Wynajem samochodu bez karty kredytowej – czy to możliwe?

Wynajem aut z roku na rok staje się coraz bardziej popularny. Od blisko dekady liczba zainteresowanych rośnie w tempie 5–10% rocznie. Same procedury dotyczące wynajmu uległy uproszczeniu. Przykładem jest możliwość wypożyczenia samochodu bez karty kredytowej.
W 2015 roku, kiedy to nastąpił największy rozkwit tej branży, na polskim rynku działało około 900 wypożyczalni pojazdów. Rok później ich liczba przekroczyła 1000. Obecnie ta liczba wciąż rośnie. Niezwykle dużą popularnością cieszy się też wynajem długoterminowy. W I kwartale 2018 roku popyt na tę usługę utrzymał tempo wzrostu na poziomie 15%. Możliwość rejestracji online oraz uniknięcia wielu czasochłonnych procedur w połączeniu z komfortem poruszania się autem sprawiają, że już nie tylko klienci biznesowi, ale i osoby fizyczne chętnie sięgają po wynajem. Niektóre firmy oferują jeszcze większe udogodnienia, np. ograniczenie restrykcyjnych przepisów. Podstawowe wymagania wobec kierowców to ważne prawo jazdy oraz spełnienie limitów wiekowych, co wiąże się z doświadczeniem za kółkiem. Przeważnie trzeba mieć ukończone 21 lat, natomiast niektóre wypożyczalnie określają również górną granicę, np. do 70. roku życia.
Dlaczego niektóre wypożyczalnie wymagają posiadania karty kredytowej?
Rozwiązanie polegające na wykorzystaniu karty kredytowej w celu wypożyczenia samochodu funkcjonuje na rynku od lat. Polega na pozostawieniu w firmie depozytu, który ma formę blokady określonej kwoty na karcie kredytowej. Jest to pewnego rodzaju zabezpieczenie dla wypożyczalni, gwarantujące, że w przypadku konieczności naprawy pojazdu klient będzie posiadał środki na pokrycie kosztów lub w sytuacji samowolnego przedłużenia wynajmu. Problem ten pojawiał się często wtedy, gdy wynajmujący chciał skorzystać z karty debetowej, wirtualnej lub prepaid.
Obsługa kart kredytowych była dotąd najprostszą, a zarazem najskuteczniejszą metodą uregulowania należności. Nie wszyscy jednak posługują się na co dzień tą formą regulacji płatności. Dlatego wypożyczalnie zaczęły szukać nowych rozwiązań. Ostatnie lata to dynamiczny rozwój płatności online. Serwisy pośredniczące w transakcjach finansowych umożliwiły szybki obieg pieniędzy zarówno z konta klienta na rzecz wypożyczalni, jak i w odwrotną stronę. W związku z tym coraz więcej firm oferujących wynajem auta bez karty kredytowej umożliwiło wpłacenie kaucji w formie przelewu. Rzadziej udostępnia się ewentualność uiszczenia opłat w gotówce, ponieważ wymagałoby to od wypożyczalni dodatkowych zabezpieczeń i formalności. Wreszcie na rynku funkcjonują również firmy, które w ogóle nie pobierają opłat wstępnych za wypożyczenie samochodu. W zamian jednak klient zobligowany jest do podpisania odpowiednio skonstruowanej umowy, pociągającej go do odpowiedzialności w przypadku uszkodzenia pojazdu oraz innych zdarzeń narażających wypożyczalnię na straty.
Czym jest kaucja za wynajem samochodu?
Blokada środków na rachunku klienta przez handlowca określa się preautoryzacją. Zazwyczaj używa się jednak słowa „kaucja”, ponieważ jeśli z wypożyczonym pojazdem wszystko będzie w porządku, pieniądze wrócą na konto klienta. Tego typu poręczenie stosowane jest nie tylko przez wypożyczalnie samochodów – równie często można spotkać się z kaucjami w hotelach oraz agencjach turystycznych. W przypadku podróży wynajętym autem warto mieć przy sobie pewną rezerwę finansową, zwłaszcza że zwrot należności może odbyć się z opóźnieniem. Często podczas wakacji wkład własny poniesiony na wynajem samochodu może oznaczać konieczność z rezygnacji z innych przyjemności, na które zabraknie pieniędzy. Wynajmując samochód w trakcie zagranicznych wakacji, trzeba mieć na uwadze jeszcze dodatkowe kwestie. Kiedy limit na karcie kredytowej nie pozwala na zablokowanie pieniędzy na kaucję, firmy proponują wykonanie przelewu, który po zwrocie samochodu wróci na konto w niezmienionej sumie. Jednak zmienny kurs walutowy może sprawić, że klient będzie stratny. Dobrym rozwiązaniem jest zatem posiadanie konta walutowego, którym można posługiwać się, przebywając za granicą. Powszechność procedury nie oznacza jednak, że ma miejsce w każdym przypadku. Zwolnieni z opłat mogą być stali klienci oraz firmy współpracujące z wypożyczalniami np. aut flotowych. Można też liczyć na promocje, które umożliwiają wynajem samochodu bez kaucji, jeśli klient zdecyduje się na konkretny model.
Płatność za wynajem samochodu
Poza kaucją wynajem samochodu uwzględnia jeszcze kilka dodatkowych opłat. Wśród dodatkowych usług znaleźć można m.in. podstawienie auta na lotnisko, montaż fotelika dziecięcego czy dołączenie nawigacji GPS. Kolejny koszt to ubezpieczenie. Nie jest ono obligatoryjne, jednak klienci wypożyczalni często decydują się na nie, by uniknąć większych wydatków związanych z ewentualną naprawą uszkodzonego pojazdu. Oczywiście firma wynajmująca samochody musi posiadać ważne OC, jednak możliwe jest też kupno ubezpieczenia CDW (Collision Damage Waiver). Dzięki niemu wszelkie koszty do określonej w umowie kwoty będą pokrywane przez ubezpieczyciela. Ochroną można objąć także wkład własny, co jest kwestią warto przemyślenia zwłaszcza przy wynajmie długoterminowym. Do płatności za wynajem samochodu doliczyć należy także standardowe wydatki eksploatacyjne. Odbierając auto z wypożyczalni, jest ono zatankowane do pełna. W dniu zwrotu wskaźnik poziomu paliwa powinien również wskazywać pełen bak. Klient musi również zapłacić za każdy mandat, jaki otrzyma w trakcie wynajmu. Wreszcie trzeba pamiętać, że jeżeli w umowie wynajmu widnieje zapis dotyczący dziennego limitu przejechanych kilometrów, przekroczenie go również będzie się wiązać z dodatkową opłatą. Rozpatrując temat płatności za wynajem samochodu, należy rozgraniczyć blokadę środków na kaucję oraz wszelkie opłaty poniesione z tytułu wypożyczenia pojazdu. Jeżeli kaucja uiszczona została w postaci blokady na karcie kredytowej, następuje jedynie ponowne udostępnienie ich właścicielowi karty. Osobną transakcją jest zapłata za okres wynajmu według stawki zawartej w umowie wypożyczenia samochodu.