9 miejsc, które musisz zobaczyć odwiedzając Lublinie
Spacer średniowiecznymi, klimatycznymi uliczkami Starego Miasta, zwiedzanie podziemi, podziwianie panoramy miasta z wysokości 40 m, smakowanie kuchni regionalnej – to tylko niektóre atrakcje Lublina. Czym jeszcze może zachwycić nas to miasto?
Lublin – dlaczego warto go odwiedzić?
Jest wiele powodów, dla których warto odwiedzić Lublin. Miasto to prawa miejskie uzyskało w roku 1317. Jest to też największy ośrodek naukowo-kulturalny na wschód od Wisły. Odbywają się tu liczne imprezy kulturalne, z których do najważniejszych zaliczyć można Carnaval Sztukmistrzów – festiwal łączący w sobie elementy teatrów ulicznych i cyrku – oraz Jarmark Jagielloński, doroczną imprezę o charakterze turystycznym, której towarzyszą pokazy artystów, rzemieślników i wytwórców tradycyjnego rękodzieła. Liczne atrakcje Lublina obejmują tak zabytki architektury, jak i doznania smakowe. Jeśli zastanawiasz się, co zwiedzić w Lublinie, poniżej znajdziesz 9 inspiracji.
Co warto zobaczyć w Lublinie?
Lublin – co warto zobaczyć w tym mieście? Od czego zacząć zwiedzanie? Na początek najlepiej wybrać się na spacer po Starym Mieście, z jego oryginalnym, średniowiecznym układem ulic, pełnymi uroku kamienicami, Basztą Gotycką i ratuszem. Do Starego Miasta prowadzi XIV-wieczna Brama Krakowska – historyczny symbol grodu. Dawniej brama była częścią murów obronnych, dziś jest siedzibą Muzeum Historii Miasta Lublina, oddziału Muzeum Lubelskiego. Znajdują się w niej eksponaty ukazujące historię miasta od VI wieku do końca II wojny światowej. Na czwartej kondygnacji podziwiać można mechanizm zegara wieżowego z 1903 roku, a na piątej znajduje się taras widokowy. Jeśli zjawisz się tam w południe, z ratusza miejskiego po przeciwnej stronie ulicy usłyszysz hejnał Lublina – zyskasz przy tym możliwość dokładnie przyjrzeć się hejnaliście. Innym punktem, z którego można podziwiać panoramę miasta, jest Wieża Trynitarska. Jest ona najwyższym punktem Lublina – wznosi się na wysokość 40 m. W wieży mieści się Muzeum Archidiecezjalne, a ekspozycję można podziwiać w drodze, wspinając się po 200 schodach na taras widokowy.
Inne atrakcje turystyczne Lublina to m.in. Zamek Lubelski. Wzniesiony za czasów panowania Kazimierza Wielkiego, został zniszczony w wyniku wojen toczonych na tym terenie w XVII wieku. Do dziś zachowała się z zamku jedynie kaplica Trójcy Świętej, ozdobiona freskami rusko-bizantyjskimi z 1418 roku – warto ją zobaczyć. Zamek, który możemy obecnie podziwiać, wzniesiono w XVIII wieku. Przez 128 lat pełnił funkcję więzienia – kolejno carskiego, kryminalnego, hitlerowskiego, a po wojnie z kolei był siedzibą Urzędu Bezpieczeństwa Państwa. Dziś mieści się w nim Muzeum Lubelskie, bogate w liczne ekspozycje i galerie malarstwa. To w depozycie tego muzeum znajduje się słynna „Unia Lubelska”, jeden z najlepszych obrazów Jana Matejki, pochodzący z 1869 roku.
Ciekawe miejsca w Lublinie nie zawsze znajdują się na powierzchni. Tym, co z pewnością warto zobaczyć, są Lubelskie podziemia – ciągnąca się prawie 300 metrów trasa pod Rynkiem i kamienicami Starego Miasta. Trasa ta rozkłada się na trzy kondygnacje, a powstała z połączenia XVI- i XVII-wiecznych piwnic, będących dawniej kupieckimi magazynami. Jedną z atrakcji trasy jest inscenizacja pożarów, które wybuchły w Lublinie w 1719 roku. Zwiedzanie podziemi rozpoczyna się przy ratuszu, a kończy się przy Placu po Farze. Plac ten jest jednym z najstarszych miejsc w Lublinie. Utworzono go po zburzeniu kościoła pw. św. Michała Archanioła, który był pierwszą parafią lubelską. Po kościele zostały jedynie fundamenty oraz wykonana z brązu makieta kościoła; całość zaś wygląda, jakby ktoś wyrwał kościół, zostawiając w ziemi ogromną dziurę. Dziś jest to miejsce koncertów i spotkań.
Co zwiedzić w Lublinie, gdy interesujesz się etnografią? Koniecznie Muzeum Wsi Lubelskiej, które gromadzi zabytki architektury drewnianej z rejonu dawnego województwa lubelskiego. W skansenie możesz zobaczyć, jak żyli mieszkańcy dawnej Lubelszczyzny pochodzący z różnych grup społecznych oraz przyjrzeć się używanym przez nich przedmiotom. Biorąc pod uwagę fakt, że zbiory gromadzone w muzeum pochodzą z wielu krain , prezentowana ekspozycja podzielona została na siedem sektorów: Wyżyny Lubelskiej, Roztocza, Powiśla Lubelskiego, Podlasia, Nadbuża, a także sektor dworski i miasteczkowy. Chcąc na dłużej pozostać w klimacie Lublina tradycyjnego, warto odwiedzić Regionalne Muzeum Cebularza – wypieku będącego wizytówką Lubelszczyzny. W muzeum można nie tylko poznać historię powstania tego przysmaku i legendę z nim związaną, lecz także samodzielnie go przygotować.
Wypożyczalnia samochodów w Lublinie sposobem na wygodne poruszanie się po mieście
Ze względu na rozmieszczenie zabytków i atrakcji turystycznych, po mieście najwygodniej jest przemieszczać się samochodem. Dzięki temu samodzielnie decydujesz o tym, ile czasu przeznaczasz na konkretne atrakcje i w jakiej kolejności zwiedzasz, innymi słowy – zyskujesz pełną swobodę i mobilność. Nie musisz przy tym dysponować własnym pojazdem. Wypożyczalnia samochodów w Lublinie zapewni ci komfort jazdy, oddając do dyspozycji najlepsze samochody i niezbędne wyposażenie.