Bielsko-Biała - co warto zobaczyć? Główne atrakcje Bielska i okolic
Bielsko-Biała to miasto położone na południu Polski, a konkretnie w województwie śląskim, u stóp Beskidu Małego i Beskidu Śląskiego. Niezależnie od tego, czy marzysz o relaksującej wędrówce po górskich szlakach czy może wolisz odkrywać urokliwe uliczki miasta, atrakcje Bielska-Białej i okolic przypadną Ci do gustu.
W naszym przewodniku prezentujemy miejsca najbardziej warte odwiedzenia i podpowiadamy, jak wygodnie poruszać się po tym pełnym uroku regionie. Przygotuj się na niezapomniane przygody w sercu Podbeskidzia!
Bielsko-Biała - atrakcje
Bielsko-Biała oferuje różnorodne atrakcje turystyczne, które przyciągają zarówno tych, którym bliska jest kultura i historia tego regionu, jak i fanów aktywnego wypoczynku. Z racji bliskości gór miasto to jest także doskonałą bazą wypadową do odkrywania uroków Beskidów. Poznajmy najciekawsze atrakcje Bielska-Białej i okolic.
Centrum Bielska-Białej
Zwiedzanie Bielska-Białej najlepiej rozpocząć od centrum miasta. To przestrzeń, w której można pospacerować albo zatrzymać się na chwilę w jednej z pobliskich kawiarni. Serce miasta to oczywiście Stare Miasto i rynek w Bielsku-Białej, otoczony odrestaurowanymi kamienicami i restauracjami serwującymi najpyszniejsze specjały.
Nieopodal centrum, nad rzeką Białą zlokalizowany jest przepiękny budynek ratusza. Został wzniesiony w XVII wieku i prezentuje styl będący mieszanką baroku i neorenesansu. Spacerując po centrum, warto na chwilę zatrzymać się też na placu Bolesława Chrobrego. To miejsce, gdzie często odbywają się wydarzenia kulturalne, takie jak koncerty, jarmarki czy festiwale. Na placu Chrobrego jest też słynna fontanna z rzeźbą trzech nagich chłopców.
Zwiedzając centrum miasta z dziećmi, koniecznie warto przejść się tzw. Szlakiem Bajek i odszukać bohaterów znanych z ekranu telewizyjnego. Rzeźba Bolka i Lolka znajduje się przy ulicy Mostowej, rzeźba Pampaliniego przy ulicy Bohaterów Warszawy, a smok wawelski i Bartłomiej Bartolini Herbu Zielona Pietruszka przy ulicy 11 Listopada.
Jednym z najbardziej klimatycznych miejsc na mapie centrum jest ulica Schodowa. Swoją nazwę wzięła od charakterystycznych schodów, które nadają temu miejscu niepowtarzalnego uroku. Spacerując ulicą Schodową można poczuć atmosferę dawnych czasów.
Plac Wojska Polskiego
Plac Wojska Polskiego znajdujący się w centrum miasta to jeden z najważniejszych punktów miejskiego życia. To tutaj odbywają się różnego rodzaju wydarzenia kulturalne i społeczne, ale nie zawsze tak było. Dawniej na Placu Wojska Polskiego odbywały się jarmarki i targi, na których można było nabyć m. in. owoce, warzywa, siano, słomę czy zboże.
Warto też zauważyć, że wygląd placu zmieniał się na przestrzeni czasu. Ostatnią modernizację tego obszaru ukończono w 2023 roku i wprowadziła ona wiele zmian, m. in. powstała efektownie wyglądająca fontanna z rzeźbami żab, pojawił się betonowy fortepian, zwiększono liczbę ławek i dodano więcej zieleni.
