Czy samochodem z wypożyczalni można przekraczać granicę?
Wypożyczenie samochodu jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, które pozwala najemcy w komfortowych warunkach i bez martwienia się o przesiadki dotrzeć do miejsca przeznaczenia. Czy jednak dotyczy to również podróży zagranicznych?
Na wynajęcie samochodu decyduje się obecnie wiele osób. Dzięki takiemu rozwiązaniu ludzie mieszkający w mieście i nieposiadający własnego środka transportu mogą bez problemu dostać się np. do rodziny mieszkającej na drugim końcu Polski. Jest to również idealne rozwiązanie dla rodzin, które mają w posiadaniu mniejszy pojazd, a chciałyby spakować większą ilość rzeczy i wybrać się na wymarzone wakacje. Wypożyczalnie dysponują autami z różnych segmentów, co pozwala dopasować samochód do aktualnych potrzeb. Ale czy wynajętym pojazdem można przekroczyć granicę kraju?
Wynajem samochodu a wyjazd za granicę
Samochody są od dawna najpopularniejszymi środkami transportu. Wiele osób przemierza swoimi pojazdami każdego dnia kilkadziesiąt, a nawet kilkaset kilometrów. Jednak w niektórych przypadkach używanie własnego auta do podróżowania jest niewygodne lub po prostu niemożliwe. Może się tak zdarzyć w przypadku zagranicznej podróży, do której potrzebny jest większy lub bardziej wszechstronny pojazd. W tym przypadku z pomocą przychodzą nasza wypożyczalnia, w swojej flocie posiadamy pojazdy o różnych nadwoziach. W przypadku przemieszczania się autem po kraju wystarczy spełniać określone warunki, które opisane są w regulaminie. Zalicza się do nich m.in. posiadanie prawa jazdy od minimum roku oraz ukończenie 21 lat. Jeśli jednak osoba wypożyczająca samochód ma zamiar odbyć podróż zagraniczną, to musi o tym poinformować wypożyczalnię (na ogół nie później niż 24 h przed odbiorem pojazdu), ponieważ nie wszystkie firmy wyrażają na to zgodę, a przekroczenie granicy z pominięciem zapisów znajdujących się w regulaminie oraz umowie może grozić poważnymi konsekwencjami. Dotyczy to zarówno nowych, jak i stałych klientów. Dlatego na samym wstępie należy dowiedzieć się, czy dana wypożyczalnia przystaje na taką podróż? oraz do jakich państw można wyjechać wynajętym samochodem?.
Czy samochodem z wypożyczalni można wyjechać do krajów UE?
Już po wykonaniu pierwszego telefonu do wypożyczalni dowiemy się, czy odbycie podróży wynajętym samochodem za granicę jest możliwe. Wtedy też można dowiedzieć się, jakie wiążą się z tym wydatki i ograniczenia. Wiele firm pozwala na przekraczanie granicy samochodem z wypożyczalni, jednak wiąże się to z opłatą uwzględniającą zwiększenie limitu kilometrów. Taka opcja czasem kosztuje zaledwie pięćdziesiąt złotych, ale w niektórych przypadkach może sięgać nawet kilkuset złotych. Dlatego w pierwszej kolejności należy szczegółowo zapoznać się z regulaminem wypożyczalni, aby uniknąć niepotrzebnych rozczarowań.
Wyjazd do jednego z państw członkowskich UE w większości przypadków nie stanowi żadnego problemu, ponieważ obowiązuje w nich polska polisa OC. Większym problemem może być za to ubezpieczenie AC, które będzie dotyczyć tylko obszaru Rzeczpospolitej Polskiej (wszystko zależy od danego towarzystwa ubezpieczeniowego). Ubezpieczyciel może oferować jednak różne warianty ubezpieczenia, dzięki czemu, po rozszerzeniu, polisa AC będzie obowiązywać na terenie całej UE. Tutaj najemca musi się liczyć z poniesieniem nadprogramowych kosztów za dodatkową usługę. Podsumowując, wyjazd wypożyczonym samochodem do krajów Unii jest możliwy, gdy:
- wynajmujący wyrazi oficjalną zgodę;
- zostanie uiszczona dodatkowa opłata za wyjazd zagraniczny, która będzie obejmować zwiększony przebieg pojazdu;
- najemca zadeklaruje, że miejscem przeznaczenia, do którego się udaje, jest wyłącznie państwo leżące na terenie Unii Europejskiej.
Czy samochodem z wypożyczalni można wyjechać do kraju spoza UE?
Wypożyczenie samochodu na wyjazd za granicę nie zawsze jest jednak możliwe. Dotyczy to sytuacji, gdy wybieramy się do państw nienależących do Wspólnoty, a w szczególności takich jak Rosja, Ukraina, Białoruś czy Mołdawia. Są to tzw. państwa podwyższonego ryzyka i ubezpieczenie AC chroniące samochód od kradzieży tam nie obowiązuje. Jeśli celem podróży jest inny kraj, ale również nienależący do Unii, to często wymagane jest wykupienie dodatkowej polisy; najczęściej chodzi o tzw. zieloną kartę (Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczenia Komunikacyjnego). Jednak nie wszystkie wypożyczalnie przystają na ten precedens – niektóre ograniczają swoją działalność wyłącznie do Państw UE. Nic w tym dziwnego, ponieważ jest to rozwiązanie najbezpieczniejsze zarówno dla samej firmy, jak i najemcy.
Jeśli osoba wypożyczająca samochód zadeklaruje wyjazd do któregoś z państw członkowskich i zechce w międzyczasie wyjechać chociaż na krótko do państwa wykluczonego z umowy, to – łamiąc regulamin – musi się liczyć z poniesieniem wszelkich kosztów w przypadku wystąpienia incydentu w kraju nieobjętego umową.
Wypożyczalnie samochodów dają klientom bardzo duże możliwości. Sposobność skorzystania z małych aut miejskich i dużych pojazdów typu bus pozwala dopasować ofertę do aktualnych potrzeb. Osoby chcące wypożyczyć samochód w celu zagranicznej podróży muszą stanowczo przestrzegać regulaminu. Wypożyczalnie narzucają pewne ograniczenia, ale mają one na celu wyłącznie obopólne dobro, ponieważ bardzo ważna jest solidna współpraca polegająca na wzajemnym zaufaniu.