Aktualności

2024-11-22

 

Płock – co warto zobaczyć? Główne atrakcje w Płocku i okolicach

2024-11-22
Płock – co warto zobaczyć? Główne atrakcje w Płocku i okolicach

Zastanawiasz się, gdzie wybrać się na jednodniową wycieczkę? Zapomnij o zagranicznych podróżach i daj się zachwycić Mazowszem. Jedną z niepozornych miejscowości, które mogą Cię zachwycić, jest… Płock. Jego urok odkrywa coraz więcej Polaków. Turyści cenią Płock za bogatą historię, ciekawą architekturę i… wszechobecną zieleń. Jesteś z Warszawy? Nie zwlekaj, wybierz się na jednodniową wycieczkę do Płocka – perły Mazowsza. Co warto zwiedzić?

Dlaczego Płock? Historia. Płock atrakcje

Płock – oddalony zaledwie 2 godziny drogi od Warszawy – ma bogatą historię. Początki miasta sięgają już IX-X wieku. Miejscowość jest nieodłącznie związana z dynastią Piastów. Podczas rządów Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego Płock stał się najważniejszym miastem na ówczesnych ziemiach polskich.

Wsparcie od króla Kazimierza Wielkiego spowodowało, że miasto stało się ważnym punktem handlowym (prężny rozwój rzemiosła, sukiennictwa i gorzelnictwa). Ów król rozbudował i ufortyfikował tę miejscowość, co zapewniło Płockowi wieloletnią obronę przed wrogami.

Dynamiczny rozwój miasta trwał do XVII wieku. Płock zaczął podupadać m.in. na skutek zaraz, pożarów, osunięcia się wiślanej skarpy, potopu szwedzkiego, codzienności pruskiej okupacji. Rozkwitł ponownie po II wojnie światowej.

Płock - jak dojechać?

Obecnie Płock pełni funkcję miasta powiatowego. Jego znaczenie na mapie Polski sukcesywnie rośnie. To uwidacznia się po rosnącej liczbie turystów, tłumnie przybywających na tutejsze tereny. Najłatwiej dostać się tu samochodem. Nie masz możliwości przyjazdu autem? Skorzystaj z możliwości, jakie daje wypożyczalnia CarFree. Masz do wyboru dwie opcje – obiór auta bezpośrednio z punktu w Płocku (przydatne podczas podróży powrotnej) bądź odwiedzenie jednego z oddziałów CarFree w Warszawie m.in. na Lotnisku Chopina.

Wzgórze Tumskie

Płock jest położony w wyjątkowo malowniczym miejscu – na stromej, 53-metrowej skarpie (Wzgórze Tumskie), z której rozciąga się niepowtarzalny widok na Wisłę. Lewobrzeżna część miasta to dzielnica Radziwie (dominuje tu specyficzny krajobraz portowych dźwigów stoczni rzecznej) oraz – w oddali – lasy Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego (pełnego jezior i ośrodków wypoczynkowych).  Ów fragment przyrody przyciąga płocczan oraz warszawiaków, którzy mają tutaj relatywnie blisko.

Wzgórze Tumskie to ulubiona baza wypadowa warszawiaków, którzy mają do Płocka relatywnie blisko – zielona przestrzeń, poprzecinana urokliwymi alejkami spacerowymi i zabytkowymi budynkami. To właśnie od tego miejsca powinno zacząć się zwiedzanie Płocka. Lokalni spacerowicze uwielbiają ogromny park (zwany przez miejscowych „Za Tumem”). Podążając ścieżkami (wzdłuż skarpy), miniesz: gotycką Wieżę Szlachecką dawnego zamku (Zamek Książąt Mazowieckich), ławeczkę Jakuba Chojnackiego, dawny Pałac Biskupi, pomnik Ludwika Krzywickiego, hotel „Starzyński”, pomnik Bolesława Krzywoustego (na placu Książęcym), Kolegiatę św. Bartłomieja, dawne spichlerze, klasztor Mariawitów.

Lewy brzeg Wisły, Płock.

Zbocze Wzgórza Tumskiego zwieńcza nowoczesny płocki amfiteatr w kształcie kosmicznego spodka. Nietypowy budynek został pięknie wkomponowany w okoliczną bujną roślinność. To miejsce wydarzeń artystycznych, imprez kulturalnych, koncertów, festiwali, np. Płockiej Nocy Kabaretowej.