Dworzec kolejowy
Dworzec kolejowy w Bielsku-Białej przez wielu uważany jest za jeden z najpiękniejszych dworców kolejowych w Polsce. Już sam budynek dworca robi wrażenie, ale prawdziwie urzekające piękno czeka w środku, bo znajduje się tam duży hol, którego sufit pokryty jest pięknymi freskami. Dworzec został wybudowany końcem XIX wieku, ale jego obecny kształt to efekt remontu.
Zamek Książąt Sułkowskich
Zamek Książąt Sułkowskich to jeden z najważniejszych symboli miasta Bielsko-Biała, bo jest największą i jednocześnie najstarszą budowlą zabytkową na tym terenie. Został wzniesiony w XIV wieku przez Piastów Cieszyńskich. Przez ponad 200 lat Zamek Książąt Sułkowskich był siedzibą Piastów Cieszyńskich, a obecnie mieści się tu siedziba Muzeum Historycznego. Nazwa zamku wywodzi się natomiast od nazwiska jego ostatnich prywatnych właścicieli.
Odwiedzając wnętrza zamku, możesz zobaczyć różnorodne ekspozycje. Wśród nich są m.in. eksponaty archeologiczne pochodzące z czasów neolitu, obrazy wybitnych artystów takich jak Juliusz Kossak czy Józef Brandt, a także pamiątki po rodzinie Sułkowskich. Na koniec warto udać się do kawiarni muzealnej, która mieści się w Galerii Zamkowej. Jest tam również prowadzona sprzedaż dzieł antycznych, biżuterii, ceramiki czy tkactwa artystycznego, dlatego jeśli chcesz przywieźć ciekawą pamiątkę z podróży do Bielska-Białej, tutaj masz okazję ją kupić.
Studio Filmów Rysunkowych
Studio Filmów Rysunkowych to atrakcja Bielska-Białej, której nie sposób pominąć. To właśnie tutaj powstały najsłynniejsze bajki animowane, takie jak "Bolek i Lolek", "Reksio" czy "Porwanie Baltazara Gąbki". Jeśli czujesz sentyment do tych produkcji albo wybierasz się do Bielska-Białej z dziećmi i chcesz pokazać im, jak wyglądali bajkowi bohaterowie z Twojego dzieciństwa, koniecznie odwiedź to miejsce!
Studio Filmów Rysunkowych działa od 1947 roku i nagrano tutaj ponad tysiąc filmów animowanych. Zwiedzanie tego obiektu pozwoli przede wszystkim zagłębić się w tajniki tworzenia animacji, ale będziesz mieć także możliwość sprawdzenia się w roli reżysera i stworzenia własnej bajki. Studio posiada też pokaźną salę kinową, na której można obejrzeć kilkudziesięciominutowy pokaz bajek, które powstały w tym miejscu.
Kamienice
Bielsko-Biała słynie też z licznych zabytkowych kamienic, które stanowią perły architektury i nadają miastu niepowtarzalnego uroku. To przede wszystkim secesyjne kamienice wznoszone na przełomie XIX i XX wieku, które charakteryzują się finezyjnie zdobionymi elewacjami, witrażami, balkonami z kutymi balustradami o dekoracyjnych wzorach, a także wieżyczkami i wykuszami, które nadają budowlom dynamiki.
Secesyjne kamienice to między innymi słynna Kamienica Pod Żabami przy ulicy Targowej 2, zbudowana w 1903 roku. Jej znakiem rozpoznawczym jest bardzo oryginalny portal z rzeźbami dwóch żab przedstawionych w dość żartobliwej formie. Jedna z nich gra na mandolinie, natomiast druga siedzi oparta o beczkę wina, trzymając w ręku długą fajkę. Secesyjne kamienice można podziwiać też przy ulicy 3 Maja i na Placu Chrobrego.
Ciekawym przykładem jest także Kamienica Kałuży wybudowana w połowie XVIII wieku. Jej nazwa pochodzi od nazwiska Karla Kałuży, który był niegdyś właścicielem tej imponującej nieruchomości. Jej atrakcyjność tkwi w dekoracyjnej elewacji, która zawiera motywy rokokowe i bogate zdobienia okien.
