Kazimierz Dolny - atrakcje, co warto zwiedzić w Kazimierzu i okolicach?
Kazimierz Dolny - atrakcje, co warto zwiedzić w Kazimierzu i okolicach?
Kazimierz Dolny jest położony w województwie lubelskim. Stanowi jedno z najbardziej turystycznych miast na tle całego kraju i wchodzi w skład trójkąta turystycznego Puławy-Kazimierz Dolny-Nałęczów. Przyciąga turystów licznymi zabytkami, ale i malowniczym położeniem nad rzeką Wisłą. Jeżeli więc szukasz pomysłu na weekendowy wyjazd z najbliższymi, warto tutaj zajrzeć. Zapraszamy do przejrzenia naszego przewodnika, z którego dowiesz się więcej na temat największych atrakcji Kazimierza Dolnego i okolic oraz poznasz prosty sposób na wygodne zorganizowanie takiej wycieczki.
Krótka historia Kazimierza Dolnego
Planując wycieczkę po Kazimierzu Dolnym warto choć trochę zaznajomić się z historią miasta. Jest to miejscowość, której przyznano prawa miejskie w pierwszej połowie XIV wieku, ale Władysław Jagiełło dokonał lokacji miasta na prawie magdeburskim w 1406 roku. Po tym wydarzeniu Kazimierz Dolny przeszedł w etap intensywnego rozwoju - w centrum miasta wytyczono rynek i zaplanowano układ przestrzenny okolicy.
A skąd w ogóle wzięła się nazwa tego miasta? Pierwotnie była tu osada zwana Wietrzną Górą, która należała do zakonu benedyktynów. W 1181 roku Kazimierz Sprawiedliwy przekazał ją norbertankom z podkrakowskiego Zwierzyńca, a one nadały osadzie nazwę Kazimierz, w nawiązaniu do imienia darczyńcy. Przydomek "Dolny" został dodany później i wyniknął stąd, iż szukano nazwy, która odróżni miasto od Kazimierza leżącego pod Krakowem, w górnym biegu Wisły.
Na przestrzeni lat Kazimierz Dolny był świadkiem wielu tragicznych wydarzeń historycznych - w 1656 został spalony podczas najazdu szwedzkiego, w 1831 miała tu miejsce jedna z bitew powstania listopadowego, a podczas II wojny światowej Niemcy utworzyli tutaj getto dla ludności żydowskiej. W mieście zachowało się jednak wiele obiektów wartych zobaczenia, dlatego zdecydowanie warto zaplanować wycieczkę po Kazimierzu Dolnym.
Kazimierz Dolny - atrakcje
W omawianym mieście znajdzie się coś dla miłośników przyrody, dawnej architektury, muzeów czy kościołów. Przedstawiamy najciekawsze miejsca na mapie Kazimierza Dolnego.
Centrum Kazimierza Dolnego
Zwiedzanie Kazimierza Dolnego warto rozpocząć od Starego Miasta. To miejsce, w którym można poczuć prawdziwą atmosferę tego miasta. Jeżeli zastanawiasz się, gdzie znajduje się rynek w Kazimierzu Dolnym, to jest on właśnie tutaj i stanowi centralny punkt Starego Miasta. Chętnie spędzają tu czas zarówno mieszkańcy Kazimierza Dolnego, jak i turyści, zwłaszcza że wokół placu znajduje się wiele kawiarni i klimatycznych restauracji. Ogólnie rynek można podzielić na starszą część, która znajduje się bliżej kościoła parafialnego i nowszą ulokowaną niżej, o nieco większej powierzchni.
Studnia
Pośrodku kazimierskiego rynku znajduje się zabytkowa studnia z XIX wieku. Pierwotnie była zdrojem ulicznym, później celem ułatwienia czerpania wody zamontowano na niej ręczną pompę abisyńską, ale dopiero w 1916 roku zyskała atrakcyjny wygląd, za sprawą architekta i konserwatora zabytków Jana Koszczyc-Witkiewicza. W późniejszych latach studia była oczywiście odrestaurowywana i remontowana, a nawet wzbogacona o reflektory, które wieczorami pięknie podświetlają jej drewnianą konstrukcję i nadają magicznego uroku. Ogólnie studnie w Kazimierzu Dolnym to dość ważny symbol miasta, bo nieco mniejsza znajduje się też w górnej części rynku, a dwie kolejne na ulicy Krakowskiej i Lubelskiej.