Panorama miasta

Najpiękniejszą panoramę nabrzeża wiślanego można podziwiać z czterech punktów widokowych:

  1. za katedrą,

  2. przy Hotelu „Starzyński”,

  3. na Placu Książęcym,

  4. obok pomnika Bolesława Krzywoustego.

Warto wybrać się tutaj po zmierzchu, kiedy to iluminowane wieże kościołów (i innych zabytków) rozświetlają się efektownie. Szczególna uwaga należy się kolorowej iluminacji zabytkowego Mostu Legionów Piłsudskiego (najdłuższa w Europie – 690 m!).

Zamek Książąt Mazowieckich i Wieża Szlachecka - historyczne atrakcje Płocka

Wieża Szlachecka (Wieża Wysoka, Wieża Bramna) – element warowny dawnego zamku, wznoszącego się na Wzgórzu Tumskim, którego lata świetności już się skończyły. To dowód burzliwych i zmiennych X wieków Płocka. Ta baszta obronna służyła przez stulecia jako więzienie dla szlachty. Jest pozostałością po panowaniu dynastii Piastów i Jagiellonów, częścią zachowanego muru obronnego. Sąsiaduje z Wieżą Zegarową – obecnie dzwonnicą katedralną.

Dni Historii Płocka - jedyna okazja na zwiedzenie Wieży Szlacheckiej

Miłośnicy historii powinni koniecznie udać się do Płocka podczas Dni Historii Płocka. To jedyny dzień w roku, kiedy organizowany jest spacer z przewodnikiem po murze zamkowym oraz wejście na Wieżę Szlachecką. To najwyższy punkt widokowy w mieście; widoki są niezapomniane.

Most Legionów Piłsudskiego

Dwa brzegi Wisły – ten płaski po lewej, czyli dzielnica Radziwie, i wysoka skarpa po prawej (Wzgórze Tumskie) łączy stalowy most drogowo-kolejowy im. Legionów Józefa Piłsudskiego, powstały w międzywojniu. Obiekt był kilkukrotnie odbudowywany i remontowany. Żółto-czerwono-niebieska iluminacja, zespawana z nim, symbolizuje barwy Płocka.

Rozświetlony nocą Most Legionów Piłsudskiego w Płocku.

Bazylika Katedralna

Płocka Bazylika Katedralna to miejsce spoczynku królów Władysława Hermana, Bolesława Krzywoustego i kilkunastu książąt mazowieckich. Ta świątynia o 900-letniej historii jest najcenniejszym zabytkiem Płocka. To jedna z najstarszych budowli sakralnych w Polsce. W płockiej katedrze mieści się także skarbiec, dokładnie schowany wewnątrz budynku, który niegdyś uchodził za jeden z najbogatszych w Polsce – do przełomu XIX wieku, kiedy to sprzedano część zbiorów. Pozostały m.in.

  • kielich z paterną od księcia Konrada Mazowieckiego,

  • złoty kielich z emaliami od bp. Karola Ferdynanda Wazy,

  • herma – relikwiarz na głowę św. Zygmunta.

Bazylika Katedralna, wznosząca się na Wzgórzu Tumskim, Płock. W tutejszej kaplicy królewskiej spoczywa m.in. Władysław Herman.

Opactwo Benedyktynów i Muzeum Diecezjalne

Kolejnym ważnym zabytkiem z sfery sacrum jest Opactwo Benedyktynów – obecna siedziba Muzeum Diecezjalnego, jednego z najstarszych muzeów kościelnych w Polsce. Obiekt – początkowo składający się z gotyckiego kościoła św. Wojciecha oraz klasztoru – na końcu XVIII wieku przebudowano na wyższe seminarium duchowne. Muzeum Diecezjalne zajmuje dwa budynki: „stare muzeum” (budynek sąsiadujący z katedrą) i „nowe muzeum” (dawne opactwo benedyktynów).

Muzeum Diecezjalne – najważniejsze eksponaty

Ogólnie mówiąc, w Muzeum Diecezjalnym znajdują się bogate zbiory, czyli rzeźby, iluminowane inkunabuły, obrazy, rzemiosło artystyczne, szaty liturgiczne, a także kolekcja pasów słuckich czy argenteriów (monstrancje, kielichy, relikwiarze).

Muzeum Diecezjalne i jego „stare muzeum” to miejsce, w którym można znaleźć m.in.

  • rękopisy i starodruki (dokument księcia Konrada Mazowieckiego z 1230 roku),

  • pierwsze wydanie „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza (paryskie i warszawskie),

  • białą broń,

  • dzieła rzeźbiarskie i malarskie („Matka Boska Polna” Jacka Malczewskiego),

  • numizmatykę (Muzeum Diecezjalne ma monety z czasów Cesarstwa Rzymskiego),

  • okazy archeologiczne (zęby i łopatka mamuta, czaszka prażubra).

