Aktualności

2024-11-18

 

Kalisz - co warto zobaczyć? Główne atrakcje Kalisza i okolic

2024-11-18
Kalisz - co warto zobaczyć? Główne atrakcje Kalisza i okolic

Kalisz - co warto zobaczyć? Główne atrakcje Kalisza i okolic

Kalisz to najstarsze miasto w Polsce i drugie pod względem wielkości największe miasto w Wielkopolsce. Kryje w sobie bogactwo zabytków, klimatycznych miejsc i historycznych zakątków, które przyciągają turystów. Nie brakuje tutaj ciekawych miejsc do zobaczenia.

Z racji tego, że są one dość zróżnicowane, praktycznie każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od tego, czy należy do miłośników historii, sztuki, odpoczynku w naturze czy aktywnej rozrywki. Warto zarezerwować weekend i wybrać się tutaj z rodziną lub przyjaciółmi. Przejrzyj nasz przewodnik po największych atrakcjach Kalisza i odkryj niesamowite piękno tego miasta!

Kalisz - atrakcje

Kalisz jest miastem, które przetrwało wojny światowe z dość niewielkim uszczerbkiem, dlatego dziś możemy cieszyć się jego autentycznym urokiem i dobrze zachowaną architekturą. Spacerując po jego uliczkach, można poczuć ducha przeszłości i podziwiać różnorodność stylów architektonicznych, które składają się na unikalny charakter tego miasta. Jednak co konkretnie warto tutaj zwiedzić? Ratusz, zamek czy Kościół pw. św. Mikołaja to tylko przykładowe atrakcje Kalisza, ale jest ich dużo więcej. Poniżej znajdziesz najciekawsze perełki turystyczne, do których warto się udać.

Starówka

Starówka w Kaliszu to centralny fragment miasta, który przyciąga swoją niesamowitą atmosferą i bogatą historią sięgającą średniowiecza. Otoczony wąskimi uliczkami i zabytkowymi kamienicami, stanowi piękne połączenie architektury gotyckiej, renesansowej i klasycystycznej. Znajdziemy tutaj liczne kawiarnie i restauracje, które są idealnym miejscem do zatrzymania się na krótki odpoczynek podczas zwiedzania.

Centralnym punktem starówki jest ratusz, który został wybudowany w czasach dwudziestolecia międzywojennego i od tego czasu był poddawany wielokrotnym przebudowom. Ratusz stanowi wizytówkę miasta i w roku 1993 zyskał wpis do rejestru zabytków. Jedną z największych atrakcji Kalisza jest też oczywiście dostępny na ratuszu taras widokowy, z którego rozciąga się przepiękny widok na panoramę miasta.

Ratusz w Kaliszu (źródłó: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kalisz_ratusz_2018.jpg)Widok na Kalisz z wieży ratusza (źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Widok_na_Kalisz_z_wie%C5%BCy_ratusza.jpg)

Pomnik Książki

Nieopodal rynku znajduje się Pomnik Książki - wyjątkowa instalacja, która upamiętnia rolę literatury w życiu miasta oraz jego bogatą tradycję kulturalną. Monument zachwyca prostą, ale wymowną formą. Ma kształt otwartej książki i nawiązuje do wydarzenia z lat 40. XX wieku. Wtedy to hitlerowcy zniszczyli dużą część zbiorów polskich i żydowskich bibliotek, używając książek do zasypania Kanału Babinka. Niektóre pozycje udało się ocalić i przekazać bibliotekom z powrotem, ale jest to zasługą mieszkańców, którzy narażali przy tym swoje zdrowie i życie.

