Aktualności

2019-03-21

 

Poznaj niesamowitą Bydgoszcz – co warto zobaczyć?

2019-03-21
Poznaj niesamowitą Bydgoszcz – co warto zobaczyć?

Bydgoszcz położona w województwie kujawsko pomorskim jest jednym z największych miast Polski. O jej bogatej historii świadczy wiele atrakcji turystycznych, które koniecznie trzeba zobaczyć. Co może zaoferować turystom jedno ze starszych miast w Polsce?

Bydgoszcz jest stolicą województwa kujawsko-pomorskiego i ósmym co do wielkości miastem Polski. Zajmuje historycznie część Kujaw i położona jest nad Brdą, Wisłą i Kanałem Bydgoskim. Pierwsze znaki osadnictwa w Bydgoszczy datuje się na 8000 lat p.n.e., zaś pierwsza wzmianka historyczna sięga 1238 roku. Prawa miejskie Bydgoszcz posiadła 19 marca 1346 r. Wielowiekowa historia miasta zaowocowała powstaniem przepięknych zabytków kulturowych. Jedną z głównych atrakcji Bydgoszczy jest Stare Miasto o nieszablonowej architekturze, ale godnym zobaczenia są również takie miejsca jak Kanał Bydgoski, Ogród Botaniczny czy Wyspa młyńska. Atrakcji turystycznych jest tak wiele, że warto spędzić w Bydgoszczy minimum weekend.

Co warto zobaczyć w Bydgoszczy?

Na to pytanie nie jest łatwo odpowiedzieć, ponieważ Bydgoszcz to bogactwo wszelkich atrakcji turystycznych. Z całą pewnością warto zwiedzić bydgoski ratusz – „serce miasta”. Razem z kościołem miejskim (farą) i murami obronnymi z bramami zawsze stanowił on jeden z fundamentów organizacji średniowiecznego miasta. Ciekawymi budowlami, które wzbudzają wiele sentymentów u mieszkańców miasta, są Spichrze na Brdą. Będąc w Bydgoszczy, nie sposób pominąć Katedry Bydgoskiej, Wyspy Młyńskiej, Opery Nova czy Starego Miasta. Bydgoskie atrakcje obejmują też zieleń i roślinność, a dobitnym tego przykładem jest ogród botaniczny.

Wyspa młyńska w Bydgoszczy

Odwiedzając Bydgoszcz, warto rozpocząć od jej „serca”, czyli Wyspy Młyńskiej. Otoczona jest przez z koryta rzeki Brdy i jej odnogi zwanej Młynówką. Większość część wyspy pokrywają tereny zielone, czyli park bogaty w trawniki i aleje, który wspólnie z kaskadami Międzywodzia oraz kamienicami tworzy „Bydgoską Wenecję”. Wyspę Młyńską nazywano kiedyś Wyspą Królewską. Funkcjonowały na niej spichrze zbożowe, młyny, a nawet mennica słynącą z największych być może złotych monet w Europie. Zabudowa wyspy została mocno zmieniona w XIX wieku przez władze pruskie – wtedy to pojawiły się w mieście ceglane kamienice. Powstały też Młyny Rothera, czyli zespół największych budowli wyspy, a w 1861 roku – młyn Camphausena zwany Czerwonym Spichrzem. Po II wojnie światowej obiekty te zostały zapomniane, jednak pod koniec ubiegłego wieku przeszły rewitalizację, dzięki czemu powstały ekspozycje bydgoskiego Muzeum Miejskiego, Galeria Sztuki Nowoczesnej i Europejskie Centrum Pieniądza.

Kanał Bydgoski

Jedną z głównych atrakcji miasta jest Kanał Bydgoski, zbudowany w XVIII wieku. Jest to jedna z wielkich konstrukcji zapoczątkowanych jeszcze za czasów Królestwa Polskiego, a zrealizowana dopiero po pierwszym rozbiorze Polski, w latach 1773–1774. Kanał o długości ponad 26 km był budowany 18 miesięcy przez ponad 10 000 robotników. Połączył Bydgoszcz z Nakłem i scalił dorzecza Wisły i Odry, co zaowocowało powstaniem śródlądowej drogi handlowej. Zwiedzanie Kanału Bydgoskiego można rozpocząć od Starego Miasta, nieopodal gmachu opery Nova. Spacerując wzdłuż kanału, można zobaczyć śluzę miejską, Cmentarz Starofarny (najstarszą nekropolię bydgoską, założoną w 1806 roku) oraz Stary Kanał Bydgoski. Najpiękniejsza część kanału zaczyna się od IV śluzy, gdzie znajduje się Łabędzia Wyspa i pływające fontanny.

Ogród Botaniczny

Jednym z najpiękniejszych miejsc w Bydgoszczy, w którym można zaznać ciszy i spokoju, jest Ogród Botaniczny Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Jest to najstarsze tego typu miejsce w Bydgoszczy, w którym znajdują się liczne stawy oraz 600 gatunków różnych roślin. Wejście do ogrodu znajduje się przy zbiegu ulic J. Niemcewicza i Powstańców Wielkopolskich. Ogród Botaniczny Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego został założony w 1930 roku jako Szkolny Ogród Botaniczny, który w latach 1951–77 był ogrodem naukowo-badawczym i dydaktycznym. W 1995 roku ogród stał się kompleksowym pomnikiem przyrody, a w 1999 roku został przekazany na rzecz Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. W ogrodzie znajduje się 10 drzew będącymi pomnikami przyrody, a są to między innymi dąb burgundzki, kasztanowiec biały i grusza polna. Ogród zdobią również kamienne rzeźby dzieci symbolizujące cztery pory roku. Jak widać, Ogród Botaniczny to nie tylko zieleń i odpoczynek, ale także zbiór niezwykłych atrakcji.

Stare miasto w Bydgoszczy

Centrum Starego miasta jest Stary Rynek, do którego można wejść przez drzwi o masie 500 kg. Stary Rynek został utworzony w 1346 roku na polecenie króla Kazimierza Wielkiego. Pierwotnie jego zabudowa była drewniana; wybrukowano go dopiero w 1604 roku. Co można zobaczyć na Starym Mieście poza pięknymi pod względem architektonicznym kamienicami? Odwiedzając Bydgoszcz, na zabytki natknąć się można niemal na każdym kroku. Jednym z nich jest oficjalny symbol miasta – trzy szachulcowe spichlerze z przełomu XVIII i XIX wieku. Ciekawostką jest pomnik św. Jana Nepomucena – jest to najstarsza rzeźba w Bydgoszczy oraz jedna z najstarszych rzeźb tego świętego w Polsce. Atrakcji jest oczywiście znaczniej więcej. Zaliczyć do nich można zabytkowy tramwaj z 1955 roku oraz Muzeum Mydła i Historii Brudu. Aby zobaczyć wszystkie ciekawe miejsca i rzeźby na Starym Mieście, należy poświęcić większość dnia.

Zwiedzanie tak pięknego i starego miasta, jakim jest Bydgoszcz, wymaga wiele czasu i dobrej komunikacji. Jako że jest to jedno z największych miast w Polsce, piesze zwiedzanie może okazać się zbyt wymagające dla niezmotoryzowanych. Warto przemyśleć odwiedziny takich miejsc, jak wypożyczalnia rowerów lub auto z wypożyczalni samochodów w Bydgoszczy i dotrzeć w wybrane miejsca wygodniej i szybciej.

 
Skontaktuj się z CarFree

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Akceptuję

(+48) 794 500 550
rozpocznij chat