Pomnik psa
Na kazimierskim rynku zobaczysz też dość wyjątkowy pomnik - psa o imieniu Werniks. Wiąże się z nim wyjątkowa historia, bowiem zgodnie z krążącymi legendami, jest to kundelek, który przed laty każdego dnia przepływał Wisłę z Janowca do Kazimierza i uwielbiał przesiadywać na tutejszym rynku, zaskarbiając sobie sympatię mieszkańców. Nikogo nie powinien dziwić dość mocno wyświecony nos pupila, bo wśród turystów istnieje przekonanie, że potarcie go przynosi szczęście. Jest to pierwszy w Polsce posąg kundelka.
Kamienice
Rynek w Kazimierzu Dolnym jest otoczony przez piękne renesansowe kamienice. Jedna z nich to kamienica Gdańska utrzymana w stylu barokowym. Powstała w 1795 roku i po II wojnie światowej została odbudowana. Nazwa "kamienica Gdańska" jest natomiast nawiązaniem do czasów, kiedy to Kazimierz Dolny był jednym z głównych portów na środkowej Wiśle, skąd codziennie statkami wysyłano w ogromnych ilościach zboże, a Kazimierz Dolny zyskał miano "małego Gdańska", w podobieństwie do portowego Gdańska, znanego z handlu międzynarodowego.
Przy rynku są jeszcze dwie słynne renesansowe kamienice - tzw. kamienice braci Przybyłów. Powstały w 1615 roku i charakteryzują się bogato rzeźbioną elewacją, na której można dostrzec między innymi św. Krzysztofa trzymającego na ramieniu Dzieciątko Jezus oraz św. Mikołaja w stroju biskupim, trzymającego w ręku pastorał.
Z kolei przy ulicy Senatorskiej znajduje się jeszcze jeden tego typu budynek - kamienica Celejowska. Została zbudowana w 1635 roku z kamienia wapiennego pozyskanego na zlecenie majętnego kupca Bartłomieja Celeja.
Kazimierskie koguty
Spacerując uliczkami Starego Miasta warto też skosztować lokalnych specjałów, które są dostępne w tutejszych piekarniach i straganach. Mowa o charakterystycznych wypiekach w kształcie koguta, wyrabianych z ciasta drożdżowego, które zapisały się już jako symbol Kazimierza Dolnego. Ich smak jest nieco maślany i przypomina chałkę, dlatego z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom słodkości.
A skąd w ogóle w Kazimierzu Dolnym wzięła się tradycja koguta? Odpowiedź ukryta jest w jednej z tutejszych legend. Zgodnie z nią dawno temu nad Wietrzną Górę przylatywał diabeł zwabiany odprawianymi tu pogańskimi rytuałami, ale gdy na górze wzniesiono klasztor, przeniósł się do zamkowej fosy. Od tej pory rozsmakował się też w lokalnym drobiu, a konkretnie - w kogutach. Gdy z tego powodu miasto opustoszało z kogutów, ostatni z nich chciał się uchronić przed zjedzeniem, ukrywając się w kryjówce skropionej przez zakonników wodą święconą. Gdy diabeł poczuł zapach wody, uciekł z miasta, a ocalony kogut wyszedł z ukrycia i dumnie spacerował po kazimierskim rynku.
Galerie artystyczne
Choć niewielu o tym wie, Kazimierz Dolny jest miastem galerii artystycznych. Jest ich tutaj kilkadziesiąt, a najwięcej w okolicach rynku, zwłaszcza przy ulicy Lubelskiej. Wiele z nich zapewnia możliwość nie tylko zobaczenia ciekawych wystaw, ale i wyjątkowych spotkań z artystami. Wśród najpopularniejszych propozycji jest między innymi Galeria Grabskich z licznymi dziełami sztuki malarskiej, Galeria Sztuki Indygo Art Sylwia Lis - Persona, w której można dowiedzieć się ciekawostek na temat ręcznie czerpanego papieru organicznego czy Galeria Sztuki Kolor, gdzie można obejrzeć i nabyć autorskie obrazy Państwa Gruszeckich. Wiele ciekawych pamiątek można kupić też w Galerii Sztuki Czerwone Wino, gdzie czekają propozycje z kategorii malarstwa, rzeźby, ceramiki, szkła, biżuterii, a nawet mebli.
