeszcze. Mowa o Centrum Geoedukacji, gdzie możesz zagłębić się w fascynujący świat geologii i geografii, w tym dowiedzieć się czegoś więcej na temat ukształtowania Gór Świętokrzyskich. Największą atrakcją jest jednak kapsuła czasu, czyli kino 5D, które zabiera widzów w wirtualną podróż do wnętrza Ziemi.
Omawianą jednostką administruje Geonatura Kielce, dlatego jej zwiedzanie jest bezpłatne. Obiekt zastrzega sobie jednak możliwość wprowadzenia opłat, dlatego przed wizytą warto odwiedzić jego stronę internetową i sprawdzić informacje na ten temat.
Muzeum Historii Kielc
W mieście Kielce atrakcje to w dużej mierze także muzea. Muzeum Historii Kielc, mieszczące się w zabytkowej kamienicy przy ul. Świętego Leonarda 4, to jedno z najważniejszych tego typu miejsc. Polecamy wybrać się tam wszystkim, którzy chcą zgłębić swoją wiedzę na temat historii Polski i których interesują zwłaszcza dzieje ziemi kieleckiej. Główna wystawa muzeum doskonale przedstawia bowiem historię miasta na przestrzeni dziejów, począwszy od czasów średniowiecznych, przez czasy staropolskie, okres rozbiorów, aż po XX wiek. Wiele uwagi poświęcono także losom miasta w trakcie II wojny światowej. Na wystawach można podziwiać mapy, fotografie, dokumenty, dzieła sztuki i artefakty codziennego użytku związane z mieszkańcami Kielc.
Dworek Laszczyków - Muzeum Wsi Kieleckiej
Dworek Laszczyków to urokliwy, zabytkowy budynek położony przy ulicy Jana Pawła II 6, nieopodal Katedry Kieleckiej. Jest jednym z nielicznych zachowanych przykładów tradycyjnej drewnianej architektury miejskiej z XVIII wieku. Początkowo był siedzibą rodziny Laszczyków - zamożnych kieleckich mieszczan, później pełnił różne funkcje użytkowe, aż do 1988 roku, kiedy to stał się oddziałem Muzeum Wsi Kieleckiej - instytucji zajmującej się dokumentowaniem i popularyzacją kultury ludowej regionu świętokrzyskiego. Odbywają się tutaj warsztaty edukacyjne i wydarzenia kulturalne, a także prezentowane są wystawy związane z historią regiony i tradycyjnym rękodziełem.
Muzeum Narodowe
Muzeum Narodowe w Kielcach powstało ponad 100 lat temu. Posiada cenne eksponaty z dziedziny malarstwa, literatury czy sztuki ludowej, a także wyroby rzemiosła artystycznego. Poznajmy bliżej 5 oddziałów, z jakich składa się Muzeum Narodowe w Kielcach.
Pałac Biskupów Krakowskich
Pałac Biskupów Krakowskich to wyjątkowe miejsce, które stanowi jeden z najcenniejszych zabytków miasta. Jest także jednym z najlepiej zachowanych rezydencji z epoki Wazów. Został zaprojektowany w stylu barokowym, ale łączy też elementy rezydencji magnackiej i budowli obronnej. Jak sugeruje nazwa, w dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich niegdyś stacjonowali biskupi krakowscy, sprawujący władzę nad Kielcami i okolicami. Atrakcja ta dziś jest jednym z najważniejszych punktów na mapie turystycznej tego regionu.
W Pałacu Biskupów Krakowskich odnajdziemy Galerię Malarstwa Polskiego, której ekspozycję tworzą XVII-wieczne malarstwo francuskie, włoskie i polskie oraz dzieła rzemiosła artystycznego, takie jak tkaniny i meble. Dostępna jest tutaj również kolekcja militariów licząca około 600 eksponatów. Jedną z nowszych ekspozycji w dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich jest także Gabinet Numizmatyczny ulokowany na piętrze pałacu. Ukazuje on regionalną historię pieniądza w czasach średniowiecza i w okresie nowożytnym. Z kolei na tyłach Pałacu znajduje się Ogród Włoski, zrewitalizowany w stylu renesansowym, który jest idealnym miejsce na spacer w pięknym otoczeniu zieleni.