Pomnik Książki w Kaliszu (źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kalisz_Book_memorial_2019_P01.jpg)

Baszta Dorotka

Baszta Dorotka to pozostałość po ceglanych fortyfikacjach, które w średniowieczu otaczały miasto i jednocześnie wyjątkowy symbol Kalisza. Zlokalizowana jest za kolegiatą od strony parku. To miejsce o ciekawej historii, od której bezpośrednio wzięła się nazwa tego fragmentu murów obronnych. Legenda głosi bowiem, że niegdyś dziewczyna o imieniu Dorotka pochodząca z wyższej klasy społecznej zakochała się w pewnym ubogim młodzieńcu, lecz jej ojciec nie akceptował tego związku, dlatego nakazał zamurować córkę w baszcie obronnej miasta.

Według niektórych źródeł Baszta Dorotka przez długi czas pełniła funkcję więzienia, w którym umieszczano dziewczęta prowadzące się w sposób nieobyczajny, pieszczotliwie określając je "Dorotkami". Inne źródła podają, że pełniła funkcje magazynowe. Tak czy inaczej, obecnie w tym miejscu znajduje się Centrum Baśni i Legend Kaliskich oraz Lokacji Miasta z ekspozycją multimedialną, dlatego w to miejsce zdecydowanie warto udać się z dziećmi. Centrum można jednak zwiedzać tylko w określonych godzinach i po wykupieniu biletu, natomiast mury z zewnątrz można oglądać bezpłatnie w każdej chwili.

Mury miejskie z basztą Dorotką w Kaliszu (źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:651288_Kalisz_mury_miejskie_z_baszt%C4%85_Dorotka.JPG)

Narodowe Sanktuarium św. Józefa

Narodowe Sanktuarium św. Józefa to obiekt mieszczący się w samym centrum Kalisza. Jest jednym z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych w Polsce, związanym z kultem Świętego Józefa - patrona rodzin i opiekuna. To właśnie tam wisi słynny cudowny obraz, który zdaniem wielu jest przyczyną wielu niewytłumaczalnych zdarzeń zachodzących wskutek modlitw gromadzących się przed nim wiernych. Odwiedzenie tej świątyni polecane jest wszystkim, którzy poszukują wsparcia w trudnych chwilach.

Bazylika jest otwarta codziennie w godzinach 6.00-19.00, ale jeżeli planujesz wybrać się do niej w szczególnej intencji, warto wiedzieć, że regularnie odbywają się tutaj różnorodne nabożeństwa, np. w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca o godzinie 19.00 odprawiana jest msza św. za chorych i modlitwa o uzdrowienie i uwolnienie. Najlepszym źródłem informacji na temat harmonogramu nabożeństw w Narodowym Sanktuarium św. Józefa jest witryna internetowa tej jednostki.

Kaliska świątynia wyróżnia się nie tylko duchowym znaczeniem, ale i piękną architekturą. Wnętrze sanktuarium zdobią wspaniałe freski, rzeźby oraz liczne wota - w postaci uzdrowionych części ciała, precjozów czy też dziękczynnych tabliczek, które pielgrzymi przynoszą w podziękowaniu za otrzymane łaski. Jeżeli więc planujesz wycieczkę po Kaliszu, to idealne miejsce, aby zatrzymać się na chwilę refleksji, modlitwy i zanurzenia w tradycji katolickiej, która ma tutaj swoje głębokie korzenie.

Kościół św. Józefa w Kaliszu (źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kalisz-Kosciol_Sw_Jozefa.jpg)

Katedra św. Mikołaja

Jeżeli lubisz podziwiać piękno sakralnych budowli i interesują Cię tego typu miejsca również pod kątem duchowym i religijnym, ciekawą propozycją jest także Katedra św. Mikołaja. To obiekt wybudowany na obrzeżach miasta, o bogatej historii sięgającej XIII wieku.

Dziś przez wielu uznawanych jest jako jeden z najpiękniejszych zabytków sakralnych w Polsce i z pewnością jego zwiedzanie będzie przyjemnością dla wszystkich koneserów sztuki minionych epok, bowiem z zewnątrz kościół został wykonany w stylu gotyckim, natomiast jego wnętrze w dużej mierze nawiązuje do baroku. Wewnątrz katedry można podziwiać piękny gotycki ołtarz główny, renesansowe polichromie, witraże, zabytkowe stelle, obrazy i rzeźby.

