Kara za brak OC - ile wynosi i jak jej uniknąć?
Mimo prawnego obowiązku, brak ubezpieczenia OC samochodu to wciąż dość powszechny problem wśród polskich kierowców. Nie wszyscy uświadamiają sobie jednak, że poruszanie się po drodze samochodem, który nie jest objęty ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej, to ogromne ryzyko, bo jeżeli policja lub inne organy wykryją tę nieprawidłowość, właściciel samochodu może popaść w poważne kłopoty finansowe.
Gdy dojdzie wtedy do wypadku z winy posiadacza nieubezpieczonego pojazdu, sprawa komplikuje się jeszcze bardziej. Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu, z którego dowiesz się, jaka kara grozi za brak OC oraz od jakich czynników zależy wysokość kary. Podpowiadamy też, jak sprytnie wybrnąć z sytuacji, gdy Twoje ubezpieczenie właśnie straciło ważność, a masz pilną potrzebę podróży samochodem i nie chcesz ryzykować karą za brak OC.
Obowiązek posiadania OC - z czego wynika?
Obowiązek posiadania OC wynika z Ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Dotyczy wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych. Jest to ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, które w razie wypadku drogowego lub innego zdarzenia na drodze ma na celu ochronę zarówno sprawcy, jak i ofiary. Na podstawie umowy ubezpieczenia obowiązkowego OC to ubezpieczyciel pokrywa wówczas koszty z tytułu naprawienia szkód, dzięki czemu osoba poszkodowana ma pewność szybkiego otrzymania odszkodowania, a sprawca unika konieczności ponoszenia dużych wydatków. Błąd na drodze może zdarzyć się każdemu, dlatego takie rozwiązanie jest ratujące w wielu sytuacjach.
Jak spełnić obowiązek dotyczący ubezpieczenia OC?
Aby spełnić ustawowy obowiązek posiadania policy OC właściciel pojazdu musi podpisać umowę ubezpieczenia z dowolnym towarzystwem ubezpieczeniowym. Oczywiście wcześniej warto porównać oferty kilku ubezpieczycieli, bo może okazać się, że zaproponowana przez nich wysokość składek dość znacznie się różni. W sieci dostępne są także internetowe porównywarki ubezpieczeń, z których warto skorzystać, aby szybciej znaleźć najkorzystniejszą ofertę.
Jeżeli umowa zostanie już zawarta, trzeba pamiętać o terminowej płatności kolejnych rat ubezpieczenia oraz pilnować jego ciągłości. Właściciele pojazdów zobowiązani są bowiem do posiadania zawsze ważnego ubezpieczenia OC, a wygaśnięcie ważności nawet na 1 dzień może rodzić niemałe problemy, bo wykrycie braku polisy OC w zależności od rodzaju pojazdu może prowadzić wówczas do nałożenia kary w wysokości od 310 do nawet 2800 zł.
Co prawda, na mocy ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych umowy OC ulegają automatycznemu wznowieniu, dlatego zachowanie ciągłości jest niejako ułatwione, ale trzeba pamiętać, że w pewnych sytuacjach może dojść do wygaśnięcia polisy OC, np. w przypadku pominięcia płatności składki OC.
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny
Kontrolę nad ustawowym obowiązkiem posiadania ważnego OC pełni Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. To organ, który jest uprawniony do nałożenia kary na posiadaczy pojazdów bez ważnego OC oraz do egzekwowania od nich wpłaty opłat karnych. Nie decyduje on jednak samodzielnie odnośnie tego, jaka kara zostanie naliczona, bo wysokość kary za brak OC została precyzyjnie określona we wcześniej wspomnianej Ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.
Kogo dotyczy obowiązek posiadania OC?
Zgodnie z Ustawą z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, obowiązek posiadania ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej dotyczy wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych, a więc zarówno właścicieli samochodów osobowych, jak i ciężarowych, ciągników samochodowych, autobusów i innych pojazdów, w tym motocykli.
Dlaczego posiadanie ubezpieczenia OC jest ważne?
