Aktualności

2019-03-05

 

Wynajem samochodów bez limitu kilometrów – czy to możliwe?

2019-03-05
Wynajem samochodów bez limitu kilometrów – czy to możliwe?

Wynajem samochodów, zarówno krótko-, jak i długoterminowy, staje się w Polsce coraz popularniejszy. Jednocześnie rośnie konkurencja w branży „rent a car”, co wymusza szukanie nowych sposobów przyciągnięcia klientów. Jednym z pomysłów jest rezygnacja z limitu kilometrów.

Polacy wynajmują samochody z duzą intensywnością. Według danych Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów w 2018 roku usługi wynajmu krótkoterminowego samochodów w naszym kraju (od 1 do 30 dni) i wynajmu średnioterminowego (od 1 miesiąca do 2 lat) wzrosły o 16,1% w ujęciu rocznym. Największy wzrost odnotował jednak wynajem długoterminowy – o 17,5%. Warto dodać, że co piąty nowy samochód zakupiony został w polskim salonie w 2018 roku właśnie w celu wynajmu długoterminowego (źródło: https://pzwlp.pl/dla-mediow/wyniki-pzwlp/24-stycznia-2019-wyniki-pzwlp-po-iv-kwartale-2018-informacja-prasowa). Wypożyczalnie samochodów coraz częściej obsługują nie tylko firmy, ale także osoby prywatne. Niektóre wypożyczalnie proponują do tego wynajem samochodów bez limitu kilometrów. Czy to rzeczywiście korzystne?

Na czym polega limit kilometrów?

Zanim sprawdzimy, czy rzeczywiście jest możliwy wynajem samochodów długoterminowy bez limitu kilometrów i czy jest to opłacalne, warto wyjaśnić, na czym w ogóle polega ten aspekt usługi . Sama nazwa wskazuje na to, że mamy tu do czynienia z pewnym ograniczeniem. Taki limit jest stosowany przez większość firm zajmujących się wypożyczaniem aut. To jedno z najpowszechniejszych zastrzeżeń w umowach wynajmu samochodów.

Limit kilometrów określa, jaki dystans klient wypożyczalni może przejechać samochodem w ciągu doby. Jeśli pojazd został wynajęty na okres dłuższy niż doba, wtedy limit narzucany jest dla całego okresu trwania umowy wypożyczenia. Taki limit mocno ogranicza swobodę korzystania z samochodu. Należy zatem dokładnie zapoznać się z kwestiami dotyczącymi limitu kilometrów zapisanymi w umowie wynajmu. W przypadku wątpliwości najlepiej poprosić o wyjaśnienia pracownika wypożyczalni. Limit kilometrów może nie mieć większego znaczenia, gdy samochód będzie użytkowany np. na terenie miasta. Kiedy jednak trzeba nim pojechać w daleką trasę, takie ograniczenie może stać się dużym kłopotem.

Czy wypożyczenie samochodu bez limitu kilometrów jest dodatkowo płatne?

Kiedy planuje się pokonywanie dużych dystansów wynajętym autem, najlepiej znaleźć wypożyczalnię samochodów bez limitu kilometrów. To zapewnia większą swobodę użytkowania pojazdu, a w przypadku wynajmu dla firmy – również możliwość używania aut w celach prywatnych. Opcja bez limitu kilometrów bywa korzystna zarówno przy najmie samochodu na kilka dni, jak i np. na cały miesiąc.

Należy jednak sprawdzić, czy wynajem samochodów bez limitu kilometrów wiąże się z dodatkowymi opłatami. Z tym bywa różnie – niektóre firmy udostępniają możliwość wypożyczania aut bez limitu jako dodatkową opcję, wtedy rzeczywiście należy się liczyć z większymi kosztami. Zwykle trzeba dopłacić za dobę wynajmu od 40 zł wzwyż. Część wypożyczalni samochodów ma natomiast w standardowej ofercie wynajem bez limitu kilometrów – wtedy nie ma potrzeby uiszczać dodatkowych opłat. 

Kiedy wynajem samochodu bez limitu kilometrów nie jest możliwy?