Ciekawymi, oryginalnymi i wartościowymi eksponatami są również pasy kontuszowe (Muzeum Diecezjalne ma ich prawie 100) – jedwabne, bogato zdobione, obowiązkowe elementy strojów szlacheckich.

W budynku dawnego opactwa („nowe muzeum”) znajdują się głównie obrazy (np. „Piety z Drobina”), Biblia Płocka (I poł. XII wieku) i – co ważne – skarbiec.

Jeśli chodzi o Biblię Płocką: święta księga została spisana na pergaminie i oprawiona w okładki z desek dębowych obciągniętych białą skórą. Tekst napisany po łacinie.

Skarbiec w Muzeum Diecezjalnym to jeden z pięciu najbogatszych skarbców muzealnych w Polsce. Znajdują się tutaj cenne zabytki sztuki złotniczej (głównie średniowieczne), np.

  • kielich i patena Konrada Mazowieckiego (z około 1240 roku),

  • relikwiarz hermowy św. Zygmunta,

  • emaliowany złoty kielich z fundacji Wazów,

  • srebrny i oprawiony w drzewo hebanowe ołtarzyk polowy Konstancji Austriaczki, żony Zygmunta III Wazy.

Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego

Spacerując po Starym Rynku i okolicznych uliczkach, z pewnością Twoją uwagę zwróci dawna kolegiata św. Michała Archanioła, a obecnie Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego. Szkołę zwą „Małachowianką”. Uznaje się ją za najstarszą w Polsce szkołę (od końca XII wieku). Obiekt jest nierozerwalnie związany z Płockiem, a wspólna historia pełna jest wzlotów i upadków. Pierwotnie nauczali tutaj benedyktyni, a następnie kanonicy regularni i jezuici

Turyści mogą przejść do podziemi kolegiaty, gdzie znajduje się efektywnie podświetlona ścieżka dydaktyczna, prezentująca zabytki z różnych okresów artystycznych (od romańskiego począwszy). Zostały także tutaj wyeksponowane niektóre relikty, np. portal wejściowy (w stylu romańskim) z płaskorzeźbą kamiennego lwa pilnującego drzwi kościoła. Na szczycie wyremontowanej wieży kolegiaty mieści się taras widokowy, z którego możesz podziwiać panoramę miasta.

Na zewnątrz szkoły mieści się ossuarium (betonowy sarkofag przykryty granitem), czyli zbiorowy grobowiec dla kilkuset zmarłych płocczan (pochowanych mniej więcej w okresie od XII – XVII wieku), których szczątki ekshumowano w trakcie wykopalisk.

Stary Rynek - ciekawe miejsca

Stary Rynek to centralna część miasta, pośrodku której stoi nowoczesna podświetlana fontanna (zwana przez mieszkańców „Afrodytą”) oraz zabytkowy zegar słoneczny z 1793 roku.

Ten dawny plac targowy, otoczony odremontowanymi kamienicami, powstał za czasów księcia Bolesława II Mazowieckiego. Większość kamienic, które otaczają betonową przestrzeń, pochodzi z przełomu XVIII i XIX wieku. To gratka dla miłośników architektury. Wśród nich na największą uwagę zasługują:

  • Barokowa kamieniczka z końca XVII wieku (Stary Rynek 17).

  • Dom Darmstadt (kiedyś Hotel Berliński, Stary Rynek 8) z I połowy XIX wieku – nazwa tego obiektu bierze się od niemieckiego miasta Darmstadt, miasta partnerskiego Płocka, które współfinansowało remont tej zniszczonej kamienicy. W budynku mieszczą się ciekawe miejsca, m.in. sala koncertowo-wystawowa czy punkt Informacji Turystycznej. Przed Domem Darmstadt znajduje się ławeczka druha Wacława Milke – założyciela Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka”.

  • Kamienice o numerach 14, 16 i 18 – to zespół budynków dawnego Zakładu Dobroczynnego Anioła Stróża, w którym, jak głoszą plotki, miało dojść do objawień św. siostry Faustyny Kowalskiej. Dziś jest to Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Sanktuarium w zwykłej, niepozornej kamienicy – to szokujące i nieoczekiwane, prawda? Płock zaskakuje.

  • Kamienica przy ulicy Stary Rynek 27, pochodząca z początku XIX wieku, jest siedzibą redakcji Tygodnika Płockiego.