Nie bez powodu ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej znajduje się w ubezpieczeniach obowiązkowych. Jest ono bardzo ważne, zarówno z punktu widzenia ofiary, jak i sprawcy zdarzenia drogowego. Przede wszystkim chroni poszkodowanych uczestników ruchu drogowego, gwarantując im otrzymanie środków pieniężnych na pokrycie szkód, bo zostaną one zapewnione przez towarzystwo ubezpieczeniowe, z którym sprawca ma zawartą umowę. Przekazanie pieniędzy następuje też stosunkowo szybko, bo zgodnie z przepisami prawa ubezpieczyciel na wypłatę odszkodowania ma 30 dni, licząc od daty zawiadomienia go o zdarzeniu.
Współpraca z firmą ubezpieczeniową z pewnością jest dużym ułatwieniem, ale procedury zostały skonstruowane tak, aby żaden poszkodowany w wypadku nie pozostawał bez środków. Jeżeli więc dana osoba zostanie poszkodowana w wypadku spowodowanym przez właściciela lub kierowcę nieubezpieczonego pojazdu, wówczas to Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zapewnia jej odszkodowanie - również w terminie 30 dni od otrzymania aktu szkody od zakładu ubezpieczeń pokrzywdzonego. Niezwłocznie występuje jednak do właściciela pojazdu z żądaniem zwrotu wypłaconej kwoty.
Z kolei z punktu widzenia sprawcy, OC pojazdu jest korzystne, bo odciąża go z odpowiedzialności za pokrycie szkód wobec innych uczestników ruchu drogowego. Brak ubezpieczenia OC oznaczałby, że wszystkie koszty sprawca musiałby pokryć z własnej kieszeni, a trudno wymagać, aby każdy z nas na zawołanie dysponował tak dużą kwotą pieniędzy. Nie zawsze chodzi bowiem tylko o koszty naprawy auta - w przypadku poważnych wypadków, powodujących uszczerbek na zdrowiu, brak ubezpieczenia wiązałby się również z tym, że sprawca musiałby pokryć poszkodowanym koszty związane z leczeniem, rehabilitacją, zakupem leków, wizytami lekarskimi, dojazdami do szpitala, a nawet z dożywotnią rentą. Kwestia posiadania ważnego OC jest zatem bardzo ważna, jeżeli nie chcesz wpaść w tarapaty finansowe.
Brak ubezpieczenia OC - najczęstsze powody
Brak obowiązkowego ubezpieczenia OC może wyniknąć z różnych przyczyn, a jedną z najczęstszych jest niewiedza. Wiele osób ma bowiem mylne przekonanie, że w przypadku, gdy dany pojazd jest zarejestrowany, ale jest nieużytkowany lub w stanie technicznym niepozwalającym na jego użytkowanie, to nie ma obowiązku posiadania ubezpieczenia, tymczasem obowiązek taki obejmuje każdy pojazd mechaniczny zarejestrowany w Polsce. Karą za brak OC może skończyć się też sytuacja, w której właściciel pojazdu zapomni opłacić jednej lub kilku składek, bo wówczas gdy nadejdzie dzień kończący obowiązywanie umowy, polisa OC nie przedłuży się automatycznie, lecz wygaśnie.
Brak ważnej polisy OC to problem, który często przydarza się też po zmianie właściciela auta. Co prawda nowy właściciel pojazdu może korzystać z OC poprzednika, ale trzeba być świadomym, że umowa wkrótce wygaśnie i wówczas trzeba wykupić OC we własnym zakresie. Najlepiej już podczas nabywania pojazdu dokładnie ustalić, do kiedy OC będzie zabezpieczane przez sprzedającego i ustawić sobie powiadomienie na telefonie, gdy ten dzień będzie się zbliżał.
Gdzie sprawdzić ważność OC pojazdu?
Jeżeli nie wiesz, czy samochód, który zakupiłeś od poprzedniego właściciela, jest jeszcze ubezpieczony, trzeba to sprawdzić, aby uniknąć kary w razie ewentualnego wykrycia braku ubezpieczenia. Możesz zrobić to na kilka sposobów. Pierwszy z nich to sprawdzenie ważności ubezpieczenia w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Wystarczy wejść na stronę internetową: www.cepik.gov.pl/dla-obywateli i pod rubryką "Historia pojazdu" kliknąć "Skorzystaj z usługi", a następnie uzupełnić numer rejestracyjny samochodu, numer VIN i datę pierwszej rejestracji. Usługa jest bezpłatna.