Czołowym punktem wystroju katedry jest obraz Rubensa "Zdjęcie z krzyża". Co ciekawe, do roku 1973 był to oryginalny obraz, ale podczas pożaru został zniszczony lub skradziony, dlatego obecnie przy głównym ołtarzu można zobaczyć jego wiernie odwzorowaną kopię, która i tak robi wrażenie. Katedra pw. św. Mikołaja to także miejsce, w którym odbywają się liczne wydarzenia religijne, w tym uroczystości odpustowe ku czci św. Mikołaja - patrona m.in. panien na wydaniu, dzieci, piekarzy i żeglarzy.

Katedra św. Mikołaja w Kaliszu (źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kalisz_Katedra_%C5%9Bw._Miko%C5%82aja_06.jpg)

Zamek królewski w Kaliszu

Wśród atrakcji Kalisza nie zabraknie także propozycji dla miłośników zamków. Budowla wzniesiona w XIV wieku do dziś jest ważnym obiektem turystycznym w tym mieście i nie tylko, bo jest to też największy zamek w Wielkopolsce. Dawniej pełnił ważną rolę obronną i administracyjną, będąc rezydencją kaliskich starostów i wojewodów, a czasowo również polskich królów, stąd określenie "królewski".

Opisywany zamek został wzniesiony w stylu gotyckim i miał formę czteroskrzydłową na planie czworoboku z dziedzińcami umieszczonymi pośrodku. Niestety na przestrzeni lat nie miał szczęścia dochować swojego piękna. W 1792 roku zamek uległ zniszczeniu w wyniku pożaru, a później był stopniowo rozbierany, dlatego dziś można podziwiać jedynie pozostałości po dawnej budowli. Mimo to, wciąż przyciąga ona pasjonatów archeologii i historii, którzy pragną poczuć klimat średniowiecznego Kalisza.

Zamek Królewski w Kaliszu (źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kalisz_Zamek_Krolewski_Glebocki.jpg)

Zamek w Gołuchowie

Zaledwie 16 km od Kalisza oddalony jest drugi zamek, będący oddziałem Muzeum Narodowego w Poznaniu. To również dobry kierunek dla wszystkich, którym inspirują tego typu budowle. Już na pierwszy rzut oka bryła zamku robi wrażenie, ale tylko pozornie ma ona charakter renesansu francuskiego, bowiem jej obecny kształt to tak naprawdę owoc trzech faz budowlanych.

Zamek w Gołuchowie początkowo w XVI wieku został wzniesiony jako siedziba magnacka, ale w XIX wieku przeszedł gruntowną przebudowę z inicjatywy Izabeli Czartoryskiej, która nadał mu charakter neorenesansowej rezydencji inspirowanej zamkami z doliny Loary. Dzięki jej staraniom Gołuchów zyskał wspaniałe wnętrza, kolekcje dzieł sztuki oraz piękny krajobrazowy park zaprojektowany w stylu angielskim. Na jego terenie znajduje się też kaplica, w której spoczywa twórczyni gołuchowskiego muzeum.

Zamek w Gołuchowie (źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Go%C5%82uch%C3%B3w_-_zamek_(5).jpg)

Park miejski

Tym, którzy mają ochotę na chwilę odpoczynku w otoczeniu natury, polecamy udanie się do parku w Kaliszu. To idealne miejsce na spacer czy piknik, a także dla tych, którzy na świeżym powietrzu pragną zadbać o swoją kondycję, bo mogą oni skorzystać z siłowni plenerowej. Dostępne aż dwa place zabaw, korty tenisowe oraz boisko do koszykówki są zachętą do wybrania się tutaj także z dziećmi. Park miejski łącznie z tzw. Nowym Parkiem znajdującym się po drugiej stronie Prosny to teren o łącznej powierzchni około 30 ha, a zatem nie brakuje tutaj przestrzeni. Zwłaszcza latem park jest obiektem chętnie odwiedzanym zarówno przez mieszkańców Kalisza, jak i przez turystów.

