Aktualności

2019-03-25

 

Zwiedzanie Warszawy samochodem – 5 pomysłów na wyjątkowe wycieczki

2019-03-25
Zwiedzanie Warszawy samochodem – 5 pomysłów na wyjątkowe wycieczki

Warszawę można pokochać albo… niedokładnie ją poznać. Stolica Polski pełna jest ciekawych miejsc, niezwykłych połączeń różnych stylów, przeplatania się starych, klasycznych budynków z nowatorskimi projektami architektonicznymi. Poznaj wyjątkowy klimat stolicy, zwiedzając jej najciekawsze zakątki.

Zwiedzanie stolicy samochodem to sposób, aby dotrzeć zarówno do tych najbardziej znanych, jak i omijanych przez przewodniki turystyczne, ale nie mniej ciekawych miejsc w WarszawieWynajem samochodu do zwiedzania Warszawy jest więc świetnym pomysłem – wypożyczalni samochodów w stolicy jest bowiem mnóstwo. Jedynie przed wjazdem do ścisłego centrum czy w okolice Starówki warto rozważyć pozostawienie auta w jednej ze stref P+R i przesiadkę do tramwaju lub metra. Unikniemy w ten sposób zarówno korków, jak i problemów ze znalezieniem miejsca do parkowania.

Co warto zobaczyć w Warszawie? 5 najlepszych miejsc

1. Starówka

Zwiedzanie Warszawy warto rozpocząć od unikalnej, „nowej” Starówki,. Czemu „nowej”? Budynki zostały zrównane z ziemią po Powstaniu Warszawskim, a następnie pieczołowicie odbudowane z gruzów po II wojnie światowej. Kolorowe kamienice, charakterystyczna Kolumna Zygmunta, Zamek Królewski i Syrenka to atrakcje znane każdemu, ale warto przyjrzeć się Staremu Miastu dokładniej i poszukać „smaczków”, takich jak dzwonek-maszkaron, wyjątkowo „porozrzucany” zegar przy ul. Podwale, interesujące ozdoby na kamienicach, antykwariat książkowy z kotem-rezydentem czy restauracja „Bazyliszek”, do której „zaprasza” do środka słynny potwór z warszawskich legend.

2. Łazienki Królewskie

Łazienki to jeden z najchętniej odwiedzanych parków w Warszawie, w którym znajduje się m.in. słynny Pałac na Wodzie. Park ten kryje w sobie mnóstwo ciekawostek kulturalnych i przyrodniczych. W maju warto wpaść tutaj na pawie gody i obejrzeć, jak okazałe ogony mają ci barwni bywalcy parku. Jesienią natomiast nie ważmy się wejść do Łazienek bez garści orzeszków, ponieważ tutejsze wiewiórki bywają bardzo roszczeniowe. W niedzielę warto wpaść na koncert fortepianowy odbywający się przy pomniku Fryderyka Chopina. Wnętrza pałacowe z kolei goszczą interesujące wystawy (ostatnio było to np. japońskie rzemiosło artystyczne). Najnowszą częścią kompleksu ogrodowego Łazienek jest Ogród Chiński. Latem odbywa się tutaj Festiwal Lampionów.

3. Powiśle – od ogrodów na dachu po eksperymenty naukowe

Sztandarowym budynkiem tej części stolicy jest Centrum Nauki Kopernik – wyjątkowy ośrodek pozwalającym zarówno najmłodszym, jak i dorosłym na naukę poprzez zabawę. Można wykonać tu mnóstwo eksperymentów pozwalających przenieść się w świat astronautów, przeżyć trzęsienie ziemi, poznać tajniki własnego umysłu czy nawet ułożyć poemat wraz z robotem. W budynku znajduje się także Planetarium. Kawałek od Centrum znajduje się ciekawy pod względem architektonicznym gmach Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Na jej dachu rozciąga się piękny ogród podzielony na cztery części: złotą, srebrną, karminową i zieloną – grupy roślin dobrane są pod kątem kolorystyki.

