Jakie wymogi trzeba spełnić, aby wynająć samochód?
Wynajęcie samochodu jest proste, jednak trzeba spełnić kilka warunków. O czym warto wiedzieć, zanim udamy się do wypożyczalni? Czy wszystkie wypożyczalnie mają takie same wymagania?
Odpowiedni wiek kierowcy oraz staż za kółkiem
Każda z wypożyczalni ma własny regulamin, który może różnić się w szczegółach od innych. Jednak podstawowe warunki są bardzo zbliżone. Osoba wypożyczająca musi być pełnoletnia. Wymagany wiek to z reguły 21 lat – wynika to z potrzeby posiadania doświadczenia w roli kierowcy. Niektóre firmy mają ustaloną także górną granicę wieku na 70 lat. Wypożyczalnie oczekują udokumentowanego prawa do prowadzenia samochodu od minimalnego jednego roku. Zdarzają się wypożyczalnie, które nie mają limitu wieku. Mogą w nich wypożyczać auto nawet kierowcy, którzy dopiero otrzymali prawo jazdy, jednak oferowane są wówczas tańsze samochody lub wymagane wykupienie dodatkowego ubezpieczenia.
Warunki niezbędne do podpisania umowy wynajmu
Oprócz wymaganego wieku i posiadania prawa jazdy od minimum roku warunkiem podpisania umowy wynajmu jest posiadanie dwóch dokumentów tożsamości. Jednym z nich jest wspomniane prawo jazdy, drugim dowód osobisty lub paszport. Jeżeli prawo jazdy zostało wydane za granicą, musi spełniać wymogi Unii Europejskiej. Wynajem samochodu dostawczego wiąże się z przedstawieniem uprawnień do prowadzenia takiego pojazdu. Jeżeli auto ma być prowadzone przez inną osobę, fakt ten powinien być zgłoszony i ona również musi spełnić powyższe warunki. To, ile kosztuje wypożyczenie auta, zależy między innymi od tego, czy firma pobiera depozyt za wynajem. Często konieczne jest posiadanie karty kredytowej i wolnych środków na niej, które zostaną zablokowane na czas wynajmu, jako kaucja.
Dodatkowe ubezpieczenie – czy trzeba je wykupować?
Bardzo często ubezpieczenie samochodu z wypożyczalni obejmuje tylko warunki podstawowe. Oznacza o, że w przypadku kradzieży, czy wypadku osoba wypożyczająca będzie musiała pokryć część strat z własnych środków. Dlatego najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zakup ubezpieczenia dodatkowego. Niektóre wypożyczalnie wymagają zakupu dodatkowej polisy. Inne zawierają ją w cenie wynajmu. Nawet, jeżeli nie jest to obowiązkowa opcja, warto skorzystać z takiego rozwiązania. Dzięki temu nie będziemy musieli partycypować w kosztach naprawy auta w przypadku stłuczki. Koszt wynajmu samochodu będzie wtedy nieznacznie większy, jednak zyskujemy pewność, że po zakończeniu umowy nie będą nas czekać dodatkowe wydatki.
Dodatkowe ubezpieczenie – czy warto je wykupować?
Dodatkowe ubezpieczenie to nie tylko zabezpieczenie wypożyczalni przed stratami finansowymi, ale przede wszystkim interes osoby wypożyczającej. Wypadki zdarzają się każdego dnia, podobnie jak kradzieże. Ponieważ podstawowe ubezpieczenie nie obejmuje wszystkich kosztów naprawy, nie uwzględnia włamania przez wybicie szyby, czy pocięcia opon, część kosztów spada na klienta. Dodatkowe ubezpieczenie daje nam pewność, że bez względu na sytuację nie poniesiemy dodatkowych kosztów związanych z naprawami auta. Nie ryzykujemy również nieporozumień z wypożyczalnią w przypadku zarysowania samochodu.
Wypadek wynajętym samochodem – co należy zrobić?
Jeżeli zdarzy nam się wypadek z udziałem wypożyczonego auta, pierwszym krokiem jest telefon do wypożyczalni. Konsultant poinformuje nas, jakie czynności musimy podjąć. W miejsce uszkodzonego auta otrzymamy zastępcze. W przypadku gdy umowa obejmuje wyłącznie ubezpieczenie podstawowe, wówczas będziemy musieli zapłacić część kosztów naprawy z własnej kieszeni. Dlatego warto się przed tym ubezpieczyć.
Wynajem samochodu – ceny w Polsce, a wyjazd zagraniczny
W przypadku, gdy planujemy wyjechać za granicę wypożyczonym autem, jesteśmy zobowiązani do wcześniejszego zgłoszenia tego faktu. Należy to uczynić już w czasie rezerwacji. Można także zgłosić kwestię telefonicznie na 24 godziny przed odbiorem auta. Samochodem z wypożyczalni możemy podróżować wyłącznie po krajach Unii Europejskiej. Cena wynajmu może być minimalnie wyższa, jednak auto będzie przygotowane do podróży, dzięki czemu unikniemy problemów formalnych w czasie kontroli za granicą, czy w przypadku awarii. Niezgłoszenie wyjazdu skutkuje nie tylko karą za złamanie regulaminu, ale przede wszystkim utratą ubezpieczenia w przypadku kolizji. Rezerwując auto w Carfree, wystarczy w formularzu zaznaczyć odpowiednie okienko, by móc wyjechać pojazdem za granicę.
Oddajemy samochód z pełnym bakiem, mandaty płacimy sami
Samochód odbierany w wypożyczalni jest zatankowany do pełna. Oddając go na zakończenie umowy, również musimy zadbać o to, by bak był pełen. Pojazd powinien zostać odstawiony w identycznym stanie, w jakim go otrzymaliśmy. Nie zapominajmy o tym, że przy wynajmie samochodu cena za dobę wzrośnie, jeżeli przekroczymy limit kilometrów wyznaczonych w umowie. Wszystkie mandaty obciążają osobę wynajmującą, dlatego przy odbiorze auta z wypożyczalni należy uważnie sprawdzić jego stan – za brak świateł, czy przekroczenie prędkości to my poniesiemy konsekwencje.
Wynajem auta nie jest problematyczny dla doświadczonych kierowców. Wymagania stawiane przez wypożyczalnie nie są wygórowane, a wręcz przeciwnie – łatwe do spełnienia. Chronią one nie tylko interesu wypożyczalni, ale także osoby wynajmującej.