Północno-wschodnia pierzeja Starego Rynku upstrzona jest dziesiątkami barów i restauracji – popularnymi miejscami spotkań płocczan.

Ratusz na Starym Rynku, Płock.

Ratusz

Klasycystyczny ratusz, zamykający północno-zachodnią pierzeję rynku, to piętrowy budynek, któremu towarzyszy wieża zegarowa, zwieńczona barokowym hełmem. W Sali Sejmowej – zajmującej środkową, najbardziej prestiżową część ratusza – umiejscowiono pamiątkową tablicę z ważną informacją: 23 września 1831 roku w płockim ratuszu odbyło się ostatnie posiedzenie Sejmu Królestwa Polskiego przed wybuchem powstania listopadowego. Siedzibę władz Płocka zaprojektował Jakub Kubicki – twórca m.in. warszawskiego Belwederu.

Wnętrze ratusza nie jest udostępniane turystom. Jednak miłośnikom historii sztuki dużą frajdę powinna sprawić już obserwacja wyglądu zewnętrznego budynku. Przykładowo: wejścia do gmachu strzegą dwa lwy.

Od 1983 roku, nieprzerwanie, z wieży ratuszowej grany jest hejnał płocki. Trębacz odgrywa go dwukrotnie w ciągu dnia – o godzinie 12:00 i 18:00. Dodatkowo w południe istnieje możliwość ujrzenia scenki pasowania Bolesława Krzywoustego na rycerza.

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, mieszczące się na Starym Rynku, to klasztor sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Jest on nieodłącznie związany z św. Faustyną, która żyła tutaj przez dwa lata. Na terenie Domu Zakonnego znajduje się piękna kaplica z obrazami Jezusa Miłosiernego, św. Siostry Faustyny i jej relikwiami. W pierwszej dekadzie XXI wieku – po kanonizowaniu tej świętej – płocką kaplicę podniesiono do rangi Sanktuarium. W podziemiach Domu Zakonnego mieści się również muzeum z dawną piekarnią, rekonstrukcją celi zakonnej, pamiątkami po świętej Faustynie.

Gratka dla fanów muzyki, którzy planują zwiedzać Płock: klasztor sióstr Bożego Miłosierdzia wiąże się z jeszcze jedną historią. W latach 80. XX wieku – podczas badań archeologicznych na dziedzińcu klasztoru – odsłoniętej studni znaleziono skrzypice płockie z XV/XVI wieku (tzw. fidela płocka, poprzedniczka skrzypiec). To jedyny egzemplarz tego instrumentu, znaleziony w Europie. Upodobały go sobie zespoły folkowe i nieraz grają na jego rekonstrukcjach.

Muzeum Mazowieckie w Płocku

Muzeum Mazowieckie w Płocku to najstarsze polskie muzeum, posiadające zbiory historyczne, numizmatyczne, artystyczne, archeologiczne i etnograficzne. Znajduje się w samym centrum miasta. Wszystkie eksponaty, jakimi dysponuje Muzeum Mazowieckie, rozłożone są w czterech odrębnych budynkach – każdy poruszający inną tematykę.

Muzeum Sztuki

Muzeum Mazowieckie w Płocku może się poszczycić wysokiej jakości oddziałem: Muzeum Sztuki. Kamienica secesyjna - w Muzeum Mazowieckim - to miejsce pełne kolekcji sztuki, powstałej na przełomie XIX i XX wieku (w tym: sztuki art déco). Najważniejszym i najpopularniejszym eksponatem we wnętrzu tej kamienicy secesyjnej jest obraz „Martwa natura” Tamary Łempickiej. Sztandarowa wystawa, jaką prezentuje Muzeum Mazowieckie, poświęcona sztuce dwudziestolecia międzywojennego art déco prezentuje przeszło 1800 eksponatów (w większości z całej Polski). Czujny odwiedzający Muzeum Mazowieckie może dowiedzieć się wiele o designie 20. i 30. lat XX wieku czy modzie z lat przedwojennych. Charakterystycznym elementem wystawy w Muzeum Mazowieckim jest – stojący w centralnym punkcie pomieszczenia – czerwony samochód Jowett z 1926 roku. To największa wystawa stała dotycząca art déco w całej Polsce.

Muzeum Historyczne

W sąsiednim budynku, przynależącym do Muzeum Mazowieckiego, znajdują się zbiory historyczne (szczególnie warta uwagi jest imponująca makieta dziewiętnastowiecznego Płocka). Kolejne wystawy pokazują historię miasta, np. znajduje się tam wielka makieta miasta, przedstawiająca ponad X wieków Płocka.