Grodzisko w dzielnicy Stare Bielsko
Grodzisko to jeden z najstarszych i jednocześnie najbardziej intrygujących zabytków miasta. Jest datowane na XII wiek i stanowi pozostałość średniowiecznej osady rolniczej, produkcyjnej oraz warownej. Przez lata prowadzono tu badania archeologiczne, podczas których znaleziono wiele ciekawych artefaktów, w tym m. in. narzędzia z epoki kamiennej i dawne monety. Przedmioty te przybliżają historię o życiu mieszkańców tej osady.
Teatr Polski
Teatr Polski to kolejny warty zwiedzenia punkt na mapie atrakcji Bielska-Białej. Budynek Teatru Polskiego powstał pod koniec XIX wieku zgodnie z projektem wiedeńskiego architekta Emila Rittera von Förstera. Jest ciekawym przykładem architektury eklektycznej wzbogaconej o elementy neoklasycystyczne i neobarokowe. W chwili powołania Teatru Polskiego był on jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu, bo używano w nim oświetlenia elektrycznego, które jak na tamte czasy było nowością w technice teatralnej. Z kolei jednym z najważniejszych elementów wystroju teatru jest malowana kurtyna przedstawiająca taniec nimf. Do dziś budynek Teatru Polskiego zachował się w praktycznie niezmienionym stanie, choć jest już poddawany remontom.
Pierwsze przedstawienie zostało wystawione na deskach Teatru Polskiego w 1890 roku. Spektakl "Sen nocy letniej" został wówczas poprowadzony w języku niemieckim, podobnie jak wiele następnych, aż do roku 1922, kiedy to Teatr Polski powołał stałą zawodową scenę polską. Odtąd zaczęto wystawiać sztuki w obydwu tych językach.
Kościół Opatrzności Bożej
Do atrakcji Bielska-Białej zaliczamy też kościoły. Wiele z nich to budowle, które zachwycają swoją majestatycznością, a przykładem jest chociażby Kościół Opatrzności Bożej. To XVIII-wieczna świątynia, która początkowo składała się jedynie z krótkiej nawy i dwóch niewielkich wież, ale później została rozbudowana do formy, która znana jest obecnie. To przykład architektury późnobarokowej.
Wewnątrz świątyni zachowało się wyposażenie głównie z XIX wieku, w tym przepiękna ambona w kształcie łodzi, nawiązująca do łodzi św. Piotra. Znajdziemy tam również neobarokowe konfesjonały i wiele posągów świętych. Z kolei na fasadzie kościoła umieszczona jest tarcza zegarowa z 1888 roku.
Kościół Zbawiciela
Bielsko-Biała nazywane jest często "Małym Wiedniem", bo jego architektura dość mocno nasuwa skojarzenia ze stylem wiedeńskim, a część budynków jest wprost dziełem wiedeńskich architektów. Przykładem takich zabudowań jest chociażby Kościół Zbawiciela. Został wzniesiony w latach 1782-1790 według projektu wiedeńczyka Henryka von Ferstela. Z zewnątrz zachwyca swoim neogotyckim stylem, ale urzekające jest również jego wnętrze, zwłaszcza, że zdobią go piękne XIX-wieczne organy i cztery żyrandole pochodzące z tego samego okresu.
Kościół Zbawiciela to kościół ewangelicko-augsburski. Jest zlokalizowany w tzw. Bielskim Syjonie, czyli na terenie miasta, gdzie pod koniec XVIII wieku wznoszono wiele ewangelickich budowli sakralnych i świeckich. Na przestrzeni lat kościół był odbudowywany po zniszczeniu przez pożar i huragan, a także przebudowywany, czemu zawdzięcza swój obecny kształt.
