Długi weekend 2019 – gdzie na majówkę?
Weekend majowy to okazja do tego, aby poznać najciekawsze miejsca w Polsce. Bez względu na to, czy podróżujemy minivanem, czy samochodem o mniejszych gabarytach, dobrze jest sprawdzić, gdzie najlepiej spędzić te kilka wolnych dni. W znalezieniu odpowiedzi na to pytanie pomoże poniższy artykuł.
W ciągu roku nie mamy zbyt wiele czasu na to, aby odpocząć, pobyć z rodziną i poznać nowe miejsca. Jedną z takich okazji jest długi weekend majowy, który w 2019 roku może trwać nawet 9 dni (od 27 kwietnia do 5 maja). I choć większość z nas podczas majówki planuje przede wszystkim inaugurację sezonu grillowego, to są i tacy, którzy preferują bardziej czynny wypoczynek. Tę formę urlopowania wybierają zarówno rodziny z dziećmi, jak i pary czy grupki przyjaciół. Podejmując decyzję odnośnie do miejsca wypoczynku, nierzadko decydują się na urlop w Polsce.
Pomysł na majówkę – wspólny wyjazd minivanem
Majówka to wystarczająco długi czas, by móc wyjechać gdzieś z całą rodziną, szczególnie jeśli ma się do dyspozycji minivan. Jest to idealne auto rodzinne. W tego typu samochodzie zmieści się nie tylko wózek dziecięcy (nawet niejeden). Minivan dysponuje przestrzenią bagażową większą od tej, jaką posiada np. pojazd typu kombi. Osoby planujące wyjazd majówkowy minivanem mają do dyspozycji auto wygodne i zarazem bezpieczne. Umożliwia ono komfortową podróż kilkorgu dzieciom, bez względu na to, czy jadą w fotelikach, czy nie. Warto sobie przy tym zadać pytanie: Gdzie można udać się na weekend majowy z dziećmi?
Miejscem, gdzie ciekawie i aktywnie można spędzić urlop, są Warmia i Mazury. Nie brakuje tu atrakcji dla dzieci i ich rodziców. Jedni i drudzy doskonale będę bawić się w elbląskim Parku Rozrywki Nowa Holandia, na którego terenie znajduje się sieć sztucznych kanałów o łącznej długości 13 km. Park ten jest idealny do rekreacji na świeżym powietrzu. Znajdą tu coś dla siebie miłośnicy parków linowych, „małpich gajów” i skakania na trampolinach. W Nowej Holandii znajduje się też nominowana do wpisu do Księgi Rekordów Guinessa 28-metrowa zjeżdżalnia, mini ZOO, ptaszarnia, osada Wikingów, wyspa wypełniona egzotycznym ptactwem, miniaturowa replika posągów MOAI i Dwór Króla Artura. Odwiedzając Warmie i ,Mazury można również udać się z rodziną do znajdującej się w Kamionce Garncarskiej Wioski, która w 2017 roku trafiła na listę najlepszych atrakcji dla dzieci w Polsce.
Zwiedzanie Polski samochodem
Polska to kraj o wielu obliczach; niemal każdy jego region ma coś ciekawego do zaoferowania. Szczególnie interesująca jest trasa rozpoczynająca się w Warszawie i przebiegająca przez Konstancin-Jeziorną, Górę Kalwarię, Kazimierz Dolny i Nałęczów. Każda z wymienionych miejscowości ma w sobie coś, co przyciąga turystów z całego kraju i nie tylko. Przykładowo sąsiadujący z Warszawą Konstancin-Jeziorna to liczące ponad 100 lat uzdrowisko, które cieszy się niemalejącą popularnością wśród sportowców, artystów, dziennikarzy i biznesmenów. Do miejsc, które warto odwiedzić lub zobaczyć, będąc w Konstancie, zalicza się Park Zdrojowy, tężnie solankowe, Dom Pracy Twórczej im. Bolesława Prusa i papiernię wybudowaną w XVIII wieku. Majówka 2019 to również znakomita okazja, aby odwiedzić oddaloną od Konstancina o 17 km Górę Kalwarię. Jest to niewielkie miasto, w którym niemal na każdym kroku można podziwiać ślady przeszłości. Do najciekawszych miejscowych zabytków należy konsekrowany w 1679 roku Kościół pw. Podwyższenia Krzyża, ufundowany w 1755 roku Kościół parafialny, Kaplica św. Antoniego oraz dawne kolegium pijarów. Zwiedzając Polskę samochodem, warto również zwiedzić „perłę renesansu”, a mianowicie Kazimierz Dolny, w którym można podziwiać basztę z przełomu XIII i XIV w., białe spichlerze z przełomu XVI i XVII stulecia oraz ruiny zamku z XIV–XVI wieku. Około 26 km od Kazimierza Dolnego znajduje się kolejne miasto uzdrowiskowe – Nałęczów. Do najważniejszych nałęczowskich zabytków zalicza się barokowy Pałac Małachowskich, otoczoną XIX-wiecznymi i XX-wiecznymi willami Aleję Lipową, XIX-wieczne Stare Łazienki i Pijalnię Wód Mineralnych.
Majówka 2019 nad morzem
Dobrym pomysłem na majówkę w 2019 roku w Polsce jest uczestnictwo w jednej z organizowanych w tym czasie nadmorskich imprez plenerowych. Osoby planujące kilkudniowy pobyt w Trójmieście mogą rozważyć wzięcie udziału w „Majówce na Grodzisku w Sopocie”, w trakcie, której odbędą się pokazy rzemiosła, strojów, pokazy uzbrojenia Słowian i Gotów oraz walki wojów. Imprezie będą towarzyszyć tańce i wspólne muzykowanie. Tymczasem 4 maja niedaleko Starogardu Gdańskiego odbędzie się IV Owidzki Festiwal Piw Rzemieślniczych „U Welesa”. Organizowany jest on w zrekonstruowanej wczesnośredniowiecznej osadzie, którą otwarto dla zwiedzających w 2012 roku. Pierwsze dni maja można też spędzić w Klukach, gdzie odbędzie się Czarne Wesele, w ramach którego zaplanowane zostały pokazy kopania torfu, kiermasz sztuki amatorskiej i rękodzieła.
Majówka w górach – najciekawsze miejsca
Kilkudniowy majowy urlop to również okazja do poznania najciekawszych miejsca w polskich górach. Jest to propozycja idealna dla miłośników pieszych wycieczek i bajecznych widoków z górskich szczytów. Urlopowicze, którzy marzą o spokojnym wypoczynku na łonie natury, powinni udać się do kopania torfu, która położona jest na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. To właśnie stąd turyści wyruszają na gniazdo Tarnicy i słynne Połoniny. Majówka w Ustrzykach Górnych to również okazja, aby odwiedzić Ośrodek Muzealny PTTK poświęcony turystyce górskiej w Karpatach Wschodnich i Huculszczyźnie. Na krótki urlop można udać się też do Szklarskiej Poręby. Do największych lokalnych atrakcji zalicza się najwyższy w Karkonoszach wodospad Kamieńczyka i wysoką na 4 metry jaskinię Czerwona Jama. Tymczasem idealnym miejscem dla rodzin z dziećmi w Szklarskiej Porębie jest Dinopark z replikami gadów, kinem 6D i Kolejką Flinstone’ów.
Majówkowy weekend warto spędzi z rodziną w parku rozrywki. Równie dobrze można spożytkować ten czas odwiedzając miejscowości uzdrowiskowe, nadmorskie festiwale majówkowe lub chodząc z plecakiem po górkach.