Pałacyk Henryka Sienkiewicz w Oblęgorku
To miejsce z pewnością spodoba się miłośnikom literatury, zwłaszcza tym, którzy fascynują się życiem i twórczością owego słynnego pisarza. Niegdyś mieszkał tu bowiem sam Henryk Sienkiewicz, bo pałacyk został mu przekazany w darze od narodu polskiego z okazji 25-lecia twórczości. Na dole budynku znajdziemy pomieszczenia mieszkalne z wiernie odtworzonym wystrojem, w skład którego wchodzą między innymi meble, obrazy, galeria portretów rodzinnych i trofea myśliwskie, natomiast na piętrze na zwiedzających czeka nowoczesna multimedialna wystawa biograficzno-literacka.
Muzeum Stefana Żeromskiego
Warto wybrać się w dalszą podróż tropem wybitnych polskich pisarzy i zwiedzić również to miejsce, przybliżające twórczość Stefana Żeromskiego. Mieści się ono w gmachu szkoły, do której niegdyś uczęszczał Żeromski, dlatego oprócz licznych pamiątek literackich w postaci listów czy rękopisów, znajdziemy tutaj także wystawę prezentującą historię budynku.
Muzeum Dialogu Kultur
To wyjątkowe miejsce, promujące otwartość, różnorodność i zrozumienie międzykulturowe. Misją placówki jest szerzenie bogactwa kulturowego różnych społeczności, celem budowania dialogu pomiędzy narodami, kulturami czy rasami. Muzeum inspiruje do refleksji i uczy budowania mostów ponad podziałami.
Wystawy Muzeum Dialogu Kultur prezentują różnorodne aspekty życia społecznego i kultury - począwszy od obyczajów i wierzeń, przez sztukę, aż po wyzwania współczesnego świata, takie jak tolerancja i prawa człowieka. Przeglądając zasoby muzeum możesz także dowiedzieć się, jakie mniejszości zamieszkują różne regiony Polski.
Muzeum Archeologiczne w Wiślicy
W mieście Kielce atrakcją jest także to Muzeum, oferujące ciekawą podróż do czasów polskiego średniowiecza. Można podziwiać tutaj unikatowe relikty wczesnoromańskiego kościoła św. Mikołaja z XI wieku, w tym kaplicę grobową i hipotetyczną Misę Chrzcielną. Trasa zwiedzania obejmuje także rezerwat archeologicznych w podziemiach Bazyliki Mniejszej, gdzie zachowały się pozostałości dwóch świątyń romańskich. Wśród eksponatów wyróżnia się Płyta Orantów, stanowiąca jeden z najpiękniejszych przykładów sztuki romańskiej na świecie.
Muzeum Zabawek i Zabawy
Jeżeli planujesz wycieczkę po regionie świętokrzyskim z dziećmi, koniecznie zabierz ich do Muzeum Zabawek i Zabawy. Czeka tam bogata kolekcja zabawek pochodzących z różnych epok i zakątków świata, w tym zabawki historyczne (sprzed 1945 roku), zabawki etnograficzne, animacyjne i modele, np. samochodów czy statków. Nieco starsze pociechy warto też zabrać na organizowane przez placówkę zajęcia edukacyjne, które pozwalają poznać ciekawostki na temat produkcji zabawek, a także na interaktywne warsztaty, na których dzieci uczą się tworzyć własne zabawki albo przedmioty użytkowe. Wycieczka po Muzeum Zabawek i Zabawy może przynieść wiele radości także dorosłym, przypominając im zabawki, którymi bawili się w dzieciństwie.
Plac Artystów
Plac Artystów to jeden z najważniejszych punktów w centrum Kielc, znajdujący się u zbiegu ulic Sienkiewicza i Kapitulnej. Jest areną dla różnorodnych wydarzeń kulturalnych, wystaw i instalacji artystycznych, dlatego jeśli cenisz sztukę, a przy okazji chcesz spędzić czas na świeżym powietrzu, warto się tutaj udać.