Pomnik Marcina Lutra
W okolicy Kościoła Zbawiciela, na placu Marcina Lutra znajduje się słynny pomnik tego reformatora religijnego. To jeden z najsłynniejszych monumentów zlokalizowanych w przestrzeni miasta. Został wykonany przez wybitnego rzeźbiarza Franza Vogl'a i mierzy 2,5 metra oraz ma wagę 690 kilogramów. Przedstawia Marcina Lutra w pełnej postaci, ubranego w togę i trzymającego w rękach Biblię.
Pomnik Marcina Lutra odsłonięto w 1990 roku na cześć wiernych kościoła ewangelickiego, którzy niegdyś stanowili dużą grupę w społeczności mieszkańców Bielska-Białej. Szacuje się, że w latach 80. XCIII wieku ponad połowa osób zamieszkujących to miasto była wyznania ewangelickiego. Co ciekawe, pomnik Marcina Lutra w Bielsku-Białej to to jedyny pomnik tego reformatora w Polsce, bo wszystkie inne zostały usunięte po II wojnie światowej.
Katedra Świętego Mikołaja
W Bielsku-Białej atrakcją sakralną jest także Kościół św. Mikołaja, będący katedrą diecezji bielsko-żywieckiej. To jeden z najstarszych kościołów rzymskokatolickich w tym mieście, bo został wzniesiony w roku 1447. Omawiana budowla łączy w sobie kilka stylów architektonicznych i charakteryzuje się bogato zdobioną fasadą oraz monumentalną budową, bo wieża ma aż 61 metrów wysokości i można podziwiać z niej panoramę Starego Miasta. Imponujące jest także wnętrze, w którym odnajdziemy wiele dzieł sztuki sakralnej, a także przepiękne freski i witraże.
Warto wiedzieć, że kościół św. Mikołaja początkowo miał nieco inną formę, ale gdy w wyniku pożaru część zabudowy uległa zniszczeniu, na początku XX wieku podjęto odbudowę obiektu, której owocem jest kształt katedry, jaki możemy podziwiać dzisiaj. Kościół św. Mikołaja został wpisany do rejestru zabytków.
Muzeum Historyczne
Muzeum Historyczne w Bielsku Białej to instytucja, która dba o szerzenie bogatej historii, kultury i dziedzictwa miasta oraz regionu. Oprócz głównej siedziby znajdującej się w Zamku Sułkowskich, posiada także trzy oddziały, które warto odwiedzić.
Dom Tkacza
Jednym z oddziałów Muzeum Historycznego jest Dom Tkacza. To wyjątkowa atrakcja Bielska-Białej, która przenosi zwiedzających do czasu, kiedy miasto to było jednym z najważniejszych ośrodków tkactwa w Polsce. Taka podróż z pewnością spodoba się wszystkim miłośnikom historii, tradycji i rzemiosła. Dom Tkacza to drewniany budynek w zabytkowej dzielnicy Bielska - w okolicy ulicy Sobieskiego. Zachowano w nim oryginalny układ pomieszczeń oraz wyposażenie, aby oddać klimat życia i pracy dawnych rzemieślników.
Centralnym punktem Domu Tkacza jest jednak warsztat tkacki, który prezentuje proces powstawania tkanin, od obróbki włókien, aż po finalny produkt. Podczas wizyty możesz zobaczyć, jak dawniej pracowano na ręcznych krosnach, jakie były inne urządzenia tkackie i jak działają, bo wszystkie zgromadzone tutaj sprzęty są sprawne.
Stara Fabryka
Kolejny oddział Muzeum Historycznego to Stara Fabryka, dawniej określana jako Muzeum Techniki i Włókiennictwa. Można powiedzieć, że łączy historię, technikę i kulturę w jedną fascynującą opowieść o przemyśle i ludziach, którzy przez lata tworzyli fundamenty nowoczesnego Bielska-Białej. Jeżeli interesujesz się historią i dziedzictwem przemysłowym, nie może Cię tu zabraknąć. Stara Fabryka mieści się w dawnym budynku fabrycznym z XIX wieku przy ulicy Żwirki i Wigury 8.