4. Praga – industrialna, historyczna i zielona

Dla wielu to najciekawsza, najbardziej autentyczna i po staremu „warszawska” część stolicy. Coraz więcej kamienic jest tu odnawianych, dzięki czemu Praga zyskuje więcej kolorytu, przy jednoczesnym zachowaniu swego szczególnego klimatu. Warto przejść się praskimi uliczkami, wpaść do jednego z lokali na Ząbkowskiej i zwiedzić cerkiew św. Marii Magdaleny. Można też zwiedzić Muzeum Polskiej Wódki mieszczące się w dawnej Wytwórni Wódek „Koneser”. W Muzeum Warszawskiej Pragi odkryjemy historię dzielnicy dzięki opatrzonej komentarzami wspaniałej makiecie, a także zdjęciom i eksponatom. Bardzo ciekawe jest jedno z nielicznych na świecie Muzeum Neonów. Warto również sprawdzić, czy akurat swoich bram nie planuje otworzyć dla zwiedzających Fabryka Czekolady E. Wedla. Po zwiedzaniu muzeów polecamy udać się na spacer do Parku Skaryszewskiego lub Parku Praskiego i warszawskiego ZOO.

5. Muzeum Powstania Warszawskiego

Jest to nowoczesne muzeum ukazujące dzieje Warszawy podczas wojny i losy powstańców. Prawdziwy samolot, efekty dźwiękowe, pokaz filmowy, możliwość dotknięcia eksponatów czy „przejścia kanałami” – to tylko niektóre z wielu elementów sprawiających, że placówka cieszy się niesłabnącym powodzeniem i należy do najnowocześniejszych muzeów historycznych.

Najciekawsze oczywiste i nieoczywiste zabytki Warszawy

Zamek Królewski

Jeden z symbolicznych budynków Warszawy zachwyca odrestaurowanymi wnętrzami oraz kolekcją obrazów, m.in. Rembrandta i Matejki. Na Zamku można obejrzeć także interesujące wystawy czasowe, dzieła sztuki orientalnej, zbiory numizmatyczne, odnowione apartamenty księcia Józefa Poniatowskiego, a niekiedy także te nieliczne oryginalne (czyli niezburzone podczas II w.ś.) fragmenty zamku – np. piwnice.

Zamek Ujazdowski

Wyjątkowo pięknie położony na skarpie wiślanej pałac pełnił rozmaite funkcje – od siedziby książąt i królowej Bony po szpital. Przetrwał II wojnę światową, ale jego zburzenie nakazał już po wojnie marszałek Rokossowski. Zamek został odbudowany w latach 70. XX w. Obecnie w jego wnętrzach mieści się wspaniałe Centrum Sztuki Współczesnej.

Pałac Wilanowski

Rezydencja króla Jana III Sobieskiego zachwyca wnętrzami i kolekcją dzieł sztuki (w tym dalekowschodniej) oraz przepięknym ogrodem. Zimą przyciąga kolorowymi Ogrodami Światła – to wyjątkowe widowisko konkuruje śmiało ze świąteczną iluminacją na Trakcie Królewskim.

Gazownia Warszawska

Ten nieoczywisty zabytek to przykład zagrożonej dzisiaj pamiątki architektonicznej. Okrągły, dziewiętnastowieczny budynek z czerwonej cegły, zwany warszawskim Koloseum, znajduje się na Woli, przy ul. Kasprzaka. Gaz produkowano tutaj do 1978 r.

Kościół Najświętszego Zbawiciela

Jest to jeden z nielicznych zabytkowych budynków Śródmieścia, który nie został zrównany z ziemią po powstaniu warszawskim (choć uległ poważnym zniszczeniom). Wybudowany na początku XX w. kościół znajduje się nieopodal Zamku Ujazdowskiego. Do charakterystycznych elementów należą główna fasada kościoła oraz kaplica nawiązująca do Kaplicy Zygmuntowskiej Katedry na Wawelu. W lewej nawie kościoła można obejrzeć fragment mozaiki pochodzącej ze zburzonego soboru św. Aleksandra Newskiego, który znajdował się na placu Saskim.