Wzgórze Trzech Krzyży
Wzgórze Trzech Krzyży to niewątpliwie jedna z największych atrakcji Kazimierza Dolnego, które przyciąga zarówno miłośników pięknych krajobrazów, jak i osoby poszukujące chwili refleksji. Jest położone około 190 metrów nad poziomem morza i około 50 metrów nad centrum miasta, dlatego stanowi doskonały punkt widokowy. Z Góry Trzech Krzyży rozciąga się cudowna panorama na rynek, okoliczne wzgórze i wijącą się w dole Wisłę. Choć droga na ten szczyt wymaga przejścia wielu kamiennych schodów, zdecydowanie warto podjąć ten wysiłek.
Jak sugeruje nazwa, na górze znajdują się trzy drewniane krzyże. Pochodzą z początku XVIII wieku, kiedy to przez miasto przeszła straszliwa epidemia cholery. Krzyże zostały tu wzniesione jako wotum dziękczynne po ustaniu zarazy i upamiętniające jej ofiary.
Co ciekawe, historia Góry Trzech Krzyży jest o wiele bogatsza i sięga wielu lat wstecz, bowiem przez wieki miejsce to pełniło różnorodne funkcje. Znajdujemy tu pozostałości po średniowiecznym zespole obronnym, ale i ślady dawnych obrzędów pogańskich, co wskazywałoby na to, iż było to wczesnośredniowieczne miejsce kultu.
Ruiny zamku
Ruiny zamku w Kazimierzu Dolnym to miejsce pełne historycznego uroku, które przenosi zwiedzających w czasy średniowiecza. Zamek został wzniesiony w XIV wieku za panowania Kazimierza Wielkiego i stanowił wówczas ważny element systemu obronnego doliny Wisły. Służył jednocześnie jako warownia i rezydencja, bo jego część od strony miasta zagospodarowano na pomieszczenia mieszkalne, natomiast po przeciwnej stronie była brama. Na przestrzeni lat zamek był poddawany wielokrotnym przebudowom, ale podczas Potopu Szwedzkiego uległ zniszczeniu i od tej pory zaczął popadać w ruinę, dlatego dziś można tu oglądać tylko fragmenty murów obronnych i budynku mieszkalnego. Ruiny zamku w Kazimierzu Dolnym to jednak nie wszystko, bo jest tutaj także wieża (baszta), oddalona o około 200 metrów.
Baszta do dziś zachwyca swoimi imponującymi rozmiarami, bo ma wysokość 20 metrów i średnicę 10 metrów, a grubość murów sięga 4 metrów. Warto jednak wiedzieć, że kiedyś była jeszcze wyższa i posiadała stożkowy dach. Służyła nie tylko celom obronnym, ale i jako latarnia rzeczna, aby ułatwiać nawigowanie statków na Wiśle. Dziś baszta to doskonały punkt widokowy na miasto.
Spichlerze
Liczne spichlerze w Kazimierzu Dolnym to symbolem miasta i pamiątka po czasie, kiedy to handel zbożem był fundamentem rozwoju tego miasta. Zboże, które spływało z okolicznych pól było tu składowane i przeładowywane na statki, które następnie płynęły Wisłą do Gdańska. Szacuje się, że w XVII wieku wszystkich spichlerzy było około 60, ale do dziś przetrwało tylko kilka, z tym że żaden nie pełni już swojej pierwotnej funkcji, bo zostały przekształcone na hotele, muzea i inne obiekty. Większość ocalałych spichlerzy znajduje przy ulicy Puławskiej.