Wizyta w Starej Fabryce pozwala zgłębić przede wszystkim historię przemysłu włókienniczego i tekstylnego, który był niegdyś kluczowy dla rozwoju Bielska-Białej. Zobaczysz tu oryginalne maszyny wykorzystywane w przemyśle włókienniczym, ale nie tylko. W Starej Fabryce znajduje się także strefa poświęcona historii Fiata 126p, czyli słynnego "Malucha". Obejmuje nie tylko prezentację auta, ale i przeróżnych artefaktów z nim związanych, takich jak oryginalne reklamy czy prototypy.
Falatówka
Niedaleko Bielska-Białej - w miejscowości Bystra - mieści się trzeci oddział Muzeum Historycznego. To dawna willa Juliana Fałata - jednego z najwybitniejszych polskich akwarelistów przełomu XIX i XX wieku. Urokliwy dom jest pełen artystycznego ducha, bo przez prawie 20 lat był zarówno miejscem pracy, jak i odpoczynku artysty. Dziś są tu wystawione jego dzieła, w tym pejzaże, portrety i słynne akwarele. Nie brakuje także pamiątek osobistych w postaci mebli czy przedmiotów codziennego użytku. Jeżeli więc należysz do miłośników sztuki, a na dodatek chcesz rozkoszować się nią w otoczeniu malowniczej okolicy, koniecznie się tutaj wybierz.
Prywatne Muzeum Literatury im. Reymonta
Muzeum Literatury im. Reymonta jest instytucją, która została powołana z myślą o promowaniu twórczości Władysława Reymonta - jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy i laureata Nagrody Nobla. To wyjątkowa przestrzeń dla wszystkich osób, które czerpią przyjemność z obcowania z pięknem słowa pisanego. Ekspozycje przedstawiają życie i twórczość nie tylko tego artysty, ale i innych cenionych pisarzy oraz poetów.
Muzeum Literatury aż do 2023 funkcjonowało jako placówka prywatna, gdyż zostało założone w 1989 roku przez Tadeusza Modrzejewskiego - bielszczanina słynącego z pasji do literatury, którą wyrażał poprzez ręczne przepisywanie książek i ich bogate ilustrowanie. Obecnie jest to już miejskie muzeum, bo jego zbiory zostały wykupione przez bibliotekę należącą do samorządu Bielska-Białej - Książnicę Beskidzką.
Bielsko-Bialski Ośrodek Sportu i Rekreacji
Czas na atrakcje Bielska-Białej, które zainteresują fanów sportu i aktywnego spędzania czasu. Mowa o nowej, zmodernizowanej w 2023 roku pływalni miejskiej "Panorama". Wszystkie dostępne tu baseny sportowe i rekreacyjne łącznie zajmują powierzchnię około 29 tys. metrów kwadratowych. To jednak nie wszystko, bo na terenie pływalni jest też zjeżdżalnia, trawiaste plaże, boiska do siatkówki plażowej, stoły do gry w tenisa stołowego i place zabaw dla dzieci. Trudno wymarzyć sobie lepszą przestrzeń na spędzanie czasu z rodziną w ciepły letni dzień!
Warto też wiedzieć, że pływalnia "Panorama" ma bogatą historię. Kilkukrotnie zorganizowano tutaj międzynarodowe zawody pływackie Martini Cup i inne wydarzenia sportowe, a także kręcono tutaj nowelę "Trzy starty" Ewy Petelskiej oraz film "Jutro Meksyk" Aleksandra Ścibora-Rylskiego.
Beskid Śląski
Wycieczka dla Bielska-Białej to także wspaniała okazja do odkrycia uroków malowniczego Beskidu Śląskiego, czyli pasma górskiego, które rozciąga się od okolic Bielska-Białej. To prawdziwy raj dla miłośników gór i przyrody, oferujący zarówno możliwość aktywnego wypoczynku, jak i podziwiania przepięknych krajobrazów.
