Aktualności

2019-07-29

 

Wynajem busa – co powinieneś wiedzieć przed podpisaniem umowy?

2019-07-29
Wynajem busa – co powinieneś wiedzieć przed podpisaniem umowy?

Przed wynajęciem busa osoba wynajmująca powinna wiedzieć, jak względem prawa klasyfikowany jest sam pojazd. Poza tym istotnymi elementami są: cel wypożyczenia pojazdu, sporządzenie odpowiedniej umowy i ubezpieczenie.

Wiele osób decyduje się na wynajem busa w różnych celach, takich jak wyjazd rodzinny bądź transport towarów lub osób. Jednak wymienione cele są odmiennie ujęte w polskim prawie. Wynajem busa do celów prywatnych nie wymaga specjalnych pozwoleń. Jeśli jednak zamierzasz wynająć taki samochód w celu stałego lub okresowego świadczenia usługi transportu osób, wymagana jest licencja. Nie mniej istotnym wątkiem przed złożeniem podpisu na umowie najmu jest zawartość samej umowy. Należy zwrócić uwagę na jej elementy składowe oraz ubezpieczenie, w tym zakres szkód, które obejmuje (naprawa pojazdu, osoby przewożone itp.). Co musisz wiedzieć przed podpisaniem umowy?

Bus czy mikrobus – jakie są różnice między nimi?

Ze względu na nazewnictwo mikrobus nazywany jest także skrótowo busem. Bus czy mikrobus? Nazwy są tożsame, jednak klasyfikacja takiego pojazdu względem prawa zależy od liczby przewożonych osób. Polskie prawo odróżnia samochód osobowy od autobusu (również mikrobusu będącego w istocie małym autobusem). „Busem” można nazwać na przykład pojazd przystosowany do przewozu od 7 do 9 osób łącznie z kierowcą, jednak będzie on traktowany jako samochód osobowy ze względu na liczbę pasażerów. Mówi o tym jednoznacznie Prawo o ruchu drogowym art. 2 ust. 40: „Samochód osobowy – pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą oraz ich bagażu”. Pojazdy, w tym również mikrobusy przewożące powyżej 9 osób są już traktowane jak autobusy. Wspomniana ustawa wyjaśnia: „Autobus – pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą”. Polskie prawo wyraźnie wskazuje (bez względu na obiegowe nazewnictwo), że pojazdy przewożące do 9 osób z kierowcą to samochody osobowe (wymagające prawa jazdy kategorii B), a przewożące 10 osób lub więcej to już autobusy (wymagające prawa jazdy kategorii D, D1) (źródło: http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19970980602/U/D19970602Lj.pdf).

Prywatny wynajem busa, a działalność gospodarcza

Wynajem busa do przewozu maksymalnie 9 osób (łącznie z kierowcą) na potrzeby własne nie wymaga licencji ani pozwoleń. Bus traktowany jest tutaj jako samochód cztero- lub pięcioosobowy. W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej dotyczącej świadczenia przewozu osób ustawa o transporcie drogowym wskazuje: „Art. 5b. 1. Podjęcie i wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób: 1) samochodem osobowym, 2) pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą, 3) taksówką – wymaga uzyskania odpowiedniej licencji”. Osoba decydująca się na wynajem busa, powinna wiedzieć, że w celu prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na transporcie osób, musi nabyć licencję przed rozpoczęciem działalności – nie dotyczy to przewozu materiałów lub przedmiotów.

Co powinna zawierać umowa wypożyczenia busa?

Skoro wiemy, jaki pojazd jest busem i w jakim charakterze możemy z niego korzystać, to możemy zająć się umową. Wynajem busów odbywa się na takich samych warunkach, jak samochodów osobowych. Umowa wypożyczenia busa powinna zawierać określenie stron, czyli kim jest wynajmujący (wypożyczalnia), a kim najemca (2 dokumenty tożsamości). W treści powinno znaleźć się oświadczenie woli, inaczej mówiąc – szczegółowe warunki i przedmiot najmu. Obie strony również składają podpisy akceptujące warunki najmu busa.

O czym nie powinno się zapomnieć w przypadku umowy najmu? Powinna ona wyraźnie wskazywać datę rozpoczęcia najmu pojazdu, czas najmu (okres „od – do”) oraz należność – zarówno w dniówkach, jak i za cały czas trwania umowy. Warto także zawrzeć opis kompletu dokumentów i przedmiotów przekazanych wynajmującemu pojazd. Umowa może też uregulować opcje wypowiedzenia najmu busa lub odstąpienia od umowy.

Koszt wynajmu busa

Wypożyczenie busa 9-osobowego zależne jest od marki pojazdu określonych funkcji pojazdu czy zdolności przewożenia określonej liczby osób. W przypadku Citroena C4 Grand Picasso o niższych możliwościach załadunkowych i możliwości przewozu do 7 osób cena wynajmu w opcji 1–7 dni wynosi 199 zł na dobę. Opcja długoterminowa zakłada znacznie niższą kwotę, gdyż wynajem tego samego pojazdu na miesiąc (limit do 3 tys. km) wynosi 112 zł na dobęWypożyczenie busa Opel Vivaro Long przystosowanego do przewozu 9 osób to koszt w opcji krótkoterminowej (1–7 dni) 299 zł na dobę. Koszty ulegają zmniejszeniu wraz ze zwiększeniem się czasu najmu. Ten sam model busa wynajęty na więcej niż 15 dni to koszt 279 zł na dobę, a w opcji długoterminowej na miesiąc to 199 zł za dobę (limit do 3 tys. km).

Wypożyczenie busa 9-osobowego a ubezpieczenie

Wypożyczalnia busów ma obowiązek ubezpieczenia wszystkich wynajmowanych pojazdów w ramach polisy OC. Jednak nie chroni ona w 100% osoby wynajmującej przed kradzieżą, spowodowaniem wypadku drogowego czy wybiciem szyby w pojeździe. Nie chroni również pasażerów w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej obejmującej przewóz osób. Dlatego wypożyczalnie samochodów nie ograniczają się wyłącznie do polisy OC i oferują pakiet ubezpieczenia dodatkowego, jak CDW – Collision Damage Waiver. W przypadku kolizji drogowej i uszkodzenia busa wypożyczalnia otrzyma odszkodowanie za zniszczenia – mimo winy prowadzącego wypożyczonego pojazdu. Poza wspomnianym ubezpieczeniem wypożyczalnia może zaoferować polisę SCDW – CDW w wariancie super, która wyłącza jakąkolwiek odpowiedzialność finansową za spowodowany wypadek.

Przed podpisaniem umowy na wynajem busa trzeba dokładnie określi cel wynajmu i potrzeby oraz dokładnie zapoznać się z warunkami umowy. Brak licencji lub odpowiedniego ubezpieczenia może słono kosztować wynajmującego.

 
Logo
  • Instagram
  • Facebook
CarFree Sp. z o.o.

NIP: 521 369 56 26

REGON: 361388616

Infolinia 24/7
Obsługa rezerwacji
Dział marketingu
Biuro obsługi klienta
Dział księgowości
Wynajem średnioterminowy (od 30 dni)

CarFree 2023 © Wszystkie prawa zastrzeżone

European Union

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Akceptuję

(+48) 794 500 550
rozpocznij chat