Trzeba przyznać, że kaliski park miejski jest niezwykle urokliwym miejscem. Znajduje się tutaj kilka stawów, nad którymi przerzucone są zabytkowe mostki, przepiękne okazy drzew, rzeźby, a także starannie zaprojektowana mała architektura parkowa. Do najbardziej charakterystycznych punktów parku należy zegar słoneczny, dąb Asnyka oraz fontanna "Noce i dnie", która przynosi wytchnienie zwłaszcza w upalne dni. Jest tutaj także amfiteatr i scena, na której latem odbywają się koncerty i festyny.

Fontanna

Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego

W Kaliszu znajdzie się także coś dla miłośników sztuki. Niewiele dalej, bo przy Parku Miejskim nad rzeką Prosną, zlokalizowany jest bowiem Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego. To trzeci najstarszy teatr dramatyczny w Polsce, który łączy tradycję z nowoczesnością, prezentując zarówno klasyczne, jak i współczesne spektakle. Słynie także z tego, że są tu organizowane Kaliskie Spotkania Teatralne - najstarszy festiwal teatralny w Polsce, który przyciąga wybitnych artystów z kraju i zagranicy.

Wspomniany budynek teatralny został wybudowany w 1801 roku, ale historia jego powstania jest długa i burzliwa. Obecny budynek jest bowiem trzecim obiektem teatralnym, który tu powstał, bo wcześniejsze zostały zniszczone - pierwszy w wyniku pożaru, a drugi podczas I wojny światowej. Teatr zaskakuje swoją piękną, neoklasycystyczną architekturą, która zyskuje jeszcze większy urok dzięki temu, że budynek malowniczo położony jest tuż nad rzeką Prosną. Jeżeli więc chcesz spędzić wieczór w wyjątkowej atmosferze i doświadczyć magii teatru, koniecznie wybierz się w to miejsce.

Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu (źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kalisz_Teatr_im._Wojciecha_Bogus%C5%82awskiego_10.jpg)

Filharmonia Kaliska

Alternatywą dla spędzenia wieczoru w teatrze może być Filharmonia Kaliska. To ceniony ośrodek kultury i sztuki, powstały w roku 1974 z inicjatywy dyrygenta Andrzeja Bujakiewicza, który od lat przyciąga melomanów z wielu miast. Znajdziemy tu szeroki repertuar koncertów symfonicznych, kameralnych, a także muzyki filmowej i popularnej. Filharmonia łączy tradycję muzyczną z nowoczesnymi brzmieniami i odważnymi interpretacjami klasyki. Znana jest także z organizacji licznych wydarzeń, takich jak festiwale czy warsztaty muzyczne dla dzieci i młodzieży, co czyni ją miejscem przyjaznym i otwartym dla różnych pokoleń. Jednym z najważniejszych eventów, które tutaj się odbywają, jest Festiwal Muzyczny Południowej Wielkopolski.

Cmentarz żołnierzy radzieckich

Tuż obok gmachu teatru znajduje się Cmentarz Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich, który również warto odwiedzić, wybierając się w podróż po atrakcjach Kalisza. W tym miejscu spoczywa 309 oficerów i żołnierzy poległych w w trakcie działań wojennych na terenie Kalisza i okolic podczas II wojny światowej w 1945 roku. W dniach pamięci narodowej i rocznic związanych z wojną cmentarz pozostaje miejscem uroczystości i składania wieńców.

Proste nagrobki tworzą skromną, aczkolwiek wymowną przestrzeń skłaniającą do zadumy i przywołującą pamięć o wydarzeniach wojennych. Centralnym punktem cmentarza jest pomnik w kształcie obelisku z czerwoną gwiazdą na szczycie oraz umieszczone nieco dalej oryginalne armaty, którymi posługiwano się podczas walki o wyzwolenie Kalisza.