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny również udostępnia na swojej stronie internetowej formularz umożliwiający sprawdzenie, czy posiadacz danego pojazdu jest objęty ochroną OC na dany dzień. Formularz znajduje się pod linkiem: https://www.ufg.pl/infoportal/faces/oracle/webcenter/portalapp/pagehierarchy/Page190.jspx?_afrLoop=5249073416539184&_afrWindowMode=0&_adf.ctrl-state=16i4gpbdml_46.
Jeżeli pamiętasz, jak nazywał się ubezpieczyciel, możesz też spróbować się z nim skontaktować i poprosić o wystawienie Zaświadczenia o Przebiegu Ubezpieczenia Komunikacyjnego (ZOPUK). Takiego dokumentu można użyć później jako załącznika do ewentualnego odwołania od nałożonej kary.
Kontrola obowiązkowego OC - kto może jej dokonać
Brak ubezpieczenia OC najczęściej wychodzi na jaw, gdy właściciel pojazdu zostanie zatrzymany podczas kontroli policyjnej. Warto jednak wiedzieć, że policja nie jest jedynym organem, który ma obowiązek weryfikować posiadanie ważnego ubezpieczenia OC. Na takich samych prawach może dokonać tego Straż Graniczna, Inspekcja Transportu Drogowego, organy celne oraz organy odpowiadające za rejestrację pojazdów. Ponadto, nie obowiązek, lecz uprawnienie do kontroli, ma również Inspekcja Ochrony Środowiska, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny oraz inne organy uprawnione do kontroli ruchu drogowego.
W praktyce wygląda to tak, że jeżeli - przykładowo - podczas kontroli drogowej Policja wykryje brak OC samochodu, wystawia mandat karny i przekazuje informacje na ten temat do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Rolą tej instytucji jest ostateczne sprawdzenie ważności ubezpieczenia i zwrócenie się do właściciela samochodu z żądaniem uiszczenia opłaty karnej.
Jeszcze do niedawna każdy kierowca miał obowiązek posiadania przy sobie dokumentu potwierdzającego posiadanie ważnego, obowiązkowego ubezpieczenia OC, ale od października 2018 roku nie ma już takiej konieczności. Policja i inne organy uprawnione do kontroli mają dostęp do elektronicznych baz danych, w których na podstawie numeru rejestracyjnego auta są w stanie w kilka sekund sprawdzić, czy dany pojazd jest ubezpieczony.
Warto też wiedzieć, że w dobie nowoczesnych technologii do wykrycia braku OC może dojść też na skutek ustaleń własnych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Administruje on ogólnopolską bazą polis komunikacyjnych, która to baza jest przeszukiwana przez specjalne algorytmy służące do automatycznego wykrywania numerów rejestracyjnych pojazdów nieubezpieczonych.
Ile wynosi kara za brak OC w 2025 roku?
Zgodnie z art. 88 ust. 1 ustawy ubezpieczeniowej, w przypadku braku OC właściciel pojazdu musi liczyć się z karą pieniężną. Wysokość opłaty karnej zależy od rodzaju pojazdu, wysokości minimalnego wynagrodzenia oraz tego, jak długi czas pojazd pozostawał bez ważnego OC. W praktyce oznacza to, że brak OC w 2024 czy 2023 roku skutkował mniejszymi karami, niż w roku 2025, bo minimalne wynagrodzenie idzie w górę. Nie da się ukryć, że kary za brak ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej są duże, ale wszystko to służy w dobrym celu, odwodząc właścicieli aut od prób obchodzenia obowiązku ubezpieczeniowego.