Kościół Farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja Apostoła
Wśród atrakcji Kazimierza Dolnego znajdują się też obiekty sakralne, a jednym z najważniejszych jest górujący nad rynkiem kościół parafialny pw. św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja Apostoła. Jego budowę ufundował Kazimierz Wielki w XIV wieku.
Kościół Farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja Apostoła ma piękne wnętrze, w dużej mierze złożone z oryginalnie zachowanych elementów. Przykładem są już same drewniane drzwi otwierające wejście główne - pochodzą z XVII wieku. Najcenniejszym elementem Kościoła Farnego są jednak organy, które prawdopodobnie są najstarszymi tego typu organami w Polsce. Pochodzą z XVII wieku i wciąż są w stanie używalności. Latem organizowany jest tutaj nawet Kazimierski Festiwal Organowy.
Do ciekawych elementów wystroju Kościoła Farnego zaliczamy też meluzynę, czyli ozdobny świecznik w kształcie głowy jelenia wyposażony w naturalne poroże. Legenda głosi bowiem, że Kazimierz Wielki nakazał budowę kościoła w miejscu, gdzie wcześniej upolował pięknego jelenia.
Sanktuarium Matki Bożej Kazimierskiej
W Kazimierzu Dolnym znajduje się także Klasztor Franciszkanów, określany też jako Kościół Zwiastowania Najświętszej Marii Panny lub Sanktuarium Matki Bożej Kazimierskiej. To symbol Kazimierza Dolnego i obowiązkowy punkt na mapie każdego, kto chce poznać duchowe i historyczne dziedzictwo tego urokliwego miasta. Historia Klasztoru Ojców Franciszkanów sięga XVII wieku.
Klasztorne mury kryją liczne dzieła sztuki sakralnej i elementy, które pozostały z wystroju pierwotnego, w tym barokowy ołtarz główny z 1770 roku. Najcenniejszym zabytkiem sakralnym jest jednak obraz pochodzący z 1600 roku i przedstawiający scenę Zwiastowania. Z kolei z zewnątrz na murach można zobaczyć obrazy prezentujące kolejne stacje Męki Pańskiej. Powstały w 1814 roku, a ich autor jest anonimowy. Jest tutaj także 25-metrowa studnia z kołowrotem, pochodząca z 1629 roku. Klasztor to również doskonały punkt widokowy.
Stary Cmentarz Żydowski
W Kazimierzu Dolnym przy ulicy Lubelskiej znajduje się historyczny cmentarz żydowski. Kirkut ten powstał w XVI wieku i przypomina o wielokulturowej przeszłości miasta, bowiem szacuje się, że przed II wojną nawet ponad 60% społeczności Kazimierza Dolnego stanowili Żydzi. W dużej części w czasie II wojny światowej cmentarz został zniszczony, bo Niemcy niszczyli nagrobki i wykorzystywali je do brukowania dziedzińca klasztoru Reformatorów, gdzie utworzyli Gestapo. Po wojnie część nagrobków udało się jednak odzyskać i zbudowano z nich lapidarium, na wzór jerozolimskiej ściany płaczu. Stanowi ono element wyróżniający ten cmentarz żydowski. Kirkut można zwiedzać codziennie.
Stara Chata
Niecały kilometr od rynku znajduje się Stara Chata, czyli najstarszy drewniany budynek w tym mieście. Pochodzi z przełomu XVII i XVIII wieku, na co wskazuje technika budowy bez użycia piły. Dawniej chata należała do rodziny Kobiałków, służąc jako schronienie przed pszczołami z okolicznych uli. Dziś ta wiekowa, kryta strzechą chata została odnowiona i przekształcona na miejsca noclegowe. Oczywiście wewnątrz wszystko urządzone jest w nowoczesny sposób, ale z zewnątrz chata wciąż zachowała tradycyjną architekturę, dlatego jeżeli planujesz zostać w Kazimierzu Dolnym na kilka dni i chcesz poczuć klimat dawnej wsi nadwiślańskiej, warto zainteresować się tym miejscem.