Cmentarz żołnierzy radzieckich w Kaliszu (źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kalisz_cementary_23.jpg)

Most Kamienny

Powstały w 1825 roku most jest najstarszym i najpiękniejszym ze wszystkich atrakcji na terenie Kalisza. Jednocześnie to jeden z niewielu kamiennych mostów w Polsce, które zachowały się do dziś w niemal niezmienionej formie. Stanowi przykład klasycznej architektury XIX-wiecznej. Elegancka konstrukcja mostu z łukowatymi przęsłami i solidna kamienna balustrada nadaje mu wyjątkowego charakteru. W 1920 roku most w Kaliszu został wpisany do rejestru zabytków kultury i sztuki.

Z mostu kamiennego rozciąga się widok na malownicze fragmenty starego miasta oraz okoliczne zabytki. Stanowi on więc nie tylko szlak komunikacyjny łączący różne części miasta, ale i jest popularnym miejscem spacerów. Jeżeli poszukujesz urokliwego miejsca na romantyczne wyjście, wybierz się tutaj wieczorową porą, bo wówczas most jest pięknie oświetlony.

Most Kamienny w Kaliszu (źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:SM_Kalisz_Most_Kamienny_2022(0).jpg)

Ławeczka Stefana Szolca-Rogozińskiego

Tuż obok mostu na zwiedzających czeka jeszcze jedno słynne miejsce wpisujące się jako główne atrakcje Kalisza - pomnik upamiętniający Stefana Szolca-Rogozińskiego. Był to kaliski podróżnik i wybitny badacz Afryki, dzięki któremu w roku 1882 zorganizowano pierwszą polską wyprawę badawczą do tego kontynentu. Pomnik powstał stosunkowo niedawno, bo pod koniec 2017 roku, ale zyskał sympatię mieszkańców i turystów, również ze względu na swoją formę, która pozwala usiąść obok podobizny tego wyjątkowego człowieka.

Jump Planet - parki trampolin

Jeżeli preferujesz aktywny wypoczynek i chcesz zaserwować sobie dobrą zabawę, koniecznie zajrzyj do nowoczesnego parku trampolin Jump Planet. To atrakcja Kalisza, obok której trudno przejść obojętnie. Przyciąga ona osoby głodne sportowych wyzwań, bez względu na wiek. Jeżeli Twoje dzieci rozpiera energia, tutaj będą miały świetną okazję, aby ją wyładować, a Ty nie musisz martwić się o bezpieczeństwo, bo wszystko będzie odbywać się pod czujnym okiem wykwalifikowanej kadry.

Na powierzchni aż 1300 metrów kwadratowych czeka mnóstwo atrakcji, w tym między innymi trampoliny o różnych rozmiarach w liczbie aż 70 sztuk, basen z gąbkami, tory przeszkód, boisko do zbijaka, stanowiska do koszykówki, strefa do skoków akrobatycznych czy strefa fitness. A jeżeli się zmęczysz, pamiętaj, że w każdej chwili możesz przenieść się do strefy relaksu, aby złapać oddech i napić się kawy, herbaty bądź zimnego napoju. Park Jump Planet możesz odwiedzić nie tylko podczas wycieczki przez miasto, ale i zaplanować tam wydarzenia okolicznościowe, np. urodziny albo wieczór kawalerski.