Jeżeli dopiero rozpoczynasz przygodę z wędrówkami górskimi, warto wybrać nieco mniej wymagające szczyty, które nadają się na spokojną, jednodniową wycieczkę, takie jak Kozia Góra, Magura, Klimczok czy Szyndzielnia. Oczywiście w Beskidzie Śląskim są też miejsca, gdzie można uprawiać kolarstwo górskie, narciarstwo czy snowboard.
W granicach administracyjnych Bielska-Białej znajdują się dwa popularne szlaki górskie: Szyndzielnia i Dębowiec. Na Szyndzielnię warto wybrać się choćby z tego względu, że z wieży widokowej na tym szczycie można podziwiać panoramę Bielska-Białej i okolic, a wejście na wieżę wcale nie musi być okupione dużym wysiłkiem, bo kursuje tam kolej gondolowa. Znajduje się tu także Alpinarium, czyli ogród, w którym można poznać i zobaczyć ponad 100 gatunków roślin rosnących typowo na obszarach alpejskich.
Z kolei na Dębowcu znajduje się duży ośrodek rekreacyjno-narciarski "Dębowiec". Działa tutaj między innymi park linowy, kolei kanapowa o długości 600 metrów, snowpark, trasa do nauki jazdy na nartach i siłownia na świeżym powietrzu. Ośrodek pamięta też o najmłodszych, udostępniając im specjalny wyciąg zaczepowy dla dzieci i plac zabaw ze ścianką wspinaczkową, piramidą wspinaczkową i skałkami. Kolejka linowa ma przepustowość aż 2400 osób na godzinę, dlatego nawet podczas dużego ruchu nie trzeba długo czekać na wjazd na górę. Bez obaw można wybrać się tutaj samochodem, bo przy dolnej stacji kolejki jest dostępny parking oferujący 110 miejsc, a jeśli zostanie zapełniony, możesz skorzystać z 350 bezpłatnych miejsc pod halą widowiskowo-sportową sąsiadującą z ośrodkiem.
Jak wygodnie poruszać się po Bielsku-Białej i okolicach?
Bielsko-Biała do doskonały cel na weekendowy wyjazd z rodziną albo ze znajomymi. Już samo miasto oferuje kilka ciekawych miejsc, które warto odwiedzić, ale dzięki swojemu położeniu staje się także idealną bazą wypadową do zwiedzania okolic. Niedaleko stąd niedaleko znajdują się się bowiem malownicze góry, a także Katowice i Kraków, w których to miastach nie brakuje atrakcji. Niecała godzina drogi samochodem dzieli także Bielsko-Białą od czeskiej granicy, gdzie czekają kolejne interesujące miejsca do odkrycia.
Do Bielsko-Białej można dotrzeć na różne sposoby. Wiele osób wybiera podróż koleją, bo do stacji Bielsko-Biała Główna regularnie kursują pociągi m.in. z Katowic, Krakowa, Białegostoku, Warszawy czy Bydgoszczy. Alternatywą są także połączenia autobusowe, które oferuje m. in. przewoźnik FlixBus. Zarówno dworzec kolejowy, jak i autobusowy dzieli od centrum miasta zaledwie kilkanaście minut spaceru.
Można zdecydować się też na transport samochodowy. To dobry pomysł zwłaszcza wtedy, jeśli masz w planie zwiedzanie okolicznych atrakcji Bielska-Białej albo wybierasz się w podróż całą rodziną lub większą grupą przyjaciół, bo łatwiej będzie się przemieszczać ze wszystkimi bagażami. Nie trzeba też dostosowywać się do rozkładu jazdy komunikacji miejskiej ani szukać przystanków - podróż autem to czysta przyjemność! Jeżeli nie masz własnego samochodu, nic straconego - możesz skorzystać z usług naszej wypożyczalni samochodów Bielsku-Białej.
