Szczecin pełen atrakcji – gdzie warto być i co zobaczyć w Szczecinie i okolicach?
Szczecin zazwyczaj nie figuruje na listach najpopularniejszych miejsc turystycznych w Polsce. Czy słusznie? Przecież można tu zobaczyć zarówno bardzo wiekowe zabytki, jak i unikatowe budowle czasów współczesnych. Sprawdźmy, co ciekawego można zobaczyć w Szczecinie i jego okolicach!
Wiekowy zamek książęcy? Najstarsze kino świata? A może chwila ciszy i spokoju wśród kwiatów i zieleni? To i dużo, dużo więcej odnajdziemy w Szczecinie – stolicy Pomorza Zachodniego. Poznajmy Szczecin i jego atrakcje!
Szczecin i okolice – charakterystyka
Szczecin położony jest u ujścia Odry do Zalewu Szczecińskiego (nie do Bałtyku – podobnież stwierdzenie, jakoby szczecinianin mieszkał nad morzem, to najprostsza metoda, aby go lekko zirytować). Rzeka dopływa do miasta dwoma nurtami. Ponadto w granicach Szczecina znajdują się jeziora naturalne (np. Dąbie) oraz sztuczne (z których najsłynniejsze jest Szmaragdowe). W okolicach Szczecina znajdują się nie tylko zbiorniki wodne, ale także cenne obszary leśne, takie jak Puszcza Bukowa czy Puszcza Wkrzańska. Ciekawe miejsca Szczecina to zatem nie tylko zabytki, ale także lokalizacje wyjątkowe pod względem przyrodniczym.
Atrakcje Szczecina
Co warto zobaczyć w Szczecinie? Jedną z wizytówek miasta są Wały Chrobrego, czyli 500-metrowe tarasy położone nad Odrą. Roztacza się z nich wspaniała panorama na Odrę oraz port. W obrębie Wałów znajduje się m.in. budynek mieszczący Muzeum Narodowe i Teatr Współczesny. Jeśli mamy ochotę na spacer nad Odrą, warto wybrać się także na Bulwary Szczecińskie.
Spragnionym odpoczynku na łonie natury w obrębie miasta należy polecić Ogród Różany – czyli słynną Różankę, powstałą w 1928 r. Już wówczas było to rozarium bardzo pokaźne, posiadające w swej kolekcji 8 tysięcy krzewów.
Na spacer po cmentarzu? Oczywiście w wielu polskich miastach można przechadzać się zabytkowymi nekropolami, ale to w Szczecinie Cmentarz Centralny jest bardziej podobny do parku niż nekropolii właśnie. To największy cmentarz w Polsce i jeden z najpiękniejszych. Znajduje się tu mnóstwo roślinności i przykładów małej architektury, a zabytkowe, przedwojenne nagrobki to nierzadko dzieła sztuki, na które warto zwrócić uwagę.
Jeśli wybierzemy na miejsce spaceru piękną Puszczę Bukową, nie pomińmy w ustalanej trasie Jeziora Szmaragdowego. To sztuczny zbiornik, który powstał w wyniku gromadzenia się wody w dole po opuszczonej kopalni kredy. Należy do najpiękniejszych miejsc na mapie Szczecina. Natomiast do najdziwniejszych punktów znajdujących się w okolicach miasta należy zaliczyć z kolei bez wątpienia Krzywy Las pod Gryfinem, gdzie rosną drzewa charakterystycznie powykrzywiane w dolnej części pnia.
Co robić w Szczecinie, gdy znużą nas spacery? Nie każdy wie, że w mieście tym znajduje się najstarsze kino świata! Kino Pionier to miejsce, którego nie wolno nie odwiedzić podczas pobytu w mieście. Zostało założone w 1909 r. przez Alberta Pietzke; pierwotnie nosiło nazwę Helios. Jest nie tylko wiekowe – cechuje je też wyjątkowa atmosfera: Tutaj, w kameralnym gronie, można podczas seansu wypić kawę i zjeść coś smacznego przy stoliku. Kino czynne jest codziennie w godzinach 15:30 – 21:00.