Muzeum im. G. J. Osiakowskich

Podobnie jak w innych miastach, tak i w Kaliszu atrakcją są muzea. Jednym z najważniejszych jest muzeum im. G. J. Osiakowskich. Jest ono poświęcone pamięci rodziny Osiakowskich - właścicieli kamienicy przy ul. Garbarskiej 2, którzy zginęli w łódzkim getcie. We wnętrzach obiektu znajdziemy aż 11 sal, w których zgromadzone zostały rozmaite zbiory - od dokumentów, po przedmioty i sprzęty domowe, które należały niegdyś nie tylko do Polaków, ale i innych nacji zamieszkujących Kalisz, w tym Niemców, Greków i Żydów. Najstarsze przedmioty pochodzą z XVIII wieku, ale wiele możemy kojarzyć jeszcze z domu naszych babć i dziadków, np. dawne wagi szalkowe. Jeżeli wybierasz się w to miejsce, zaplanuj wizytę w odpowiednim czasie, gdyż godziny otwarcia zwłaszcza w weekendy są dość krótkie.

Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej w Kaliszu

Muzeum w Kaliszu to obowiązkowy punkt wycieczki dla wszystkich, którzy pragną zgłębić swoją wiedzę o tym mieście. Powstało w roku 1900 i mimo prawie całkowitej utraty zbiorów podczas II wojny światowej, wciąż funkcjonuje, chroniąc dziedzictwo kulturowe Kalisza i regionu kaliskiego. Dzięki rozbudowanym wystawom miejsce to przyciąga zarówno dorosłych, jak i dzieci. Znajdziecie tu między innymi zbiory z zakresu sztuki, archeologii, numizmatyki i etnografii. Te ostatnie przybliżają życie codzienne i tradycje mieszkańców regionu na przestrzeni wieków. Oprócz ciekawych wystaw, muzeum organizuje także warsztaty edukacyjne dla dzieci.

Wybierając się w to miejsce trzeba wiedzieć, że gmach główny muzeum obecnie znajduje się przy ul. Kościuszki 12, ale istnieją jeszcze dwa oddziały, które również warto zwiedzić: Rezerwat Archeologiczny w Kaliszu-Zawodziu i Dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie. Najlepiej kupić bilet łączony, aby zapewnić sobie wstęp do wszystkich tych miejsc i zaoszczędzić, bo jego cena jest niższa, niż w przypadku kupowania każdej wejściówki z osobna.

Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej w Kaliszu (źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Budynek_Kasy_Gubernianej,_obecnie_Muzeum_(4).jpg)

Rezerwat Archeologiczny w Kaliszu - Zawodziu

Na liście atrakcji Kalisza znajduje się także Rezerwat Archeologiczny, określany popularnie jako "Kaliski Gród Piastów" i będący częścią Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej. To fascynujące miejsce, które przenosi odwiedzających do czasów wczesnego średniowiecza. Dzięki pracom archeologicznym na terenie wczesnośredniowiecznego grodu odkryto liczne pozostałości dawnych zabudowań, fortyfikacji oraz przedmioty codziennego użytku, które rzucają światło na życie pierwszych mieszkańców Kalisza.

Rezerwat Archeologiczny w Kaliszu-Zawodziu to idealne miejsce dla miłośników historii. Odtworzono tu częściową zabudowę średniowiecznej warowni, w skład której wchodzą między innymi drewniane chaty, dwupoziomowa wieża ochronna, brama wjazdowa z palisadą i mostem oraz repliki przedmiotów użytkowych. Odwiedzenie tego miejsca polecane jest także osobom zainteresowanym rolnictwem czy hodowlą zwierząt, bowiem istnieje tu okazja do bliższego poznania średniowiecznej metody uprawy roli - trójpolówki - a w ramach projektu z zakresu archeologii eksperymentalnej prowadzony jest tu chów zwierząt gospodarskich, m.in. kóz, owiec, kur i pszczół.

Rezerwat Archeologiczny w Kaliszu-Zawodziu (źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kalisz_Zawodzie_05.jpg)

Dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie

Dworek Marii Dąbrowskiej to kolejny punkt na mapie atrakcji Kalisza wartych odwiedzenia. To oddział Muzeum Kaliskiego, do którego chętnie udają się osoby zafascynowane twórczością wspomnianej autorki słynnego utworu "Noce i dnie". Faktem jest bowiem, że właśnie w Russowie przyszła ona na świat i tutaj spędziła swoje dzieciństwo oraz młodość. Wizyta w dworku pozwala zrozumieć, skąd pisarka czerpała inspiracje i stanowi piękną lekcję o kulturze ziemiańskiej i tradycjach regionu.

