Gdańsk na weekend – najciekawsze atrakcje, miejsca i zabytki Gdańska
Gdańsk to niewątpliwie jedna z najpiękniejszych miejscowości w Polsce. Dzięki swej ponad tysiącletniej tradycji posiada ogromną ilość niezwykłych zabytków, ale pozostaje przy tym miastem idącym z duchem czasu, nowoczesnym oraz posiadającym bogate zaplecze kulturalne i rozrywkowe. Nic więc dziwnego, że Gdańsk stanowi lokalizację tak chętnie odwiedzaną przez turystów i to zarówno polskich, jak i zagranicznych. Poniżej podpowiadamy, co koniecznie warto zobaczyć w tym niezwykłym mieście.
Najciekawsze zabytki Gdańska do zobaczenia podczas weekendowego wyjazdu
Jeśli planujemy weekendowy odpoczynek to Gdańsk będzie najlepszym kierunkiem, jaki można obrać. Liczne zabytki, bardzo ciekawa historia i położenie nad Morzem Bałtyckim powodują, że Gdańsk uznawany jest przez wielu turystów za najciekawsze miasto w Polsce. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że jeden weekend może okazać się za krótki na to, by zobaczyć wszystkie atrakcje tej nadmorskiej miejscowości. Co warto zobaczyć i zwiedzić w Gdańsku? Przede wszystkim starówkę!
Źródło pixabay.com
Starówka
Znajdziemy tu mnóstwo klimatycznych zaułków i alejek, piękne mieszczańskie kamienice, kawiarnie, restauracje, a także budynki historycznie istotne. Muzeum Bursztynu to miejsce, które pomoże nam poznać ciekawą historię amberu bałtyckiego, sposoby jego wydobywania i obrabiania, ale przede wszystkim zobaczymy mnóstwo niesamowitych przedmiotów wykonanych z tego materiału. Budynek, w którym mieści się muzeum to unikatowy w skali Europy, gotycko-renesansowy Zespół Przedbramia ulicy Długiej, który w średniowieczu stanowił kluczowy element fortyfikacji Gdańska. Muzeum Wnętrz Mieszczańskich, czyli Dom Uphagena to z kolei dawna siedziba rajcy gdańskiego Jana Uphagena, który w swym testamencie ustanowił specjalną fundację, by zachować budynekw niezmienionym stanie. Dzięki temu do dziś możemy podziwiać, jak mieszkali mieszczanie gdańscy pod koniec XVIII wieku. Odwiedzając gdańską starówkę nie sposób ominąć fontannę Neptuna, która jest najbardziej charakterystyczną wizytówką Gdańska. Znajduje się ona na Długim Targu, czyli w bardzo reprezentacyjnej części starego miasta, tuż obok Dworu Artusa – jednego z najpiękniejszych zabytków położonych przy tzw. Trakcie Królewskim w Gdańsku.
Źródło pixabay.com
Część traktu stanowi Długi Targ położony nieopodal historycznego portu nad rzeką Motławą, reszta zaś to ulica Długa. Dwór Artusa zbudowało Bractwo św. Jerzego, które skupiało tzw. junkrów (rycerzy) pochodzących z bogatych rodzin niemieckich. W skład wcześniej wspomnianego Traktu Królewskiego w Gdańsku wchodzi ulica Długa i Długi Targ. W dawnych czasach zamieszkiwali to miejsce najbardziej wpływowi mieszkańcy tego miasta. To tutaj znajdziemy najpiękniejsze gdańskie kamienice, a ulice te do dziś stanowią serce miasta, które należałoby odwiedzić wiele razy, by dostrzec wszystkie szczegóły niezwykłych budynków. Na Styku ulic Długiej i Długiego Targu znajdziemy Ratusz Głównego Miasta, który również jest jednym z bardziej charakterystycznych budynków Gdańska. Najstarsze fragmenty ratusza pochodzą aż z XIV wieku. Ta piękna, gotycko-renesansowa budowla posiada równie ciekawe wnętrze oraz wspaniały punkt widokowy na wieży.
Zwiedzając Gdańską starówkę, należy również wybrać się na spacer wzdłuż zachodniego brzegu Motławy, deptakiem pełnym kawiarni, pubów oraz restauracji. Znajdziemy tutaj również liczne statki, którymi można ruszyć w rejs np. na Westerplatte lub Hel oraz słynny gdański Żuraw, czyli największy i najstarszy z zachowanych dźwigów portowych średniowiecznej Europy, który za czasów swej świetności służył do stawiania masztów i przeładunku towarów, a jednocześnie był bramą miasta.
Gdańsk, czyli miasto wolności
Symbolicznym rozpoczęciem II Wojny Światowej był ostrzał polskiej składnicy wojskowej na Westerplatte przez niemiecki pancernik Schleswig-Holstein oraz atak na budynek Poczty Polskiej w Gdańsku. Nic więc dziwnego, że to właśnie w tym mieście powstało nowoczesne Muzeum II Wojny Światowej, które przedstawia historię Polski i innych krajów w czasie wojny. Po wizycie w Muzeum warto wybrać się na Westerplatte, gdzie znajdują się: Wartownia nr 1 – główny punkt polskiej obrony we wrześniu 1939 oraz Pomnik Obrońców Wybrzeża upamiętniających tych, którzy zginęli, broniąc Polskiej granicy. Gdańsk jest też miejscem narodzin Solidarności, Okrągłego Stołu oraz upadku komunizmu w Polsce. Dlatego w pobliżu pamiętnej Stoczni Gdańskiej powstało Europejskie Centrum Solidarności, które jest pozycją obowiązkową podczas pobytu w Gdańsku.
Źródło pixabay.com
Jakie atrakcje Gdańska warto zobaczyć?
Gdańsk to miasto, w którym o żadnej porze roku nie da się nudzić. Wydarzenia kulturalne są tutaj codziennością. Jednym z najbardziej znanych i spektakularnych eventów jest trwający aż 3 tygodnie Jarmark Świętego Dominika, który co roku przyciąga miliony turystów. Kolejną, ciekawą atrakcją jest FETA czyli Festiwal Teatrów Ulicznych, który co roku odbywa się w lipcu. W czasie wakacji Gdańsk przyciąga do siebie także pasjonatów muzyki i tańca nowoczesnego podczas Festiwalu Gdańsk Dźwiga Muzę. Wielbiciele teatru z pewnością odnajdą się na jedynym w Polsce i jednym z największych wydarzeń na świecie Festiwalu Szekspirowskim, na którym co roku prezentowane są najlepsze inscenizacje dzieł Williama Szekspira z całego świata. Zwiedzając piękny Gdańsk warto pomyśleć o rezerwując auto on-line w wypożyczalni samochodów w Gdańsku, zyskamy dzięki temu pewność, że będzie ono czekało na niego już na samym lotnisku Lecha Wałęsy.
Źródło pixabay.com
Gdańsk to miasto magiczne, z którego nie chce się wyjeżdżać, dlatego każdy, kto choć raz odwiedzi to miejsce, będzie wracać do niego przy każdej możliwej okazji.