 Muzeum Etnograficzne

Trzecia budowla – spichlerz – czyli Muzeum Etnograficzne, to oddział Muzeum Mazowieckiego, który prezentuje zbiory etnograficzne. W zasobach Muzeum Mazowieckiego znajduje się około 9500 muzealiów z całego Mazowsza, w tym m.in. stroje ludowe, tkaniny, a także kolekcja rzeźby, ceramiki, wycinanki ludowej. Jedna ze stałych wystaw dotyczy sztuki orientalnej, czyli płockie skarby buddyjskiej Azji. To kolekcja z początku XX wieku o sztuce Dalekiego Wschodu, przekazana płockiemu Muzeum Mazowieckim przez Towarzystwo Naukowe Płockie. To chluba tego Muzeum Etnograficznego.

Jednymi z najpopularniejszych i najbardziej wartościowych eksponatów, jakie oferuje Muzeum Mazowieckie w Płocku, są: „Wielka fala w Kanagawa” (Katsushika Hokusai) oraz „Budda Amitabha” (Budda Nieograniczonego Światła) – pochodzące z kolekcji koreańskich obrazów taenghwa, jedyne takie w zbiorach europejskich.

„Wielka fala w Kanagawa” (Katsushika Hokusai), Muzeum Mazowieckie.

Muzeum Żydów Mazowieckich

Dawna synagoga (Muzeum Żydów Mazowieckich) ukazuje wszystko związane z kulturą i historią Żydów, żyjących kiedyś na Mazowszu. Jeśli interesujesz się judaizmem, zwiedzanie Płocka powinieneś zacząć właśnie od Muzeum Mazowieckiego.

Wystawa stała w Muzeum Żydów Mazowieckich została podzielona na trzy główne strefy tematyczne: przedsionek (dzieje osadnictwa żydowskiego na ziemiach polskich), pomieszczenie poświęcone Holokaustowi i salę główną (wybrane aspekty kultury Żydów w Polsce, elementy kultury żydowskiej – kuchnia, muzyka, święta, zwyczaje czy architektura żydowska na Mazowszu).

Towarzystwo Naukowe Płockie – co warto wiedzieć?

Naprzeciwko rezydencji biskupiej znajdują się murowane, gotyckie kanonie (jedna zwie się „Domem pod Trąbami”) – jedyne gotyckie budynki mieszkalne (a dokładniej: zostały zbudowane według stylu neogotyku angielskiego), które przetrwały do naszych czasów.

Na początku XX wieku te budowle zostały kupione przez Towarzystwo Naukowe Płockie. To stowarzyszenie, założone w XIX wieku z inicjatywy rektora Szkoły Wojewódzkiej (dzisiejsza „Małachowianka”) – Kajetana Morykoniego – którego celem jest:

  • propagowanie rozwoju nauki i oświaty,

  • gromadzenie materiałów o ziemi płockiej,

  • opracowanie monografii województwa płockiego.

W wykupionych kanoniach dawniej znajdowały się biblioteka i muzeum historyczno-przyrodnicze. W XX wieku Towarzystwo Naukowe Płockie stało się właścicielem pięknego, klasycystycznego, przeszło stuletniego budynku (tzw. Dom nad Opatrznością), w którym znalazły swoje miejsce zbiory etnograficzne, historyczne, eksponaty sztuki (przekazywane przez licznych darczyńców).

Od kilkudziesięciu lat w kamienicy mieści się Biblioteka im. Zielińskich TNP, należąca do najzasobniejszych księgozbiorów na Mazowszu (co ciekawe, została włączona do elitarnego grona 55 bibliotek tworzących Narodowy Zasób Biblioteczny).

Biblioteka im. Zielińskich TNP w Płocku (źródło:https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Bblioteka_im._Zeli%C5%84skich.jpg)

W jednej z kanonii znajduje się zaś Dział Zbiorów Specjalnych (przechowuje się tu najcenniejsze rękopisy, starodruki, np. w tym inkunabuły oraz stare dokumenty, grafiki i mapy).

Towarzystwo Naukowe Płockie to jedna z najstarszych placówek edukacyjnych tego typu w Polsce – członkowie nie spoczęli na laurach przodków. Wciąż prowadzą badania naukowe z różnych dziedzin. W starych, gotyckich budynkach odbywają się sesje naukowe, wykłady i spotkania popularnonaukowe oraz wystawy.