Wspomniany art. 88 ust. 2 ustawy ubezpieczeniowej podaje, jaka maksymalna kara może zostać nałożona na właściciela pojazdu. W przypadku aut osobowych jest ona równa dwukrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę (brutto), w przypadku samochodów ciężarowych, ciągników samochodowych i autobusów wynosi ona trzykrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę, natomiast dla posiadaczy pojazdów innego typu, w tym między innymi motocykli, jest to jedna trzecia minimalnego wynagrodzenia za pracę. Warto przy tym dodać, że wysokość kary za brak OC zaokrągla się do pełnych 10 zł.
Brak ważnego OC powyżej 14 dni
Wyżej wspomniana maksymalna kara za brak ważnego ubezpieczenia OC odnosi się do sytuacji, w których ubezpieczenie straciło ważność więcej, niż 14 dni temu. Biorąc pod uwagę, że wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę od 1 stycznia 2025 roku wzrosła do 4666 zł brutto, wysokość kary wynosi zatem:
-
dla samochodów osobowych - 9300 zł;
-
dla samochodów ciężarowych, ciągników samochodowych i autobusów - 14 000 zł;
-
dla pozostałych pojazdów - 1560 zł.
Brak ubezpieczenia OC przez 4-14 dni
Im krótszy czas pozostawania bez polisy OC, tym mniejsza kara pieniężna. W przypadku, gdy czas ten wynosi od 4 do 14 dni, właściciel pojazdu zapłaci jedynie 50% maksymalnej kary. Analogicznie ostateczna wysokość kary zależna jest od rodzaju pojazdu:
-
dla samochodów osobowych - 4670 zł;
-
dla samochodów ciężarowych, ciągników samochodowych i autobusów - 7000 zł;
-
dla pozostałych pojazdów - 780 zł.
Brak polisy OC do 3 dni
Najłagodniejsze kary nakładane są na posiadaczy pojazdów, którzy nie posiadają obowiązkowego ubezpieczenia od 3 dni lub krócej. Płacą oni 20% maksymalnej kary, co przekłada się na następujące kwoty:
-
dla samochodów osobowych - 1870 zł;
-
dla samochodów ciężarowych, ciągników samochodowych i autobusów - 2800 zł;
-
dla pozostałych pojazdów - 310 zł.
Brak OC a wyjazd za granicę
Kara za brak OC w niektórych krajach bywa bardziej surowa, niż w Polsce, dlatego jeżeli planujesz wyjazd za granicę bez ważnego ubezpieczenia, tym bardziej nie warto tego bagatelizować. Niebezpieczne są zwłaszcza Niemcy, Szwajcaria, Luksemburg, Belgia, Grecja, Cypr, Irlandia, Malta i Serbia, bo w tych państwach za brak OC oprócz kary finansowej grozi Ci także kara pozbawienia wolności - przeważnie na czas do 12 miesięcy, ale w Luksemburgu do 3 lat. Co więcej, w Niemczech, Danii, Francji, Finlandii, Grecji, Włoszech, Islandii czy na Cyprze nieubezpieczone auto może nawet zostać skonfiskowane.
Brak OC a konsekwencje dla kierowcy niebędącego właścicielem pojazdu
Trzeba pamiętać, że kara za brak OC może dotyczyć także osób, które nie są właścicielami pojazdu, a jedynie nim kierują. Najczęściej są to przypadki, w których dany pojazd został pożyczony innej osobie, a ta prowadząc go spowodowała wypadek. W takich sytuacjach do odpowiedzialności finansowej pociągnięty zostanie zarówno właściciel, jak i kierujący pojazdem, co w praktyce oznacza wspólną spłatę odszkodowania na rzecz osoby poszkodowanej. Nie ma przy tym znaczenia, czy kierowca miał świadomość, że samochód, który prowadzi, jest nieubezpieczony - liczy się sam fakt jazdy autem bez OC.
Jak dokonać płatności?
Termin płatności za brak ubezpieczenia OC upływa po 30 dniach licząc od daty odebrania wezwania do zapłaty i zwykle na tym dokumencie podany jest numer do wpłaty. Jeżeli termin płatności minął, a właściciel nie dokonał zapłaty kary, trzeba być przygotowanym na to, że komornik sądowy, urząd skarbowy bądź inny organ egzekucyjny rozpocznie windykację. Za każdy dzień opóźnienia w zapłacie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny będzie naliczał też odsetki w wysokości takiej, jak dla zaległości podatkowych.