Limit kilometrów jest atrakcyjną opcją dla wypożyczającego auto. Jednak wypożyczalnia ponosi w tym wypadku większe ryzyko - możliwe, że samochód zostanie mocno wyeksploatowany, skoro klient będzie jeździć nim bez ograniczeń. Z tego powodu opcja wynajmu samochodu bez limitu kilometrów jest przeważnie ograniczana do wynajmu krótkoterminowego. Taka możliwość nie jest natomiast dostępna w przypadku wynajmu średnio- i długoterminowego. W ten sposób branża „rent a car” zabezpiecza się przed nadmiernym zużywaniem ich samochodów. Łatwo się domyślić, że to musi oznaczać przecież konieczność ich wymiany, a to generuje duże koszty.

Ile kosztuje przekroczenie limitu kilometrów?

Limit kilometrów to niekiedy dość uciążliwe ograniczenie, szczególnie gdy samochód został wynajęty na dłużej niż dobę lub dwie (np. 2–3 tygodnie). W tak długim czasie może się przecież zdarzyć, że trzeba nagle pojechać gdzieś dalej w pilnej sprawie. Co zrobić w tej sytuacji? Wypożyczalnie samochodów stosują opłaty karne za przekroczenie limitu kilometrów. Wysokość tych opłat może być zróżnicowana – najczęściej koszt przekroczenia limitu zaczyna się od 20 groszy netto za kilometr. Niektóre wypożyczalnie różnicują stawkę opłaty karnej w zależności od klasy samochodu, inne stosują stałą opłatę bez względu na to, jakie auto zostało wypożyczone.

Wynajem samochodu bez limitu kilometrów jest możliwy i coraz częściej oferowany przez wypożyczalnie. To sposób na to, by uczynić ofertę wypożyczalni atrakcyjniejszą i tym samym przyciągnąć klienta na mocno konkurencyjnym rynku „rent a car”. Wybierając takie usługi, warto jednak zwrócić uwagę, czy koszt wynajmu auta bez limitu kilometrów w danej firmie nie jest znacząco wyższy niż u konkurencji, która taki limit stosuje. Nie zawsze bowiem limit kilometrów jest poważnym ograniczeniem dla klienta – dotyczy to szczególnie sytuacji, gdy samochód jest używany jedynie na krótkich trasach. Z drugiej strony brak limitu kilometrów to swoboda – w każdej chwili można wsiąść w auto i pojechać nim na wycieczkę na drugi koniec Polski. Warto o tym pamiętać.

Ile ładuje się samochód elektryczny – jak długo ładuje się elektryka?
2024-02-23

Ile ładuje się samochód elektryczny – jak długo ładuje się elektryka?

Ładowanie samochodu elektrycznego staje się coraz bardziej powszechnym tematem. Postęp technologiczny i rosnące zainteresowanie ekologią sprawiły, że na ulicach widzimy coraz więcej samochodów elektrycznych. Z coraz większą popularnością takich samochodów łączy się również coraz więcej wątpliwości, a te najczęściej dotyczą kwestii ładowania.


Mandat za kolizje – jaki można dostać mandat za spowodowanie kolizji?
2024-02-16

Mandat za kolizje – jaki można dostać mandat za spowodowanie kolizji?

Najbardziej niepozornie wyglądająca stłuczka może być źródłem wielu problemów, dlatego warto wiedzieć już wcześniej, jak się zachować, kiedy już dojdzie do nieprzyjemnego zdarzenia i jakie niesie to za sobą konsekwencje. Mandat za kolizję przewiduje wiele sytuacji i dla każdej z nich przypisana jest odpowiednia cena oraz liczba punktów karnych. 


 
Logo
  • Instagram
  • Facebook
CarFree Sp. z o.o.

NIP: 521 369 56 26

REGON: 361388616

Infolinia 24/7
Obsługa rezerwacji
Dział marketingu
Biuro obsługi klienta
Dział księgowości
Wynajem średnioterminowy (od 30 dni)

CarFree 2024 © Wszystkie prawa zastrzeżone

European Union

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Akceptuję

(+48) 794 500 550
rozpocznij chat