Jedna z ulic Płocka, część Starego Miasta. Zadbane, sąsiednie kamienice.

Kościół podominikański

Kościół św. Dominika (kościół podominikański) został wzniesiony na wysuniętym cyplu skarpy nieopodal Wzgórza Tumskiego. Zaraz obok niego zbudowano klasztor dominikanów. Historycznie ma on spore znaczenie dla historii Płocka – to jedyny punkt graniczny wymieniony w akcie lokacyjnym (z 1237 roku) dla tego miasta, założonego przez księcia Konrada Mazowieckiego.

Od XIX do połowy XX wieku kościołem i klasztorem opiekowała się gmina ewangelicka, a później zostały one wykupione przez kościół katolicki.

Zespół klasztorno-katedralny Mariawitów

Zespół klasztorno-katedralny Mariawitów to imponujący, rozległy kompleks sakralny, którego początki biorą się z pierwszej dekady XX wieku. Jego centrum stanowi trójnawowa, neogotycka bazylika katedralna – Świątynia Miłosierdzia i Miłości –  o strzelistych wieżach i kopule. Skrzydła klasztoru tworzą dwa dziedzińce. Od strony Wisły zaprojektowano i urządzono ogród ozdobny i warzywny.

Płocki zespół klasztorno-katedralny stanowi centrum Kościoła Starokatolickiego Mariawitów (ponad 30 tys. wiernych), czyli jedynego chrześcijańskiego nurtu na świecie o rdzennie polskich korzeniach.

Kościół farny pw. św. Bartłomieja

Kościół św. Bartłomieja (kościół farny) jest świątynią ściśle związaną z losami miasta i jego mieszkańców. Jego kondycja bywała różna na przestrzeni wieków (Płocka). Największą ozdobę jego wnętrza stanowi marmurowy ołtarz główny – piękne dzieło wczesnego baroku, stworzone według projektu Mateo Castello. Będąc w kościele pw. św. Bartłomieja koniecznie zwróć uwagę także na dwa obrazy w srebrnych koszulkach (na jednym przedstawiona pietra, a na drugim Matka Boska Różańcowa) czy wielki krucyfiks z XVII wieku.

Udaj się do płockiego ZOO

Kolejnym obowiązkowym miejscem do zwiedzania Płocka jest miejski ogród zoologiczny, znad którego rozciąga się widok na Wisłę. To wielka atrakcja dla maluchów. Można tu zobaczyć wiele cennych i rzadkich okazów, które płockie ZOO otrzymuje w ramach programów hodowli gatunków zagrożonych wyginięciem.

Choć ogród zoologiczny najczęściej odwiedza się w cieplejsze pory roku, jesienią i zimą można podążyć specjalnie opracowaną Trasę Zimowego Zwiedzania. Po drodze zobaczymy m.in. żurawia mandżurskiego, renifera leśnego, panterę śnieżną, tygrysa syberyjskiego, fokę szarą, sowę śnieżną.

Ciekawostką jest, że w płockim ZOO możemy zobaczyć aligatora Martę, która wystąpiła w filmie Hydrozagadka. Do ZOO trafiła w ramach nieszablonowej akcji Krokodyl. Akcja polegała na wymianie między mieszkańcami Płocka a Polonią. Płocczanie przesyłali książki, a w zamian otrzymywali od Polonii zwięrzeta do płockiego ZOO.

Aligator Marta z płockiego ZOO - gwiazda filmu Hydrozagadka (źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Aligator_Marta_ZOO_Plock_(ten_co_gra%C5%82_w_Hydrozagadce).jpg)

Zalew Sobótka

Zalew Sobótka (dawne starorzecze Wisły) to plaża i kąpielisko w centrum miasta. Wokół niego zbudowano ścieżki rowerowe i spacerowe. To także ulubione miejsce treningu biegaczy – płocczanie kochają jogging – to uwidacznia się w cyklicznych wydarzeniach sportowych, np. wrześniowym Półmaratonie Dwóch Mostów czy Biegu Sylwestrowym.

Nad zalewem Sobótka co roku organizowane są zawody w sprincie wioślarskim.