Muzeum Nadwiślańskie
Będąc w Kazimierzu Dolnym, warto wybrać się do Muzeum Nadwiślańskiego. Placówka ta powstała w 1963 roku i od tego czasu gromadzi i prezentuje różnorodne zbiory, które ilustrują historię, kulturę i tradycję regionu. Dowiedzmy się nieco więcej na temat najpopularniejszych oddziałów Muzeum Nadwiślańskiego.
Muzeum Sztuki Złotniczej
Muzeum Sztuki Złotniczej mieści się w Gmachu Głównym Muzeum Nadwiślańskiego, przy ulicy Rynek 19. To miejsce, w którym masz okazję poznać liczącą ponad 1000 lat historię polskiego złotnictwa i zobaczyć około 1900 eksponatów prezentujących zarówno historyczne, jak i współczesne przykłady kunsztu jubilerskiego i złotniczego. Znajduje się tutaj zabytkowa biżuteria, kielichy liturgiczne, relikwiarze, a także przedmioty codziennego użytku, takie jak srebrne zastawy stołowe czy szkatułki.
Muzeum Dawnych Słowian - Grodzisko Żmijowiska
Ten oddział to jedno z najbardziej oryginalnych muzeów w Polsce. Jest położone około 16 km od Kazimierza Dolnego - w Gminie Wilków. Stanowi pozostałość po osadzie obronnej datowanej na IX wiek, zamieszkiwanej przez Słowian. W Grodzisku można zobaczyć rekonstrukcje dawnych chat i zagłębić się w tajniki ówczesnego garncarstwa, smolarstwa, hutnictwa i innych rzemiosł, a także w dawne sposoby przygotowywania jedzenia. To idealne miejsce dla miłośników archeologii i historii. Wstęp na teren oddziału jest bezpłatny i możliwy o każdej porze dnia.
Oddział Przyrodniczy
To z kolei propozycja dla miłośników natury. Oddział Przyrodniczy Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym skupia się na prezentacji walorów przyrodniczych Małopolskiego Przełomu Wisły, Kotliny Chodelskiej, Równiny Bełżyckiej i Płaskowyżu Nałęczowskiego, czyli obszarów cennych pod względem geologicznym i biologicznym. Zbiory liczą aktualnie ponad 1200 pozycji, a wśród nich są eksponaty paleontologiczne, entomologiczne, botaniczne i zoologiczne. Najmłodszych z pewnością zainteresują żywe eksponaty - szklany ul z pszczelą rodziną, akwarium z wiślanymi rybami oraz mrowisko.
Dom Kuncewiczów
Dom Kuncewiczów to wyjątkowa atrakcja Kazimierza Dolnego. która łączy w sobie klimat artystycznej bohemy z fascynującą historią polskiej literatury. Położony na wzgórzu w otoczeniu pięknej zieleni, przez lata stanowił dom Marii i Jerzego Kuncewiczów - wybitnych postaci polskiej literatury XX wieku. Budynek powstał w XX wieku według projektu architekta Karola Sicińskiego. Z zewnątrz wyróżnia się oryginalną architekturą, łączącą elementy tradycyjnego stylu dworkowego z nowoczesnymi rozwiązaniami. Dom Kuncewiczów nazywany jest także "Willą pod Wiewiórką", bo na okolicznych drzewach nie trudno było spotkać te zwierzęta. Obecnie willę przekształcono na oddział Muzeum Nadwiślańskiego poświęcony życiu i twórczości Kuncewiczów. Jego wnętrza zachowały oryginalny wystrój, a wśród eksponatów znajdują się rękopisy, fotografie i inne pamiątki rodzinne.
Wąwóz Korzeniowy Dół
Należysz do miłośników przyrody i jej niecodziennych form? W mieście, jakim jest Kazimierz Dolny, atrakcje tego typu również są dostępne. Mowa o wąwozie lessowym znajdującym się na obrzeżach miasta, który określany jest jako Wąwóz Korzeniowy Dół. Ma długość około 400 metrów, a wysokość jego ścian miejscami dochodzi nawet do 8 metrów. Stanowi doskonały przykład sił natury, a konkretnie wody, która przez lata wymywała miękki less, w skutek czego wyrzeźbiła ziemię w tak ciekawy sposób. Splątane, odsłonięte korzenie drzew, oplatające strome ściany wąwozu nadają mu niemalże baśniowego charakteru, a jego urok zmienia się wraz z porami roku. To idealne miejsce na spacer i pamiątkowe zdjęcia. Co ciekawe, Wąwóz Korzeniowy Dół nie jest jedynym w Kazimierzu Dolnym - warto zobaczyć też Plebankę, Wąwóz Czerniawy, Norowy Dół i Wąwóz Małachowskiego.