Wypożyczenie samochodu w Bielsku-Białej
Niezależnie od tego, czy planujesz jednodniową wycieczkę po Bielsku-Białej czy dłuższy wyjazd, wypożyczalnia CarFree ma dla Ciebie ofertę. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą zapewnić sobie możliwość komfortowego podróżowania po Polsce i za granicę. Gwarantujemy atrakcyjne ceny wynajmu i elastyczne warunki współpracy, dopuszczające m. in. jazdę bez narzuconego limitu kilometrów, bezpłatne odwołanie rezerwacji, brak konieczności uiszczania kaucji i możliwość płatności dopiero przy odbiorze auta. W naszych umowach nie ma ukrytych opłat, a o całościowym koszcie usługi zostaniesz poinformowany jeszcze na etapie rezerwacji. Stworzyliśmy także wygodny system rezerwacji online, dzięki któremu w kilka chwil załatwisz wszystkie formalności, a jeśli pojawi się problem lub dodatkowe pytania, możesz skontaktować się z nami o każdej porze dnia i nocy, bo nasza infolinia jest czynna 24/7.
Nasz najbliższy punkt odbioru zlokalizowany jest przy ulicy Warszawskiej 2 w Bielsku-Białej, ale nie ma problemu, abyśmy dostarczyli auto dokładnie tam, gdzie chcesz rozpocząć nim podróż, np. na dworzec albo bezpośrednio pod Twój dom w innym mieście. Najbliższe oddziały znajdują się w Krakowie, w centrum miasta oraz na lotnisku.
Wynajem aut w Bielsku-Białej - które auto wybrać?
Z myślą o zróżnicowanych potrzebach użytkowników, stworzyliśmy ofertę obejmującą różne segmenty aut. Segment B z takimi modelami jak Hyundai i20, Citroen C3 czy Opel Corsa będzie idealnym wyborem dla tych, którzy poszukują ekonomicznego rozwiązania. Jeżeli potrzebujesz nieco więcej miejsca, do dyspozycji masz także kilka modelów kombi. Z kolei osobom wybierającym się w dłuższe trasy polecamy nasze propozycje z segmentu SUV i CROSSOVER, takie jak Opel Mokka, Toyota C-HR czy Citroen C4. Wiele z aut w naszej ofercie dostępnych jest w wersji z automatyczną lub manualną skrzynią biegów. A jeżeli chcesz zaszaleć i usiąść za kółkiem naprawdę ekskluzywnego samochodu, wypróbuj nasze elektryczne modele Tesli!
1. Jakie są warunki wynajmu auta?
Przy udzielaniu zgody na wynajem bierzemy pod uwagę tylko dwa czynniki - ukończone 21 lat oraz posiadanie prawa jazdy nie krócej niż rok. Jeżeli nie spełniasz tych warunków, nadal masz możliwość wypożyczenia auta, ale musisz zapewnić kierowcę, który je spełnia.
2. Czy obowiązuje limit kilometrów?
Nie, dlatego wypożyczając auto na wycieczkę możesz nim podróżować do woli! Jedynie klienci wypożyczający samochód na okres dłuższy, niż miesiąc, muszą pamiętać o limicie wynoszącym 3000 km/miesiąc.
3. Czy trzeba wpłacać kaucję?
Nie, dlatego więcej pieniędzy zostaje w Twoim portfelu! Kaucja pobierana jest jedynie w dwóch przypadkach: gdy chcesz wypożyczyć samochód z segmentu Premium lub wtedy, gdy wypożyczającym jest osoba nieposiadająca polskiego obywatelstwa, a wypożyczenie dotyczy samochodów z segmentów B, C, C+Kombi, C+Automat, Crossover+Automat, D+Automat, SUV, SUV+Automat, M, P, R lub R+Automat.