Nietypowe miejsca w Warszawie

Ul. Francuska

Wyjątkowy klimat Saskiej Kępy przyciąga rzesze spacerowiczów, zwłaszcza gdy pogoda sprzyja przechadzkom oraz spotkaniom w restauracyjnych ogródkach. Francuska to ulica klimatycznych knajpek, kawiarni, księgarni – faktycznie przypomina urokliwe francuskie aleje.

Fotoplastikon

To niezwykłe miejsce przesiąknięte klimatem dawnej Warszawy znajduje się przy Alejach Jerozolimskich 51. To jedyne w Polsce i jedno z niewielu na świecie wciąż czynne urządzenie tego rodzaju. W zbiorach znajduje się ponad 7000 oryginalnych, trójwymiarowych fotografii. Znajdują się tu zarówno zdjęcia Warszawy, jak i fotografie pochodzące z egzotycznych podróży, zdjęcia archiwalne i współczesne.

Miau Cafe

Przy ul. Naruszewicza znajduje się kawiarnia, do której możemy wejść na herbatę, kawę i ciasto… a jeść i pić będziemy w doborowym, kocim towarzystwie. Pierwsza kawiarnia z kotami w Warszawie robi furorę!

Paradox Cafe

Kawiarnia przy ul. Anielewicza to z kolei propozycja dla miłośników fantasy, SF oraz gier planszowych. Mamy tu mnóstwo gier do wyboru, a także książki oraz rozmaite imprezy tematyczne, a wszystko to okraszone niepowtarzalnym klimatem. Tu naprawdę można spędzić długie godziny!

Ciekawostki o stolicy

W 1596 r. Zygmunt III Waza przeniósł swoją oficjalną siedzibę do Warszawy. Od tego momentu uznajemy miasto za stolicę Polski – ale czy słusznie? Monarchowie faktycznie od tej pory rezydowali w Warszawie. Formalnie jednak miasto zostało ogłoszone stolicą Rzeczpospolitej dopiero w 1918 r.

O miano sztandarowego budynku Warszawy boje toczą Zamek Królewski oraz Pałac Kultury i Nauki. Słynny PKiN znajduje się na liście UNESCO i choć część warszawiaków pragnie jego wyburzenia, większość traktuje go jako stały element krajobrazu miasta. Sporo do zaoferowania mają jego wnętrza. Na 30. Piętrze najwyższej budowli Polski znajduje się taras widokowy, na niższych mieszczą się m.in. uniwersytet, kryty basen, teatry, muzea, kino, a w podziemiach królują… koty. Zwierzaki dbające o deratyzację zatrudnione są oficjalnie przez władze miasta.

Rezerwat przyrody w centrum miasta? Takie rzeczy są możliwe tylko w Warszawie. Zaledwie 6 km od centrum stolicy znajduje się rezerwat Jeziorko Czerniakowskie, gdzie znajduje schronienie wiele ptaków, ryb, gadów i płazów.

W Warszawie znajdziemy wiele wysokich budynków – to „najwyższe” miasto Europy zaraz po Moskwie, Paryżu, Frankfurcie nad Menem i Londynie. To także jedna z najbardziej zielonych stolic europejskich – i miejmy nadzieję, że taka pozostanie.

Bieszczady samochodem – co warto zobaczyć i co zwiedzić?
2024-11-21

Bieszczady samochodem – co warto zobaczyć i co zwiedzić?

Bieszczady to rozległe pasma górskie o łagodnych zboczach. Zdobycie najwyższych szczytów gór nie jest trudne, a piękne widoki z tutejszych połonin zapierają dech w piersiach. Bieszczadzkie jeziora często uznawane są za jedne z najpiękniejszych w Polsce. Bieszczady to także gratka dla miłośników historii i etnologii. A jaki jest najlepszy środek transportu po bieszczadzkich drogach? Turyści są zgodni – bez samochodu ani rusz.


Strefa płatnego parkowania Warszawa - godziny, mapa, jakie ceny?
2024-11-20

Strefa płatnego parkowania Warszawa - godziny, mapa, jakie ceny?

Strefa płatnego parkowania w Warszawie to nieodłączny element życia w stolicy, który ma na celu usprawnienie ruchu oraz zwiększenie rotacji miejsc parkingowych. Zasady parkowania są jasno określone - od godzin działania, przez ceny, po specjalne identyfikatory dla mieszkańców. W artykule znajdziesz szczegółowe informacje na temat godzin obowiązywania strefy, mapy, wysokości opłat oraz sposobów płatności za parkowanie.


