Aktualności

2019-07-29

 

9 miejsc, które musisz zobaczyć odwiedzając Lublinie

2019-07-29
9 miejsc, które musisz zobaczyć odwiedzając Lublinie

9 miejsc, które musisz zobaczyć odwiedzając Lublinie

 

Spacer średniowiecznymi, klimatycznymi uliczkami Starego Miasta, zwiedzanie podziemi, podziwianie panoramy miasta z wysokości 40 m, smakowanie kuchni regionalnej – to tylko niektóre atrakcje Lublina. Czym jeszcze może zachwycić nas to miasto?

Lublin – dlaczego warto go odwiedzić?

 

Jest wiele powodów, dla których warto odwiedzić Lublin. Miasto to prawa miejskie uzyskało w roku 1317. Jest to też największy ośrodek naukowo-kulturalny na wschód od Wisły. Odbywają się tu liczne imprezy kulturalne, z których do najważniejszych zaliczyć można Carnaval Sztukmistrzów – festiwal łączący w sobie elementy teatrów ulicznych i cyrku – oraz Jarmark Jagielloński, doroczną imprezę o charakterze turystycznym, której towarzyszą pokazy artystów, rzemieślników i wytwórców tradycyjnego rękodzieła. Liczne atrakcje Lublina obejmują tak zabytki architektury, jak i doznania smakowe. Jeśli zastanawiasz się, co zwiedzić w Lublinie, poniżej znajdziesz 9 inspiracji.

Co warto zobaczyć w Lublinie?

 

Lublin – co warto zobaczyć w tym mieście? Od czego zacząć zwiedzanie? Na początek najlepiej wybrać się na spacer po Starym Mieście, z jego oryginalnym, średniowiecznym układem ulic, pełnymi uroku kamienicami, Basztą Gotycką i ratuszem. Do Starego Miasta prowadzi XIV-wieczna Brama Krakowska – historyczny symbol grodu. Dawniej brama była częścią murów obronnych, dziś jest siedzibą Muzeum Historii Miasta Lublina, oddziału Muzeum Lubelskiego. Znajdują się w niej eksponaty ukazujące historię miasta od VI wieku do końca II wojny światowej. Na czwartej kondygnacji podziwiać można mechanizm zegara wieżowego z 1903 roku, a na piątej znajduje się taras widokowy. Jeśli zjawisz się tam w południe, z ratusza miejskiego po przeciwnej stronie ulicy usłyszysz hejnał Lublina – zyskasz przy tym możliwość dokładnie przyjrzeć się hejnaliście. Innym punktem, z którego można podziwiać panoramę miasta, jest Wieża Trynitarska. Jest ona najwyższym punktem Lublina – wznosi się na wysokość 40 m. W wieży mieści się Muzeum Archidiecezjalne, a ekspozycję można podziwiać w drodze, wspinając się po 200 schodach na taras widokowy.

Inne atrakcje turystyczne Lublina to m.in. Zamek Lubelski. Wzniesiony za czasów panowania Kazimierza Wielkiego, został zniszczony w wyniku wojen toczonych na tym terenie w XVII wieku. Do dziś zachowała się z zamku jedynie kaplica Trójcy Świętej, ozdobiona freskami rusko-bizantyjskimi z 1418 roku – warto ją zobaczyć. Zamek, który możemy obecnie podziwiać, wzniesiono w XVIII wieku. Przez 128 lat pełnił funkcję więzienia – kolejno carskiego, kryminalnego, hitlerowskiego, a po wojnie z kolei był siedzibą Urzędu Bezpieczeństwa Państwa. Dziś mieści się w nim Muzeum Lubelskie, bogate w liczne ekspozycje i galerie malarstwa. To w depozycie tego muzeum znajduje się słynna „Unia Lubelska”, jeden z najlepszych obrazów Jana Matejki, pochodzący z 1869 roku.