Wielu płocczan cieszy się z możliwości spędzania wolnego czasu nad zalewem Sobótka. Znajduje się ono relatywnie blisko Starego Miasta,

Spacerując wokół Sobótki, Twoją uwagę może przykuć potężna dziura w zboczu skarpy, usytuowana poniżej kościoła Mariawitów – to tzw. Jaskinia Morusa. Tajemnicza nazwa nawiązuje do legendy o kryminaliście z pierwszej dekady XX wieku, który podobno ukrywał się w tej jaskini przed rosyjskimi żandarmami. Jama ma około 4 metrów głębokości. Miejscowi ostrzegają: lepiej nie zwiedzać jej bezpośrednio – o ile wejście do środka jest gładkie, o tyle przy zejściu mogą już pojawić się problemy.

Płock - atrakcje. Murale i street art

Coraz więcej turystów upodobało sobie zwiedzanie dużych miast europejskich śladami sztuki ulicznej (głównie: murali). Płocka również nie ominął ten trend. Ciekawe przykłady street art w tym mieście to: „Dziewczyna na motocyklu” (ul. Kwiatka 14), „Goryl” (ul. Sienkiewicza 39), „Smok, rycerze i Płock” (ul. Sienkiewicza 38). Wszystkie one mieszczą się w ścisłym centrum miasta.

Nie tylko Płock – co warto zobaczyć w okolicach Płocka?

Jeśli masz jeszcze nieco czasu na dalsze zwiedzanie, wykorzystaj ładną pogodę i zgłęb się w okoliczną przyrodę. Płock jest położony na granicy dwóch parków: Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego i Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego. Przespaceruj się po każdym z nich.

Brudzeński Park Krajobrazowy

Rozciąga się na prawym brzegu Wisły, tuż obok granic administracyjnych Płocka. Jego punktem centralnym jest rzeka Skrwa. Większość powierzchni parku zajmują lasy. Brudzeński Park Krajobrazowy to idealne miejsce na spacery, obserwację ptaków czy pływanie kajakami. Co więcej, możliwa jest organizacja spływu kajakowego Skrwą.

Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy

Po lewej stronie Wisły rozciąga się malownicze Pojezierze Gostynińskie i rozległy Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy. To idealne miejsce na kemping. Najpopularniejszymi zbiornikami wodnymi w tych rejonach są:

  • Jezioro Białe, objęte strefą ciszy,

  • Jezioro Lucieńskie (jedno z największych jezior na Mazowszu).

Warto także odwiedzić Nowy Duninów – uroczy zespół pałacowo-parkowy nad małym stawem – i, położone nieopodal, niewielkie Jezioro Soczewka. Jeśli lubisz mroczniejsze klimaty, koniecznie zobacz opuszczony ośrodek wypoczynkowy Miałkówek – częste miejsce urbexów.

Pomiędzy Płockiem a Włocławkiem leży rozległy sztuczny zbiornik wodny (Jezioro Włocławskie), czyli największe pod względem powierzchni jezioro tego typu w Polsce. To kolejna atrakcja Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego.

Jezioro Rakutowskie w Gostynińsko-Włocławskim Parky Krajobrazowym (źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Rakutowskie.jpg)

Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim

Na wschód od Płocka, w Wiączeminie Polskim, znajduje się Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego. Niewielu turystów zna to miejsce. Głównym założeniem jest ukazanie – w praktyce – jak wyglądało życie ludności polskiej i olenderskiej po XVII wieku (Olendrzy to osadnicy z terenów Fryzji, Flandrii i Niemiec, którzy szukali pełnej swobody wyznawania protestanckiej religii). To nieznana kultura Mazowsza.

W skansenie zobaczysz dawne olenderskie zabudowania (np. typowe gospodarstwo czy powidlarnię). Odtworzona została także wiekowa, okoliczna szkoła, funkcjonująca w pierwszych dekadach XX wieku. Olendrzy imponowali Polakom – przede wszystkim – umiejętnościami związanymi z melioracją czy prowadzeniem gospodarstwa.

Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego to jedyne miejsce w Polsce, dzięki któremu będziesz mieć możliwość poznać życie ludności (Olendrów), która bezpowrotnie zniknęła z ziem polskich po II wojnie światowej.

Kazimierz Dolny - atrakcje, co warto zwiedzić w Kazimierzu i okolicach?
2025-01-16

Kazimierz Dolny - atrakcje, co warto zwiedzić w Kazimierzu i okolicach?

Kazimierz Dolny przyciąga turystów licznymi zabytkami, ale i malowniczym położeniem nad rzeką Wisłą. Jeżeli więc szukasz pomysłu na weekendowy wyjazd z najbliższymi, warto tutaj zajrzeć. Zapraszamy do przejrzenia naszego przewodnika, z którego dowiesz się więcej na temat największych atrakcji Kazimierza Dolnego i okolic oraz poznasz prosty sposób na wygodne zorganizowanie takiej wycieczki. 