Praga - atrakcje, które warto zwiedzić w stolicy Czech
2024-11-19

Praga - atrakcje, które warto zwiedzić w stolicy Czech

Stolica Czech to popularny kierunek wycieczek. Gotycka architektura, średniowieczne uliczki, liczne zabytki i zapierające dech w piersiach widoki przyciągają każdego, kto pragnie oderwać się od szarej codzienności i doświadczyć czegoś wyjątkowego. Nie bez powodu Praga przez wielu została okrzyknięta najpiękniejszym miastem świata. Jednak co konkretnie warto zobaczyć w Pradze?


 
Logo
  • Instagram
  • Facebook
CarFree Sp. z o.o.

NIP: 521 369 56 26

REGON: 361388616

Infolinia 24/7
Obsługa rezerwacji
Dział marketingu
Biuro obsługi klienta
Dział księgowości
Wynajem średnioterminowy (od 30 dni)
Klauzula informacyjna

Szanujemy Twoją prywatność i dbamy o ochronę Twoich danych osobowych. W celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania serwisu stosujemy pliki cookie. Możemy również wykorzystywać pliki cookie własne oraz pliki cookie naszych partnerów w celach analitycznych i marketingowych, w szczególności w celu dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji. Korzystanie z plików cookie analitycznych, marketingowych i funkcjonalnych wymaga Twojej zgody. Klikając 'Akceptuj wszystko powyższe', wyrażasz zgodę na ich używanie. Jeśli chcesz dostosować swoje zgody dla nas i naszych partnerów, kliknij 'Zmień swoje preferencje'. Pamiętaj, że masz prawo w dowolnym momencie wycofać udzieloną zgodę, zmieniając ustawienia plików cookie w swojej przeglądarce internetowej lub w ustawieniach serwisu

Przetwarzanie Twoich danych osobowych związane z korzystaniem z plików cookie w celach wyżej wymienionych jest prowadzone przez CarFree sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (02-677), ul. Cybernetyki 5, będącego administratorem danych. W niektórych przypadkach administratorami danych mogą być również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje na temat korzystania przez nas i naszych partnerów z plików cookie oraz przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym dotyczące Twoich uprawnień, zawarte są w naszej Polityce prywatności.

Czytaj treść polityki prywatności

Poniżej możesz ustawić swoje preferncje dotyczące polityki plików cookies.


Ustawienia ciasteczek

Szanujemy Twoją prywatność i dbamy o ochronę Twoich danych osobowych. W celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania serwisu stosujemy pliki cookie. Możemy również wykorzystywać pliki cookie własne oraz pliki cookie naszych partnerów w celach analitycznych i marketingowych, w szczególności w celu dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji. Korzystanie z plików cookie analitycznych, marketingowych i funkcjonalnych wymaga Twojej zgody. Klikając 'Zaakceptuj wszystkie', wyrażasz zgodę na ich używanie. Jeśli nie wyrażasz zgody na korzystanie przez nas z plików cookie innych niż niezbędne pliki cookie, prosimy kliknij 'Odrzuć wszystkie'. Jeśli chcesz dostosować swoje zgody dla nas i naszych partnerów, kliknij 'Zarządzaj cookies'. Pamiętaj, że masz prawo w dowolnym momencie wycofać udzieloną zgodę, zmieniając ustawienia plików cookie w swojej przeglądarce internetowej lub w ustawieniach serwisu

Przetwarzanie Twoich danych osobowych związane z korzystaniem z plików cookie w celach wyżej wymienionych jest prowadzone przez CarFree sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (02-677), ul. Cybernetyki 5, będącego administratorem danych. W niektórych przypadkach administratorami danych mogą być również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje na temat korzystania przez nas i naszych partnerów z plików cookie oraz przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym dotyczące Twoich uprawnień, zawarte są w naszej Polityce prywatności.


 
(+48) 794 500 550
rozpocznij chat