Panoramę miasta warto z kolei podziwiać z jednego z najwyższych punktów. A najlepiej, jeśli przy okazji można by zjeść i wypić coś smacznego. Te warunki spełnia Cafe22, znajdująca się na 22. piętrze najwyższego budynku w Szczecinie – Pazim.
Jeśli zamiast kawy i ciastka mamy ochotę na coś nieco bardziej konkretnego (a przynajmniej nie słodkiego), koniecznie skosztujmy szczecińskich pasztecików, które są symbolem kulinarnym miasta. Najlepsze ponoć można zjeść w kultowym Barze Pasztecik przy al. Wojska Polskiego 46.
Zabytki Szczecina
Zwiedzanie Szczecina nie będzie pełne bez wstąpienia na Zamek Książąt Pomorskich. Siedziba dynastii Gryfitów ma korzenie średniowieczne, choć obecnie zamek ma charakter zdecydowanie renesansowy. W XII wieku stał tu drewniany dwór oraz świątynia bóstwa Trzygłowa. Początki zamku murowanego sięgają XIV w. Pełnił on funkcję rezydencji do XVII w. W czasie II wojny światowej budowla uległa poważnym zniszczeniom, a odbudowana została już w stylu renesansowym.
Równie wiekowe korzenie ma kolejny ważny budynek na mapie zabytków Szczecina – Bazylika Archikatedralna św. Jakuba. To najważniejszy kościół w mieście, a jednocześnie drugi co do wysokości budynek szczeciński. Pierwszy kościół wzniesiony w tym miejscu powstał już w XII wieku, chociaż obecny kształt bazylika zawdzięcza m.in. przebudowom XVII-wiecznym, generalnemu remontowi w drugiej połowie XIX w. oraz restauracji po II wojnie światowej. Na wieży kościelnej znajduje się taras widokowy, na który wjeżdża się windą.
Szczecin nie ma typowej starówki, chociaż warto udać się w niewielką część miasta nazywaną „Starym Nowym Miastem”. Najciekawszym budynkiem jest tu ratusz.
Jak podróżować po Szczecinie i okolicach?
Szczecin posiada rozbudowaną sieć transportu publicznego. W różne miejsca miasta możemy dojechać jedną z dwunastu linii tramwajowych oraz ponad czterdziestu autobusowych. Na terenie miasta działa również kilkanaście autobusowych linii nocnych. Bilety komunikacji miejskiej w Szczecinie są biletami czasowymi przesiadkowymi. Możemy zakupić bilety 15-minutowe, 30-minutowe, godzinne i dwugodzinne. Jednak na intensywne podróżowanie transportem publicznym warto polecić raczej Szczecińską Kartę Turystyczną – w wersji dobowej lub 3-dniowej. Oprócz możliwości nieograniczonego korzystania z komunikacji miejskiej w określonym czasie karta zapewnia także cały szereg zniżek, m.in. w muzeach, restauracjach, hotelach czy wypożyczalniach sprzętu sportowego.
Nie wszędzie jednak dotrzemy środkami transportu publicznego. Do zwiedzania Szczecina i okolic świetnie nadają się rower lub auto. W porównaniu z innymi dużymi polskimi miastami szczecińskie drogi nie należą do zatłoczonych. Poza tym samochodem dotrzemy także do ciekawym miejsc poza miastem. Wypożyczalnia samochodów w Szczecinie to idealny pomysł na zorganizowanie sobie transportu, którym dotrzemy wszędzie i o każdej porze – dokładnie tak, jak chcemy.
Szczecin nie należy jeszcze do najczęściej wybieranych miejsc turystycznych Polski. Czas to zmienić i zacząć odkrywać liczne atuty tego miasta.