Pomysł utworzenia muzeum pojawił się po śmierci Marii Dąbrowskiej. W tym celu dworek, otoczony malowniczym parkiem, został starannie zrekonstruowany z nastawieniem na to, aby odzwierciedlał klimat dawnych dworów ziemiańskich. Dostępna tam ekspozycja obejmuje liczne pamiątki rodzinne, rękopisy, fotografie oraz przedmioty osobiste pisarki. Cyklicznie organizowane są tutaj również warsztaty literackie, które przyciągają miłośników literatury i historii.

Dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie (źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Manor_in_Russ%C3%B3w_(20).JPG)

Jak wygodnie poruszać się po Kaliszu?

Kalisz to miasto zdecydowanie warte zobaczenia, ale aby wycieczka po nim była przyjemna i sprzyjała odpoczynkowi, trzeba jeszcze odpowiednio ją zaplanować. Oczywiście można skorzystać z kaliskiego transportu publicznego, ale zdecydowanie wygodniej będzie poruszać się samochodem, zwłaszcza w weekend, kiedy kursowanie autobusów jest ograniczone. Podróżowanie autem jest też o tyle dobre, że miasto udostępnia liczne bezpłatne parkingi.

Jeżeli nie masz samochodu, a marzy Ci się wyjazd do Kalisza z rodziną, znajomymi lub samemu, możesz skorzystać z oferty CarFree. To wygodna opcja wynajmu krótkoterminowego, która zapewnia Ci możliwość przejażdżki jednym z ekskluzywnych samochodów dostępnych w bogatej ofercie. Najbliższa wypożyczalnia CarFree znajduje się w Łodzi, ale na Twoje życzenie auto może zostać przekazane w dowolnej innej lokalizacji, a później możesz pozostawić go w ustalonym miejscu. Warunkiem skorzystania z usługi jest jedynie ukończenie 21. roku życia i posiadanie prawa jazdy przynajmniej od roku.

Wybierz się do jednego z najbardziej urokliwych miast w Polsce! Mamy nadzieję, że nasz przewodnik po atrakcjach Kalisza ułatwi Ci zaplanowanie wycieczki i nie pozwoli przegapić punktów, które zdecydowanie są warte zobaczenia. Skorzystaj z oferty CarFree, aby wygodnie przemieszczać się pomiędzy nimi.

Płock – co warto zobaczyć? Główne atrakcje w Płocku i okolicach
2024-11-22

Płock – co warto zobaczyć? Główne atrakcje w Płocku i okolicach

Zastanawiasz się, gdzie wybrać się na jednodniową wycieczkę? Zapomnij o zagranicznych podróżach i daj się zachwycić Mazowszem. Jedną z niepozornych miejscowości, które mogą Cię zachwycić, jest… Płock. Jego urok odkrywa coraz więcej Polaków. Turyści cenią Płock za bogatą historię, ciekawą architekturę i… wszechobecną zieleń.


Bieszczady samochodem – co warto zobaczyć i co zwiedzić?
2024-11-21

Bieszczady samochodem – co warto zobaczyć i co zwiedzić?

Bieszczady to rozległe pasma górskie o łagodnych zboczach. Zdobycie najwyższych szczytów gór nie jest trudne, a piękne widoki z tutejszych połonin zapierają dech w piersiach. Bieszczadzkie jeziora często uznawane są za jedne z najpiękniejszych w Polsce. Bieszczady to także gratka dla miłośników historii i etnologii. A jaki jest najlepszy środek transportu po bieszczadzkich drogach? Turyści są zgodni – bez samochodu ani rusz.