Plac Artystów ma też jeszcze jedną atrakcję - Pomnik Dzika, znany jako "Kiełek". To rzeźba ważąca 4,5 tony i mierząca 2,20 metrów wysokości, nawiązująca do powstania miasta, bo według legendy to właśnie dzik wskazał Mieszkowi - synowi Bolesława Śmiałego, miejsce obfitujące w wodę i zwierzynę, gdzie później założono miasto. Niektórzy wierzą, że Pomnik Dzika może przynieść szczęście tym, którzy dotkną jego kła.
Park miejski im. Stanisława Staszica
Masz ochotę na spokojny spacer po jednym z najstarszych parków Polsce? W takim razie wybierz się do parku miejskiego im. Stanisława Staszica w Kielcach. To wspaniałe miejsce, które ma swój niezwykły urok praktycznie o każdej porze roku. Na jego powierzchni liczącej 7,9 ha znajdziesz malownicze alejki spacerowe, staw z fontanną i różnorodne gatunki drzew, z których niektóre liczą nawet ponad 100 lat. W parku znajduje się także wiele pomników, m.in. pomnik Stanisława Staszica i Stefana Żeromskiego. Na północnej ścianie parku umiejscowiony jest też pomnik upamiętniający wydarzenie z 1944 roku, kiedy to pod budynkiem Gestapo żołnierze Armii Krajowej wykonali wyrok śmierci na Franzu Witku - szefie tutejszych konfidentów.
Warto też wiedzieć, że bezpośrednio z parkiem graniczy Aleja Sław, znajdująca się na terenie skweru harcerskiego im. Szarych Szeregów. Znajdziemy tam kilkadziesiąt popiersi przedstawiających znanych i cenionych poetów, malarzy, piosenkarzy, aktorów czy kompozytorów, takich jak Charlie Chaplin, Pablo Picasso, Krzysztof Kamil Baczyński, Franz Kafka, Zbigniew Herbert, Stanisław Lem, Czesław Niemen, Marek Grechuta czy Marilyn Monroe. Autorami tych dzieł są artyści rzeźbiarze z regionu świętokrzyskiego.
Rezerwat przyrody Kadzielnia
Jeżeli interesują Cię ciekawe miejsca na spacer albo bardziej wyczynowe aktywności fizyczne, oto kolejna propozycja, zlokalizowana w centrum Kielc. Kadzielnia to rezerwat przyrody nieożywionej, który jest jednym z najmniejszych w Polsce, bo zajmuje powierzchnię zaledwie 0,6 ha, ale mimo to, jest w stanie wiele zaoferować. Na szczycie wzgórza znajduje się punkt widokowy, z którego można podziwiać piękno Gór Świętokrzyskich oraz panoramę Kielc i okolic. Atrakcją jest także podziemna trasa turystyczna, prowadząca przez jaskinie pełne niezwykłych stalaktytów, stalagmitów i innych form krasowych. Pamiętajmy jednak, że jest dostępna dla turystów tylko w miesiącach kwiecień-październik od wtorku do niedzieli.
Jeżeli jednak zamiast podziemi wolisz doświadczyć wrażeń na wysokości, z pewnością spodoba Ci się tamtejszy park linowy. Oferuje on zjazd na wysokości 40 metrów ponad skałami Kadzielni, który trwa aż 40 sekund. Rezerwat Przyrody jest także doskonałym miejscem dla wszystkich entuzjastów jazdy na deskorolce albo hulajnodze, gdyż jest tu dostępny największy w Kielcach skatepark.