Ciekawe miejsca w Lublinie nie zawsze znajdują się na powierzchni. Tym, co z pewnością warto zobaczyć, są Lubelskie podziemia – ciągnąca się prawie 300 metrów trasa pod Rynkiem i kamienicami Starego Miasta. Trasa ta rozkłada się na trzy kondygnacje, a powstała z połączenia XVI- i XVII-wiecznych piwnic, będących dawniej kupieckimi magazynami. Jedną z atrakcji trasy jest inscenizacja pożarów, które wybuchły w Lublinie w 1719 roku. Zwiedzanie podziemi rozpoczyna się przy ratuszu, a kończy się przy Placu po Farze. Plac ten jest jednym z najstarszych miejsc w Lublinie. Utworzono go po zburzeniu kościoła pw. św. Michała Archanioła, który był pierwszą parafią lubelską. Po kościele zostały jedynie fundamenty oraz wykonana z brązu makieta kościoła; całość zaś wygląda, jakby ktoś wyrwał kościół, zostawiając w ziemi ogromną dziurę. Dziś jest to miejsce koncertów i spotkań.

Co zwiedzić w Lublinie, gdy interesujesz się etnografią? Koniecznie Muzeum Wsi Lubelskiej, które gromadzi zabytki architektury drewnianej z rejonu dawnego województwa lubelskiego. W skansenie możesz zobaczyć, jak żyli mieszkańcy dawnej Lubelszczyzny pochodzący z różnych grup społecznych oraz przyjrzeć się używanym przez nich przedmiotom. Biorąc pod uwagę fakt, że zbiory gromadzone w muzeum pochodzą z wielu krain , prezentowana ekspozycja podzielona została na siedem sektorów: Wyżyny Lubelskiej, Roztocza, Powiśla Lubelskiego, Podlasia, Nadbuża, a także sektor dworski i miasteczkowy. Chcąc na dłużej pozostać w klimacie Lublina tradycyjnego, warto odwiedzić Regionalne Muzeum Cebularza – wypieku będącego wizytówką Lubelszczyzny. W muzeum można nie tylko poznać historię powstania tego przysmaku i legendę z nim związaną, lecz także samodzielnie go przygotować.

Wypożyczalnia samochodów w Lublinie sposobem na wygodne poruszanie się po mieście

Ze względu na rozmieszczenie zabytków i atrakcji turystycznych, po mieście najwygodniej jest przemieszczać się samochodem. Dzięki temu samodzielnie decydujesz o tym, ile czasu przeznaczasz na konkretne atrakcje i w jakiej kolejności zwiedzasz, innymi słowy – zyskujesz pełną swobodę i mobilność. Nie musisz przy tym dysponować własnym pojazdem. Wypożyczalnia samochodów w Lublinie zapewni ci komfort jazdy, oddając do dyspozycji najlepsze samochody i niezbędne wyposażenie.

Ile ładuje się samochód elektryczny – jak długo ładuje się elektryka?
2024-02-23

Ile ładuje się samochód elektryczny – jak długo ładuje się elektryka?

Ładowanie samochodu elektrycznego staje się coraz bardziej powszechnym tematem. Postęp technologiczny i rosnące zainteresowanie ekologią sprawiły, że na ulicach widzimy coraz więcej samochodów elektrycznych. Z coraz większą popularnością takich samochodów łączy się również coraz więcej wątpliwości, a te najczęściej dotyczą kwestii ładowania.


Mandat za kolizje – jaki można dostać mandat za spowodowanie kolizji?
2024-02-16

Mandat za kolizje – jaki można dostać mandat za spowodowanie kolizji?

Najbardziej niepozornie wyglądająca stłuczka może być źródłem wielu problemów, dlatego warto wiedzieć już wcześniej, jak się zachować, kiedy już dojdzie do nieprzyjemnego zdarzenia i jakie niesie to za sobą konsekwencje. Mandat za kolizję przewiduje wiele sytuacji i dla każdej z nich przypisana jest odpowiednia cena oraz liczba punktów karnych. 


 
Logo
  • Instagram
  • Facebook
CarFree Sp. z o.o.

NIP: 521 369 56 26

REGON: 361388616

Infolinia 24/7
Obsługa rezerwacji
Dział marketingu
Biuro obsługi klienta
Dział księgowości
Wynajem średnioterminowy (od 30 dni)

CarFree 2024 © Wszystkie prawa zastrzeżone

European Union

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Akceptuję

(+48) 794 500 550
rozpocznij chat