Strefa płatnego parkowania Warszawa - godziny, mapa, jakie ceny?
2024-11-20

Strefa płatnego parkowania Warszawa - godziny, mapa, jakie ceny?

Strefa płatnego parkowania w Warszawie to nieodłączny element życia w stolicy, który ma na celu usprawnienie ruchu oraz zwiększenie rotacji miejsc parkingowych. Zasady parkowania są jasno określone - od godzin działania, przez ceny, po specjalne identyfikatory dla mieszkańców. W artykule znajdziesz szczegółowe informacje na temat godzin obowiązywania strefy, mapy, wysokości opłat oraz sposobów płatności za parkowanie.


 
Logo
  • Instagram
  • Facebook
CarFree Sp. z o.o.

NIP: 521 369 56 26

REGON: 361388616

Infolinia 24/7
Obsługa rezerwacji
Dział marketingu
Biuro obsługi klienta
Dział księgowości
Wynajem średnioterminowy (od 30 dni)
Klauzula informacyjna

Szanujemy Twoją prywatność i dbamy o ochronę Twoich danych osobowych. W celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania serwisu stosujemy pliki cookie. Możemy również wykorzystywać pliki cookie własne oraz pliki cookie naszych partnerów w celach analitycznych i marketingowych, w szczególności w celu dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji. Korzystanie z plików cookie analitycznych, marketingowych i funkcjonalnych wymaga Twojej zgody. Klikając 'Akceptuj wszystko powyższe', wyrażasz zgodę na ich używanie. Jeśli chcesz dostosować swoje zgody dla nas i naszych partnerów, kliknij 'Zmień swoje preferencje'. Pamiętaj, że masz prawo w dowolnym momencie wycofać udzieloną zgodę, zmieniając ustawienia plików cookie w swojej przeglądarce internetowej lub w ustawieniach serwisu

Przetwarzanie Twoich danych osobowych związane z korzystaniem z plików cookie w celach wyżej wymienionych jest prowadzone przez CarFree sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (02-677), ul. Cybernetyki 5, będącego administratorem danych. W niektórych przypadkach administratorami danych mogą być również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje na temat korzystania przez nas i naszych partnerów z plików cookie oraz przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym dotyczące Twoich uprawnień, zawarte są w naszej Polityce prywatności.

Czytaj treść polityki prywatności

Poniżej możesz ustawić swoje preferncje dotyczące polityki plików cookies.


Ustawienia ciasteczek

Szanujemy Twoją prywatność i dbamy o ochronę Twoich danych osobowych. W celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania serwisu stosujemy pliki cookie. Możemy również wykorzystywać pliki cookie własne oraz pliki cookie naszych partnerów w celach analitycznych i marketingowych, w szczególności w celu dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji. Korzystanie z plików cookie analitycznych, marketingowych i funkcjonalnych wymaga Twojej zgody. Klikając 'Zaakceptuj wszystkie', wyrażasz zgodę na ich używanie. Jeśli nie wyrażasz zgody na korzystanie przez nas z plików cookie innych niż niezbędne pliki cookie, prosimy kliknij 'Odrzuć wszystkie'. Jeśli chcesz dostosować swoje zgody dla nas i naszych partnerów, kliknij 'Zarządzaj cookies'. Pamiętaj, że masz prawo w dowolnym momencie wycofać udzieloną zgodę, zmieniając ustawienia plików cookie w swojej przeglądarce internetowej lub w ustawieniach serwisu

Przetwarzanie Twoich danych osobowych związane z korzystaniem z plików cookie w celach wyżej wymienionych jest prowadzone przez CarFree sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (02-677), ul. Cybernetyki 5, będącego administratorem danych. W niektórych przypadkach administratorami danych mogą być również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje na temat korzystania przez nas i naszych partnerów z plików cookie oraz przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym dotyczące Twoich uprawnień, zawarte są w naszej Polityce prywatności.


 
(+48) 794 500 550
rozpocznij chat