Kara za brak OC przedawnia się po 3 latach od dnia, w którym dokonano kontroli, ale nie później, niż z upływem 3 lat od ostatniego dnia roku kalendarzowego, w którym brak ubezpieczenia OC został wykryty. W niektórych sytuacjach okres przedawnienia może jednak zostać przedłużony, np. jeśli nastąpi zawieszenie postępowania egzekucyjnego albo właściciel pojazdu przyzna się do braku OC samochodu. Wydłużenie dotyczy także przypadków, w których organy egzekucyjne będą realizowały działania prowadzące do ściągnięcia opłaty karnej albo gdy zostanie wszczęte postępowanie sądowe, którego celem będzie ustalenie, czy OC samochodu było ważne na dzień kontroli.
Czy można złożyć odwołanie?
Jeżeli uważasz, że nałożenia kary dokonano niesłusznie, możesz skorzystać z przysługującego Ci prawa odwołania. Odwołanie musi jednak zostać podparte konkretnymi dowodami. Przykładowo, jeżeli została na Ciebie nałożona kara za brak OC, ale w tym czasie Twój samochód został skradziony, więc nie byłeś już jego posiadaczem, załącz do odwołania kserokopię dokumentu z policji, które potwierdzi te okoliczności. Pamiętaj, że Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może znieść karę za brak obowiązkowego ubezpieczenia tylko wtedy, gdy wyraźnie wykażesz, że obowiązek ubezpieczenia Cię nie dotyczył lub że pojazd był ubezpieczony. Inne dokumenty, których możesz użyć, składając odwołanie, to np. potwierdzenie wyrejestrowania pojazdu, umowa kupna-sprzedaży auta czy umowa darowizny.
Odwołanie możesz złożyć internetowo - poprzez stronę Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego: https://login.ufg.pl/obywatel/logowanie. Rejestrując tam konto, możesz także odbierać odpowiedzi online od urzędu, śledzić na bieżąco status swojej sprawy i sprawdzać saldo należności.
Kara za brak OC i brak pieniędzy na jej opłacenie
Jeżeli jednak znajdujesz się w trudnej sytuacji finansowej, możesz wnioskować o potraktowanie Twojego przypadku indywidualnie. Potencjalne możliwości są różne, począwszy od umożliwienia ratalnej spłaty należności, przez odroczenie płatności, zmniejszenie wysokości kary, aż po jej całkowite umorzenie. Wszystko zależy jednak od decyzji, jaką podejmie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny po zapoznaniu się z wnioskiem i dokumentami dołączonymi na jego poparcie. Warto więc postarać się o przekonujące załączniki, którymi może być np. zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia, zaświadczenie o dochodach, zaświadczenie z Ośrodka Pomocy Społecznej, zaświadczenie o zadłużeniu czy też zaświadczenie z urzędu pracy o posiadaniu statusu bezrobotnego.
Aby zawnioskować o rozłożenie płatności na raty lub inną dogodną dla Ciebie formę spłaty, wystarczy zalogować się na wcześniej wspomnianej stronie UFG i załączyć do wniosku skany odpowiednich dokumentów.
Brak ubezpieczenia OC i pilna potrzeba użycia samochodu - co zrobić?
Jeżeli właśnie zorientowałeś się, że wygasło OC samochodu, który posiadasz, a pilnie potrzebujesz go użyć, lepiej tego nie robić. W przeciwnym razie dużo ryzykujesz, że w razie wykrycia tego faktu będziesz zmuszony zapłacić karę, która z pewnością będzie dotkliwa dla Twojego portfela. Wielu kierowców błędnie zakłada, że jeżeli będą prowadzić pojazd w pełni zgodnie z przepisami ruchu drogowego to nie dadzą policji podstaw do zatrzymania pojazdu, a więc nie będzie okazji do sprawdzenia, czy pojazd jest ubezpieczony, ale trzeba pamiętać, że policja organizuje też rutynowe kontrole drogowe, w ramach których może zatrzymać pojazd bez przyczyny, aby sprawdzić np. trzeźwość kierowcy, a przy okazji zweryfikować w systemie ważność ubezpieczenia OC.