Rezerwat Przyrody Kadzielnia ma także swój amfiteatr, który jest miejscem licznych koncertów i wydarzeń kulturalnych, a latem jest tu organizowane kino plenerowe. Trybuny mieszczą 5430 osób. Przechadzając się tym rezerwatem Przyrody Nieożywionej napotkasz tu także wiele pomników, m.in. Dekalog, Kamienny Krąg Pamięci i Pomnik Bojowników o Wyzwolenie Narodowe i Społeczne w Kielcach. Wiele zainteresowania budzi też wodospad oraz Skałka Geologów, jako najwyższy szczyt kieleckiej Kadzielni. Warto jednak wiedzieć, że na Skałkę Geologów nie prowadzą żadne oznakowane szlaki turystyczne, dlatego jeśli zdecydujesz się na nią wejść, zrobisz to na własną odpowiedzialność. Skałkę można jednak oglądać z otaczających ją ścieżek.
Wzgórze Zamkowe
Obok wcześniej wspomnianego parku miejskiego w Kielcach znajduje się też Wzgórze Zamkowe z dwoma obiektami o charakterze historyczno-edukacyjnym i kulturalno-artystycznym.
Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej
Ważną częścią Wzgórza Zamkowego jest Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej (OMPiO). To miejsce, które pełni ważną rolę związaną z kształtowaniem świadomości historycznej i obywatelskiej, promując takie wartości jak patriotyzm, demokracja, prawa człowieka i idee obywatelskie. Ekspozycję w tym obiekcie zaprojektował Mirosław Nizio - twórca Muzeum Powstania Warszawskiego. Z budynkiem, w którym mieści się OMPiO wiąże się bogata historia, bo w czasach II wojny światowej więziono tu m.in. członków ruchu oporu i działaczy niepodległościowych.
Instytut Dizajnu
Drugą część Wzgórza Zamkowego stanowi Instytut Dizajnu. Jest to instytucja miejsca, której działalność koncentruje się na produkcji, wystawiennictwie oraz edukacji. Znajduje się tutaj pracownia ceramiczna, komunikacji wizualnej, papieru i druku, projektowania przestrzeni i tkaniny, a w każdej organizowane są szkolenia i warsztaty.
Bazylika Katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Będąc na Wzgórzu Zamkowym warto udać się też do Bazyliki Katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP. To barokowa świątynia z pozostałościami stylu romańskiego. Najciekawsze atrakcje, jakie możemy spotkać w tym miejscu, to zabytkowe organy, wmurowana w ścianę rzeźba Matki Bożej z Dzieciątkiem z 1646 roku, wyjątkowy obraz Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej i antyfonarz datowany na 1372 rok, zawierający najstarszy rękopis dzieła Wincentego z Kielc. Katedra Wniebowzięcia na swoich murach ma także tablicę metryczną miar i wag z roku 1783, która przybliża specyfikę systemu, jakim ówcześnie się posługiwano.
Góry Świętokrzyskie
Województwo świętokrzyskie może poszczycić się też niskim łańcuchem Gór Świętokrzyskich. Łagodne wzniesienia i rozległe doliny to idealne miejsca na piesze wyprawy. Najpopularniejszą trasą Gór Świętokrzyskich jest ta prowadząca przez Świętokrzyski Park Narodowy ze Świętej Katarzyny przez Łysicę do Nowej Słupi. Liczy ona 20 km. Po Górach Świętokrzyskich można poruszać się też rowerem, a zimą warto wybrać się do jednego z dostępnych tam ośrodków narciarskich.
Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego
Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego to miejsce, które spodoba się zwłaszcza miłośnikom historii związanej z tą postacią. Są tam dostępne rekonstrukcje dokumentów i zdjęć z okresu Legionów Polskich, pamiątki osobiste Marszałka, takie jak mundur, odznaczenia czy rękopisy przemówień, a także makiety i obrazy przedstawiające kluczowe wydarzenia z jego życia. Sanktuarium jest miejscem, które pozwala lepiej zrozumieć polską historię i oddać hołd jednemu z największych polskich bohaterów.
Jak dotrzeć do Kielc?