Bulwar Nadwiślański
Odkrywając uroki Kazimierza Dolnego, warto zaplanować też czas na przyjemny relaks nad brzegiem Wisły. To dobre miejsce na spacer albo na piknik. Stanowi też niejako punkt widokowy, bo spacerując wzdłuż Wisły można podziwiać panoramę miasta z poziomu rzeki, a także cumujące łodzie i statki, które oferują rejsy widokowe. To również świetne miejsce do obserwacji zachodu słońca. Nieopodal bulwarów są natomiast kawiarnie i restauracje, w których można się zatrzymać na coś dobrego.
Kazimierz Dolny- atrakcje w okolicy
Wiele miejsc wartych zobaczenia kryją też okolice Kazimierza Dolnego. Poznajmy kilka propozycji, które oddalone są od miasta zaledwie o 30-40 minut drogi samochodem.
Ruiny Zamku w Janowcu
Miłośników zamków z pewnością zainteresuje ten obiekt. Został wybudowany na początku XVI wieku przez ród Firlejów jako renesansowa rezydencja obronna. W kolejnych wiekach zmieniał właścicieli, przechodząc w ręce takich rodów jak Tarłowie czy Małachowscy. Niestety, stopniowo zamek popadał w ruinę i tak pozostało do dziś, choć jest stopniowo remontowany. Nieopodal zamku znajduje się też skansen prezentujący tradycyjną architekturę regionu, w tym zabytkowe chaty i wiatrak, który może być ciekawym uzupełnieniem wizyty.
Park Rozrywki Magiczne Ogrody w Janowcu
Jeżeli planujesz wycieczkę z dziećmi, koniecznie zabierz ich do Parku Rozrywki Magiczne Ogrody w Janowcu, gdzie zabawom nie będzie końca! Park jest podzielony na różne krainy, a każda z nich opowiada swoją własną baśniową historię i oferuje unikalne atrakcje. Dzieci mogą wspinać się na wieże, zjeżdżać na linach i odkrywać tajemnice labiryntów. To park sensoryczny, w którym Twoje pociechy będą miały okazję doświadczać wszystkimi zmysłami.
Nałęczowski Zwierzyniec
Kolejna propozycja dla rodzin z dziećmi to Nałęczowski Zwierzyniec, określany także jako mini zoo w Nałęczowie. To obiekt prowadzony przez prywatnych gospodarzy, który zapewnia okazję do zobaczenia na żywo takich zwierząt jak króliki, strusie, pawie, owce, ozdobne kury, tchórzofretki, kuce felińskie czy lisy polarne. Można też skorzystać tutaj z przejażdżki konnej albo zorganizować miły wieczór przy ognisku.
Wieża Ariańska w Wojciechowie
Wieża Ariańska została wzniesiona w XVI wieku i miała charakter zarówno obronny, jak i mieszkalny. Ma wysokość około 20 metrów i składa się z 3 kondygnacji. Na najwyższej znajduje się Muzeum Kowalstwa, dlatego możesz obejrzeć tutaj wystawę złożoną z niemalże 1500 eksponatów, w tym zarówno dzieła sztuki kowalskiej, jak i narzędzia, którymi posługiwano się przy ich tworzeniu.
Muzeum Nietypowych Rowerów w Gołębiu
To miejsce, którego miłośnicy jednośladów nie powinni ominąć. Można tu obejrzeć prawdziwe rowerowe perełki, w tym rowery poziome i cyrkowe, a nawet niemiecki rower sięgający czasów sprzed II wojny światowej, napędzany przy wykorzystaniu wałka. Dostępne wystawy są też okazją do pogłębienia wiedzy na temat historii roweru i jego znaczenia jako ekologicznego środka transportu.
