Wynajem długoterminowy samochodu dla firm

Kupno nowego samochodu to spory wydatek, zwłaszcza jeśli obiektem naszego zainteresowania jest marka premium. Jednak taki zakup nie musi nad wyraz nadwyrężać portfela, jeśli zdecydujemy się na rozłożenie całej kwoty w czasie. Możemy też zdecydować się na wynajęcie pojazdu.
Jeszcze do niedawna najpopularniejszymi formami finansowania samochodów były kredyt oraz leasing operacyjny. Od kliku lat możliwy jest również wynajem długoterminowy, który z roku na rok zyskuje na popularności i jest bardzo ciekawą alternatywą dla innych rozwiązań finansowych, zwłaszcza w oczach przedsiębiorców. Najem długoterminowy samochodów to metoda dzierżawy pojazdów na czas określany w umowie (w tym przypadku najczęściej wynosi on co najmniej 24 miesiące). Na jej mocy klient dokonuje comiesięcznych wpłat na konto firmy wynajmującej. Na wysokość raty największy wpływ ma wartość wynajmowanego auta, koszty jego serwisowania oraz okres, na jaki została zawarta umowa.
Wynajem samochodów dla firm – informacje praktyczne
Wynajem samochodów dla firm może być zawierany w trzech formach – jako krótkoterminowy (od jednego dnia do miesiąca), średnioterminowy (od miesiąca do dwóch lat) i długoterminowy (od dwóch do pięciu lat). Najkorzystniejszą ofertą dla przedsiębiorców jest wariant ostatni, ponieważ pozwala maksymalnie zmniejszyć miesięczne raty, a poza tym daje możliwość negocjowania, np. zwiększenia rocznego limit kilometrów.
W przypadku wynajmu długoterminowego płaci się tylko za zużycie pojazdu, nie spłaca się natomiast jego rynkowej wartości. Z tego tytułu cena ewentualnego wykupienia pojazdu może być bardzo wysoka. Decydując się na tą formę finansowania, firmy nie tracą zdolności kredytowej, a miesięczne opłaty mogą wliczać w koszty prowadzonej działalności gospodarczej.
Podczas wynajmu formalności są ograniczone do minimum – aby wynająć samochód, konieczne jest okazanie dowodu tożsamości oraz ważnego prawa jazdy. Każda firma ma wynajmująca auta ma własne kryteria wynajmu, takie jak minimalny wiek kierowcy oraz najkrótszy okres posiadania prawa jazdy.
Ile kosztuje wynajem długoterminowy samochodu?
Koszt wynajmu długoterminowego samochodu zaczyna się już od kilkuset złotych miesięcznie (w przypadku aut miejskich). Natomiast najdroższe modele to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych uiszczanych co miesiąc. Każda kwota uzależniona jest od okresu, na jaki umowa została zawarta oraz od klasy wynajmowanego pojazdu. W zależności od wybranego przez nas pakietu serwisowego możemy dodatkowe koszty ograniczyć wyłącznie do wydatków na paliwo.
Jak wygląda sprawa wynajmu długoterminowego samochodu w kontekście podatku VAT na rok 2019? W kwestii rozliczania wydatków związanych z zakupem lub użytkowaniem aut – zarówno na potrzeby własne, jak i firmowe – w roku 2014 zostały wprowadzone pewne ograniczenia do ustawy VAT, które obowiązują do dnia dzisiejszego. Tym samym prawo do pełnego odliczenia podatku mają jedynie przedsiębiorcy wykorzystujący pojazdy wyłącznie do działalności gospodarczej. Przy użytku mieszanym właściciel firmy może odliczyć tylko 50% VAT-u wynikającego z faktur.
Różnice między wynajmem długoterminowym a leasingiem
Podstawową różnicą między wynajmem długoterminowym a leasingiem są koszty początkowe oraz końcowe. W przypadku wynajmu dokonujemy comiesięcznej płatności mogącej zawierać tzw. full service leasing. Co ważne, przy zawieraniu umowy deklarujemy, jaki pakiet serwisowy nas interesuje – w jego skład wchodzi m.in. ubezpieczenie Assistance. Może on także obejmować wszystkie przeglądy, naprawy wraz z wymianą części oraz możliwość wynajęcia auta zastępczego. Przy podpisywaniu umowy nie ponosimy również kosztów związanych ze wstępną wpłatą własną, a po jej zakończeniu oddajemy samochód firmie wypożyczającej i możemy zawrzeć nową umowę, wybierając kolejne auto. Firmy decydujące się na wynajem długoterminowy powinny wziąć pod uwagę liczbę kilometrów, którą dany pojazd będzie pokonywał w ciągu roku. Jeśli zadeklarowana w umowie ilość zostanie przekroczona, to podczas zdawania samochodu zostaną doliczone opłaty za każdy dodatkowo przejechany kilometr (ok. 20–30 groszy za km).
Zawarcie umowy leasingowej na ogół wiąże się z początkowym wkładem własnym (maksymalnie do 45% wartości przedmiotu leasingu). Taka metoda finansowania jest warta rozważenia szczególnie wtedy, gdy leasingobiorca chce, aby samochód stał się jego własnością po zakończeniu umowy – wiąże się to z koniecznością opłacenia ustalonego wcześniej wykupu końcowego. Firmy decydujące się na leasing nie muszą także martwić się o przejechane kilometry, ponieważ w tym przypadku nie obowiązują żadne limity. Jednak raty leasingowe nie obejmują kosztów ubezpieczenia oraz dodatkowego serwisu, jak ma to miejsce w przypadku wynajmu długoterminowego.
Wynajem samochodu na rok
Wynajem samochodu na 12 miesięcy określany jest jako średnioterminowy. Ta forma finansowania również nie obciąża zdolności kredytowej przedsiębiorcy i może posiadać pełen pakiet serwisowy. Należy jednak pamiętać, że wynajem roczny samochodu będzie droższy niż długoterminowy i w wielu przypadkach wymaga zapłacenia kaucji (np. trzykrotności miesięcznej raty).
Długoterminowa wypożyczalnia samochodów to idealne rozwiązanie dla firm. Zawierając umowę z taką instytucją, przedsiębiorca jest zwolniony praktycznie ze wszystkich formalności wiążących się z posiadaniem auta. W zamian otrzymuje nowy produkt, a jedyne koszty, jakie ponosi, to stała miesięczna rata oraz opłaty za paliwo. Poza tym jeśli pojazd wykorzystywany jest wyłącznie do celów firmowych, to właściciel otrzymuje dodatkowe ulgi za sprawą wliczenia większych kosztów w działalność. Należy jednak pamiętać o przestrzeganiu liczby przejechanych kilometrów.