Kielce, jako stolica województwa świętokrzyskiego są bardzo dobrze skomunikowane z resztą kraju. Najszybszym sposobem na dotarcie do miasta jest podróż samochodem. Do Kielc prowadzi droga ekspresowa S7, która łączy miasto z Warszawą (ok.180 km) oraz Krakowem (ok. 120 km). Dojazd do tych miast trwa ok. 2-2,5 godziny. Dzięki temu Kielce i okolice Kielc są świetnym celem na weekendowy wypad. Rozbudowana sieć dróg pozwala na łatwe dotarcie do Kielc również z innych części kraju. Nie masz własnego samochodu? Skorzystaj z usług wypożyczalni samochodów Kielce.
Do Kielc można również dojechać pociągiem. Miasto oferuje regularne połączenia z wieloma miastami Polski, w tym Warszawą, Krakowem, Wrocławiem czy Łodzią. Stacja kolejowa Kielce Główne znajduje się blisko centrum miasta, co ułatwia dalsze zwiedzanie. Co więcej, liczne połączenia autobusowe oferują przewoźnicy tacy jak FlixBus czy PKS. Dworzec autobusowy w Kielcach położony jest niedaleko centrum, dzięki czemu łatwiej jest poruszać się po mieście.
Wypożyczenie samochodu w Kielcach
Kielce to miasto pełne atrakcji, które oferuje zarówno piękne zabytki, jak i niesamowite doznania przyrodnicze. Dzięki dogodnym połączeniom komunikacyjnym zwiedzanie Kielc i okolic jest łatwe i przyjemne. Jeśli szukasz niezapomnianych wrażeń Kielce z pewnością Ci ich dostarczą. Bez względu na to, czy wizyta w tym mieście będzie krótsza, czy może trochę dłuższa.
Jeśli nie masz własnego samochodu bądź poszukujesz konkretnego modelu, skorzystaj z usług CarFree - wypożyczalni samochodów Kielce. Znajdziesz tutaj samochody z różnych segmentów w atrakcyjnych cenach. Oddziały znajdują się w całej Polsce, a wiele punktów znajduje się przy samych lotniskach. Wszelkie formalności natomiast załatwisz bez wychodzenia z domu. Wystarczy wypełnić formularz dostępny na stronie. Działamy 24/7 przez wszystkie dni w roku. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą wynajmu krótkoterminowego,
Wynajem aut a Kielcach – które auto wybrać?
Jeśli planujesz zwiedzanie atrakcji Kielc i okolic, wynajem samochodu to świetne rozwiązanie. Jednym z najbardziej popularnych aut miejskich jest Hyundai i20. To idealny samochód do poruszania się po Kielcach. Jest ekonomiczny i komfortowy, co czyni go doskonałym wyborem na krótkie wypady i zwiedzanie miasta. Jeśli szukasz większego komfortu, idealnym wyborem będzie Toyoita C-HR. To eleganckie auto sprawdzi się zarówno w miejskich, jak i tych dłuższych trasach. Zależy Ci na ekologii i nowoczesnych technologiach? Tesla Model Y to doskonałe rozwiązanie. Ten samochód elektryczny oferuje komfortową jazdę i pozwala zwiedzać Kielce w sposób przyjazny dla środowiska.
1. Czy wynajmując auto konieczne jest wpłacenie kaucji zabezpieczającej?
Kaucja pobierana jest w dwóch przypadkach: jeśli klient nie posiada obywatelstwa w Polsce (dotyczy samochodów z segmentów B, C, C+Kombi, C+Automat, Crossover+Automat, D+Automat, SUV, SUV+Automat, M, P, R, R+Automat) oraz jeśli wypożyczamy samochód z segmentu Premium (dotyczy wszystkich klientów). W pierwszym przypadku kaucja wynosi 1500 zł, w drugim 3000 zł.
2. Jaki jest warunek wynajmu auta i limit wiekowy?
Warunkiem wynajmu auta jest ukończenie 21 lat oraz posiadanie prawa jazdy od co najmniej roku.
3. Czy samochody firmy CarFree są ubezpieczone?
Tak, wszystkie samochody posiadają niezbędne ubezpieczenia – AC, OC i Assistance.
Data aktualizacji artykułu: 26.11.2024