Za co można stracić prawo jazdy w Polsce?
2025-01-15

Za co można stracić prawo jazdy w Polsce?

Jesteś świadomym i uważnym kierowcom, który zawsze przestrzega przepisów? A może czasami zdarza Ci się je złamać, bo przecież nic i tak się nie stanie? Prowadzenie pojazdów to ogromna odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale też za innych. Utrata prawo jazdy może być jedną z najlżejszych kar, jakie możemy otrzymać za złamanie przepisów. Sprawdź, za co można stracić prawo jazdy i zadbaj o bezpieczeństwo na drodze!


Szlak orlich gniazd samochodem - co warto zobaczyć i co zwiedzić?
2025-01-14

Szlak orlich gniazd samochodem - co warto zobaczyć i co zwiedzić?

Szlak Orlich Gniazd to jedna z najciekawszych tras turystycznych w Polsce, rozciągająca się na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Szlak prowadzi przez malownicze okolice, pełne ruin średniowiecznych zamków i warowni, wzniesionych na wapiennych wzgórzach. Sprawdź, na co jeszcze natrafisz podróżując Szlakiem Orlich Gniazd.


 
Logo
  • Instagram
  • Facebook
CarFree Sp. z o.o.

NIP: 521 369 56 26

REGON: 361388616

Infolinia 24/7
Obsługa rezerwacji
Dział marketingu
Biuro obsługi klienta
Dział księgowości
Wynajem średnioterminowy (od 30 dni)
Klauzula informacyjna

Szanujemy Twoją prywatność i dbamy o ochronę Twoich danych osobowych. W celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania serwisu stosujemy pliki cookie. Możemy również wykorzystywać pliki cookie własne oraz pliki cookie naszych partnerów w celach analitycznych i marketingowych, w szczególności w celu dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji. Korzystanie z plików cookie analitycznych, marketingowych i funkcjonalnych wymaga Twojej zgody. Klikając 'Akceptuj wszystko powyższe', wyrażasz zgodę na ich używanie. Jeśli chcesz dostosować swoje zgody dla nas i naszych partnerów, kliknij 'Zmień swoje preferencje'. Pamiętaj, że masz prawo w dowolnym momencie wycofać udzieloną zgodę, zmieniając ustawienia plików cookie w swojej przeglądarce internetowej lub w ustawieniach serwisu

Przetwarzanie Twoich danych osobowych związane z korzystaniem z plików cookie w celach wyżej wymienionych jest prowadzone przez CarFree sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (02-677), ul. Cybernetyki 5, będącego administratorem danych. W niektórych przypadkach administratorami danych mogą być również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje na temat korzystania przez nas i naszych partnerów z plików cookie oraz przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym dotyczące Twoich uprawnień, zawarte są w naszej Polityce prywatności.

Czytaj treść polityki prywatności

Poniżej możesz ustawić swoje preferncje dotyczące polityki plików cookies.


Ustawienia ciasteczek

Szanujemy Twoją prywatność i dbamy o ochronę Twoich danych osobowych. W celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania serwisu stosujemy pliki cookie. Możemy również wykorzystywać pliki cookie własne oraz pliki cookie naszych partnerów w celach analitycznych i marketingowych, w szczególności w celu dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji. Korzystanie z plików cookie analitycznych, marketingowych i funkcjonalnych wymaga Twojej zgody. Klikając 'Zaakceptuj wszystkie', wyrażasz zgodę na ich używanie. Jeśli nie wyrażasz zgody na korzystanie przez nas z plików cookie innych niż niezbędne pliki cookie, prosimy kliknij 'Odrzuć wszystkie'. Jeśli chcesz dostosować swoje zgody dla nas i naszych partnerów, kliknij 'Zarządzaj cookies'. Pamiętaj, że masz prawo w dowolnym momencie wycofać udzieloną zgodę, zmieniając ustawienia plików cookie w swojej przeglądarce internetowej lub w ustawieniach serwisu

Przetwarzanie Twoich danych osobowych związane z korzystaniem z plików cookie w celach wyżej wymienionych jest prowadzone przez CarFree sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (02-677), ul. Cybernetyki 5, będącego administratorem danych. W niektórych przypadkach administratorami danych mogą być również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje na temat korzystania przez nas i naszych partnerów z plików cookie oraz przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym dotyczące Twoich uprawnień, zawarte są w naszej Polityce prywatności.


 
(+48) 794 500 550
rozpocznij chat