Jak zorganizować wycieczkę po Kazimierzu Dolnym?
Kazimierz Dolny zdecydowanie zachęca do odwiedzenia. W mieście i w jego okolicach znajduje się wiele miejsc, które mają szansę zainteresować zarówno dzieci, jak i dorosłych, dlatego jest to świetny kierunek na wyjazd rodzinny czy wypad ze znajomymi. Jednak aby wygodnie przemieszczać się pomiędzy wszystkimi zaplanowanymi punktami wycieczki, najlepiej wybrać się tu samochodem. Nic straconego, jeżeli nie dysponujesz własnym - możesz skorzystać z oferty krótkoterminowego wynajmu aut CarFree.pl.
Wychodzimy z ofertą do wszystkich, którzy doraźnie potrzebują samochodu - na kilka godzin, weekend czy kilka dni. Dla wygody klientów, wszystkie formalności są u nas uproszczone do niezbędnego minimum. Wszystko zaczyna się od wypełnienia krótkiego formularza rezerwacyjnego online. Nie wymagamy przy tym wpłaty zaliczki ani kaucji, dlatego nic nie tracisz w przypadku ewentualnej zmiany planów. Płatności możesz dokonać dopiero przy odbiorze auta. Co więcej, nie ograniczamy Twojej przyjemności z podróżowania żadnym limitem kilometrów - podróżuj, ile chcesz, bez martwienia się o nadprogramowe koszty!
Podróżuj wygodnie z CarFree.pl
Wynajem samochodu z CarFree.pl to jedno z najlepszych rozwiązań, jeśli wybierasz się w celach turystycznych czy biznesowych do Kazimierza Dolnego. Kazimierz Dolny mieści się blisko Lublina i Radomia, gdzie dostępne są nasze wypożyczalnie:
-
Wypożyczalnia samochodów w Lublinie, ul. plac Dworcowy 1
-
Wypożyczalnia samochodów w Radomiu, ul. Władysława Beliny-Prażmowskiego 2
Chcesz rozpocząć podróż z innego miejsca? Na Twoje życzenie możemy dostarczyć auto w dowolną lokalizację na terenie całej Polski. Dopuszczamy również możliwość zwrotu auta poza placówkami wypożyczenia. Dzięki tej usłudze nie musisz tracić czasu na dojazd do placówki i możesz ruszyć w podróż nawet bezpośrednio spod domu, bez kłopotania się z ciężkimi walizkami w pociągu czy autobusie.
Posiadamy szeroką gamę nowoczesnych pojazdów, które odpowiadają na potrzeby różnych użytkowników, począwszy od ekonomicznego segmentu B, po auta premium, SUV'y i CROSSOVER'y. To samochody z najnowszych roczników, z bogatym wyposażeniem, w tym często z automatyczną skrzynią biegów. Skorzystaj z naszej oferty i przekonaj się, że wygodne podróżowanie bez posiadania własnego samochodu jest możliwe!
1. Czy każdy kierowca może skorzystać z oferty?
Kierowcą wynajętego auta może być tylko i wyłącznie osoba, która ukończyła 21 rok życia i ma uprawnienia do prowadzenia pojazdów od minimum roku.
2. Planuję podróż z dzieckiem. Czy jest opcja zamówienia pojazdu z fotelikiem?
Tak - prosimy o zaznaczenie odpowiedniego pola w formularzu rezerwacyjnym na naszej stronie internetowej. Mamy do wyboru fotelik dla dziecka o wadze 9-36 kg, nosidełko dla dziecka o wadze do 9 kg oraz podkładkę (siedzisko) dla dziecka.
3. Czy muszę odstawić auto w to samo miejsce, skąd go wypożyczyłem?
Możesz oddać pojazd w dowolnym miejscu na terenie Polski, ale prosimy o informowanie nas o tym podczas rezerwacji.
Czy w Kazimierzu Dolnym jest gdzie parkować?
W mieście są strefy płatnego parkowania, ale można znaleźć też bezpłatne parkingi.