Oczywiście wybierając się w podróż nieubezpieczonym samochodem ryzykujesz też, że w razie wyrządzenia szkody wobec innych uczestników ruchu drogowego z własnej kieszeni będziesz musiał pokryć wszystkie koszty związane z wypadkiem, które łącznie z karą za brak OC mogą być ogromne. Z tego powodu w przypadku braku obowiązkowego ubezpieczenia OC zdecydowanie lepiej poszukać innych rozwiązań, zwłaszcza, że są one na wyciągnięcie ręki. Wypożyczalnia samochodów CarFree oferuje możliwość krótkoterminowego najmu auta, która może stanowić doskonałe rozwiązanie awaryjne. Dzięki niemu możesz swobodnie podróżować wypożyczonym autem, a w międzyczasie na spokojnie nadrobić formalności związane z ubezpieczeniem swojego samochodu. To rozsądne również z tego względu, że wysokość kary za brak OC z pewnością przewyższy koszt wypożyczenia auta z CarFree na jeden lub kilka dni, nie mówiąc już o kosztach, jakie trzeba byłoby ponieść w razie spowodowania wypadku drogowego.
Wynajem samochodu w CarFree - jak to działa?
W CarFree od lat wspieramy kierowców, którzy nie posiadają własnego auta lub czasowo nie mogą go użytkować. Aby wyjąć samochód z naszej oferty wystarczy tylko wypełnić formularz rezerwacji, który dostępny jest na stronie głównej lub zadzwonić na naszą infolinię. Stawiamy na elastyczne i przyjazne dla klienta warunki wypożyczenia, dlatego w ramach rezerwacji nie wymagamy zaliczki ani kaucji, a także nie limitujemy liczby kilometrów, które klient może pokonać autem w okresie wypożyczenia. Dopuszczamy także możliwość podróżowania autem za granicę.
Placówki CarFree, z których możesz odebrać zamówione auto, są rozlokowane praktycznie we wszystkich większych miastach w Polsce, ale dla Twojej wygody możemy też udostępnić samochód w dowolnie wskazanym miejscu na terenie Polski. Nie musisz też tracić czasu na dojazd do placówki w celu zwrotu auta - możesz zostawić go w umówionym miejscu.
Różne rodzaje pojazdów
W naszej ofercie znajdziesz szeroką gamę pojazdów mechanicznych różnych marek i różnego typu, począwszy od samochodów osobowych, po van'y, busy i auta dostawcze. Wszystkie samochody posiadają ważne ubezpieczenie OC/AS/ASSISTANCE, są w doskonałym stanie technicznym i mają bogate wyposażenie. Skorzystanie z naszej oferty może stać się świetną okazją do wypróbowania modelu, o którym zawsze marzyłeś! Udostępniamy między innymi najnowsze modele Tesli z elektrycznym silnikiem i automatyczną skrzynią biegów.
Nie narażaj się na karę za brak ubezpieczenia OC swojego samochodu - wypożycz samochód w CarFree i podróżuj bez ryzyka aż do podpisania umowy z ubezpieczycielem - zapraszamy.
1. Kto może wynająć samochód w CarFree?
Nasza oferta jest dostępna dla kierowców, którzy posiadają uprawnienia do kierowania pojazdami co najmniej od 12 miesięcy i mają ukończone 21 lat.
2. Potrzebuję w aucie dodatkowego wyposażenia, takiego jak nawigacja i fotelik dla dziecka. Czy jesteście w stanie je zapewnić?
Jak najbardziej, prosimy tylko o wybór odpowiednich odpowiednich akcesoriów podczas wypełniania formularza rezerwacyjnego.
3. Potrzebuję auta jak najszybciej. Czy dacie radę go dostarczyć?
Formularz rezerwacyjny dostępny na naszej stronie internetowej pozwala na rezerwację, w której odbiór auta możliwy jest najwcześniej za 3 godziny. Jeżeli potrzebujesz samochodu szybciej, postaramy się pomóc, ale prosimy w tym celu o bezpośredni kontakt z naszą infolinią: +48 794 500 550.